نسخه شماره 2537 - 1389/10/12 -

 هواي سرد، علت بروز سردردهاي شبه ميگرني  

يک متخصص گوش وحلق و بيني گفت: گرفتگي، ترشح و آبريزش از بيني، انسداد راه تنفسي و خلط پشت حلق از جمله علائم ابتلا به سينوزيت است که نوع مزمن آن موجب ايجاد پليپ بيني و مننژيت مي شود.
دکتر پدرام برقعي، عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو باايسنا- منطقه علوم پزشکي تهران با بيان اين که رينوسينوزيت را نام صحيح و علمي سينوزيت است اظهار داشت: رينوسينوزيت به التهاب مخاط بيني و سينوس ها گفته مي شود که عوامل عفوني، عفونت هاي باکتريايي، ويروسي و قارچي، عوامل آلرژيک، تروما، آسيب هاي مخاطي و آلودگي هاي محيطي از علل ابتلا به اين بيماري هستند.
وي با اشاره به گرفتگي بيني به عنوان مهم ترين علامت ابتلا به رينوسينوزيت افزود: براي اين بيماري دو دسته علائم اصلي و فرعي وجود دارد که گرفتگي بيني، انسداد راه تنفسي، ترشح و آبريزش از بيني و خلط پشت حلق از جمله علائم اصلي هستند که در همه مبتلايان ديده مي شود. دکتر برقعي ادامه داد: سردردهاي خفيف و به اصطلاح سنگيني سر از جمله علائم فرعي اين بيماري است که در همه افراد ديده نمي شود و افرادي که سردردرهاي شديدي دارند نبايد آن را به حساب رينوسينوزيت بگذارند. اين متخصص گوش و حلق و بيني عفونت هاي ويروسي را از شايع ترين نوع رينوسينوزيت هاي عفوني دانست و تصريح کرد: بيش از 92 درصد رينوسينوزيت ها منشا» ويروسي دارند و بيشتر ويروس هايي مانند آنفلوانزا و پاراآنفلوانزا که از طريق هوا منتشر مي شوند، عامل اصلي بروز رينوسينوزيت هاي فصلي هستند.
اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران با تقسيم عفونت ها به دو دسته حاد و مزمن افزود: علائم رينوسينوزيت حاد بين 4 تا 12، و عفونت هاي مزمن بيش از 12 هفته طول مي کشد، با اين حال علائم رينوسينوزيت حاد بعد از طي شدن دوره بيماري به جز در کساني دچار نقص سيستم ايمني هستند، از بين مي رود که رينوسينوزيت هاي ويروسي از جمله اين عفونتها هستند.
دکتر برقعي فصول سرد را شايع ترين زمان ابتلا به عفونت هاي ويروسي دانست و گفت:با توجه به اينکه در فصول سرد، شرايط براي تکثير ويروسها مناسب تر بوده و احتمال ابتلا به عفونت هاي ويروسي و حاد بيستر است. اين متخصص گوش و حلق و بيني افزود: بهترين راه پيشگيري از ابتلا به رينوسينوزيت هاي عفوني و ويروسي عدم تماس با افرادي است که دچار سرما خوردگي هستند. هم چنين کساني که زمينه ابتلا به رينوسينوزيت دارند بايد از سرد شدن مخاط بيني خود جلوگيري کنند. دکتر برقعي سر دردهاي به دنبال هواي سرد را از جمله سر دردهاي شبه ميگرني دانست و تصريح کرد: سر درد هايي که از طريق تماس با هواي سرد ايجاد مي شوند، از علائم رينوسينوزيت ها نبوده و از جمله سردردرهاي شبه ميگرني هستند با اين حال و با وجود شرايط مساعد در بدن، سرما در بروز و تشديد رينوسينوزيت هاي مزمن بسيار اثر گذار است. وي ادامه داد: در درمان  رينوسينوزيت ها و عفونت هاي ويروسي استفاده از آنتي بيوتيک ها کاملا بي تاثير بوده و فقط در درمان رينوسينوزيت هاي عفوني از اين دارو استفاده مي شود.علاوه بر اينها در رينوسينوزيت هايي با منشا» آلرژيک پرهيز از ماده آلرژي زا و سپس استفاده از داروهاي ضدآلرژيک و شستشوي بيني با سرم بهترين روش درماني است و در نهايت روش درماني رينوسينوزيت هاي قارچي، جراحي است.
اين متخصص گوش و حلق و بيني ايجاد پليپ را شايع ترين عارضه در رينوسينوزينت هاي مزمن دانست و اظهار داشت: ايجاد پليپ در افرادي که دچار رينوسينوزيت مزمن هستند بسيار شايع است.علاوه بر اين گسترش عفونت به بافت هاي چشم و مغز آسيب غضروف هاي بيني، ايجاد مننژيت از ديگرعوارض شايع در رينوسينوزيت هاي مزمن است که بسياري از آنها جبران ناپذير است.
دکتر برقعي در پايان خاطر نشان کرد: افراد به هيچ وجه از خود درماني براي درمان رينوسينوزيت خود استفاده نکنند. هم چنين به محض بروز علائم از مشاوره ي پزشک استفاده کرده و در نهايت با پوشاندن سر و صورت از تماس با افرادي که دچار ويروس هستند، اجتناب کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان