نسخه شماره 2404 - 1389/04/27 -

 درد پهلو زنگ خطر ابتلا به سرطان کليه 

گروه سلا مت: عضو کميته علمي سمينار سرطان کليه با تاکيد بر اين که سرطان کليه يکي از سرطان هاي دستگاه ادراري به شمار مي رود که علايم آن ممکن است دير ظاهر شود، هشدار داد: در مواقعي ممکن است فرد تنها با علامت درد مختصر پهلو مراجعه کرده و با انجام سونوگرافي به دليل درد پهلو و شکم، متوجه بيماري خود شود.
به گزارش مردم سالا ري به نقل از انجمن سرطان ايران، دکتر محمدرضا نوروزي که به مناسبت برپايي سمينار سرطان کليه که 31 تير ماه در تهران برپا مي شود،  سخن مي گفت با اعلام اين خبر افزود: پيش زمينه ابتلا به سرطان کليه مصرف تنباکو،  دخانيات و قليان است. وي ادامه داد: هرچند درمان سرطان کليه در مراحل اوليه امکانپذير است اما معمولا بيماران با علايم پيشرفته به پزشک مراجعه مي کنند.
دکتر نوروزي درد مبهم در پهلو، تهوع، بي اشتهايي،  استفراغ، وجود خون در ادرار و احساس توده در پهلو را نيز از ديگر نشانه هاي سرطان کليه برشمرد. وي تصريح کرد:  در حال حاضر به نظر مي رسد آمار سرطان کليه در کشور بيشتر از استانداردهاي موجود باشد.
عضو کميته علمي سمينار سرطان کليه گفت:  بهره گيري از سونوگرافي سبب شناسايي مواردي از سرطان کليه شده که در گذشته به دليل استفاده محدود از اين ابزار تشخيصي، بيماران مبتلا به سرطان کليه دير تشخيص داده شده، جان مي باختند. وي اضافه کرد: تا زماني که سرطان محدود به کليه است مي توان با برداشتن کليه، جان بيمار را نجات داد اما در صورت گسترش آن به ساير اندام ها درمان آن با دشواري همراه خواهد بود.
دکتر نوروزي با اشاره به اينکه دهه 4 تا 6 زندگي،  دهه خطر براي بروز بيماري سرطان کليه به شمار مي رود، اظهار داشت: در مواردي که درمان جراحي براي بيمار امکانپذير نباشد، استفاده از «تارگت درماني» (حمله به سلول هدف) و راديوتراپي به منظور تسکين درد به عنوان درمان هاي مکمل و کاهنده علايم با تشخيص پزشک مورد استفاده قرار مي گيرد.
لازم به ذکر است، «سمينار يک روزه سرطان کليه» از سوي انجمن سرطان ايران 31 تيرماه در هتل پارسيان اوين تهران برگزار مي شود،  هدف از برگزاري اين سمينار به روز رساني اطلاعات پزشکان نسبت به تشخيص و درمان سرطان کليه است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان