نسخه شماره 3383 - 1392/10/21 -

 خشکسالي هامون تهديدي براي بشريت
 صداي مردم سيستان به سازمان ملل رسيد 

 هماهنگ کننده سازمان ملل در جمهوري اسلامي ايران که به منظور بازديد از هفتمين تالاب بين‌المللي هامون به ايران و منطقه سيستان سفر کرده بود، اظهار داشت: امنيت بشريت و انسان‌ها در سيستان به طور جدي مورد تهديد قرار گرفته است. به گزارش مهر، گري لوييس که به منظور بررسي مشکلات زيست محيطي تالاب هامون به سيستان سفر کرده بود با ابراز خرسندي از ديدار با مردم اين منطقه گفت: ناراحتم که مردم در اين شرايط سخت به سر مي‌برند و قول مي‌دهم که صداي آنها را به جامعه جهاني برسانم.

در همين حال مردم سيستان در حاشيه بازديد نماينده برنامه توسعه سازمان ملل از تالاب هامون روز پنجشنبه يک بار ديگر با تشکيل زنجيره انساني و تهيه طومار از دبيرکل سازمان ملل و جامعه بين‌المللي خواستار توجه به مشکلات زيست محيطي ناشي از خشکيدگي هفتمين تالاب بين‌المللي جهان شدند.

نماينده برنامه توسعه سازمان ملل همچنين در پايان بازديد يک روزه خود از تالاب هامون پنجشنبه شب در نشست با خبرنگاران در اداره کل محيط زيست استان اظهار داشت: من به بخش‌هاي ديگر کشور همچون درياچه اروميه، شيراز، مشهد و اصفهان که با کمبود آب مواجه است سفر کردم ولي آنچه امروز مشاهده کردم نشان دهنده حساسيت شرايط و ناراحتي مردم و عمق فاجعه است.

نماينده برنامه توسعه سازمان ملل در تشريح و نتيجه بازديد‌هاي خود از تالاب هامون اظهار داشت: آنچه در بازديد از تالاب هامون و وضعيت مردم مشاهده شد تهديدي به مراتب بزرگتر از امنيت بشري است که بر اثر فقدان آب در سيستان در حال رخ دادن است. گري لوييس اظهار داشت: به نظر مي‌رسد مساله معاش مردم منطقه به اندازه کافي توسط جامعه بين‌المللي ايران و افغانستان درک نشده است.

وي با اشاره به اينکه با همکاري دولت ايران و افغانستان تلاش خواهيم کرد برنامه اي براي رفع اين مشکلات در پيش بگيريم افزود: منابع مالي و تلاش سازمان ملل شايد بزرگ نباشد اما مي‌توانيم ايده‌هاي مديريتي جديدي براي حل اين چالش‌ها در دستور کار قرار داد.

لوييس اظهار داشت: حضور پرشور مردم براي حفاظت از محيط زيست و همچنين فقر اقتصادي آنها مرا خيلي تحت تاثير قرار داد و لذا گزارش سفرم را براي انعکاس بهتر به فارسي و انگليسي تا سه هفته ديگر منتشر مي‌کنم. نماينده برنامه توسعه سازمان ملل با اشاره به اينکه شرايط و درخواست‌هاي مردم منطقه سيستان را در برنامه هفته آينده در لندن منعکس خواهد کرد، ادامه داد: مردم ساکنان حاشيه تالاب هامون مردمي قانع و صبور هستند و با توجه به اين همه مشکلات و فقر اما با حرکت‌هاي فرهنگي اعتراض خود را به جامعه جهاني اعلام کردند. گري لوييس افزود: مردم سيستان تقاضاي آب دارند و من اين موضوع را به مسئولان جهاني آب منتقل خواهم کرد. وي ادامه داد: در بازديدي که از درياچه اروميه داشتم ديدم که مشکلات اين درياچه در خود کشور ايران قابل حل است ولي مشکل تالاب بين‌المللي هامون مشکل مشترک دو کشور ايران و افغانستان است که با تعامل حل خواهد شد.

هماهنگ کننده سازمان ملل در جمهوري اسلامي ايران همچنين در اين نشست در پاسخ به سوال يکي از خبرنگاران مبني بر اينکه چرا پس از گذشت 15 سال نماينده سازمان ملل از اين تالاب بازديد مي‌کند افزود: نمي‌دانم چرا اين همه سال طول کشيد تا صداي خشک شدن هامون به گوش جهانيان برسد اما به نظر مي‌رسد مجموعه‌هاي داخلي ايران بيشتر تحت تاثير درياچه اروميه قرار دارند و در خصوص تالاب هامون زياد توجه نکرده و واکنش نشان نداده اند. وي همچنين قول داد در پايان اين سفر علاوه بر شخص دبير کل، بخش‌هاي ديگر سازمان ملل را نيز نسبت به موضوع هامون مطلع و حساس کند.

نماينده سازمان ملل همچنين با بيان اينکه کشور افغانستان براي کشاورزي اّب بيشتري برداشت مي‌کند، افزود: دولت و مردم افغانستان بايد آگاه باشند اگر اکنون از آب هيرمند براي توسعه کشاورزي استفاده مي‌کنند شايد در کوتاه مدت براي آنها سود داشته باشد اما در بلند مدت موجب گسترش بيابان، حرکت شن‌هاي روان به داخل افغانستان و نابودي زمين‌هاي کشاورزي و محيط زيست انساني آنها خواهد شد و ضررش بيشتر از منافع آن است.

وي با تاکيد بر همکاري دولت‌هاي ايران و افغانستان به منظور فراهم کردن آب براي احياي تالاب هامون اظهار داشت: بازگشتن تالاب هامون به شرايط قبلي و احياي آن به نفع هر دو کشور و منطقه خواهد بود. گري لوييس هماهنگ کننده سازمان ملل در ايران همچنين با اشاره به اينکه با در سيستم مديريتي جديد ايران و با روي کار آمدن دکتر روحاني توجه به مسائل زيست محيطي بيشتر شده است ادامه داد: تمامي مشکلات تالاب بين‌المللي هامون با تعامل بين کشور ايران و افغانستان قابل حل خواهد بود.

نماينده سازمان ملل با بيان اينکه دامنه کار سازمان ملل در ايران در شش حوزه قرار دارد افزود : يکي از اين حوزه‌ها توجه به محيط زيست است.

گري لوييس با اشاره به مفاد کنوانسيون رامسر گفت: تمام کشورهايي که اين مفاد اين کنوانسيون را امضا کرده اند بهتر است به جاي برگزاري کنوانسيون ديگر، مفاد همين کنوانسيون را اجرا کنند.

وي با تاکيد بر افزايش همکاري‌هاي بين دولت‌ها براي حفظ اين تالاب گفت: سازمان ملل چهار حوزه اصلي صلح، حقوق بشر، توسعه و عدالت دارد و ما به منظوربهبود اين چهار محور در ايران هستيم.

وي اظهار داشت: در دنيا تقريبا 200 کشور از جمله ايران و افغانستان عضو سازمان ملل هستند که سعي مي‌شود تا با تعامل مشکلات تالاب بين‌المللي هامون را حل کنيم.

وي تدوين پروژه‌هاي مشترک با دولت ايران و افغانستان براي حل اين مشکل از برنامه‌هاي پيش روي خود عنوان کرد و افزود: ما مي‌توانيم با کمک دولت ايران راه حل فني براي رساندن آب به تالاب هامون را بيابيم هر چند که راه حل و سرمنشا آن در خارج از ايران و داخل افغانستان قرار دارد.‌ گري لوييس ابراز داشت: در حال حاضر بايد چاره انديشي به منظور کمک به مردم در داخل ايران انجام شود که با افزايش بهره‌برداري آب، کاهش مصرف آب، انتقال آب با لوله و همچنين تغيير الگوي کشت مي‌توان بخشي از مشکلات موجود را حل کرد.

وي همچنين با اشاره به اينکه خشکيدگي تالاب هامون اثرات فرامرزي و فرا منطقه اي دارد گفت: مردم حاشيه اين درياچه به علت خشکيدن اين تالاب و از دست دادن امرار معاش خود هر روز فقيرتر مي‌شوند و بايد هر چه زودتر چاره اي براي جلوگير از مهاجرت آنها انديشيد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان