نسخه شماره 3311 - 1392/07/16 -

 مديرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعيتي سازمان ثبت احوال کشور خبر داد:
 ميانگين سن ازدواج براي آقايان 27 و خانم‌ها 22 سال 
 معاون وزارت ورزش و جوانان: تفکيک جنسيتي، فرصت خوب ديده شدن را از جوانان مي گيرد

 مديرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعيتي سازمان ثبت احوال کشور گفت: ميانگين سن ازدواج در کشور براي آقايان 4/27سال و براي خانم‌ها 1/22 سال است و اين آمارها در نقاط شهري و روستايي کشور متفاوت است. علي‌اکبر محزون در گفت‌وگو با فارس، درباره نرخ ازدواج در کشور اظهار داشت: مقوله ازدواج در کشور ما به نسبت جمعيت از ميزان خوبي برخوردار است. بر اساس گزارش‌هايي که از سوي سازمان‌هاي مختلف بين‌المللي در خصوص ثبت ازدواج و طلاق منتشر شده است نرخ ازدواج در کشور ما به ازاي هر هزار نفر در جمعيت نسبت به ساير کشورهاي منطقه بهتر است. محزون يادآور شد: نرخ ازدواج در کشور 9/10 در هزار است که به طور متوسط به ازاي هر هزار نفر 11 نفر ازدواج مي‌کنند. مديرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعيتي سازمان ثبت احوال کشور بيان داشت: رتبه کشور ما در کشورهاي منطقه و کشورهاي در حال توسعه در خصوص نرخ ازدواج بعد از کشور تاجيکستان دوم است. وي افزود: نرخ ازدواج در کشورهاي توسعه يافته زير 10 است و البته بستگي به نحوه ثبت ازدواج در کشورهاي توسعه يافته نيز دارد. وي افزود: ميانگين سن ازدواج در نقاط شهري کمتر از ميانگين روستايي است و در نقاط روستايي به دليل حفظ آداب و سنت‌هايي که هميشه به استحکام خانواده و ميانگين سن ازدواج کمک کرده است ازدواج‌هايي با سن مناسب‌تر انجام مي‌شود. وي خاطرنشان کرد: ميانگين سن ازدواج در نقاط شهري براي آقايان 27.7 سال و در روستاها 2/26 سال است و ميانگين ازدواج براي خانمها در نقاط شهري 3/23سال و در نقاط روستايي 5/21 سال است.

مديرکل دفتر آمار و اطلاعات جمعيتي سازمان ثبت احوال کشور افزود: استانهايي که ميانگين سن ازدواج آنها بيشتر از ميانگين کشوري است براي آقايان سمنان، البرز و تهران است و براي خانمها به ترتيب تهران، البرز و سمنان برآورد شده است. وي درباره استانهايي که ميانگين سن ازدواج کمتر از ميانگين کشوري است اظهار داشت: کمترين ميانگين سن ازدواج براي آقايان در استان‌هاي سيستان و بلوچستان، خراسان جنوبي و هرمزگان است و براي خانمها به ترتيب سيستان و بلوچستان، هرمزگان و خراسان رضوي است.

محزون يادآور شد: تهران به نسبت جمعيتي که دارد آخرين استان در بحث نرخ ازدواج است و استانهاي اول در اين خصوص زنجان، اردبيل و کردستان است. محزون يادآور شد: در حال حاضر ميانگين ازدواج در کشور ما به تأخير افتاده است و براي آقايان و خانمها ازدواج در سن بالا افزايش قابل توجهي پيدا کرده است. از سوي ديگر معاون ساماندهي امور جوانان وزارت ورزش و جوانان از انعقاد تفاهم‌نامه همکاري با وزارت علوم در زمينه ازدواج خبر داد.

به گزارش ايسنا دکتر محمود گلزاري در همايش روساي مراکز مشاوره دانشگاه‌هاي کشور با اشاره به اينکه پسران به دليل مشکلات اقتصادي، برخي از آزادي‌ها و همچنين افزايش نگراني از تشکيل نهاد خانواده، ميل زيادي به ازدواج ندارند، به افزايش طلاق طي سالهاي اخير اشاره کرد و افزود: در سال‌هاي اخير در کلان‌شهر تهران 35 تا 40 درصد خانواده‌ها به خانواده‌اي گسسته تبديل شده‌اند و حدود 19 تا 20 درصد خانواده‌ها نيز در سال‌هاي اوليه ازدواج گسسته مي‌شوند. اين امر باعث ايجاد ناامني اجتماعي در فرد، بحران‌هاي روحي و ايجاد مشکل در نگاه به ازدواج بعدي مي‌شود که با ترکيبي از فرهنگ سنتي غلط، برداشت‌هاي ناهماهنگ از اسلام و برخي برخوردهاي دنياي غرب، اين مسئله بيشتر نمود پيدا مي‌کند. گلزاري همچنين با بيان اينکه شهرهاي سنتي و مذهبي کشور نيز آمار طلاقشان افزايش يافته است، اظهار کرد: تا جايي که برخي از اين شهرها رتبه‌هاي اول تا پنجم کشوري را در زمينه طلاق دارا هستند. وي همچنين افزايش تعداد خانواده‌هاي آشفته که با بحران طلاق‌هاي عاطفي روبرو هستند را يکي ديگر از مشکلات نهاد خانواده عنوان کرد و گفت: اين مشکل به رابطه‌هاي خارج از سيستم دانشجويي و ارتباطات فرا دانشجويي مي‌انجامد. معاون ساماندهي امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با بيان اينکه مراحل ازدواج نيز موضوع مهمي است، اظهار کرد: وقتي کسي ازدواج مي‌کند مانند نوزادي است که به دنيا مي‌آيد و حداقل تا پنج سال بايد مراقب اين نوزاد بود. گلزاري درباره مراحل يک ازدواج موفق، تصريح کرد: مراحل يک ازدواج موفق، انتخاب مناسب، آموزش و مراقبت زياد بعد از ازدواج و مشاوره به هنگام ضرورت است. وي همچنين همسريابي را يکي ديگر از مشکلات جدي جامعه دانست و گفت: دختر خوب در جاي خوب بايد خوب ديده شود. اما آيا اين جاي خوب، مراکز تجاري يا فضاي مجازي است و ما نبايد کاري کنيم که دختران در دانشگاه و اردوهاي دانشگاهي ديده شوند.

معاون ساماندهي امور جوانان وزارت ورزش و جوانان با بيان اينکه يکي از مشکلات تفکيک جنسيتي اين است که فرصت خوب ديده شدن به دختران ما داده نشده است، اظهار کرد: ما مشکلات بسياري در رابطه دختر و پسر قبل از ازدواج داريم که مقابله با اين آسيب‌ها از طريق تشويق به ازدواج است که اميدواريم با تفاهم‌نامه‌اي که با وزارت علوم منعقد خواهيم کرد، کارهاي زيادي در اين زمينه انجام شود. گلزاري با بيان اينکه دانشگاه يکي از بهترين عرصه‌هاي انتخاب همسر است، درباره شرايط آن گفت: اين موضوع به شرطي درست است که دانشجو با انگيزه ازدواج وارد رابطه شود و به واسطه وابستگي آسيب نبيند، همچنين از ملاک‌هاي انتخاب همسر آگاه باشد و والدين خود را دور نزند، تماس‌هاي قبل از ازدواج طولاني نشود و در نهايت با راهنمايي و مديريت و محوريت مشاوران دانشگاه انجام شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان