نسخه شماره 1701 - 1386/10/06 -

 عدد شيطان چه ربطي به ايران دارد؟ 
نويسنده : ماکان مهرپويا

در تاريخ 25 آذر ماه 1386 در ستون ديگه چه خبر روزنامه ايران، خبري به اين صورت منتشر شد:
نماد شيطان در فيلم تبليغاتي يک موسسه مالي
در پي دستور يک مقام رده بالاي اجرايي به يکي از نهادهاي نظارتي مبني بر پيگيري استفاده گسترده از عدد 666 در تبليغات تلويزيوني يک موسسه مالي - اعتباري، اين موضوع بررسي شده و با انجام هماهنگي ها با بخش بازرگاني صدا و سيما دستور توقف اداري پخش آن صادر شد. به گزارش ايرنا عدد 666 در فرهنگ غربي نماد شيطان است و پس از آن که جورج بوش ايران را يکي از محورهاي شرارت خوانده، در برخي از فيلم هاي ساخته شده در آمريکا، از اين نماد براي تبليغ سو» عليه جمهوري اسلامي استفاده شده است.
اين مطلب در درجه اول جهت روشن شدن ذهن خبرنگار محترم ايرنا و ايران نوشته شده است. نه اين که ايشان متوجه قضيه عدد 666 شوند، بلکه بدانند چند سالي است که چيزي به نام اينترنت وجود دارد و اگر از تمام دنيا هم فاصله داشته باشيم، با چند جست و جوي کوتاه مي توانيم بفهميم که نه پس از خوانده شدن ايران در راس محور شرارت و نه قبل از آن، هيچ گاه هيچ فيلمي در ارتباط با ايراني بودن ضدمسيح و ارتباط عدد 666 با ايران ساخته نشده است.
از 666 يا عدد شيطان هم در کتاب عهد قديم و هم در کتاب وحي کتاب مقدس عهد جديد (نوشته سنت جان) بارها نام برده شده است. هرچند که دست کم يک مورد اشاره به 665 و 616 هم در کتاب هاي باستاني موجود است. در سال 2005 خوانش متني بسيار قديمي تر اين قضيه قوت گرفت که عدد مورد نظر 616 باشد و نه 666. به هرحال همين موضوع 666 و ارتباط آن با جريان هاي مختلف، قرن هاست که مورد مشاجره الهيون و گروه هاي کليسايي بوده است.
در آيه 13 از فصل 18 کتاب عهد جديد چنين آمده است:
«اين جا فرزانگي است. بگذاريم که به او فهمانده شود شماره عدد شيطان: براي آن عدد، يک انسان است، ششصد و شصت و شش.»
بسياري از پژوهشگران در علوم مختلف، عدد 666 را به موضوعات مختلف ارتباط دادهاند. در حوزه هاي نامرولوژي، الهيات، تاريخ، رياضيات و... بارها اين عدد مورد تجزيه قرار گرفته و سرچشمه ها و سرنوشت هاي متفاوتي داشته است. کشتارها و جنگ هاي کاليگولا و نرون، آتش فشان کوه پومپي و حتي تعداد حروف موجود در نام پاپ ها! از نتايج اين ربط دادن ها بوده است.
فردي که عدد 666 را به همراه دارد آنتي کرايست يا ضدمسيح ناميده مي شود. گفته مي شود که اين عدد را مي توان بر روي تن اين فرد - خصوصا زير موهاي سر - يافت. هرچند که مدتي است افرادي مثل تري دي. واتکينز اعلام کرده اند که اين عدد مي تواند روي کارت اعتباري فرد يافت شود و يا مثل يک ميکروچيپ در تنش جاسازي شده باشد!
اين قضيه از آنجا نشات گرفت که عدد 666، تمپليت بارکدها است. در آيين کابالا - عرفان يهود - عدد 666 جايگاهي رازآميز و مقدس دارد و به نشانه حيات مادي گرفته مي شود. بيماري ترس از اين عدد - که گويا در جوامع مسيحي بسيار هم شايع است hexakosioihexekontahexaphodia -  نام دارد.
در طول تمام قرون، اين خرافه ها، کاربردهاي ديگري هم داشته اند و آن در هنر و ادبيات بوده است. به ويژه در سينما.
عدد 666 تا به حال دستمايه حدود 20 فيلم مطرح سينمايي و تلويزيوني بوده و تمام آن ها با در نظر گرفتن وجهه شيطاني اين عدد و ضد مسيح بودن دارنده آن، سعي در پروراندن داستاني ترسناک با استفاده از تقابل خير و شر داشته اند.
شايد مشهورترين اين فيلم ها طالع نحس (omen) باشد که با رويکردي مذهبي و نيز به شدت سياسي داستان چيرگي شر بر خير را به نمايش مي گذارد. پسرکي به نام دامين که فرستاده شيطان بر زمين است، ابتدا خانواده خود را از سر راه برمي دارد و در نهايت با کمک شيطان رييس جمهور ايالات متحده مي شود. هرچند که فرستادگان خدا و افراد مذهبي هر از گاهي با او به ستيز مي پردازند و اغلب شکست مي خورند، تا در نهايت عذاب الهي - چون روز رستاخيز - او را از زمين برمي دارد. به عبارتي هر 4 قسمت طالع نحس ها و نيز بازسازي آن در سال 2006 را مي توان مهم ترين آثار مربوط به اين عدد دانست. هرچند در قسمت جديد جن گير هم به آنتي کرايست اشاره شده و فيلم با صحنه اي دلهره آور از ميدان جنگي که تمام کشتگانش بر صليبي معکوس، مصلوب شده اند آغاز مي شود.
در فيلم هاي ديگري مثل فيلم مهم پولانسکي دروازه نهم (gate 9th)، تا فيلم هاي مهجوري مثل 666 و فيلم عظيم bays of enb با شرکت آرنولد شوارتزنگر همواره مفاهيم مسيحيت و مبارزه مسيحيان با فرزند شيطان - که ظاهري شيطاني دارد و به هيچ ديني پايبند نيست - مورد بحث قرار گرفته اند.
به هرحال عدد 666 و بحث ضدمسيح همواره مفاهيم دين مسيحيت را دربرگرفته است. حتي در جن گير جديد هم که معبدي شيطاني در کشوري عربي يافت مي شود، بحث به سمت اسلام گرايش پيدا نمي کند. بلکه محل يافتن معبد بايد در کشوري قرار مي گرفته تا از لحاظ قدمت با دوره پاگانيسم همخواني داشته باشد و از همين رو اين محل انتخاب شده است. جان کلام آن که حتي يک نمونه هم نخواهيد يافت که در فيلمي هاليوودي، بين ايران و عدد 666 ارتباطي وجود داشته باشد.
بي آنکه منکر فيلم هاي تبليغاتي ضد ايران باشم اما گمان مي کنم، در اين يک مورد، خبري ناسالم منتشر شده است.
پخش آگهي اي که 666 جايزه مي دهد، به اندازه کافي بدسليقگي دارد. اما بسط دادن آن به مفاهيم مسيحيت و جلوگيري از پخش آن و نيز ارتباط دادن عددي که خود مسيحيت هم قرن هاست که نمي داند با آن چه کند، به محور شرارت جورج بوش و نيز دروغ گويي درباره ساخت فيلمي درباره محوريت شيطاني ايران، يا به معصوميت خبرنگار در مورد تاريخ اديان برمي گردد، يا به ناداني اش در حوزه سينماي جهان و يا دروغ پراکني.
هرکدام که باشد، باعث تاسف است.
منبع : وبلاگ نويسنده


نسخه چاپي ارسال به دوستان