نسخه شماره 3139 - 1391/12/03 -

 از «هانکه» نابغه تا «اسپيلبرگ» کاربلد
 جايزه اسکار بهترين کارگرداني اعطا مي‌شود به .... 

 بخش بهترين کارگرداني جوايز اسکار امسال با حضور چهره‌هاي سرشناس سينماي جهان چون «استيون اسپيلبرگ»، «آنگ لي» و «ميشل هانکه» از حساسيت بالايي برخوردار است، در حاليکه عدم حضور «بن افلک» در ميان نامزدهاي بهترين کارگرداني اين اميدواري را ايجاد کرده که آکادمي امسال بدون رويکرد جانبدارانه در اين بخش، بهترين کارگردان را معرفي کند. به گزارش ايسنا، در حاليکه تنها چند روز به برگزاري هشتادوپنجمين مراسم اعطاي جوايز اسکار مانده است، پنج کارگردان تحسين‌شده سينماي جهان براي کسب اسکار بهترين کارگرداني که از ارزشمندترين جوايز اين رويداد سينمايي است، به رقابت خواهند پرداخت. در زير نگاهي مي‌اندازيم به پنج نامزد نهايي بهترين کارگرداني اسکار هشتادوپنجم:

«استيون اسپيلبرگ» با روايت زندگي شانزدهمين رئيس‌جمهور آمريکا در فيلم «لينکلن» توانست به رکورد 12 نامزدي در بخش‌هاي گوناگون دست يابد و پنجمين نامزدي اسکار خود را به دست آورد. اين کارگردان آمريکايي که 143 جايزه سينمايي در کارنامه درخشان خود دارد، تا کنون موفق به کسب دو جايزه اسکار بهترين کارگرداني شده است.

اين کارگردان در سال 1998 براي فيلم «نجات سرباز رايان» و در سال 1993 يزاي کارگرداني فيلم «فهرست شيندلر» موفق به کسب جايزه اسکار شده است. همچنين «اسپيلبرگ» جدا از فيلم «لينکلن»، تا کنون براي چهار فيلم ديگر نيز نامزد اسکار بهترين کارگرداني شده است. وي يکي از موفق‌ترين کارگردانان سينما در زمينه تجاري نيز محسوب مي‌شود که با فيلم‌هاي «آرواره‌ها» (1975) «اي.تي» (1982) و «پارک ژوراسيک» (1993) رکورد فروش سينماي جهان را شکست و هريک از اين فيلم‌ها پرفروش‌ترين فيلم دوران خود بودند.

مجموع فروش فيلم‌هاي ساخت اسپيلبرگ تا کنون به رقم چشمگير 5 ميليارد و 800 ميليون دلار رسيده‌اند و اين در حالي است که نشريه اقتصادي فوربس ثروت اين فيلم‌ساز آمريکايي را بيش از 3 ميليارد دلار برآورد کرده است. چنانچه امسال جايزه اسکار بهترين کارگرداني به «اسپيلبرگ» برسد، او سومين اسکار کارگرداني را به کارنامه حرفه‌اي خود اضافه مي‌کند و به رکورد چهار اسکار کارگرداني «جان فورد» نزديک خواهد شد. «آنگ لي» که يکي از بهترين کارگردانان معاصر سينماي جهان منصوب مي‌شود، امسال براي سومين‌بار براي فيلم «زندگي پاي» نامزد اسکار بهترين کارگرداني شده است. وي پيش از اين در سال 2005 براي فيلم «کوهستان بروک‌بک» موفق به کسب جايزه اسکار و در سال 2001 با فيلم «ببر خيزان، اژدهاي پنهان» نامزد اسکار بهترين کارگرداني شد. فيلم «زندگي پاي» برگرفته از رمان برنده‌ جايزه بوکر و نوشته «يان مارتل»، داستان پسري هندي را روايت مي‌کند که از يک حادثه‌ کشتي جان سالم به در مي‌برد. وي پس از اين اتفاق 227 روز را در يک قايق با يک کفتار‌، اورانگوتان‌، ببر بنگال و گورخر مجروح سپري مي‌کند. اين کارگردان خوش‌ذوق سينماي جهان که با فيلم جديدش در تمام بخش‌هاي فني نامزد اسکار شده است، از شانس خوبي براي کسب اسکار بهترين کارگرداني امسال برخوردار است.

«ميشل هانکه»، کارگردان 70 ساله اتريشي از سال گذشته که «عشق» در جشنواره کن اکران جهاني شد، چنان مورد توجه منتقدين و مخاطبان سينما قرار گرفته که پس از کسب جوايز معتبر و متعددي چون نخل طلا، در جوايز سينمايي اسکار نيز در پنج بخش از جمله بهترين کارگرداني نامزد شده است.

«هانکه» که در بخش بهترين فيلم خارجي اصلي‌ترين شانس کسب اسکار است، روايتگر داستان يک زوج سالخورده با بازي «ژان لوييس ترينتيگنانت» و «امائوئله ريوا» دو معلم بازنشسته موسيقي است که عشق واقعي ميان آن‌ها با سکته يکي از آن‌ها که به ناتواني جسمي تدريجي وي مي‌انجامد، مورد آزمايش قرار مي‌گيرد. «هانکه» که تا کنون موفق به کسب جايزه اسکار نشده، امسال اميدواري زيادي به کسب حداقل يک يا دو جايزه اسکار دارد. امسال دومين‌بار است که «ديويد اوراسل»، کارگردان و فيلمنامه‌نويس آمريکايي نامزد کسب اسکار بهترين کارگرداني مي‌شود. وي امسال با فيلم «دفترچه بارقه اميد» با بازي «جنيفر لاورنس»، «بردلي کوپر» و «رابرت دنيرو» نامزد اسکار بهترين کارگرداني شده است؛ در حاليکه او دو سال پيش نيز براي فيلم «مبارز» به جمع نامزدهاي نهايي راه يافته بود.

ساخته جديد «ديويد اوراسل» توانسته پس از 31 سال در تاريخ اسکار در چهار بخش بازيگري يعني نقش اول و مکمل مرد و نقش مکمل و اصلي زن همزمان نامزد شده و خود را به عنوان يکي از بخت‌هاي اصلي اسکار مطرح کند. اما مي‌توان گفت در بخش بهترين کارگرداني در مقايسه با «اسپيلبرگ» و «آنگ لي» از شانس نسبتا کمتري براي تصاحب اسکار برخوردار است. «بن زيتلن»، کارگردان فيلم برنده دوربين طلاي کن «چارپايان حيات‌وحش جنوب» نيز در جمع کارگردانان نامزد اسکار امسال جوان‌ترين و کم نام‌ونشان‌ترين سينماگر محسوب مي‌شود، اما با فيلم موفق خود توانسته در چهار بخش نامزد اسکار شود. اين کارگردان 30 ساله که فيلمسازي را از سن شش سالگي آغاز کرده، پيش از اين بيشتر به ساخت فيلم کوتاه و فيلمنامه‌نويسي مي‌پرداخت. وي براي نوشتن فيلمنامه «چارپايان حيات‌وحش جنوب» نيز نامزد اسکار است و اميدوار است امسال در حضور کارگردانان سرشناس سينماي جهان با خلق يک شگفتي، اسکار بهترين کارگرداني را تصاحب کند. نکته قابل توجه درباره نامزدهاي بهترين کارگرداني امسال غيبت «بن افلک»، کارگردان فيلم ضدايراني «آرگو» است. وي که پيش از اين با رويکرد جانبدارانه سينماي آمريکا و انگليس موفق به کسب جايزه بهترين کارگرداني گلدن گلوب و بافتا شده است، در ميان نامزدهاي بهترين کارگرداني اسکار جايي ندارد تا رقابت در اين بخش اسکار عادلانه‌تر از ساير بخش‌ها به نظر برسد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان