نسخه شماره 3084 - 1391/09/23 -

 خواص تخم کرفس 
نويسنده : هدي نديمي*

 تخم کرفس،که طعم تند و نشاط آور آن را مي‌توانيد هنگام مصرف انواع ترشي يا کلم شور بچشيد،داروي گياهي مفيدي نيز محسوب مي‌شود. تخم کرفس در طول قرنهاي متمادي،در سرتاسر جهان کاربردهاي متنوعي داشته است. بررسي‌هاي اخير علمي نشان داده است که برخي مواد شيميايي موجود در تخم کرفس واقعا مي‌تواند در درمان مشکلاتي نظير فشار خون بالا،ورم مفاصل و اضطراب موثر واقع شود.تخم کرفس در پيشگيري از سرطان نيز موثر است. تخم کرفس از دير باز براي درمان ورم مفاصل و اسپاسم عضله مورد استفاده بوده است.وجود چندين عنصر شيميايي در تخم کرفس از التهاب جلوگيري مي‌کند ودرد را تسکين مي‌بخشد.ساير مواد شيميايي موجود، عضلات موجود در اسپاسم را آزاد مي‌کند. علاوه بر اين تخم کرفس حاوي کلسيم بالا است که نقش در کاهش فشار خون بالا نيز دارد.برخي مواد شيميايي موجود در تخم کرفس خاصيت ضد باکتري دارد در حالي که برخي ديگر ادرار آور است،بدين معني که به تخليه آب بدن در قالب ادرار کمک مي‌کند.اين کار باکتريها و مواد معدني را که سبب تشکيل انواع سنگ‌هاي مثانه و کليه مي‌شوند، شستشو مي‌دهد. مصرف اين گياه در طب سنتي براي درمان نقرس و سنگهاي کليه سابقه طولاني دارد.اين ماده ميزان اسيد اوريک بدن را کاهش مي‌دهد. تحقيقات به عمل آمده روي حيوانات آزمايشگاهي نشان مي‌دهد که تخم کرفس از آسيب کبدي ناشي از مواد شيميايي سمي پيشگيري مي‌کند.اين ماده در طول قرنهاي متمادي به عنوان تونيک کبد مورد استفاده قرار گرفته است.تخم کرفس عضلات رحمي را تقويت مي‌کند که به افزايش خون قاعدگي منجر مي‌شود.ماده ديگر در اين گياه ليمونين است که به عنوان يک آرامبخش خفيف عمل مي‌کند.کلسيم موجود در تخم کرفس اعصاب تحت فشار را آرام مي‌کند.اين گياه همچنين از ابتلا به سرطان پيشگيري مي‌کند.به عنوان مثال يکسري از عناصر شيميايي موجود در تخم کرفس از توليد تومورها در حيواناتي که در معرض مواد سرطان زا قرار گرفته بودند جلوگيري کرد.

معرفي گياه

تخم کرفس،از همان گياهي تهيه مي‌شود که شاخ و برگ آن را مصرف مي‌کنيم يا در طبخ غذا استفاده مي‌کنيم.اگر هرگزشاخ وبرگ آن را در زيستگاه طبيعي اش مشاهده نکرده ايد، بايد خاطر نشان ساخت که کرفس نوعي گياه نازک وکشيده است . اين گياه داراي سه تا پنج برگ متشکل از بخشهاي متعدد و گلهايي داراي گلبرگهاي سفيد ريزاست.تخمهاي کرفس از گلهاي اين گياه تهيه و خيلي ريز با رنگ قهوه اي سير با بوي قوي و خوشايند است.

ترکيبات گياه

ترکيبات اين گياه عبارت است از : روغنهاي سيال، فلاوونوئيدها،کلسيم، برم،آهن، ليمونين،سديم،روي، اسيد آلفا لينولنيک، ترپنين.

نکات احتياطي

-اگر باردار هستيد يا احتمال آن را مي‌دهيد، از مصرف اين گياه بپرهيزيد.

-تخم کرفس،گياه طبي بي خطري است. اما بايد يک نکته را مد نظر قرار دهيد که اگر به عنوان ادرار آور از آن استفاده مي‌کنيد،ابتدا با پزشک خود مشورت کنيد. مواد ادرار آور مي‌توانند پتاسيم بدن را که يک عنصر ضروري مي‌باشد را کاهش دهند.

*کارشناس ارشد تغذيه


نسخه چاپي ارسال به دوستان