نسخه شماره 2592 - 1389/12/19 -

 پاسخ مدير نيروگاه برق بندرعباس به هشدارمسئولين دربارهآلايندگي
 مجبوريم ازسوخت مازوت استفاده کنيم 
 منتظرانتقال گاز به واحدهاي شرکت هستيم

در پي هشدارهاي مسئولين و کارشناسان محيط زيست مبني بر آلايندگي بالاي نيروگاه برق بندرعباس، مديرعامل شرکت توليد نيروي برق هرمزگان اعلام کرد: تا زماني که شرکت ملي گاز کشور به تعهدات خود در گازرساني به اين نيروگاه عمل نکند، مجبوريم از سوخت مازوت استفاده کنيم.
به گزارش ايسنا، داوود محمودي که در حاشيه بازديد اعضاي هيات مديره خانه مطبوعات هرمزگان از نيروگاه برق بندرعباس سخن مي گفت، اظهار کرد: شرکت توليد برق هرمزگان منتظر انتقال گاز به واحدهاي مستقر در اين شرکت است، ولي تاکنون اين مهم امکان پذير نشده است.
وي با بيان اينکه بخشي از نياز فعلي واحدهاي توليد برق با گاز تامين مي شود، خاطرنشان کرد: با توجه به اينکه خط انتقال گاز سراسري هنوز به اتمام نرسيده، امکان اينکه گاز مورد نياز اين شرکت تامين شود وجود ندارد; به همين خاطر از سوخت مازوت استفاده مي کنيم.
محمودي با بيان اينکه گازسوز شدن واحدهاي توليد برق يکي از مصوبات دور سوم سفر هيات دولت به هرمزگان است، افزود: اينکه شرکت گاز هرمزگان را تحت فشار قرار دهيم منطقي نيست و در اين راه بايد عزم ملي وجود داشته باشد.
به گفته وي، تا شرکت ملي گاز کشور به تعهدات خود در انتقال گاز عمل نکند شرکت توليد برق نيز بالاجبار از سوخت مازوت استفاده مي کند.
مديرعامل شرکت توليد نيروي برق هرمزگان به زيان هاي ناشي از سوخت مازوت در واحدهاي توليد برق اشاره کرد و گفت: استفاده از گاز، عمر قطعات و واحدها را افزايش مي دهد که مقرون به صرفه تر نيز است. همچنين انتقال گاز به اين نيروگاه هزينه توليد برق را کاهش مي دهد.
محمودي با تاکيد بر اينکه گازرساني به صنايع بايد در اولويت کار مسوولين قرار گيرد، گفت: اگرچه واحدهاي مسکوني نياز به شبکه گاز خانگي دارند، ولي صنايع بايد اولويت اول باشند.
وي به افق پنج سال آينده توليد برق اشاره کرد و افزود: نياز مصرفي برق به سمتي در حرکت است که طي پنج سال آينده توليد برق هم از نان شب واجب تر خواهد بود.
محمودي ادامه داد: در شرايط فعلي که هواي منطقه جنوب کشور بهاري است مصرف به 1400 مگاوات رسيده که قطعا با فرا رسيدن اوج گرما مصرف افزايش قابل توجهي خواهد داشت.
وي همچنين با بيان اينکه شرکت توليد برق و نيروگاه گازي خليج فارس در اين راستا برق مصرفي استان را توليد مي کنند، تصريح کرد: در شرايط خوشبينانه اين دو نيروگاه تنها مي توانند 1800 مگاوات برق را توليد کنند و چنانچه به همين شکل افزايش مصرف مشاهده شود، خاموشي تابستان دور از انتظار نيست.
مديرعامل شرکت توليد نيروي برق استان هرمزگان در ادامه خاطرنشان کرد: متخصصين برق استان تمامي تلاش خود را در توليد برق بکار گرفته اند و تلاش مستمر در حوزه توليد وضعيتي را پيش آورده که قطعي برق به کمترين حد ممکن رسيده است.
محمودي با بيان اينکه ورود قطعات نيروگاهي به داخل کشور به دليل تحريم هاي اعمالي با مشکل مواجه شده است، ادامه داد: با اين وجود متخصصان توليد برق هرمزگان با تجربه و علمي که در اين راه کسب کرده اند، نگذاشتند که توليد متوقف شود.
وي با بيان اينکه در حال حاضر مشکلي از ناحيه برق مصرفي احساس نمي شود، گفت: اين عدم احساس براي ما مهم است و اميدواريم که تداوم يابد.
اين مقام مسئول حرکت صنعت برق هرمزگان را در مسيري رو به جلو دانست و ادامه داد: نيروگاه هاي متعددي در هرمزگان به توليد برق مي پردازند و در تلاش هستيم که با استقرار نيروگاه هاي جديد، هرمزگان به يکي از قطب هاي مهم توليد برق کشور تبديل شود.
وي گفت: شرايط کنوني توليد برق کافي نيست و بايد در اين راستا با سرعت بيشتري حرکت کرد.
مديرعامل شرکت توليد نيروي برق استان هرمزگان با تاکيد بر استفاده از مشاوره بخش صنعت در کنار مديران تصميم گير استان، افزود: حضور مشاوران در کنار مديران حرکت به سوي توسعه پايدار سوق مي دهد و موفقيت در اين راه نيز بيشتر مي شود.
اين مقام مسئول به علاقه مندي سرمايه گذاران براي سرمايه گذاري در اين استان اشاره کرد و گفت: جذب سرمايه گذار نياز به برنامه ريزي دارد که اين کار هم بايد با جديت تمام ادامه يابد.
به گزارش ايسنا، پيشتر مديرکل حفاظت محيط زيست هرمزگان با اشاره به وضعيت آلايندگي نيروگاه برق بندرعباس گفته بود: اين واحد به دليل قديمي بودن سيستم ها و تجهيزات آن که بيش از 40 سال عمر دارد و همچنين استفاده از سوخت مازوت به جاي گاز، در حال حاضر به عنوان يکي از مهمترين سرمنشاهاي آلودگي هوا در غرب بندرعباس به شمار مي رود.
وي با بيان اينکه به دليل اهميت ويژه اين نيروگاه در توليد برق منطقه جنوب کشور، امکان تعطيلي آن به راحتي وجود ندارد، خاطرنشان کرد: متاسفانه عليرغم اينکه هرمزگان از صنايع عظيم گاز برخوردار است، اما بحث گازسوز شدن نيروگاه بندرعباس که مصوبه سفر سوم هيات دولت به استان مي باشد، هنوز اجرايي نشده است.
وفادار با هشدار نسبت به اينکه هواي اطراف نيروگاه برق بندرعباس بسيار آلوده است، اعلام کرده بود: جمعيت بيش از 12 هزار نفري حاضر در منطقه صنعتي غرب بندرعباس در معرض مستقيم آلودگي هوا قرا دارند و لازم است اهالي روستاهاي اطراف و در مراحل بعدي ساکنان شهرک هاي مربوط به کارکنان صنايع از منطقه تخليه شوند.
همچنين يک کارشناس ارشد محيط زيست نيز در گفت و گو با خبرنگار ايسنا شيوع بيماري هاي تنفسي و چشمي در منطقه غرب بندرعباس را بي ارتباط با آلودگي هاي هوا ندانسته و گفته بود که تعداد صنايع آلوده ساز در اين منطقه به حدي افزايش يافته که اين محدوده را اصطلاحا به عنوان "منطقه مرده" مي شناسيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان