نسخه شماره 2424 - 1389/05/20 -

مدير کل اداره محيط زيست آذربايجان غربي خبر داد:
شناسايي کانون هاي بحران در آذربايجان غربي


آثار تاريخي سيمره زير آب مي رود


برگزاري يادواره شهداي دانش آموز شهميرزاد


توزيع گوشت گوساله منجمد به قيمت 6100 تومان در استان بوشهر


15هزار فرصت شغلي براي اقشار نيازمند در هرمزگان ايجاد مي شود


اخبار کوتاه


خبر


 مدير کل اداره محيط زيست آذربايجان غربي خبر داد:
 شناسايي کانون هاي بحران در آذربايجان غربي 

مدير کل اداره محيط زيست آذربايجان غربي گفت: 4 کانون بحران در استان شناسايي شده است.  به گزارش ايسنا، عباس نژاد در جلسه شوراي هماهنگي ستاد مديريت بحران آذربايجان غربي افزود: از سال گذشته به شناسايي کانون هاي بحران در استان اقدام کرديم که در همين زمينه پارک ملي درياچه اروميه به عنوان يکي از اساسي ترين کانون هاي بحران در شرايط فعلي است. وي با اشاره به اينکه درياچه اروميه در حال حاضر نياز فوري و اساسي به احيا دارد، اظهار کرد: بحث بارور کردن ابرها يک برنامه پيشنهادي کوتاه مدت براي احياي مجدد درياچه اروميه بود که بايد هرچه سريعتر از سوي دستگاه هاي مربوطه مورد اجرا گذشته شود که در غير اين صورت و با توجه به روند کاهش آب اين درياچه به زودي شاهد نابودي آن خواهيم بود. وي تصريح کرد: يکي ديگر از برنامه هاي پيشنهادي براي احياي درياچه اروميه تامين 3.1 ميليارد متر مکعبي حق آبه آن بوده است که بايد هرچه سريعتر براي افزايش ورودي آب به اين درياچه اين امر صورت گيرد. مدير کل اداره محيط زيست آذربايجان غربي با بيان اينکه جنگل هاي استان يکي ديگر از کانون اي بحران شناسايي شده است،عنوان کرد: طي سال جاري شاهد افزايش دما بوديم که اين امر علاوه بر درياچه اروميه، جنگل هاي استان را نيز به نقطه بحراني رسانده است که لازم است هرچه سريعتر يک ايستگاه اطفا» حريق در مرکز استان مستقر شود. عباس نژاد ريزگردها را ديگر کانون بحران شناسايي شده در آذربايجان غربي که تمامي شهرستان هاي جنوبي استان را تحت تاثير قرار مي دهد، اعلام کرد و افزود: پديده گرد وغبار براي استان يک امر نوظهور است که اثرات منفي زيادي از جمله، تاثير سو»بر بخش کشاورزي و همچنين بيماران، افزايش خسارت مالي به علت حوادث مختلف، افزايش سرانه خانوار به علت افزايش مصرف برق و آب، کاهش ميدان ديد و افزايش مهاجرت از روستاها به شهرها را به دنبال دارد. وي وضعيت گرد وغبار استان را نگران کننده بيان کرد.

 


 آثار تاريخي سيمره زير آب مي رود 

سد سيمره يکي از پروژه هايي است که احداث آن از 17 سال پيش آغاز شده و آخرين وعده آبگيري آن اواخر امسال است، آبگيري پرابهامي که هم ضرورت منطقه است و هم صدها اثر تاريخي شناخته شده و ناشناس را با خود زير آب مي برد.
به گزارش مهر، در حاليکه آبگيري سد سيمره بعد از وعده هاي چند باره مسئولان سد هنوز آبگيري نشده، امسال نيز مدير اين طرح اواخر امسال را براي آبگيري سد پيش بيني کرد تا آبگيري اين سد بعد از 17 سال همچنان در هاله اي از ابهام قرار گيرد. اهداف احداث سد ياد شده در منطقه آنقدر ارزنده است که نمي توان از مزاياي آن چشم پوشيد که از جمله مي توان به توسعه بخش کشاورزي، تامين آب، ساماندهي آبهاي روان و حتي گردشگري اشاره کرد، اما مسئولان ميراث فرهنگي مانند بسياري از اوقات در زمينه شناسايي آثار تاريخي منطقه و حفظ آنچه که تاکنون شناخته شده کم کاري کردند تا جايي که با آبگيري سد سيمره که نياز اساسي منطقه است، صدها و هزاران اثر ارزشمند تاريخي که برخي از آنها حتي فرصت شناخته شدن نيافته اند به اعماق آب خواهند رفت.
با توجه به اينکه احداث سد ياد شده از 17 سال پيش آغاز شده و حتي آغاز طرح مطالعاتي آن دهه 50 شمسي بوده است،اين زمان قابل توجه مي توانست فرصت بسيار مناسبي براي کشف آثار تاريخي ناشناخته و نيز کاوشگري در منطقه شناخته شده تر باشد. اما در اين سالها اقدام ارزنده اي در اين زمينه صورت نگرفت.
اما اخيرا صبحت هاي از سوي برخي مسوولان در اين زمينه مطرح شد که به نظر مي رسد با توجه به نزديکي به زمان آبگيري سد بخش عمده عمليات مدنظر آنان محقق نشود در حاليکه 17 سال براي تحقق عمليات اصولي باستانشناس در منطقه فرصت وجود داشت. رئيس پژوهشکده باستان شناسي پژوهشگاه سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري کشور ششم ارديبهشت ماه سال جاري در مصاحبه با يکي از خبرگزاري هاي کشور کشور ازآغاز کاوش هاي باستان شناسي در منطقه سيمره توسط پنج هيات ايراني خبر داده بود.
آرش لشکري از آغاز مرحله نخست کاوش نجات بخشي در محدوده سد سيمره خبر داده و تاکيد کرده بود که کاوشهاي سيد سيمره به سه مرحله بر اساس اضطرار تقسيم شده است.
لشکري با اشاره به زمان نامشخص آبگيري سد تصريح کرده بود که کاوش نجات بخشي دست کم سه مرحله دارد که هر کدام براي تکميل مطالعات نيازمند زمان زيادي است.
وي يادآورشده بود که هر کدام از اين مراحل به يک دوره زماني و تاريخي خاصي براي کاوش مربوط مي شود و کاوشهاي در دست انجام بر اساس آنچه نياز داشته باشيم صورت خواهد گرفت. يک کارشناس مسائل تاريخي و باستاني در اين خصوص به خبرنگار مهر گفت: آثار تاريخي متعدد و اشيا تاريخي در پشت سد سيمره وجود دارد که با آبگيري سد همه اين آثار از بين مي روند.اکبري بيان داشت: وسعت محوطه باستاني سيمره آن قدر زياد است که هنوز شايد بسياري از آثار تاريخي پشت سد شناسايي نشده باشند. وي اظهار داشت: تاکنون100 محوطه متعلق به دوره هاي متخلف پيش از تاريخ مثل مفرغ، نوسنگي، مس و سنگ تا دوره تاريخي اشکاني، ساساني و دوره اسلامي در پشت سد قرار دارد. طبق گفته مسئولان آبگيري سد سيمره به زودي آنجام مي شود و بايد شاهد خداحافظي با اين همه آثار تاريخي بود، خداحافظي تخلي که مي شد با تدبير 17 ساله مسوولان آنقدر تلخ نباشد.

 


 برگزاري يادواره شهداي دانش آموز شهميرزاد 

برگزاري يادواره شهداي دانش آموز و فرهنگي شهميرزاد، غبارروبي مساجد سرخه و... از جمله مهم ترين اخبار کوتاه از استان سمنان است.
به گزارش فارس از شهميرزاد، به همت ستاد يادواره شهدا و پايگاه مقاومت بسيج ولي عصر (عج) شهميرزاد، يادواره شهداي دانش آموز و فرهنگي در مسجد قائم (عج) شهميرزاد با حضور خانواده شهدا و بسيجيان و عموم مردم برگزار شد. حجت الاسلام حسن آتشکار، از سخنرانان مجلس شوراي اسلامي و استاد دانشگاه حيات را به دو بخش حيات معقول (حيات طيبه) که شهدا را شامل مي شود و حيات غيرمعقول تقسيم کرد.  وي افزود: شهدا حيات و مرگشان را عالمانه انتخاب کردند و مظهر اقتدار ايران اسلامي هستند.  اين استاد دانشگاه عنوان داشت: نبايد اجازه دهيم اين يادبودها و ذکر شهدا از ياد برود. به مناسبت هفته نکوداشت مساجد، مسجد امام رضا (ع) و ولي عصر (عج) سرخه غبارروبي شد. امام جمعه سرخه در مراسم غبارروبي مسجد امام رضا (ع) اين شهر گفت: مساجد خانه هاي خدا بر روي زمين هستند و مثل ستارگان نورافشاني مي کنند. حجت الاسلام حسنعلي عربي با تاکيد بر وظايف روحانيان در قبال مسجد عنوان داشت: روحانيان بايد در حفظ مسجد و شعائر الهي تلاش کنند.  سرپرست کانون فرهنگي تبليغي سرخه نيز در اين مراسم گفت: اقدام به پاکيزگي مساجد از وظايف اصلي هر مومن به حساب مي آيد. حجت الاسلام صادق بخشي افزود:سنت حسنه نکوداشت و غبارروبي مساجد عاملي براي تقرب انسان به خدا است.
25مسجد در بخش سرخه فعال است. رئيس اداره تبليغات اسلامي شهرستان سمنان از پايگاه تابستاني امامزاده زين الدين اين شهر بازديد کرد. حجت الاسلام امين صادقي در اين بازديد گفت: حضور و استقبال جوانان و نوجوانان در برنامه ها و کلاس هاي طرح تابستاني امسال داراي پيام و مفهوم خاصي است. وي اضافه کرد: اين حضور ثابت مي کند که اگر زمينه هاي کار به درستي فراهم شود، جوانان و نوجوانان ايران اسلامي طالب حضور در برنامه ها و مراسم فرهنگي، مذهبي و ديني هستند.
صادقي تصريح کرد: جوانان دل در گروه اسلام، ولايت و رهبري دارند و اين سرمايه بسيار با ارزشي است که همگي بايد آن را پاسداري کنيم چون جوانان و نوجوانان آينده سازان اين مملکت هستند. رئيس اداره تبليغات اسلامي شهرستان سمنان در پايان از همراهي و توجه مديرکل اوقاف و امور خيريه اين استان در انجام فعاليت هاي فرهنگي قدرداني کرد و افزود: تعامل اداره تبليغات اسلامي سمنان و اداره کل اوقاف و امور خيريه در اجراي برنامه هاي فرهنگي مذهبي مثال زدني است.
اداره تبليغات اسلامي شهرستان سمنان تابستان امسال 21 پايگاه طرح اوقات فراغت در قالب شش هسته فرهنگي و 15 بوستان معرفت و هشت پايگاه در قالب نشاط معنوي در جوار امامزادگان با حضور يک هزار و 200 دانش آموز برگزار کرد.

 


 توزيع گوشت گوساله منجمد به قيمت 6100 تومان در استان بوشهر 

رئيس سازمان بازرگاني استان بوشهر از توزيع گوشت گوساله منجمد به قيمت 6100 تومان به مناسبت ماه رمضان خبر داد.
به گزارش فارس از بوشهر، سيدحسين حسيني محمدي ظهر ديروز در نشست شوراي کنترل و نظارت استان بوشهر اظهار داشت: با توجه به در پيش بودن ماه مبارک رمضان و افزايش تقاضا براي مواد پروتئيني از جمله گوشت ، نخستين محموله گوشت گوساله منجمد وارد بازار شده و به قيمت 6100تومان در حال توزيع است. وي تصريح کرد: با تمهيدات در نظر گرفته شده براي رفاه عمومي و دسترسي آسان مردمي به اقلام ضروري نظير گوشت قرمز و با توجه به مصوبات شوراي کنترل ونظارت استان هر کيلوگرم گوشت ران به قيمت 61 هزار ريال، گردن 54 هزار ريال و سردست 59 هزار ريال در مراکز فروش و جايگاه هاي توزيع عرضه مي شود. رئيس سازمان بازرگاني استان بوشهر با تاکيد بر اشباع تدريجي بازار و جلوگيري از اجحاف به مصرف کنندگان بيان داشت: با واردات گسترده گوشت قبل از ماه رمضان و توزيع آن در فروشگاه ها، ميادين و مغازه هاي منتخب در اين ماه کمترين نوسان قيمتي را خواهيم داشت. حسيني محمدي عنوان داشت: بازرسان سازمان بازرگاني بر ميادين و فروشگاه هاي عرضه گوشت نظارت مستقيم داشته و از هرگونه تخلف، احتکار و گرانفروشي جلوگيري مي کنند. وي خاطرنشان کرد: همشهريان و مردم فهيم هم استاني مي توانند هرگونه اخلال در شبکه هاي توزيع نظير گرانفروشي، عدم عرضه صحيح، کم فروشي و ساير تخلفات را از طريق تلفن 124 يا سامانه ارتباطي پيام کوتاه 30006124 به ادارات با زرگاني و يا با مراجعه حضوري اطلاع دهند. رئيس سازمان بازرگاني استان بوشهر با اشاره به توزيع مرغ منجمد در استان بوشهر خاطرنشان کرد: طي تفاهمنامه اي که با مباشرين توزيع مرغ در استان منعقده شده از همين هفته مرغ منجمد از طريق شبکه هاي توزيع و جايگاه هاي از پيش تعيين شده در سطح استان عرضه مي شود. حسيني محمدي خاطرنشان کرد: اين اقدام در راستاي تامين اقلام اساسي شهروندان در آستانه ماه مبارک رمضان و در راستاي جلوگيري از افزايش قيمت گوشت مرغ طي روزهاي آينده نيز ادامه دارد و سعي داريم تا جايي که امکان دارد از افزايش قيمت ها جلوگيري کنيم. وي اضافه کرد: در راستاي دسترسي آسان مردم به مراکز توزيع و به منظور حصول اطمينان از صحت کار توزيع تلاش شده مراکز توزيع شناخته شده و سهل الوصول باشند و در همه ساعت هاي توزيع نيز حضور بازرسين سازمان در محل توزيع الزامي است.

 


 15هزار فرصت شغلي براي اقشار نيازمند در هرمزگان ايجاد مي شود  

مدير کل کميته امداد امام خميني هرمزگان گفت: کميته امداد اجراي بيش از 15 هزار فرصت شغلي را طي پنج سال براي اقشار مختلف جامعه دارد که در اين راستا همکاري و همراهي بانک ها عامل در ايجاد اشتغال مهم و ضروري است. مهدي مجلس آرا در گفت وگو با مهر گفت: بر اساس برنامه ريزي هاي انجام شده پيش بيني مي شود در طول سال جاري سه هزار فرصت شغلي جديد ايجاد شود. وي توضيح داد:با بررسي و کارشناسي صورت پذيرفته 50 درصد خانواده هاي تحت پوشش امداد در سطح استان توان ايجاد شغل را دارند که با تلاش امداد گران حوزه اشتغال و فرهنگسازي کار و تلاش از طرفي استعداديابي مدد جويان و آموزش مهارت هاي مختلف خانواده هاي توانمند داراي شغل  آبرومند و مشروع خواهند شد. مديرکل کميته امداد هرمزگان خاطر نشان کرد: تعداد افراد زير پوشش امداد بايد هر روز کاهش يابد و يکي از عومل مهم در تحقق اين امر اشتغالزايي است که هم اکنون بيش از 210 تنوع شغلي در اين خصوص ايجاد شده است.
وي در ادامه گفت: توانمندي هاي خانواده هاي زير پوشش کمک به کرامت و منزلت خانواده ها است لذا اشتغالزايي پايدار در الويت کار قرار دارد. مدير کل کميته امداد هرمزگان تصريح کرد:حفظ کرامت انساني در گرو کار و تلاش است و تحقق طرح هاي خود اشتغالي و با استقلال اقتصادي افراد جامعه نيازي به حمايت دستگا ه هاي حمايتي نخواهد داشت.
مجلس آرا اعلام کرد: کميته امداد در 40 سرفصل کاري در حال خدمت رساني به اقشار نيازمند جامعه است که مهمترين آنها  ايجاد فرصت شغلي، خدمات بهداشتي،  درماني، پرداخت مستمري، اعطاي وام هاي قرض الحسنه و ضروري، کمک به امر مسکن، کمک به امر جهيزيه و ازدواج خانواده هاي تحت پوشش، ارائه خدمات فرهنگي و ارتقاي سطح علمي خانواده هاي تحت پوشش است.

 


 اخبار کوتاه 

برگزاري سمينار بررسي تاثيرات امواج الکترومغناطيس
در اصفهان

سمينار يک روزه بررسي تاثيرات امواج الکترومغناطيس سايت هاي BTS و گوشي هاي تلفن همراه بر بدن انسان با حضور مدير عامل شرکت مخابرات استان اصفهان و رئيس انجمن مهندسين برق و الکترونيک شاخه اصفهان و مهندسين، مديران عامل اپراتورهاي اسپادان، ايرانسل، تاليا و کارشناسان و متخصصان از شرکت ها و سازمان هاي مختلف، روز چهارشنبه 13 مرداد ماه در محل سالن همايش هاي بانک صادرات برگزار شد. مهندس زماني هدف از اين سمينار را بررسي ابعاد مختلف و ميزان تاثير گذاري امواج الکترومغناطيس بر بدن انسان و به منظور اطلا ع رساني و آگاهي بخشي در سطح جامعه و همچنين برطرف کردن برخي چالش هاي بين دستگاهي عنوان کرد. مهندس زماني خاطرنشان کرد: با توجه به افزايش تعداد اپراتورها و همچنين بالا  رفتن تعداد مشترکان تلفن همراه تداوم اينگونه سمينارها به ويژه در بخش مخابرات را خواستار شد.

راه اندازي سامانه نظام جامع آماري
در سازمان منطقه آزاد چابهار

به منظور تحقق اهداف دولت الکترونيک و مکانيزه نمودن آمار و گزارش ها به زودي سامانه نظام جامع آماري و يکپارچه سازي شاخص ها در سازمان منطقه آزاد تجاري- صنعتي چابهار راه اندازي مي شود. به گزارش روابط عمومي سازمان منطقه آزاد تجاري- صنعتي چابهار با استفاده از اين سامانه مديران و کارشناسان مي توانند عملکرد حوزه خود را به صورت گزارش هاي رايانه اي جهت بهره برداري به صورت مکانيزه ردوبدل نمايند. برپايه همين گزارش کاربران اين سامانه دو نوع آموزش در رده هاي تخصصي و کارشناسي (فراگيران و ارايه دهندگان اطلا عات) به طور عملي و تئوري به مدت 64 ساعت به تعداد 25 نفر فراگرفته اند. اين گزارش مي افزايد: با راه اندازي اين سامانه آمار و گزارش هاي سازمان از حالت جزيره اي خارج و به صورت يکپارچه و آنلا ين وارد سيستم مي شود که خطا در آن کم مي شود.

مهرماه هيات تجاري- اقتصادي منطقه آزاد چابهار به امارات متحده عربي سفر مي کند

فعالا ن اقتصادي و تجاري به همراه ساير تجارو بازرگانان استان سيستان و بلوچستان در قالب يک هيات آخر مهر ماه سال جاري به کشور امارات متحده عربي سفر مي کنند. به گزارش روابط عمومي سازمان منطقه آزاد تجاري- صنعتي چابهار اين سفر که با همکاري حوزه جذب، هدايت و توسعه سرمايه گذاري سازمان و سازمان بازرگاني استان سيستان وبلوچستان برنامه ريزي شده است 23 تا 30 مهرماه سال جاري انجام خواهد شد. برپايه همين گزارش ملا قات با تشکل هاي بازرگاني و انجمن هاي صنفي دبي، بازديد از مراکز تجاري و اقتصادي کشور امارات متحده عربي و نيز ديدار با سفير جمهوري اسلا مي ايران در آن کشور و رايزن بازرگاني ايران در دبي از برنامه هاي سفر اين هيات تجاري و اقتصادي مي باشد.

تعرفه حق الزحمه کاريابي هاي غير دولتي
در سال 1389 اعلا م شد

به گزارش روابط عمومي اداره کل کار و امور اجتماعي مهندس پرويز سلطاني مدير کل کار و امور اجتماعي استان از اعلا م تعرفه حق الزحمه کاريابي هاي غير دولتي در استان خبر داد.وي با اعلا م اين که در حال حاضر در استان 14 کاريابي فعال است که از اين تعداد 4 کاريابي درشهرکرد و 5 کاريابي در شهرستان بروجن و بقيه در ديگر شهرستانها از جويندگان کار ثبت نام به عمل مي آورند،اضافه کرد: با توجه به تعرفه هاي اعلا م شده از سوي وزارت کار و امور اجتماعي حق الزحمه مشاوره وثبت نام حضور جويندگان کار در کاريابي هاي غير دولتي داخلي 30000 ريال و حق الزحمه بابت راهنمايي و مشاوره شغلي 20000 ريال و حق الزحمه بابت ثبت نام و صدور کارت بيکاري 10000 ريال اعلا م شده است.وي در ادامه افزود: حق الزحمه کاريابي هاي غير دولتي داخلي از بابت بکارگماري جويندگان کار براي قراردادهاي يک ساله و بيشتر به شرح زير محاسبه،تعيين و با اخذ تضمين سفته از کارجو دريافت مي گردد ودر صورتي که دستمزد ثابت بکارگمارده بيشتر از حداقل دستمزد اعلا م شده توسط شوراي عالي کار (ماهانه 3030000ريال) باشد حق الزحمه بکارگماري دفاتر کاريابي برابر مبلغ ثابت 1/400/000  ريال به علا وه 20 درصد تفاوت حقوق کارجو با حداقل دستمزد اعلا م شده مي باشد. وي در ادامه افزود: در صورتي که دستمزد ثابت بکارگمارده بيشتر از حداقل دستمزد اعلا م شده توسط شوراي عالي کار(ماهانه 3030000ريال) نباشد حق الزحمه بکارگماري کاريابي برابر مبلغ ثابت 1/400/000  ريال خواهد بود و براي قراردادهاي کمتر از يکسال حق الزحمه نسبت به ماه هاي کارکرد محاسبه و دريافت خواهد شد. وي در ادامه تاکيد کرد کاريابي حق دريافت حق الزحمه بکارگماري براي مدت اشتغال کمتر از يک ماه را ندارد.

توليد قير با استفاده از لجن هاي اسيدي کارخانه هاي تصفيه روغن در اصفهان

واحد فنآفرين شهرک علمي و تحقيقاتي اصفهان، موفق به توليد قير با استفاده از لجن هاي اسيدي کارخانه هاي تصفيه روغن شد. به گزارش روابط عمومي شهرک علمي و تحقيقاتي اصفهان، شرکت پرشيا شيمي از واحدهاي دانش بنيان مستقر در پارک علم و فناوري شيخ بهايي شهرک علمي و تحقيقاتي اصفهان، توانست با افزودن مکمل هايي همچون قير طبيعي و پليمرهاي ضايعاتي قير قابل استفاده در تهيه ايزوگام را توليد کند.
به گفته سعيد حاتمي، مديرعامل شرکت پرشيا شيمي، اين قير پليمري قابل اختلا ط در حلا ل هاي نفتي مي باشد و با ذوب آن با قير طبيعي (گيلسونايت) مي توان قيرهايي با ويژگي هاي متفاوت در نقطه اشتعال نرم شدگي و ساير خواص توليد کرد.

چهارمين کارخانه توليد نان صنعتي کشور
در مازندران افتتاح شد

چهارمين کارخانه توليد نان صنعتي کشور با حضور وزير بازرگاني در محمودآباد به بهره برداري رسيد.به گزارش فارس از محمودآباد، مهدي غضنفري در آيين افتتاح اين کارخانه با اشاره به اينکه در حال حاضر ميزان توليد نان صنعتي در کشور روزانه 160 تن است، گفت: تا پايان سال جاري اين ميزان بايد به هزار تن برسد. وي ميزان توليد نان در کشور را 30 هزار تن اعلام کرد و افزود: بر اساس برنامه بايد 40 درصد از ميزان توليد نان کشور به صورت صنعتي توليد شود. وزير بازرگاني خاطر نشان کرد: تا پايان 1393 توليد نان صنعتي در کشور بايد به 12 هزار تن در روز افزايش يابد. به گفته وي تا پايان سال جاري تعداد کارخانه هاي توليد نان صنعتي کشور به 20 عدد افزايش خواهد يافت. غضنفري توليد نان صنعتي، خريد تضميني گندم و برنج پرمحصول را از برنامه هاي اولويت دار وزارت بازرگاني دانست و يادآور شد: در حال حاضر ميزان توليد گندم بر اساس خريد تضميني صورت گرفته در کشور حدود 11 ميليون تن بوده که 3 ميليون مازاد بر مصرف داخل کشور است. وي ادامه داد: مازاد گندم توليدي کشور بايد به نان صنعتي تبديل شده و صادرات شود. شرکت صنعتي اميرنان مازندران به عنوان چهارمين کارخانه نان صنعتي کشور با اشتغالزايي به صورت مستقيم 50 نفر و هزينه 158 ميليارد و 700 ميليون ريال ظهر ديروز با حضور مقامات کشوري و استاني در شهرک صنعتي پشبندان محمودآباد به بهره برداري رسيد.

 


 خبر 

همزمان با روز خبرنگار
خبرنگاران برتر چهارمحال وبختياري تجليل شدند

همزمان با روز خبرنگار برتر چهار محال و بختياري با حضور مسوولا ن ارشد اين استان تجليل شد. به گزارش روابط عمومي اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلا مي چهارمحال  و بختياري، مديرکل فرهنگ و ارشاد اسلا مي چهارمحال وبختياري بعدازظهر دوشنبه  در آيين تجليل از خبرنگاران برتر اين استان با تاکيد بر ضرورت توجه بيش از پيش مسوولا ن به خبرنگاران استان اظهار داشت: مسوولا ن آن چنان که بايد قدر و منزلت خبرنگاران را نمي شناسند و با توجه به رويکرد دولت نهم و دهم اهميت دادن و توجه ويژه به خبرنگاران شايسته نيست جايگاه فعالا ن اين عرصه در استان به اين صورت باشد. رضواني با بيان اين که بايد نقد منصفانه خبرنگاران در جامعه را با آغوش باز پذيرا بود گفت: هيچ خبرنگاري نبايد به واسطه نقد منصفانه بازخواست شود.

مدير نظارت شهرداري کرج:
ارائه خدمات مطلوب فقط با همکاري
شهروندان ميسر خواهد بود

حسين عطايي مدير کنترل و نظارت شهرداري کرج از ارائه خدمات نوين و مطلوب از طريق سامانه پيام کوتاه آن مديريت خبر داد و افزود: «به منظور فرهنگ سازي و افزايش آگاهي عمومي شهروندان در خصوص رعايت اصول فني و شهرسازي در ساخت بنا، هشدار و پيشگيري از خسارت در مواقع زلزله و ساير موارد از طريق پيام کوتاه به شهروندان محترم انجام مي شود و البته اين امر بدون همکاري و همدلي شهروندان ميسر نخواهد شد.» وي در ادامه گفت: «اين اطلا ع رساني از طريق  سامانه پيام کوتاه اداره کنترل و نظارت کرج به شماره 100003333 انجام و ضمن ارائه مطالب آموزشي، اين سامانه به شهروندان معرفي مي گردد.» عطايي در پايان از شهروندان گرامي خواست تا با ارسال گزارش از ساخت و سازهاي غير مجاز، سدمعبر، تکدي گري و نظاير آن از طريق اين سامانه در داشتن شهري سالم، ايمن وزيبا مشارکت نمايند.

شهردار کرج:
تغييرات مديران شهرداري
در راستاي توسعه صورت گرفته است

سيدعلي آقازاده شهردار کرج در مراسمي که توسط شهرداري کرج و به مناسبت روز خبرنگار جهت تجليل از اين قشر زحمت کش برگزار شد ضمن تبريک روز خبرنگار به همه خبرنگاران و تلا شگران عرصه اطلا ع رساني طي سخناني با اشاره به جابجايي هاي اخير برخي مديران در شهرداري کرج گفت: « ما در هفته هاي گذشته شاهد جابجايي هاي گسترده در سطح شهرداري  بوديم که همه اين تغييرات در راستاي رشد و شکوفايي و بدون هيچ گرايشي انجام شده است.» شهردار کرج در ادامه افزود: «در صورتي که مديران در جايگاه واقعي خود قرار گيرند مي توانند زمينه ساز خدمات بهتر و مطلوب تر به شهروندان شوند و در واقع اين جابجايي ها در جهت اصلا ح امور و ارائه خدمات مناسب و در شان شهروندان فهيم بوده است.» آقا زاده در ادامه از ديگر اهداف اين جابجايي ها را تسريع در انجام برنامه هاي شهرداري اعلا م کرد و افزود: « در اين تغييرات ما تلا ش کرديم مديران را در مناطقي به کارگيري نمائيم که با روحيات  آن منطقه تناسب داشته و مشکلا ت آن منطقه را به درستي بشناسند و بتواننداين مشکلا ت را مديريت نموده و در جهت حل آن قدم هاي مثبتي  بردارند.»  شهردار کرج در پايان ضمن تقدير از تلا ش هاي مديران اسبق اظهار اميدواري کرد که عملکرد مديران جديد، با شناختي که از مناطق دارند پربارتر گردد. در پايان اين مراسم از خبرنگاران حاضر به اهداي لوح سپاس و گل تقدير شد.

طراحي نسخه جديد بزرگترين کتابخانه ديجيتال
در کرج به اتمام رسيد

معاون فرهنگي- اجتماعي-ورزشي شهرداري کرج از اتمام طراحي نسخه جديد از سايت کتابخانه ديجيتال آن  معاونت با قابليت هاي بالا نسبت به سايت قديم خبر داد و افزود: « کتابخانه ديجيتال معاونت فرهنگي شهرداري کرج با دارا بودن 280/000/000 عنوان کتاب، امکان دانلود نامحدود کتاب به زبان هاي متفاوت و همکاري با مولفين و ناشرين از مزاياي اين کتابخانه نسبت به ساير کتابخانه هاي ديجيتال کشور مي باشد.»
وي در ادامه افزود: «با تلا ش مهندسين و برنامه ريزان اين کتابخانه در جهت ارتقاي کيفيت و قابليت دسترسي آسان، اکنون کاربران مي توانند از مزاياي جديد از جمله دسته بندي کتاب ها، ايجاد قابليت هاي پيشرفته براي جست وجوي کتاب (با توجه به زبان، موضوع، نويسنده، سال نشر و غيره) امکان سفارش کتاب توسط کاربران، فهرست نويسندگان و ناشران، ايجاد چت با کتابخانه به صورت online، پشتيباني فني به صورت ofline (پرسش و پاسخ)، امکان دسترسي کاربران قديم با سايت جديد با همان passworb user و پرداخت هزينه عضويت به صورت online استفاده نمايند.»

صنايع  دستي همدان
بيش از 3 ميليون دلار صادرات داشته است

رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع  دستي و گردشگري همدان گفت: در تير ماه امسال بيش از 3 ميليون دلار صنايع  دستي از همدان صادر شده است.اسدالله بيات ديروز در گفت و گو با فارس در همدان اظهار داشت: در تير ماه سال جاري صادرات صنايع  دستي همدان 3 ميليون و 227 هزار و 558 دلار بوده است در حالي که در مدت مشابه سال گذشته اين ميزان يک ميليون و 853 هزار و 500 دلار بود. وي تصريح کرد:ميزان صادرات رسمي تير ماه سال جاري 3 ميليون و 206 هزار و 558 دلار بود و صادرات غير رسمي صنايع  دستي در تير ماه 21 هزار دلار بوده است. رئيس سازمان ميراث فرهنگي استان همدان بيان داشت: صادرات رسمي همدان در تير ماه شامل سفال، شيشه دست ساز، فرش دستباف، محصولات چوبي و مجسمه است که به کشورهاي هلند، عراق، آلمان، کويت، امارات، دانمارک و آمريکا صادر شده است. وي با اشاره به صادرات غيررسمي تير ماه امسال نيز خاطرنشان کرد: صادرات گليم و گبه به کشور عراق، سفال به کشور امارات متحده عربي،سراميک از مبدا کرمانشاه به عراق و ساير محصولات از مبدا تهران به آلمان صادرات غيررسمي استان همدان طي اين مدت را شامل مي شود. بيات به صادرات رسمي و غير رسمي تير ماه سال 88 اشاره کرد و افزود: صادرات رسمي تير ماه سال گذشته يک ميليون و 807 هزار و 700 دلار و صادرات غير رسمي سال 88 نيز 45 هزار و 800 دلار بوده است. وي در پايان به صادرات سه ماهه نخست سال جاري اشاره و خاطرنشان کرد: در سه ماهه نخست سال جاري صادرات صنايع  دستي همدان 10 ميليون و 222 هزار و 726 دلار بوده در حالي که در مدت مشابه سال گذشته اين ميزان 6 ميليون و 338 هزار و 888 دلار بوده است.