نسخه شماره 2572 - 1389/11/25 -

 مصرف فوليک اسيد براي زنان باردار ضروري است 

متخصصان تغذيه و مامايي اعلام کردند مادراني که در دوران بارداري به مقدار کافي اسيد فوليک و آهن مصرف مي کنند کودکان باهوش تري خواهند داشت.
به گزارش ايسنا، متخصصان نپالي در آزمايش پژوهشي جديدي نشان دادند کودکاني که مادرانشان از مکمل هاي آهن و اسيد فوليک در دوران بارداري استفاده مي کردند، نسبت به ساير کودکان، باهوش تر و داراي مهارت هاي خاص بهتري هستند.
اين متخصصان 676 کودک مدرسه اي که مادرانشان در يک آزمايش باليني شرکت کرده بودند و بعضي از آن ها از مکمل هاي آهن دار و اسيد فوليک استفاده مي کردند را مورد مطالعه قرار دادند.
آنها دريافتند مصرف اسيد فوليک و آهن در دوران بارداري تاثيرات بسيار مهمي را بر روي هوش کودکان در مدرسه مي گذارد و سطح توانايي آنها را نسبت به ساير کودکان بالاتر مي برد.
به گزارش سايت اينترنتي مايو کلينيک، همچنين زنان باردار با مصرف اين مواد اصلي و کليدي مي توانند تاثير چشمگيري روي بازده تحصيلاتي آينده فرزندان خود به خصوص در کشورهاي داراي فقر آهن، داشته باشند.
به گزارش ايسنا، اسيد فوليک به همراه ويتامين ب 12 و ويتامين ث به هضم غذا و استفاده بدن از پروتئين و ساخت پروتئين در زمان لازم کمک مي کند. اسيد فوليک براي ساخت گلبول هاي قرمز خون و مولکول وراثتي دي ان آ که عمل کنترل وراثت را انجام مي دهد و راهنمايي براي فعاليت هاي سلول ها است، ضرورت دارد.
اين ويتامين عمل ساخت و نگهداري سلول ها را بر عهده دارد. اين وظيفه در هنگام تقسيم سلولي و رشد بسيار مهم است و به همين دليل مصرف آن براي زنان باردار و نوزادان حياتي است.
اسيد فوليک همچنين در رشد بافت ها کمک مي کند و باعث درست عمل کردن سلول ها مي شود. اين ويتامين در زماني که بدن احتياج به غذا خوردن دارد، موجب افزايش اشتها مي شود و به همين ترتيب اسيدهاي هضم کننده غذا را مي سازد.
مکمل اسيد فوليک در درمان بي نظمي هاي وابسته به کمبود اسيد فوليک استفاده مي شود. اسيد فوليک براي درمان زخم هاي پا و مشکلات قاعدگي نيز تجويز مي شود. اين مکمل حياتي در تکامل رشد جنين بسيار با اهميت بوده و رشد طناب نخاعي و مغز جنين وابسته به مصرف اسيد فوليک توسط مادر است. اغلب زناني که مي خواهند باردار شوند و زنان باردار بايد مکمل اسيد فوليک مصرف کنند. دادن اين ويتامين به زنان باردار بسيار مفيد است، چرا که از ناهنجاري هاي عصبي زمان تولد، مانند نقص لوله عصبي نوزادان جلوگيري مي کند.
از سوي ديگر، آهن نيز براي رشد و نمو مناسب سيستم عصب مرکزي ضروري است و اين در حالي است که کمبود آهن شايع ترين و گسترده ترين بي نظمي تغذيه اي در جهان است که بر روي حدود دو ميليارد نفر تاثير نامطلوب مي گذارد. کمبود آهن زودهنگام مي تواند موجب مداخله در توسعه عصبي، بيوشيمي و متابوليسم افراد شود.
از سوي ديگر مصرف اسيد فوليک به مدت يک هفته، تعادل حرکتي را در موش هاي صحرايي نر بهبود مي بخشد.
به گزارش ايسنا اسيد فوليک يا فولات(ويتامينB9)  يکي از ويتامين هاي گروهB  محلول در آب است که براي تداوم سنتز، همانند سازي و ترميم DNA  و نيز سنتز پروتئين ها ضروري است.
شواهد تجربي نشان مي دهد، کمبود فولات و به دنبال آن افزايش سطح هموسيستئين، نورون هاي دوپامينرژيک جسم سياه را به سموم خارجي حساس کرده و خطر ابتلا به پارکينسون را افزايش مي دهد. 


نسخه چاپي ارسال به دوستان