نسخه شماره 2531 - 1389/10/05 -

 يک هفته پس از انتقاد شديد آيت الله مکارم شيرازي از اظهارات مشايي منتشر شد:
 نظرات فقهي مراجع تقليد در مورد موسيقي 

گروه سياسي: روز گذشته خبرگزاري ايسنا در گزارشي، به بررسي موسيقي و حرمت آن از ديدگاه مراجع تقليد  پرداخت. اين بررسي مدتي پس از آن انجام شد که اسفنديار  رحيم مشايي در اظهاراتي، به حمايت از موسيقي پرداخت و نظر مراجع در مورد حرمت موسيقي را رد کرد. اين اظهارات با واکنش شديد آيت الله  مکارم شيرازي مواجه شد; به طوري که   روز يکشنبه گذشته آيت الله مکارم شيرازي نسبت به سخنان اخير اسفنديار رحيم مشايي به شدت موضع گيري کرد.
اين مرجع تقليد، طي سخناني در آغاز درس خارج فقه خود اظهار کرد: چندي پيش در مطبوعات خبري از يکي از مسوولان منتشر شد که گفته بود کساني که با موسيقي مخالف هستند و مي گويند حرام است، موسيقي را نمي فهمند. ما منتظر تکذيب اين مساله بوديم که متاسفانه اتفاق نيفتاد. مي دانيد که اين مطلب چقدر سنگين است.  وي با تاکيد بر اين که همه فقهاي ما بر حرمت موسيقي لهوي تاکيد دارند و در اين باره شکي نيست، خاطر نشان کرد: معني حرف اين آقا اين است که همه فقها و امام راحل نمي فهمند و العياذ بالله امام باقر (ع) و امام صادق (ع) هم نمي فهمند. در واقع به همه اين بزرگواران توهين شده است.  آيت الله مکارم شيرازي تاکيد کرد: اگر شرايط کشور يک شرايط خاصي نبود و بحث از اجراي طرح تحول اقتصادي در کشور و لزوم حفظ آرامش نبود، قطعا ما طور ديگري با اين فرد برخورد مي کرديم و به هيچ وجه ساکت نمي مانديم.
وي اضافه کرد: اگر اين شرايط نبود ما به وظيفه مان عمل کرده و هزينه آن را هم مي پرداختيم، چرا که اين فرد با حرفش در واقع به علما و امام راحل و امام باقر(ع) و امام صادق (ع) توهين کرده است، آن هم توهين به اين زشتي!
اين مرجع تقليد يادآور شد: ما نمي توانيم در اين خصوص ساکت باشيم و ببينيم که با مقدسات به اين راحتي بازي مي شود. من به خاطر شرايط حساس فعلا به همين ميزان سخن قناعت مي کنم، ولي در فرصت لازم به اين توهين پاسخ قاطع مي دهيم.  آيت الله مکارم شيرازي افزود: معنا ندارد هر کسي که مسووليت دارد هر چه خواست بگويد.
وي در ادامه با تاکيد بر اين که ما به طور شفاف اعلام کرده ايم که موسيقي لهو و لعب حرام است، گفت: اميدواريم خداوند همه دشمنان اسلام را اگر قابل هدايت نيستند، خوار و ذليل کند.
اظهارات يکي از مسوولان کشور درباره موسيقي، واکنش آيت الله  مکارم شيرازي را درپي داشت و اين مرجع تقليد از اين گونه اظهار نظرهاي به تعبير وي غيرمسوولانه، به شدت انتقاد کرد.
اما ديروز خبرگزاري ايسنا نظرات فقهي برخي از مراجع عظام تقليد درباره حرمت موسيقي را منتشر کرد:
آيت الله خامنه اي
ملاک تميز موسيقي حلال از حرام چيست؟ و آيا موسيقي کلاسيک حلال است، بسيار مناسب است که معيار آن را بيان فرماييد؟
هر موسيقي که به نظر عرف موسيقي لهوي و مطرب که مناسب با مجالس عيش و نوش است باشد، موسيقي حرام محسوب مي شود و فرقي نمي کند که موسيقي کلاسيک باشد يا غيرکلاسيک. تشخيص موضوع هم موکول به نظر عرفي مکلف است و اگر موسيقي اين گونه نباشد بخودي خود اشکال ندارد.
منظور از موسيقي مطرب ولهوي چيست؟ و راه تشخيص موسيقي مطرب و لهوي از غير آن چيست؟
موسيقي مطرب و لهوي آن است که به سبب ويژگي هايي که دارد انسان را از خداوند متعال و فضائل اخلاقي دور کرده و به سمت بي بندوباري و گناه سوق دهد و مرجع تشخيص موضوع عرف است.
آيت الله سيستاني
گوش دادن به موسيقي چه مرد خواننده آن باشد وچه زن وهمچنين داخلي باشد ويا توسط خواننده هاي خارج از کشور باشد چه ايراني باشد وچه به زبان غير ايراني چه حکمي دارد؟
اگرمناسب لهو ولعب باشد جايز نيست.
نظر حضرتعالي درمورد گوش دادن به موسيقي هاي اصيل سنتي چيست؟
اگر مناسب مجالس لهو و لعب (مجالس عياشي وخوشگذراني) باشد جايز نيست.
آيت الله وحيد خراساني
آيا شنيدن موسيقي که ملايم يا غمگين است يعني مناسب مجالس لهو و لعب نيست حرام است يا نه؟
استماع موسيقي که با آلات لهو مثل تار و پيانو و سنتور نواخته مي شود، در صورتي که مناسب با مجالس لهو و لعب باشد حرام است و اگر مناسب با مجالس لهو و لعب نباشد بنابر احتياط واجب جايز نيست، و استماع آنچه که با آلات مشترکه نواخته مي شود، در صورتي که مناسب با مجالس لهو و لعب باشد جايز نيست.
آيت الله صافي گلپايگاني
حکم وسائل طرب از قبيل تار،  سه تار، سنتور، عود، تنبور،  قانون، قيچک، کمانچه، ني، تنبک، دف، پيانو، ويلا، کلارينت، فلوت، هورن، ترومپت و سازهاي کوبه اي را بيان فرماييد؟
استفاده و خريد و فروش و ساختن و تعليم و تعلم آنها حرام و خانه ها و موسساتي که براي اجراي اين برنامه ها تاسيس مي شود همه خانه فساد است و پولي که از اين راه کسب مي شود و اشتغال در اين مراکز همه حرام است و هيئت هاي آنها بايد شکسته شود و هر کس که آن را بشکند ضامن نيست.
مباني فقهي حليت و حرمت انواع موسيقي و کيفيت تعيين مصداق موسيقي و مطرب چيست؟
مباني حليت و حرمت آيات شريفه قرآن و روايات ائمه معصومين (ع) است و مصداق موسيقي را خود عرف تشخيص مي دهد و از کثرت وضوح، توضيح دادن آن باعث ابهام مي شود.
آيت الله مکارم شيرازي
يادگيري موسيقي سنتي واستفاده فرهنگي از آن به دور از مجالس مهماني وغيره چه حکمي دارد؟
کليه صداها و آهنگ هايي که مناسب مجالس لهو و فساد است حرام و غير آن حلال است و تشخيص آن با مراجعه به اهل عرف خواهد بود و يادگيري قسم حرام موسيقي به هر غرض و نيتي باشد حرام است ولي قسم ديگر آن اشکالي ندارد.
اين نظرات فقهي مراجع عظام از سوي مرکز خبر حوزه علميه قم منتشر شده است. اما از سويي ديگر، يکي از سايت هاي خبري حامي مشايي، در اقدامي عجيب،  بخشي از فرمايشات  مقام معظم رهبري در جمع  دست اندرکاران  موسيقي را که روز نهم مرداد 1375 بيان شده انعکاس داده و تلا ش کرده فرمايشات  ايشان را که طبعا تفاوتي با نظر  فقهي  ايشان  در مورد موسيقي ندارد به گونه اي انعکاس  دهد که به هدف مطلوب خود دست يابد. اما به نظر  مي رسد  با توجه به نظرات  روشن مراجع به ويژه رهبر معظم انقلا ب در مورد  موسيقي، جاي هيچ گونه برداشت  نادرسي از اين نظرات  وجود ندارد. 


نسخه چاپي ارسال به دوستان