نسخه شماره 2518 - 1389/09/17 -

  روشي نوين و بدون عوارض ارايه شد
 درمان جديد بيماري هاي التهابي چشم 
 التهاب مزمن غده توليدکننده چربي، مهمترين عامل بروز شالا زيون است

گروه سلا مت: به مرور شاهديم که روش هاي نوين درمان و پيشگيري  در علم پزشکي  ارايه مي شود و نويدي  براي بسياري از افراد است.
استاد چشم پزشکي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي، روش نويني براي درمان بيماري هاي التهابي چشم ارايه کرد.  'مسعود سهيليان' در گفت و گو با ايرنا در تشريح اين روش گفت: اين روش براي بيماري هاي التهابي چشم و بيماري 'توکسوپلاسماي چشمي' کاربرد دارد.  وي افزود: بيماري توکسوپلاسماي چشمي نوعي بيماري مادرزادي انگلي شبکيه چشم است اما علايم  آن ممکن  است  در سنين بزرگسالي ايجاد شوند.
سهيليان که عضو انجمن چشم پزشکي و جامعه جراحان شبکيه ايران است، اضافه کرد: براي درمان اين بيماري از داروهاي خوراکي استفاده مي شد که عوارضي همراه داشت اما روش جديد، تزريقي و بدون عوارض است.
سهيليان افزود: اين روش به ويژه براي زنان باردار و کودکاني که نمي توانند طولاني مدت دارو مصرف کنند، بسيار سودمند است.
وي خاطرنشان کرد: در اين روش آنتي بيوتيک با بي حسي موضعي و توسط سرنگ، يک تا سه بار در هفته به داخل چشم تزريق مي شود و بيماران را از مصرف داروي خوراکي به مدت شش هفته بي نياز مي کند.
سهيليان يادآور شد: اين روش، عوارض کمتري دارد و موجب مي شود تا بيماران زودتر مداوا شوند.

بيماري شالا زيون

از سوي ديگر يک فوق تخصص چشم پزشکي گفت: التهاب مزمن يکي از غدد کوچک توليدکننده چربي، که در پلک هاي بالا و پايين قرار دارد مهمترين دليل بروز بيماري «شالازيون» است و اشکال در ظاهر چشم و تاري ديد از عوارض اين بيماري به شمار مي رود. محمدمهدي صدوقي در گفت وگو با  فارس شالازيون را يکي از بيماري هاي چشم دانست و اظهار داشت: در اين بيماري، تورم کيستي در پلک به وجود مي آيد; التهاب مزمن يکي از غدد کوچک توليدکننده چربي که در پلک هاي بالا و پايين قرار دارد، مهمترين دليل بروز اين عارضه چشمي است.
وي افزود: در بعضي از موارد، شالازيون با گل مژه که آن هم تورمي در پلک بوده و عامل اصليش، باکتري است، اشتباه گرفته مي شود; شالازيون معمولا يک واکنش التهابي در برابر ترشحات چربي به  دام افتاده است و باکتري در ايجاد آن نقشي ندارد; اين عارضه چشمي در مقايسه با گل مژه دورتر از لبه پلک قرار مي گيرد; البته در اين عارضه تورم تدريجي را در نزديکي لبه پلک مي توان حس کرد و نوک آن بيشتر به سمت داخل يا به طرف بيني است; شالازيون گاهي نيز ممکن موجب تورم ناگهاني و کامل پلک شود.  اين فوق تخصص قرنيه چشم با بيان اينکه شالازيون به 2 نوع بزرگ و کوچک تقسيم مي شود، گفت: معمولا شالازيون کوچک بدون هيچ گونه علامتي به خودي خود برطرف مي شود اما شالازيون بزرگ بدون درمان از بين نخواهد رفت; اگر شالازيون بزرگ باشد و به موقع درمان نشود منجر به اشکال در ظاهر چشم و آستيگماتيسم مي شود و در نهايت موجب تاري ديد مي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان