نسخه شماره 2453 - 1389/06/27 -

 بيماري رواني، گريبانگير 33 درصد ايرانيان 

رييس انجمن روانپزشکان ايران گفت: افسردگي يکي از عمده ترين بيماري هايي است که ارگانيسم بدن انسان را به استرس شديد دچار مي کند البته هميشه همراه افسردگي علايم مربوط به اضطراب بروز نمي کند.
دکتر احمد جليلي در گفت وگو با ايسنا، افزود: اغلب مواقع اضطراب همراه افسردگي است. بنابراين با توجه به اهميت زياد بهداشت عمومي و رواني و سلامت جامعه، تشخيص و درمان به موقع افسردگي و توجه به اين بيماري در شرايطي که بيماران از عوارض ديگري رنج مي برند، ضروريست.
وي با بيان اينکه استرس بر همه بيماريها تاثير منفي مي گذارد، گفت: استرس بر روند بهبود عوارض و بيماريهاي مختلف از جمله جوش خوردن استخوانها و بهبود زخمها گرفته تا درمان زخم معده و بيماري هاي عفوني تاثير مي گذارد.  اين روانپزشک با بيان اينکه به علت مشابهت علايم افسردگي با بيماري هاي جسمي، گاهي اوقات باعث اشتباه در تشخيص درست بيماري مي شود، تاکيد کرد: با توجه به اين امر اصرار مي کنيم که در بيمارستان هاي عمومي، بخش روانپزشکي فعاليت کند و دوره هاي بازآموزي براي متخصصان رشته هاي مختلف پزشکي در زمينه بيماريهاي روانپزشکي برگزار شود تا روانپزشکان و ساير متخصصان به بيمار کاملا توجه کنند و هر متخصص از زاويه تخصص خود به بيمار ننگرد.
جليلي درباره وضعيت ابتلا به بيماري هاي رواني از جمله افسردگي در ايران اظهار کرد: متاسفانه آمار بيماري هاي رواني يا هر عارضه ديگري به خاطر برخي مسايل يا منتشر نمي شود و يا کمتر از واقعيت انتشار مي يابد. اين در حاليست که چنين کاري بر بهداشت جامعه تاثير منفي مي گذارد.
برخي گمان مي کنند که هميشه زياد بودن آمار افسردگي به معناي نامساعد بودن شرايط جامعه است اين در حاليست که افسردگي در همه کشورهاي دنيا کم و بيش وجود دارد البته در کشورهايي که امور روي برنامه ريزي دقيق و درست بنيان گذاشته شده و حوادث غير مترقبه مانند سيل و زلزله يا جنگ در آن روي نداده است آمار افسردگي کمتر از کشورهاي ديگر است و در کشورهايي که اين شرايط را ندارند افسردگي بيشتر است.
رييس انجمن روانپزشکان با اشاره به آمار افسردگي در دنيا و ايران گفت: آمارهاي مختلفي در اين زمينه وجود دارد. بر اساس يکي از آمارها 25 درصد از کل جمعيت هر کشور به نحوي از يک يا چند بيماري رواني رنج مي برند. اين آمار در ايران حدود 33 درصد است که دو سوم آن را مبتلايان به افسردگي تشکيل مي دهند.  قرار بود هر چند سال يکبار در قالب يک پروژه کشوري ميزان مبتلايان به بيماري افسردگي استخراج شود. اين کار يکي دو بار انجام شد اما آمارگيري در سالهاي اخير متوقف شده است بنابراين در ملاقاتي که با اعضاي کميسيون بهداشت مجلس داشتيم درخواست عملي شدن اين کار را ارايه داديم.  جليلي در پايان اظهار کرد:  انجام پژوهش وسيع کشوري در زمينه بررسي بيماريهاي رواني به ويژه افسردگي نقش اساسي در برنامه ريزي، تخصيص بودجه و تربيت نيروي انساني لازم براي مديريت و درمان اين گونه بيماري ها دارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان