نسخه شماره 2435 - 1389/06/02 -

 بازار داروي قاچاق در ناصرخسرو هنوز پابرجاست 
نويسنده : حميد ضيايي پرور

معمولا داروهاي تقلبي و غيرقانوني، تاريخ گذشته، هورمون هاي جنسي، داروهاي سقط جنين، زيبايي اندام، دوپينگ و داروهاي مخدر در اين بازار عرضه مي شود. اگر کسي به شما گفت بازار قاچاق دارو در خيابان ناصر خسرو جمع شده است بشنو و باور نکن.
مي گويند در قديم بين چند نفر بحثي در گرفت که فلان ابن فلان گفته اسب چند دندان دارد و ديگري به نقل از بهمان ابن بهمان نقل کرده که نخير کمتر يا بيشتر. فرد ديگري پا درمياني کرد و گفت: در طويله يک اسب است مي رويم فک او را باز مي کنيم و دندان هايش را مي شمريم.
حالا اين خيابان ناصر خسرو و اين هم مسوولاني که هر گونه فروش دارو در اين منطقه را تکذيب مي کنند. تقريبا از هر نقطه اين خيابان که رد شوي در گوش شما زمزمه مي کنند که دارو و بعد اسم چند تايي از آنها را برايت مي آورند.
معمولا داروهاي تقلبي و غيرقانوني، تاريخ گذشته، هورمون هاي جنسي، داروهاي سقط جنين، زيبايي اندام، دوپينگ و داروهاي مخدر در اين بازار عرضه مي شود.
بيش از 80 درصد فرآورده هايي که در اين بازار عرضه مي شود يا داروي تقلبي است که اثر ندارد و با استفاده از مواد تقلبي و رنگ هاي مصنوعي، شبيه داروهاي اصلي ساخته شده يا فراورده هاي مخدر است که اساسا مصرف آنها در کشور ما غيرقانوني است.
برخي ديگر از فراورده هاي عرضه شده در اين بازار داروهايي مانند آمپول هاي سقط جنين است که استفاده از آنها نيز غيرقانوني و غيرشرعي است.

داروهاي سقط جنين

انواع داروهاي سقط جنين از جمله داروهاي قاچاق در بازار ناصر خسرو هستند. اين داروها در 3 نوع اروپايي، هندي و پاکستاني در اين بازار به فروش مي رسند.
يک فروشنده اين نوع داروها مي گويدکه روزانه بين 5 تا 10 مشتري براي اين نوع داروها دارد که برخي از آنها از شهرستان هاي مختلف کشور به وي مراجعه مي کنند. او همچنين جوان ها را بيشترين مشتريان اين نوع داروها اعلام مي کند و مي افزايدکه با فروش هر جفت آمپول بين 8 تا 10 هزار تومان سود مي برد.
با اين وجود به دليل شرايط نگهداري اين نوع داروها و نوع عرضه آن، بسيار پيش مي آيد که حتي داروي فاسد را به مشتري هاي بخت برگشته مي فروشد.
يک پزشک متخصص در اين زمينه مي گويد: درحال حاضر انجام سقط جنين درصورت تشخيص پزشک و ايجاد ناهنجاري براي مادر يا جنين، در سيستم پزشکي ايران قابل انجام است.
با توجه به شرايطي که در کشور تصويب کرده اند، سقط کودک زير 3ماه با شرايط خاص و با مجوز پزشکي قانوني، درصورت ممانعت از ادامه حاملگي، بلا مانع است که در چنين شرايطي استفاده از روش ها و داروهاي ناامن و قاچاق کار بسيار اشتباهي است.
زماني که مردم نتوانند مشکلات درماني خود را از طريق راه حل هاي رسمي دنبال کنند مجبور به استفاده از راه هاي غيرقانوني و قاچاق در زمينه حل مشکلشان خواهند شد، مانند سقط جنين يا ناتواني جنسي که اگر اين دو مشکل به صورت قانوني در فردي وجود داشته باشد بيمار مي تواند براي درمان خود از طريق داروخانه ها و مراکز درماني معتبر، مشکل اش را دنبال کند.

عوارض خطرناک

به گفته يک متخصص زنان و زايمان،متاسفانه امروزه آمپول هاي سقط جنين متقاضيان زيادي پيدا کرده است و به نوعي جزو نياز هاي روزمره مردم شده است. بسياري از زنان به علت هاي مختلف خواستار سقط جنين مي شوند و مشکلات اقتصادي نقش مهمي در اين زمينه دارد تا جايي که حتي برخي از خانواده ها با وجود 8سال زندگي به خاطر مسائل و مشکلات زياد مالي حاضر مي شوند که جنين خود را از بين ببرند.
آمپول هاي سقط جنين فقط با کنترل پزشکان مي تواند در هفته هاي نخست بارداري به صورت عضلاني تزريق شود که در اين صورت عوارض کمتري دارد اما اگر اين آمپول ها در ماه هاي غيرمجاز آن به کار برده شود احتمال پاره شدن رحم افزايش مي يابد. با مصرف اين آمپول ها بدون اجازه پزشک، احتمال بروز بيماري هاي قلبي، عروقي، تنفسي و همچنين اسهال و استفراغ شديد در مادران بسيار زياد مي شود.
متاسفانه بسياري از سقط هاي غيرقانوني امروزه به وسيله افرادي که در اين زمينه تخصصي ندارند، انجام مي شود که در برخي موارد سبب عفونت لوله تخمدان، چسبندگي لوله و چسبندگي داخل شکم و يا حتي به پاره شدن رحم و روده مادر منجر شده که با ايجاد شوک، مادر فوت کرده است.

داروهاي فاسد

بسياري از داروهاي در حال فروش در خيابان ناصرخسرو تهران، فاسد و غيراستاندارد است. داروهاي موجود در بازار ناصر خسرو، تاريخ گذشته و دست ساز است و اغلب فروشندگان از نياز بيماران به برخي از داروها، سو»استفاده هاي کلان مي کنند.

صادرات داروي قاچاق

خيابان ناصرخسرو به پايگاه قاچاق داروهاي توليد داخل به خارج از کشور نيز تبديل شده است; چرا که برخي از قاچاقچيان با توجه به شبکه توزيعي که دارند اغلب داروهاي گران قيمت را به خارج از کشور ارسال مي کنند.
نوع ديگري از داروهاي قاچاق اقلامي هستند که در سيستم ما وجود داشته اما در برخي از کشورهاي همسايه قيمت پايين تري دارند و حتي در برخي از آن کشورها به يک پنجم قيمت به فروش مي رسد که در اين بخش نيز مي توان به انسولين اشاره کرد.

اکس، بدنسازي و ترامادول

بيشترين مصرف داروهاي قاچاق در کشور مربوط به مصرف داروهاي اکس، بدنسازي، سقط جنين و ترامادول است که بيشترين افراد راغب به مصرف اين دسته از داروها جوانان هستند و با توجه به جمعيت جواني که در کشور ما وجود دارد، مصرف اين قبيل داروها در کشور افزايش چشمگيري داشته است.
مشکل قاچاق دارو در زمينه داروهاي مورد مصرف در خصوص بيماري هاي عمده کشور وجود ندارد بلکه بيشتر مشکلات در زمينه تامين يک سري از نيازهاي جوانان در زمينه مصرف برخي داروها است.
همچنين ، با توجه به جمعيت جوان کشورمان و به دنبال تمايل زياد جوانان به مصرف داروهاي مخدر توهم زا و موثر در توانايي جنسي، زماني بازار مصرف چنين داروهايي در کشور داغ مي شود که اين داروها در داروخانه ها قابل عرضه نبوده و تنها از راه غيرقانوني قابل تهيه باشند. بنابراين اين دسته از داروها در رديف اول فروش داروهاي ممنوعه در ناصرخسرو قرار مي گيرند.

ريشه ها را بررسي کنيد

چندي پيش نيروي انتظامي خبر داد که يکي از عوامل قاچاق دارو را در خيابان ناصر خسرو دستگير کرده و از وي مقادير قابل توجهي انواع اقلام داروهاي غيرمجاز به ارزش 100 ميليون تومان کشف شده است.
اينکه راه اساسي براي مبارزه با اين داروها چيست نياز به تامل دارد. قطعا تا زماني که نياز هست مشتري هم هست و فروشنده هم خواهد بود; چه ناصر خسرو چه هر مکان ديگري. گرفتن اين يا آن فروشنده، مبارزه با معلول است. ريشه را بايد در جاي ديگري جست.


نسخه چاپي ارسال به دوستان