نسخه شماره 2070 - 1388/02/22 -

 نمايشگاه گل و گياه افتتاح شد  

شهردار تهران گفت: اقدامات انجام شده در شهر تهران در حوزه فضاي سبز مصداق درست مصرف کردن است و ما اين کار را با جديت و طبق قولي که به مردم داديم، انجام خواهيم داد.
به گزارش ايسنا، محمدباقر قاليباف امروز در مراسم افتتاح هفتمين نمايشگاه بين المللي گل و گياه که با حضور آيت الله هاشمي رفسنجاني  رييس مجمع تشخيص مصحلت نظام  و پس از بازديد از پروژه بزرگ تونل توحيد انجام شد، خاطر نشان کرد: وظيفه شهرداري تهران است تا در کنار سختي زندگي شهر تهران و مشکلات و آسيب هاي جسمي و رواني جدي که به مردم وارد مي شود، شرايط روحي و رواني مردم را حفظ کند.
وي افزود: در شرايط حاضر هر فرد منصفي، در مسير تردد روزانه خود مي تواند شاهد تحول در عرصه فضاي سبز تهران و وجود گل و گياه متعدد در سطح شهر باشد. هرچند که در اين راه از برخي افراد مسوول و غيرمسوول زخم زبان زيادي هم مي شنويم و گفته مي شود که چرا گل کاشته ايد و يا چرا اين نوع گل را اينجا گذاشته ايد.
وي در ادامه اضافه کرد: چنين حرف هايي براي ما منطقي نيست و توجهي هم به آن ها نمي کنيم، چرا که نه تنها مصداق اسراف نيست، بلکه براي تهران عين ضرورت است. وقتي جمعيت زيادي در خودروهايشان پشت ترافيک يک اتوبان مي مانند، بهتر است که چشم آن ها به گل و گياه و طبيعت باشد و فشار رواني کمتري به آن ها وارد شود.
وي با اشاره به تلاش شهرداري تهران در جهت همسان سازي امکانات به خصوص در عرصه افزايش سرانه فضاي سبز در شمال و جنوب تهران خاطر نشان کرد: کليه امکانات فضاي سبز در محيط هاي تفريحي را همانند شمال تهران در مناطق جنوبي شهر نيز ايجاد کرده ايم. شهردار تهران با تاکيد بر اين مطلب که نمايشگاه گل و گياه در عين کمک به مديريت شهري و مردم بايد رسالت مهمي را در عرصه ايجاد فرصت ها و قوت هاي جدي در حوزه اقتصاد و صنعت کشور نيز داشته باشد، افزود: در کشور ما عليرغم داشتن آب و هواي نيمه خشک، مناطق منحصر به فرد زيادي براي پرورش گل و گياه وجود دارد که تعداد قابل توجهي از آن ها در اطراف تهران واقع شده اند.
وي افزود: در بسياري از مناطقي که در چند سال پيش، کوره پزخانه و يا محل اسقاط خودرو بودند يا هنوز هم هستند، مي توان با تاکيد بر وجود منفعت اقتصادي، توليد گل و گياه را فعال کرد.
قاليباف با اشاره به وجود گونه هاي متعدد گل و گياه و غني بودن خاک در کشور و فضاهاي اطراف شهر تهران، گفت: يکي از فرصت هاي صنعت گل و گياه هزينه کم توليد آن در ايران است و مي تواند در جريان بازار رقابتي به عنوان گزينه اي منحصر به فرد باشد.
وي در عين حال يادآور شد: متاسفانه در طول سال هاي گذشته، آلودگي آب و خاک و مصرف بي رويه کود، فرصت هاي موجود در صنعت گل و گياه را با تهديد مواجه کرده است و اين موارد بايد مورد ارزيابي مجدد قرار گيرند.
شهردار تهران نزديک بودن بازار هدف را يکي ديگر از فرصت هاي صنعت گل و گياه برشمرد و گفت: متاسفانه برخي مسائل نظير حمل و نقل سريع، بسته بندي و بي انضباطي در برخي عرصه هاي مرتبط با اين صنعت هنوز با مشکلات زيادي مواجه است و به عنوان مثال کمبود سوخت در زمستان مي تواند خسارات زيادي را به اين صنعت وارد کند. وي در عين حال با بيان اين مطلب که سرانه مصرف گل بايد در کشور افزايش يابد، گفت: نمايشگاه گل و گياه بايد نقش خود را به طور کامل در توليد ثروت و ايجاد سرمايه بيشتر ايفا کند.
به گزارش ايسنا، قاليباف همچنين در جمع خبرنگاران تصريح کرد: حجم گل، تعداد شرکت کنندگان و وسعت فضاي نمايشگاه نسبت به سال قبل رشد چشمگير داشته و در نمايشگاه امسال 17 هزار متر مربع فضاي روباز نيز به مجموع فضاي نمايشگاه اضافه شده است.
وي با بيان اين مطلب که استاندارد فضاي سبز در تهران به 12 متر مربع رسيده است، اظهار کرد: در حال حاضر سرانه فضاي سبز به ازاي هر نفر به 3/5 متر افزايش يافته است.
وي همچنين در پاسخ به سوالي در رابطه با علت بازديد رييس مجمع تشخيص مصحلت نظام از تونل توحيد و برخي اظهارات در مورد تاخير در بهره برداري از تونل در موعد مقرر تصريح کرد: به دليل مشغله کاري، فرصت همراهي با آيت الله هاشمي رفسنجاني در بازديد امروز را نداشتم، اما اين بازديد بنا بر تمايل شخص وي انجام شده است. در عين حال شخصا هر چهارشنبه بعد از نماز صبح سه ساعت به صورت مستقيم از پروژه بازديد مي کنم.
وي با بيان اين مطلب که تونل توحيد نيز به نوعي کمکي بزرگ براي شهر تهران است گفت: انجام اين پروژه 30 سال در بلاتکليفي بود و حالا خوشحال هستيم که طراحي و اجراي همزمان آن را شهرداري تهران انجام مي دهد.  قاليباف اضافه کرد: تونل توحيد از جهت روان سازي ترافيک، نفع اقتصادي و کيفيت و اجراي فني آن بدون شک در کل کشور نمونه است و حتي با توجه به شرايط اقتصادي امروز، ارزان ساخته مي شود.  وي با اشاره به روزشمار پروژه تونل توحيد که امروز روي عدد 179 قرار گرفته، باز هم قول خود را تکرار کرد و گفت: طبق اظهارات قبلي خود، پروژه را نه تنها در 179 روز آينده بلکه تلاش مي شود قبل از آغاز به کار مدارس در مهر ماه افتتاح کنيم.  شهردار تهران تاکيد کرد: حتما زمان افتتاح و بهره برداري پروژه تونل توحيد همزمان خواهد بود و تا آن زمان، کليه نکات ايمني و استانداردهاي روز دنيا در مورد آن رعايت مي شود. 
وي در پاسخ به سوال ايسنا در مورد برخي نگراني هاي اعضاي شوراي شهر تهران در مورد تعداد قنات هاي موجود در مسير تونل و تقاطع هاي تونل با خطوط مترو، تصريح کرد: فاصله کم بين شفت جمهوري با خط دو مترو، کمتر از يک متر است، اما اين فاصله با رعايت دقيق اصول فني و استانداردها انجام شده است و مي توان گفت که اين بخش يکي از بخش هاي فني مينياتوري پروژه بوده است که بتن ريزي آن به طور کامل انجام شده است.  وي در مورد قنات ها نيز توضيح داد: قنات هاي متعددي در مسير تونل قرار دارد و حتي با کانال هاي متعدد فاضلاب نيز روبرو بوده ايم، اما همه آن ها به صورت کاملا استاندارد و بر اساس نظرات کارشناسي مهندسان جا به جا شده است. وي همچنين در پاسخ به سوالي در رابطه با زمان افتتاح نمايشگاه بين المللي کتاب در مجموعه شهر آفتاب خاطر نشان کرد: اين پروژه به دليل مشکلات تحريم بين المللي و فسخ شدن قراردادها و تعاملات پولي و مالي و فاينانس ها با تاخير 13 ماهه مواجه شد. اما شهرداري تهران براي جلوگيري از توقف اين پروژه به طور مستقيم اجراي آن را از طريق توان داخلي آغاز کرده است.
قاليباف اضافه کرد: 53 ميليارد تومان اعتبار براي پروژه نمايشگاه بين المللي کتاب در شهر آفتاب در سال جاري اختصاص يافته است که شامل هفت زير پروژه مي شود.  شهردار تهران در عين حال قول داد در بازديد هفته آينده خود از پروژه شهر آفتاب، رسانه هاي حوزه شهري را نيز با خود همراه کند.

رتبه 17 توليد و يکصدم
صادرات گل در دنيا را داريم

مدير عامل سازمان پارک ها و فضاي سبز شهر تهران گفت: ايران در توليد گل رتبه 17 و در صادرات آن رتبه يکصدم را دارد که به هيچ وجه شايسته توانايي هاي کشورمان در اين عرصه نيست.
به گزارش ايسنا، علي محمد مختاري امروز صبح در آيين  افتتاح هفتمين نمايشگاه گل و گياه، افزود: ايران از نظر تنوع گل در رتبه اول قرار گرفته، اما در بسته بندي و صادرات و حمل و نقل سريع گل هيچ پيشرفتي نداشته است.
وي با تاکيد بر اين که بازار گل رشد قابل توجه خود را در سال هاي گذشته نداشته است، اظهار کرد: سرانه خريد روزانه گل در دنيا يک شاخه است، در حالي که در ايران به طور متوسط به ازاي هر 15 نفر يک شاخه گل خريداري مي شود.  مختاري اضافه کرد: در حال حاضر 50 درصد توليدات گل و گياه در کشور از بين مي رود و در عوض بخش عمده بازار گل و فضاي گل فروشي ها را گل هاي مصنوعي خارجي اشغال کرده است.  مدير عامل سازمان پارک ها و فضاي سبز شهر تهران همچنين خاطر نشان کرد: درآمد صنعت گل در ايران در حال حاضر سالانه 20 ميليون دلار است و مي توان اين رقم را به يک ميليارد در سال و در افق بلند مدت به سه ميليارد دلار برسد.  وي در تشريح موانع موجود در صنعت گل و گياه کشور، تصريح کرد: فقدان ساز و کارهاي لازم جهت آموزش هاي تخصصي، ورادات غيرحرفه اي پياز و قلمه گل، جذب نشدن فارغ التحصيلان مرتبط در اين عرصه، وجود مشکلات گمرکي، تبديل نشدن گلخانه هاي سنتي به مدرن، بسته بندي هاي نامناسب و در نهايت نبود امکانات حمل و نقل سريع در اين عرصه سال هاست که توليدکننده و صادرکنندگان را آزار مي دهد.
وي با اشاره به افزايش فضاي نمايشگاهي نمايشگاه هفتم گل و گياه و تنوع بيشتر آن، گفت: نمايشگاه هفتم نسبت به سال قبل با 35 درصد افزايش تعداد شرکت کننده مواجه بوده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان