نسخه شماره 3233 - 1392/04/13 -

 مراسم رونمايي از کتاب فرهاد فخرالديني برگزار شد
 «شرح بي‌نهايت» در جمع گل‌هاي موسيقي ايران 

 مراسم رونمايي از کتاب «شرح بي‌نهايت» نوشته استاد فرهاد فخرالديني سه‌شنبه 11 تير ماه با حضور هنرمندان صاحب نام موسيقي ايران در محل موزه موسيقي برگزارشد.

در ابتداي اين مراسم علي مرادخاني مدير موزه موسيقي گفت: اين کوچک‌ترين کاري بود که موزه موسيقي مي‌توانست در مقابل تمام تلاش‌هاي فرهاد فخرالديني در عرصه موسيقي داشته باشد و من بسيار اميدوارم که روزي بتوانيم جلد دوم اين کتاب که «رديف‌شناسي موسيقي ايراني» نام دارد هم در اين مکان رونمايي شود و ما بعد از آن بتوانيم در خدمت استاد فخرالديني براي برگزاري يک مستر کلاس در اين زمينه باشيم.

بهشتي که فخرالديني پيامبر آن است

حسين عليزاده هم که دراين مراسم حضور پيدا کرده بود، در تجليل از مقام هنري استاد فخرالديني گفت:امشب برعکس روزها و شب‌هاي گذشته که بيشتر در سوگ از دست دادن هنرمندان بزرگ موسيقي اين سرزمين بوديم، شب بسيار عزيزي است چرا که در خدمت استاد و هنرمند بزرگي چون فرهاد فخرالديني هستيم که نزديک به 50 سال به موسيقي اين سرزمين خدمت کرد و من در هنرستان موسيقي در حوزه تئوري موسيقي چيزهاي بسيار فراواني آموختم و البته اميدوارم شاگرد خوبي براي وي بوده باشم. وي هميشه الگوي بزرگي براي من در عرصه موسيقي بوده و هست. من با فرهاد فخرالديني جداي از رابطه شاگرد و استادي با هم رفاقت کرديم. بعد از پيروزي انقلاب در شرايطي که بسياري از هنرمندان احساس تنهايي مي‌کردند اما من در کنار بزرگاني چون فخرالديني احساس تنهايي نکردم.

وي افزود: او براين باور بود هنرمندان فارغ از مسائل اداري بايد به رسالت اصلي خود در موسيقي پايبند باشند و به آن ادامه بدهند. اين نوازنده تصريح کرد: خوشحالم که بگويم مراسم امشب را مي‌توان به بهشتي تعبير کرد که پيامبر آن فرهاد فخرالديني است.

ياد و خاطره آهنگ ابتدايي سريال امام علي(ع) زنده شد

صديق تعريف، خواننده هم بعد از صحبت‌هاي عليزاده ضمن اجراي بخشي از قطعه ابتدايي تيتراژ سريال امام‌علي (ع) از ساخته‌هاي فرهاد فخرالديني گفت: من با فرهاد فخرالديني افتخار خواندن دو قطعه کوتاه در دو سريال امام علي(ع) و ابن سينا را داشتم که اجراي همين دو قطعه کوتاه برايم جزو افتخارات زندگي کاري ام به حساب مي‌آيد.

« شرح بي‌نهايت» فقط يک اتوبيوگرافي نيست

محمد سرير، نوازنده و آهنگساز نيز با ابراز خرسندي از برگزاري چنين مراسمي در فضاي باز موزه موسيقي خاطرنشان کرد: مراسم رونمايي، رويدادي است که هميشه از آن به عنوان يک ابزار تبليغاتي ياد مي‌شود اما اگر بخواهيم تامل بيشتري روي اين قضيه داشته باشيم خواهيم ديد که فردي که ما به خاطر او در مراسم رونمايي کتابش حضور داريم فرد شاخصي است که نزديک به پنج دهه حضور جدي در موسيقي داشته که همين ارزش رونمايي از کتاب تاليف شده او را بيشتر مي‌کند.

در تماس تلفني زنده‌ياد تجويدي با استاد فخر‌الديني چه گذشت

عليرضا قرباني نيز در اين مراسم با ذکر خاطراتي از حضور استاد فخرالديني در ارکستر ملي گفت: يکي از بهترين دوران من در حوزه موسيقي در ارکستر ملي ايران به رهبري استاد فخرالديني بود که قبل از حضورم در آن توسط استاد علي تجويدي به وي معرفي شدم و مدت‌ها در خدمت اين هنرمند بودم.

وي ادامه داد: در سال‌هايي که در خدمت استاد تجويدي بودم، اين هنرمند در ملاقاتي از من پرسيد که آيا علاقمند به همکاري با ارکستر ملي هستم؟ که من در همان جا به دليل آشنايي روياگونه‌اي که با استاد فخرالديني و آثارشان داشتم و اين حضور را مايه مباهات خود مي‌دانستم پذيرفتم که در اين مجموعه حضور داشته باشم. در همان زمان زنده‌ياد تجويدي با استاد فخرالديني تماس گرفت و هماهنگي کرد که من به سر تمرين ارکستر بروم.

قرباني افزود: با توجه به اينکه استاد در زمان تمرين ارکستر ملي به هيچ عنوان اجازه ايستادن فرد ديگري را در سالن تمرين نمي‌دادند اما با ورود من به سالن و اطلاع اينکه من هماني هستم که استاد تجويدي شب قبل از شروع تمرين به وي سفارش شده بود پذيرفت که حضور داشته باشم و وقتي هم براي اولين بار اولين قطعه را خواندم و ديدم که رهبر ارکستر ملي از من رضايت دارد بسيار خوشحال شدم و آغاز همکاري بود که با افتخار در آن حضور داشتم.

خاطرات مجيد درخشاني از فرهاد فخرالديني در دوران نوجواني

مجيد درخشاني هم در اين مراسم گفت: در آن سال‌هايي که من در شهرستان بودم کارهاي پخش‌شده برنامه گل‌ها را در راديو مي‌شنيدم و هميشه علاقمند بودم بدانم رهبري ارکستر اين برنامه و ترکيب ‌بندي سازهاي آن چگونه است تا اينکه بعد از ظهور تلويزيون در شهر ما و پخش قسمت‌هايي از برنامه گل‌ها که به رهبري استاد فخر‌الديني انجام گرفت از وي آموختم که ترکيب سازها بايد چگونه باشد و اين تصوير هميشه در ذهن من باقي ماند.

شهرام ناظري و دست‌هايي که اجازه همکاري با فخر‌الديني را ندادند

شهرام ناظري نيز که در اين مراسم حضور داشت در تجليل از مقام هنري استاد فخرالديني گفت: ما امروز به ميمنت استاد فخرالديني در مجلسي هستيم که 30 سال براي ما غريبه بوده است و به نوعي جمعي بوده که همه آرزومند برگزاري آن بوده و هستيم. شواليه آواز ايران ادامه داد: پنجاه سال خدمات استاد فخرالديني در حوزه موسيقي براي همه واضح و مبرهن است. اين هنرمند در اين مدت، موسيقي ارجمند و کلاسيک ايراني را با تمام سختي‌ها به نتيجه رساندند و به نوعي استاد ما هستند گرچه من از نزديک افتخار همکاري با وي را نداشتم اما به طور حتم از دور نقش استادي بر من داشته و دارند.

سپاسگزاري محمود دولت آبادي از اهالي موسيقي

محمود دولت آبادي هم در اين مراسم گفت: يک سنت زيبايي در فرهنگ ايراني وجود دارد و آن قدرداني شاگردان از معلمان خود است که اميدوارم با نوع جديد زندگي ما از بين نرود. وي افزود: من در طول زندگي خود هميشه جستجو مي‌کنم که سپاسگزار کساني باشم که حتي در کوچک‌ترين شکل ممکن از آنها آموختم و سعي مي‌کنم در ضمير خودم از آنها سپاسگزاري کنم بنابراين امشب هم که اين فرصت پيش آمده از شما سپاسگزاري مي‌کنم که از استاد فخرالديني سپاسگزاري مي‌کنيد.

فرهاد فخرالديني گنجينه‌اي از موسيقي ايران

کيوان ساکت نيز با اشاره به فعاليت‌هاي فرهاد فخرالديني در عرصه موسيقي خاطرنشان کرد: من افتخار داشتم که با استاد کارهايي را داشته باشم و بدون هيچ مبالغه‌اي مي‌گويم که حضور در کنار وي براي من درس بود چرا که وي از نسلي است که متعلق به تجويدي، دهلوي، خرم و شهناز است که به نظر من علاوه بر حضور در بخشي از تاريخ موسيقي ايران گنجينه‌اي ارزشمند براي اين هنر نيز هست. اگر ما در دنيا به پارسي زباني متمايز هستيم اين تمايز مديون ادبيات و موسيقي ماست که فرهاد فخرالديني هم جزوي از آن است.

آذرم در سايه من پنهان شد

فرهاد فخرالديني هم به عنوان آخرين سخنران مراسم رونمايي از کتاب«شرح بي‌نهايت» با تقدير از همه هنرمنداني که در اين مراسم حضور داشتند، خاطر نشان کرد: من سعي كردم صميمانه در اين كتاب بنويسم و انشاءالله اگر كاستي در آن وجود دارد بر من ببخشيد. من اسم اين كتاب را از اين شعر حافظ كه مي‌گويد«اين شرح بي‌نهايت كز زلف يار گفت» گرفته‌ام. در هر صورت اميدوارم توانسته باشم حق مطلب را ادا كنم.

وي با اشاره به خاطرات مشترک خود و همسرش گفت: من با همسري زندگي كردم كه همواره حضور تاثيرگذاري در زندگي من داشت. من او را به معناي واقعي کلمه دوست داشتم اما متاسفم که آذرم در سايه من پنهان شد اما باعث شد تا من در آرامش فعاليت كنم. البته كساني كه او را از نزديك مي‌شناختند، مي‌دانستند او چقدر فروتن بود و با توجه به توانايي‌هايي كه داشت چگونه در سايه من پنهان شد. او با اينكه خاطرات خود را را برخي مواقع براي من خوانده بود اما وقتي همه اين خاطرات را يكجا خواندم بسيار تحت تاثير قرار گرفتم.

فخرالديني تصريح کرد: قرار بود او سرگذشت من را بنويسد اما در نهايت قسمت اين شد كه من سرگذشت او را بنويسم. او نوشتن خاطراتش را از 13 سالگي شروع كرده بود و به زبان ساده روايت مي‌كرد.

فخرالديني در بخش پاياني صحبت‌هاي خود تاکيد کرد: من اين افتخار را داشتم که از نزديک با هنرمندان بزرگي چون روح‌الله خالقي، علينقي وزيري، ابوالحسن صبا و علي‌اکبر‌خان شهنازي فعاليت کنم و از آنها بياموزم. همه اين فعاليت‌ها را در کتاب «شرح بي‌نهايت» نوشته‌ام که به گمانم خاطرات خوبي است و اميدوارم با کمک شما که به اين کتاب رونق داديم بتواند مورد رضايت مخاطبان نيز قرار گيرد. فرهنگ شريف، هوشنگ ظريف، فخرالدين فخرالديني، علي‌اكبر شكارچي، بيژن بيژني، داريوش طلايي، صادق طباطبايي، هوشنگ كامكار، گيتي خسروي، فخري ملك‌پور، نعمت احمدي، فريدون شهبازيان، خانواده زنده‌ياد همايون‌خرم، اكبر عالمي، مليحه سعيدي، پري ملكي، علي رستميان، ميلاد كيايي، عباس خوشدل، ايرج نوذري، قاسم رفعتي، داوود گنجه‌اي، نصرالله ناصح‌پور، پيمان سلطاني، محسن رجب‌پور، صدرالدين حسين‌خاني از جمله هنرمندان و افرادي بودند که در مراسم رونمايي کتاب «شرح بي نهايت» حضور داشتند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان