نسخه شماره 3155 - 1391/12/22 -

 گزارش «مردم‌سالاري» در مورد افزايش آلودگي محيط‌هاي ورزشي
 اگر بي‌تفاوت باشيم محيط ورزشگاه‌ها آلوده‌تر مي‌شوند 
نويسنده : شهرام اصغري

 فرهنگ و فرهنگ‌سازي مقوله چندان پيچيده‌اي نيست اما ما با برخي رفتارها و محدوديت‌ها باعث مي‌شويم مشکلات چشمگيري در اين زمينه به وجود آيد. در خصوص آلودگي محيط‌هاي ورزشي بارها گفته و نوشته‌ايم اما چرا بازهم شاهد خشونت، بي‌ادبي و بي‌فرهنگي تماشاگران در ورزشگاه‌ها هستيم؟! متاسفانه اين روزها بي‌فرهنگي در محيط‌هاي ورزشي موج مي‌زند و تماشاگران يکصدا و متحدتر از قبل به سردادن شعارهاي رکيک و ناشايست روي مي‌آورند. قبلا در همين ورزشگاه بزرگ آزادي عده يا گروهي شعار ناشايست سر مي‌دادند و اگر دقت مي‌کردي، سکوت و خجالت عده‌اي ديگر را مي‌ديدي که از شنيدن آن شعار زشت و زننده احساس شرمساري مي‌کنند اما اکنون وضعيت فرق کرده است و اکثريت قاطع هواداران حاضر در ورزشگاه بدون خجالت و تعارف! رودرروي هم کلمات و واژه‌هاي بسيار زشت و زننده‌‌اي را به زبان مي‌آورند و شايد فقط عده‌اي از کودکان و نوجوانان معصومي که کمتر در اين محيط‌ها حاضر شده‌اند سکوت مي‌کنند و همرنگ جماعت نمي‌شوند!

برخورد جرقه‌اي

در جريان ديدار برگشت استقلال مقابل تراکتورسازي واقعا جو ورزشگاه بزرگ آزادي به شدت آلوده و مشمئز‌کننده شده بود و هواداران هر دو تيم شعارهاي زشت و رکيکي عليه هم سر مي‌دادند که معلوم نيست چه زماني ما از اين وضعيت آشفته محيط‌هاي ورزشي رها خواهيم شد و براي نجات ورزش‌مان از اين وضعيت چه کار بايد کرد! طبيعي است که براي پيشرفت و موفقيت، در چنين مقوله‌هايي بايد برنامه‌هاي بلندمدت و کوتاه‌مدتي داشت اما به نظر مي‌رسد مسوولان انضباطي ورزشي فقط به صورت جرقه‌اي با قضايا برخورد مي‌کنند و پس از يکي، دو روز همه چيز به دست فراموشي سپرده مي‌شود. به صرف اينکه ما بخواهيم عده‌اي را در مقاطعي خاص تنبيه يا جريمه‌ کنيم مطمئن باشيد کارمان جواب نمي‌دهد.

حساسيت بازي

نتيجه ديدار جمعه 18 اسفندماه بين استقلال و تراکتورسازي بسيار حساس و سرنوشت‌ساز بود و اين دو تيم در بالاي جدول رقابت فشرده‌اي داشتند. استقلال اگر در اين بازي برنده نمي‌شد از تراکتورسازي و سپاهان عقب مي‌افتاد. تبريزي‌ها هم به کسب سه امتياز اين بازي چشم دوخته بودند. با اين حال کسب امتياز در يک بازي جوانمردانه و سالم بيشتر به دل هواداران مي‌چسبد و اما بيشتر تماشاگران دو تيم چشم خود را بر واقعيت‌ها بسته بودند و شعارهايي مي‌دادند که اعصاب بازيکنان، مربيان و مديران را به هم مي‌ريخت!

اعتراض تراکتوري‌ها

با اينکه سه امتياز بازي به آبي‌پوشان پايتخت رسيد اما تبريزي‌ها پس از بازي مدعي بودند کسب برد به زور دشنام و ناسزا فايده‌اي ندارد! اي کاش هواداران تيم ميزبان مسائل اخلاقي را مراعات مي‌کردند تا هم شيريني اين برد بيشتر شود هم اينکه رسم مهمان‌نوازي را در مقابل حريف تبريزي ادا کرده باشند. اما هواداران استقلالي هم در پايان بازي مدعي بودند، هواداران تراکتورسازي هم در تبريز عليه بازيکنان و هواداران ساير تيم‌ها شعارهاي ناشايستي سر مي‌دهند! آيا اين دليل و توجيه خوبي براي فحاشي و شعار دادن عليه حريف است؟!

بدون شرمساري!

همانطور که تيم‌هاي ورزشي پيراهن و پرچم خاصي دارند بايد تمام تيم‌هاي ورزشي سرودها و آهنگ‌هاي حماسي نيز داشته باشند و اين وظيفه اهالي هنر و فرهنگ است که به کمک ورزش بيايند و فضا را براي بي‌فرهنگي‌ها، زشتي‌ها و پليدي‌ها تنگ کنند!وقتي تماشاگر ما سرود يا ترانه جديدي در حمايت از تيمش نمي‌بيند که آن را فرياد بزند، خودش اقدام به توليد شعارها و جملات ضداخلاقي مي‌کند تا فضاهاي ورزشي متشنج شود! متاسفانه در اين ديدار براي فحاشي به تيم خوب و با ريشه تراکتورسازي تماشاگرنماها اقدام به ساختن شعري ضداخلاقي مي‌کنند و براي ساختن رديف و قافيه تيم خوب و محبوب تراکتور را با تيم‌ملي اکوادور مقايسه مي‌کنند و با وضوح و بدون شرمساري شعارهاي زننده‌اي سر مي‌دهند که سکوت اهالي قلم واقعا ظلم بزرگي به ورزش است. در محيط‌هاي ورزشي ما بايد جا بيفتد که به تيم و بازيکنان حريف کاري نداشته باشيم و فقط تيم خودمان را تشويق کنيم. همين پنج، شش سال قبل بود که وقتي از مربيان وطني در مورد همکاران يا تيم حريف مي‌پرسيديم، به راحتي در مورد مربي يا تيم حريف مصاحبه مي‌کرد و تيتر مي‌داد اما با حرفه‌اي شدن ورزش و حضور مربيان خارجي همچون دنيزلي، برانکو، بگوويچ، لوکا و... مربيان وطني ما نيز حرفه‌اي شدند و اکنون ديگر اکثر مربيان از مصاحبه عليه همکار يا اعضاي تيم حريف خودداري مي‌کنند. بازيکنان همچنين وضعيتي دارند و ديگر کمتر بازيکني پيدا مي‌شود که به سوال خبرنگاران در مورد ساير بازيکنان يا مربيان حريف جواب بدهد. چنين وضعيتي را بايد در سطوح تماشاگران نيز حاکم کنيم. هيچ تماشاگري حق ندارد عليه اعضاي تيم حريف شعاري بدهد. وظيفه يک تماشاگر حرفه‌اي فقط تشويق تيم خودي است و اين موضوع بايد به مرور زمان در فوتبال ما جا بيفتد اين کار، کاري غيرممکن نيست و مسوولان و دست‌اندرکاران فوتبال ما اگر اراده کنند مي‌توانند فرهنگ تماشاگرانمان را بهبود بخشند.

بايد احساس خطر کنيم

سيروس دين‌محمدي کارشناس و مربي فوتبال کشورمان که در اين فصل با باشگاه استقلال همکاري دارد در خصوص مسائل حاشيه‌اي ديدار مقابل تراکتورسازي مي‌گويد: واقعا شنيدن آن همه شعار ناشايست برايم شرم‌آور بود و به شدت از حضور در ورزشگاه آزرده‌خاطر شدم. يک بازيکن يا مربي با تمرين و ممارست تلاش مي‌کند خود را به جايگاه مطلوبي در ورزش کشور برساند اما متاسفانه عده‌اي بدون توجه به شخصيت و جايگاه افراد به دشنام و ناسزا روي مي‌آورند و در اين خصوص حتي به خانواده اهالي ورزش هم رحم نمي‌کنند. من که فکر نمي کنم چنين وضعيتي در ورزشگاه‌هاي خارجي مشاهده مي‌شود! ما بايد احساس خطر کنيم و مسوولان ورزش بايد هر چه سريع‌تر به فکر اتخاذ تدابير خاصي در محيط‌هاي ورزشي باشند. دين محمدي در ادامه تاکيد مي‌کند: من قلبا تراکتورسازي و هواداران اين تيم را هم دوست دارم اما حالا به واسطه شغل حرفه‌اي‌‌ام با باشگاه تهراني همکاري دارم که واقعا از شعارهاي هواداران هر دو تيم به شدت آزرده خاطر شدم.

هتاکان احساس ناامني نمي‌کنند

کاظم محمودي ديگر مربي و کارشناس فوتبال کشورمان که در هر دو تيم استقلال و تراکتورسازي عضويت داشته است در اين خصوص مي‌گويد: متاسفانه فحاشي تماشاگران فقط به ديدار استقلال- تراکتورسازي مربوط نمي‌شود بلکه در اکثر ورزشگاه‌ها مي‌توان شاهد بي‌احترامي عده‌اي خاصي بود که با امنيت خاصي شعارهاي ناشايست سر مي‌دهند و محيط‌هاي ورزشي را آلوده مي‌کنند. مسوولان اجرائي ورزش بايد کاري کنند تا اين هتاکان احساس ناامني بکنند. يا حداکثر به آنها تذکر جدي داده شود اما فعلا که ما براي هدايت تماشاگرانمان برنامه هدفمندي نداريم. محمودي تاکيد مي‌کند: زمان ما هم گاهي عده‌اي شعارهاي ناشايست عليه بازيکنان يا حتي داور سر مي‌دادند اما باور کنيد زمان ما بي‌احترامي‌ها اين چنين در سطح وسيعي صورت نمي‌‌گرفت و به نظر من که اکنون محيط‌هاي ورزشي آلوده‌تر شده است که بايد به فکر چاره‌يابي باشيم.

تماشاگر هم آموزش مي‌خواهد

بهمن فروتن کارشناس برجسته و مربي فوتبال کشورمان که چندين سال نيز در کشور آلمان زندگي کرده است، در خصوص آلودگي محيط‌هاي ورزشي مي‌گويد: همانطور که براي آموزش يک راننده بايد مقدماتي فراهم کرد، آموزش تماشاگران هم نياز به برنامه و امکاناتي دارد. در سطح وسيع ما مي‌توانيم با ساختن برنامه‌هاي تلويزيوني مفيد تماشاگرانمان را آموزش دهيم. اکنون باشگاه‌ها مي‌توانند در بين تماشاگران بسته‌هاي آموزشي از قبيل سي.دي و جزوه و... پخش کنند تا مشکلات مشاهده شده روي سکوها به حداقل برسد.

ريشه ناهنجاري‌ها را بخشکانيم

دکتر ذوالفقارنسب هم در خصوص آلودگي محيط‌هاي ورزشي حرف‌هايي براي گفتن دارد. او در اين خصوص مي‌گويد: مسوولان و مربيان فرهنگي ما اگر هوشيار نباشند نمي‌توانيم به آينده جوانان و ورزش کشور اميدوار باشيم. ما بايد هر چه سريع‌تر ريشه اين ناهنجاري‌ها را بخشکانيم متاسفانه باشگاه‌هاي ما با اينکه پسوند فرهنگي- ورزشي دارند اما آنچنان که بايد و شايد به مقوله فرهنگ توجه نمي کنند و بايد با مشاهده چنين مشکلاتي مديران باشگاه‌ها حداقل يکي دو کارشناس فرهنگي را جذب و استخدام کنند و مشاوره‌هاي آنها را مدنظر قرار دهند متاسفانه عده‌اي کم هستند که با عملکرد و رفتار خود تلاش مي‌کنند بي‌بندو باري را در محيط‌هاي ورزشي ترويج کنند که اين شيوه اصلا درست نيست و به شدت بايد با آن برخورد شود. برخورد با اين عده هم کار دشواري نيست اما نياز به مقدمات و امکاناتي دارد که به نظر بنده مسوولان و مديران کميته انضباطي مي‌توانند با اخلالگران نظم در محيط‌هاي ورزشي به شدت برخورد کنند.

آنها تحريک مي‌کنند

در خصوص فحاشي تماشاگران ليدرها يا همان سردسته مشوقين تماشاگران هم حرف‌هايي براي گفتن دارند. افشار يکي از ليدرهاي باشگاه استقلال در خصوص حوادث بازي مقابل تراکتورسازي مي‌گويد: به نظر من در خصوص آلوده شدن محيط‌هاي ورزشي خود بازيکنان هم مقصر هستند. وقتي بازيکني در حد کاظميان به صورت عمدي تماشاگران ما را تحريک مي‌کند ديگر چه کاري از دستمان ساخته است؟! افشار تاکيد مي‌‌کند: تماشاگر در هواي سرد ورزشگاه و با استرس و اعصابي خراب به فکر نتيجه بازي و قهرماني تيم است و وقتي بازيکن يا حتي داور او را تحريک مي‌کند واقعا کنترل آنها براي ما هم غيرممکن است اما در مجموع به نظر من استقلال هواداران فهيمي دارد و اگر برخي شيطنت نکنند هواداران ما فقط تيم محبوب استقلال را تشويق مي‌کنند و منتظر قهرماني آبي‌پوشان پايتخت مي‌مانند.

تجديدنظر در مديريت‌ها

ناصر صادقي مربي فوتبال و دستيار سابق دينزلي که از فوتبال ترکيه نيز شناخت خوبي دارد در اين خصوص به مردم‌سالاري مي‌گويد: تماشاگران فوتبال ترکيه هم تماشاگراني خشن و شلوغ هستند که کنترل آنها کار آساني نيست اما در طول ساليان اخير تماشاگران ترک هم از نظر فرهنگي و اخلاقي پيشرفت کرده‌اند و اکنون ديگر اکثر ديدارهاي مهم تيم‌هايي چون فنرباغچه، بشيکتاش، گالاتاسراي و... نيز در کمال آرامش برگزار مي‌شود و مشکل خاصي مشاهده نمي‌شود. صادقي تاکيد مي‌کند: ممکن است در يک ديدار به خاطر حوادث داوري يا حرکت زشت و خشن بازيکني خاص تماشاگران از کوره در بروند اما اينطور نيست که چنين رويه‌اي هميشه در ورزشگاه‌هاي ترکيه حاکم باشد. متاسفانه در فوتبال ما شعارها و رفتار زشت تماشاگران کم‌کم به عادت تبديل مي‌شود که اين مساله بسيار نگران‌کننده است. اکنون اگر در ورزشگاهي شاهد ناسزا و بي‌احترامي از سوي هواداران نباشيم بايد تعجب کنيم و به خودمان بباليم اما متاسفانه حرمت به افراد و جايگاه آنها در فوتبال و ورزش ما فراموش شده است و بايد هر چه سريع‌تر در رفتارها و نحوه مديريت‌مان تجديد نظر کنيم و خيلي زود به خود بيائيم تا شاهد ناهنجاري‌ها و فجايع جديد‌تري نباشيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان