نسخه شماره 3029 - 1391/07/16 -

 صالحي با مقامات ترکيه و قطر گفت‌وگو کرد
 رايزني براي آزادي گروگان‌ها در سوريه 
 آزادي گروگان‌هاي ايراني در ليبي

 گروه سياسي: دو ماه از زمان ربوده شدن اتوبوس ايراني‌ها در سوريه مي گذرد و با وجود رايزني‌هاي صورت گرفته اما اين تلاش‌ها بي‌نتيجه مانده است. ارتش آزادي مدعي است که اين زائران از نيروهاي نظامي ايران هستند اما ايران در همان بدو امر تاکيد کرد که اتباع ايراني جزو بازنشستگان ارتش و سپاه هستند. به نظر مي رسد ربودن ايرانيان توسط مخالفان رژيم اسد تبديل به اهرم فشار عليه حکومت بشار اسد تبديل شده است. چندي پيش بود که دبيرشوراي عالي امنيت ملي و وزيرامورخارجه به ترکيه و لبنان رفتند تا با رايزني‌هاي منطقه اي شرايط آزادي اين افراد در سوريه را فراهم کنند اما تاکنون نتيجه مطلوبي حاصل نشده است. حتي سفر علاء الدين بروجردي به همراه هياتي به دمشق و رايزني با اسد هم در باز شدن اين گره چندان مفيد واقع نشده است و افزايش خشونت‌ها در سوريه موجب شده که مخالفان براي تحت فشار قراردادن رژيم سوريه از همه ابزارها استفاده کنند؛ بروز درگيري در مرز سوريه و ترکيه هم موجب افزايش تنش‌ها شده و طرح‌هاي ميانجيگري براي آتش بس و مذاکرات سياسي در گره خشونت‌ها گير کرده است. اين در شرايطي است که کشورهايي همچون عربستان و قطر به تجهيز مخالفان ادامه مي دهند و اروپا و آمريکاييان نيز به رفتن اسد و حمايت‌هاي خود از مخالفان و تروريستها تاکيد دارند به طوري که از سوريه گزارش مي رسد القاعده و گروه‌هاي سلفي و تندرو در جريان افزايش خشونت‌ها و درگيري‌ها نقش بسزايي دارند و ارتش آزادي سوريه تنها با رژيم اسد مبارزه نمي کند. گفتگوي تلفني وزيرامورخارجه کشورمان با مقامات ترک و قطري نشان مي دهد که شرايط به گونه اي است که رايزني‌هاي منطقه‌اي براي آزادي زائران ايراني لازم است و تنها با لابيگري امکان رفع چنين مشکلي وجود دارد. در اين شرايط يكي از فرماندهان شورشيان در سوريه گفت كه اگر ارتش سوريه از منطقه الغوطه در شرق سوريه عقب‌نشيني كند، ايرانيان گروگان گرفته شده در سوريه زنده خواهند ماند. به گزارش ايسنا، ابووفا، فرمانده شورشيان موسوم به شوراي نظامي انقلابي در دمشق روز جمعه از طريق اينترنت به خبرگزاري فرانسه گفت: ما به اين رژيم 48 ساعت فرصت داده بوديم كه به طور كامل از ناحيه الغوطه عقب نشيني كند.

وي افزود: ما همچنين درخواست‌هاي سري، نظامي ديگري داريم اگر اين رژيم به آنها عمل نكند ما كشتن گروگان‌ها را آغاز مي‌كنيم. بر اساس اين گزارش، اين دومين باري است كه اين گروه چنين تهديدي را عليه گروگان‌هاي ايراني مطرح مي‌كند. در تاريخ 5 اوت نيز شورشيان ويدئويي را پخش كردند كه در آن مسووليت گروگان‌گيري را به عهده گرفتند و مدعي شدند كه سه تن از گروگان‌ها در بمباران توسط نيروهاي دولتي كشته شدند. گردان البراء، كه به شوراي نظامي انقلابي گروه تروريستي موسوم به ارتش آزادي سوريه پيوسته است، در صفحه فيس بوك خود در آن زمان اعلام كرد كه اين گروگان‌ها را در صورت تداوم بمباران اعدام خواهد كرد. ابووفا ادعا كرد: ما اطمينان داريم كه اين مردان ايراني به اين رژيم كمك مي‌كنند برخي از آنها كمك فني به رژيم اسد مي‌دهند. ابووفا پس از آن صحبت مي‌كرد كه شورشيان روز پنجشنبه تصاويري ويدئويي را در اينترنت منتشر كردند كه در آن حدود 30 گروگان با لباس‌هاي غيرنظامي نشان داده مي‌شد كه به رديف پشت به ديواري نشسته بودند كه روي آن پرچم مربوط به شورشيان سوريه نصب شده بود. در اين تصاوير يكي از شورشيان كه هويتش مشخص نيست، گفت: ما در مذاكرات را براي آزادي زندانيان ايراني در ازاي آزادي زندانيان خودمان از دست زندانبانان رژيم سوريه باز كرديم. وي گفت زماني كه در روز شنبه ضرب الاجل به پايان برسد، زندانيان ايراني در ازاي هر فردي كه روي زمين بيفتد اعدام خواهند شد. سخنگوي وزارت امور خارجه كشورمان نيز ضمن تقبيح تداوم عدم آزادي زائرين ايراني در سوريه، مسووليت جاني آنان را متوجه ربايندگان كه گروهي شناخته شده‌اند و نيز حاميان آنان دانست. رامين مهمان‌پرست گفت: بهره‌گيري از زائرين بي‌دفاع به عنوان سپر انساني خلاف اصول حقوق بشر است؛ از اين رو جمهوري اسلامي ايران از نهادهاي بين‌المللي مسئول مي‌خواهد تا تلاش خود را براي آزادي فوري كليه گروگان‌ها و شهروندان بي‌دفاع ايراني به عمل آورند و از تكرار چنين اقداماتي كه برخلاف موازين بشري است به شدت جلوگيري كنند.

سفر هيات پارلماني براي رايزني در سوريه

يك عضو كميته‌ پيگيري وضعيت گروگان‌هاي ايراني در سوريه گفت: در صورت لزوم اعضاي اين كميته به سوريه و كشورهاي ديگري همچون عربستان، تركيه و قطر براي پيگيري وضعيت و آزادي اين گروگان‌ها در هفته جاري سفر خواهد كرد. ابراهيم آقامحمدي در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار كرد: كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس براي آزادي گروگان‌هاي ايراني در سوريه كميته‌ را تشكيل داد و در همين راستا اگر لازم باشد به سوريه و ساير كشورهاي دخيل در اين موضوع سفر خواهد كرد. وي در عين با تاكيد بر اينكه تماس‌هاي رسمي براي آزادي گروگان‌ها از كانال وزارت خارجه لحظه‌اي قطع نشده است، ابراز اميدواري كرد كه با انجام مذاكرات بيشتر با هيات‌هاي پارلماني كشورهاي دخيل در اين رابطه همچون تركيه،‌ قطر و عربستان به زودي شاهد آزادي گروگان‌ها باشيم. اين عضو كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس با بيان اينكه زائران ايراني توسط گروهي آموزش ديده و سازمان ديده از سوي آمريكا، عربستان،‌تركيه و قطر به گروگان گرفته شده‌اند، افزود: طرف ما براي آزادي گروگان‌هاي اين كشورها و نه گروهكي موسوم به ارتش آزادي است. اين كشورها براي فشار به ايران افرادي كه با نيت قربت الي الله براي زيارت به اماكن مقدس سرزمين سوريه رفته بودند را به گروگان گرفتند. افرادي بي‌آزار كه جز تسبيح چيز ديگري به همراه نداشتند. آقامحمدي ادامه داد: آمريكا،‌عربستان، تركيه و قطر با دادن پول و اسلحه به اين گروهك به دنبال فشار به ايران براي اعمال خواسته‌هاي نامعقولشان هستند اين در حالي است كه موضوع اقدامات دولت و حاكميت سوريه هيچ ارتباطي به ايران ندارد كه به دولت سوريه بگويد چه كاري را انجام بدهد و يا ندهد.

به گفته‌ وي اگر كوچكترين آسيبي به يكي از زائران گروگان ما در سوريه برسد اين 4 كشور بايد پاسخگو باشند. نماينده مردم خرم‌آباد خاطر نشان كرد: با توجه به پيامدها و هزينه‌هاي سنگيني كه عملياتي شدن تهديدات عليه گروگان‌هاي ايراني در سوريه در سطح بين الملل و افكار عمومي و به دنبال آن اقدامات تلافي‌جويانه جمهوري اسلامي به دنبال خواهد داشت به نظر مي‌رسد كه انتشار فيلم اخير تنها يك جنگ رواني براي وادار كردن ايران به تسليم در جنبه‌هاي مختلف است. آقامحمدي افزود: قطعا آمريكا مي‌داند كه ايران نمي‌تواند دولت سوريه را به انجام كارها مجاب نمايد، حق دولت سوريه دفاع از تماميت ارضي سرزمينش است و در اين راه عقب‌نشيني نخواهد كرد. از اين رو كشورهايي كه ادعاي احترام به انسانيت را دارند نبايد تهديدات اين چنيني و فشارهاي روحي و رواني به انسان‌هاي بيگناه دربند تحميل نمايند.

وي در مورد احتمال تكرار اتفاق كشته‌شدن سرباز گروگان در گروهك ريگي در مورد گروگان‌هاي ايراني در سوريه گفت: خون همان سرباز بيگناه روزگار ريگي را نابود كرد قطعا جمهوري اسلامي در قبال خون هيچ از يك اتباع خود بي‌تفاوت نخواهد بود اگر كمترين آسيبي به هر يك از زائران ما برسد مجازاتي در انتظار آمران و عاملان خواهد بود.

 گفت‌وگوي صالحي با داوود اغلو براي آزادي زائران

وزير امور خارجه ايران روز شنبه در تماس تلفني با احمد داود اغلو، وزير خارجه تركيه درباره آزادي زائران ايراني در سوريه تبادل نظر كرد. دكتر علي اكبر صالحي در اين تماس تلفني ضمن بحث مفصل، خواستار مساعي جدي دولت تركيه در جهت كمك به آزادي زائران ايراني شد. او همچنين با اشاره به درگيري‌هاي نظامي اخير بين تركيه و سوريه، ضمن تسليت مجدد به دولت و ملت تركيه به‌خاطر كشته شدن پنج نفر تبعه آن كشور در اين درگيري‌ها، خواستار خويشتنداري دو طرف شد. در اين گفت‌وگوي تلفني، احمد داود اغلو قول داد تلاش‌هاي دولت تركيه در جهت آزادي زائران ايراني در سوريه ادامه خواهد يافت.

رايزني با نخست‌وزير قطر

علي‌اكبر صالحي، عصر شنبه در تماس تلفني با نخست‌وزير قطر پيرامون زائران ربوده شده ايراني در سوريه به تبادل نظر پرداخت. در اين گفت‌وگو، وزير امورخارجه كشورمان ضمن پرداختن به روابط دوجانبه، پيگيري جدي آزادي زائران ربوده شده ايراني در سوريه را خواستار شد. نخست‌وزير قطر نيز در اين تماس تلفني بر ادامه تلاش‌ها جهت رهايي زائران ايراني تاكيد كرد.

آزادي گروگان‌هاي ايراني در ليبي

 وزير امور خارجه كشورمان، آزادي گروگان‌هاي ايراني ربوده شده در ليبي را اعلام كرد.

به گزارش ايسنا، دكتر علي‌اكبر صالحي در گفت‌وگويي كوتاه با رسانه‌هاي خبري با اشاره به بيش از دو ماه تلاش‌هاي گسترده تاكيد كرد: خوشبختانه در پي تماس‌ها و مذاكرات فشرده انجام شده با مراجع رسمي ليبيايي و نيز مقامات محلي شهر بنغازي، روز شنبه 7 نفر گروگان‌ ربوده شده ايراني در ليبي پس از 65 روز آزاد و تحويل مقامات سفارت كشورمان در طرابلس شدند.

او افزود: اين عزيزان همگي در صحت و سلامتي كامل بوده و هم اكنون اقدامات لازم براي بازگشت آن‌ها به كشور درحال انجام است و در ساعات آينده هواپيماي حامل اين هموطنان وارد كشور خواهد شد.

هيات 7 نفره مسوولان هلال احمر جمهوري اسلامي كه به دعوت رسمي سازمان هلال احمر ليبي به اين كشور سفر كرده بودند در تاريخ 10/ 5/ 91 از سوي يك گروه مسلح ناشناس در شهر بنغازي ربوده و به نقطه نامعلوم منتقل شدند. در مدت ياد شده هيات‌هاي مختلف كنسولي و سياسي كشورمان از طرابلس ديدار و با مسوولان ليبيايي مذاكره كردند.

هم‌چنين وزيرخارجه ليبي نيز در سفر به تهران با مسوولان كشورمان و نيز خانواده ايرانيان ربوده شده در ليبي ديدار و گفت‌وگو كرد. اين موضوع هم‌چنين در مذاكرات وزير امورخارجه كشورمان با همتاي ليبيايي‌اش در اجلاس مكه و اخيرا در نيويورك مورد پيگيري قرار گرفته بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان