نسخه شماره 2992 - 1391/06/01 -

 وحيدي در مراسم رونمايي از دستاوردهاي وزارت دفاع اعلام کرد:
 بهره‌برداري از جنگنده‌ها و پهپادهاي جديد ايران 

 وزير دفاع و نيروهاي مسلح اظهار داشت: شالوده صنعت دفاعي ايران بومي شده است و اين نشان مي‌دهد که ما همه ظرفيت‌ها را در اين حوزه به مشارکت گرفته‌ايم.

به گزارش مهر، سردار سرتيپ پاسدار احمد وحيدي در آئين گراميداشت روز صنعت دفاعي که در محل نمايشگاه‌هاي هوايي وزارت دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح برگزار شد، با اشاره به کارکردهاي حوزه دفاعي گفت: استقلال‌طلبي يکي از مهمترين کارکردهاي حوزه دفاعي است؛ چراکه بدون استقلال نمي‌توان به پيشرفت‌هاي قابل قبولي در حوزه دفاعي دست يافت، همچنين اگر استقلال نظامي‌نباشد حرف زدن از ساير استقلال‌ها بي‌فايده است. وزير دفاع افزود: بدون درک تحولات نمي‌توانيم به صنعت پويا دست يابيم، البته صنعت دفاعي کشورمان با وجود محروميت‌ها در بازار تجاري توانسته به عنوان يکي از کم نظيرترين کشورهاي دنيا شناخته شود، به طوري که توانسته ايم در صنعت دفاعي 1436 محصول را ارائه دهيم. وي به موضع‌گيري يکي از مسئولان نظامي رژيم صهيونيستي درباره قدرت نظامي ايران اشاره و خاطر نشان کرد: يکي از مسئولان نظامي رژيم اشغالگر صهيونيستي در مواضعي اعلام کرد اگر به ايران حمله کنيم بلايي سرمان مي‌آيد که مثل آن بلا را تاکنون نديده ايم، اين قدرتي که ما در حوزه دفاعي به آن دست يافته ايم بخاطر درک و حرکت در مسير تحولات است. وحيدي افزود: در يکسال 192 محصول را توانستيم ارائه دهيم که امروز در اين مراسم از تعدادي از اين محصولات رونمايي شد. وحيدي با اشاره به برنامه‌ها و اقدامات آتي وزارتخانه متبوعش اظهار داشت: انشاءالله از جنگنده‌هاي وزارت دفاع تا پايان سال بهره برداري مي‌شود. همچنين بنا داريم از نسل‌هاي جديد پرنده‌ها استفاده کنيم. وزير دفاع افزود: پهپادهاي جديد نيز در دستور کار ما قرار گرفته اند. ضمن آنکه در تلاش هستيم تا از زيردريايي‌هاي جديد نيز در سال آينده استفاده کنيم. همچنين وحيدي در حاشيه بازديد از نمايشگاه صنايع دفاعي، در جمع خبرنگاران به تشريح ويژگي‌ها و مشخصات 6 دستاورد جديد دفاعي که امروز با حضور رييس‌جمهور رونمايي شد، پرداخت. به گزارش فارس، وزير دفاع با اشاره به رونمايي از موشک فاتح 1 110-D افزود: اين موشک از دقيق‌ترين و پيشرفته‌ترين موشک‌هاي بالستيک زمين به زمين با سوخت جامد مرکب است که در يک دهه اخير نقش مؤثري در ارتقاء توان دفاعي نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران داشته است.

وي با اشاره به دستاورد ديگر گفت: يکي از گلوگاه‌هاي فني در طراحي و ساخت شناورهاي سنگين، تامين توان و قوه محرکه شناور است و سازمان صنايع دريايي وزارت دفاع براي تکميل زنجيره توانمندي‌هاي طراحي و ساخت شناورها اين مهم را در دستور کار خود قرار داد و موفق شد موتور دريايي بنيان 1 را در روز صنعت دفاعي سال گذشته به بهره برداري برساند. وزير دفاع ادامه داد: در تداوم اين اقدام راهبردي،‌ متخصصان کارآزموده صنايع دريايي موفق شدند موتور دريايي بنيان 4 با تعداد 16 سيلندر و قدرت 5 هزار اسب بخار و 18 تن وزن بر روي شناورهاي بزرگ نظامي نصب کنند. سردار وحيدي با اشاره به ساخت آزمايشگاه پرنده آرميتا گفت: پروژه سکوي تست‌هاي پروازي با نام آرميتا با هدف آزمايش سامانه‌هاي هوايي در شرايط واقعي پرواز ساخته شده است که با هدف آزمايش سامانه پرتاب هواپيماي جنگي، آزمون سامانه دستگاه توليد اکسيژن هواپيما‌، آزمون سامانه اويونيک پيشرفته هواپيما و آزمايش اويونيک پيشرفته به خلبان‌هاي هواپيماي جنگنده انجام شده است.

وي با اشاره به ساخت خودروي تاکتيکي ارس افزود: خودروي تاکتيکي - فرماندهي ارس با 3.4 تن وزن و توان 133 اسب بخار با دو کابين يکپارچه به عنوان خودروي حامل فرماندهان،‌ خودروي هجومي و خودروي پشت خاکريز قابليت استفاده در تمام مناطق عملياتي صعب العبور و شهري را دارد.

وزير دفاع ادامه داد: قابليت زرهي، پوشش تلفيقي،‌ گرم کن گازوئيلي و محافظ پشت سر از مهمترين ويژگي‌هاي اين خودرو محسوب مي‌شود.

وحيدي به خمپاره انداز وفا اشاره کرد و ادامه داد: سامانه خمپاره انداز برد بلند 160 ميلي متري وفا که در برد توپخانه‌هاي معمولي اجراي آتش مي‌کنند، داراي مشخصات عملياتي به شرح زير است: افزايش قدرت سر جنگي به ميزان دو تا سه برابر، عمر بالاي مهمات نسبت به گلوله‌هاي موشکي، پراکندگي کمتر نسبت به گلوله‌هاي موشکي و نواخت تير 5 تا 8 گلوله در دقيقه است. وحيدي همچنين به رونمايي از سامانه جهت‌ياب و شنود شاهد اشاره کرد و گفت: اين سامانه پوليس سيگنالي و جهت يابي در بانک‌هاي WHFو UHF و مدلاسيون‌هاي مختلف را در فاصله زماني بسيار کم انجام مي‌دهد.

وي ادامه داد: سامانه شاهد قادر است سيگنال‌هاي ثابت، آنالوگ و جهش فوقاني را تشخيص داده و مورد پردازش قرار دهد و امکان شنود چند کانال را به طور همزمان فراهم کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان