نسخه شماره 2932 - 1391/03/18 -

 بهترين منابع غذايي براي تامين پروتئين مورد نياز بدن 

 پروتئين‌ها يکي از منابع اصلي غذايي و از مهمترين عوامل تشکيل دهنده ساختار بدن محسوب مي‌شوند.

به گزارش ايسنا، متخصصان تغذيه و سلامت تاكيد دارند كه مصرف منابع غذايي پروتئيني براي کنترل سوخت و ساز و فرآيندهاي حياتي بدن، لازم و ضروري است. امروزه با تاکيد متخصصان رژيم‌هاي غذايي بر خوردن غذاهاي کم چرب و کم کالري، پروتئين که يکي از عناصر موثر در تعيين وزن بدن اما درعين حال از منابع اصلي تغذيه‌اي است از رژيم غذايي افراد حذف شده و يا مصرف آن به حداقل رسيده است.

مطالعات نشان مي‌دهند که کاهش يا عدم مصرف غذاهاي پروتئين دار، منجر به پرخوري و اضافه وزن مي شود. علاوه بر اين، مصرف پروتئين براي رشد و ترميم عضلات بدن ضروري است.

سايت اينترنتي هلت آليشزنس در مقاله جديد در اين باره آورده است اگر قصد داريد يک برنامه غذايي سالم را دنبال كنيد در نظر داشته باشيد كه 10 تا 35 درصد از غذاي دريافتي روزانه‌تان را بايد پروتئين‌ها تشكيل دهند.در اين مقاله چند مورد از منابع مهم و مفيد مواد غذايي براي تامين پروتئين مورد نياز بدن ارائه شده كه عبارتند از:

- خشكبار و مغزها

انواع مغزها از جمله پسته، گردو و بادام منابعي سالم وغني از پروتئين هستند و چربي آنها نيز از نوع چربي اشباع نشده است که باعث انسداد رگ هاي خوني نمي‌شود و يکي از عناصر اصلي يک رژيم غذايي سالم به شمار مي‌آيند. همچنين خشكبار و مغزها سرشار از فيبر خوراكي هستند که همراه با پروتئين موجود در آنها، مدت بيشتري شما را سير نگه مي‌دارند. مطالعات نشان مي‌دهد که بادام سرشار از ويتامين‌ها، فيبر و مواد معدني است، کلسترول بد خون را پائين مي‌آورد و به کنترل وزن نيز کمک مي‌کند.

- تخم مرغ

سازمان قلب آمريکا اخيرا اعلام کرده است که مزاياي مصرف متعادل تخم مرغ يعني کمتر از شش عدد تخم مرغ کامل در هفته بر خطرات ناشي از کلسترول آن غلبه مي‌کند. بنابراين توصيه مي‌شود تخم مرغ را به صورت آب پز مصرف نمائيد و از مزاياي غذايي آن بهره مند شويد.

- ماست

ماست بويژه ماست چکيده سرشار از پروتئين است که مي‌تواند به عنوان يک ميان وعده سالم مصرف شود.

- انواع گوشت لخم شامل مرغ و بوقلمون و بره

گوشت بوقلمون منبعي غني از پروتئين و درعين حال با کالري پايين است. بيشتر گوشت‌هاي لخم در هر 100 گرم سرو آنها، حدود 30 گرم پروتئين مورد نياز بدن را تامين مي‌كنند. همچنين توصيه مي‌شود اين منابع غني پروتئيني به صورت آب پز مصرف شوند تا براي بدن زياني نداشته باشند.

- تخم ماهي و خاويار

تخم‌هاي ماهي از گونه‌هاي مختلف و خاويار نيز از منابع غني پروتئيني محسوب مي‌شوند به طوري كه در هر 100 گرم تخم ماهي سرو شده 28.6 گرم پروتئين مورد نياز بدن تامين مي‌شود.

- پنير

پنير يكي ديگر از منابع غني از پروتئين است. پنير کم چرب به همراه ميوه جات و سبزيجات مي‌تواند ميان وعده مناسبي باشد که بين وعده‌هاي غذايي، شما را سير نگه مي‌دارد.

- عدس و بادام زميني

عدس و بادام زميني نيز از منابع غني از پروتئين، فيبر و مواد معدني هستند و همچنين کالري کمي دارند و تقريبا فاقد چربي هستند. از آنجا که عدس خيلي زود پخته مي‌شود و طعم مطبوعي نيز دارد، مي‌توان از آن به عنوان يک وعده غذايي يا يک ميان وعده مفيد استفاده كرد.

- تخمه كدو

کدو سرشار از فيبر، مواد معدني و ويتامين‌ها است. بررسي‌ها نشان مي‌دهد كه هر 28 گرم تخمه كدو حاوي هشت گرم پروتئين و مقادير زيادي مواد معدني شامل پتاسيم، منگنز و آهن است البته از آنجا كه اين خوردني حاوي چربي زياد است لذا بايد از زياده‌روي در مصرف آن پرهيز كرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان