نسخه شماره 2866 - 1390/12/13 -

 براي برداشتن لوزه ها در کودکان تا 10 سالگي صبر کنيد 

عضو هيات مديره انجمن پزشکان کودکان با توصيه به اين که عمل برداشتن لوزه در صورت بروز عوارض احتمالي براي کودک، حتي الامکان  انجام نشود گفت: معمولا با رسيدن به سن هشت تا 10 سالگي غدد لنفاوي لوزوي به تدريج کوچک مي شوند و آنژين هاي چرکي مشکلات کمتري را براي کودک ايجاد مي کنند.
دکتر اکبر کوشانفر در گفت وگو با  ايسنا درباره عفونت لوزه در کودکان توضيح داد: اغلب کودکان زير سنين شش تا هشت سالگي دچار سرماخوردگي هاي مکرر شده و ممکن است سالانه سه، چهار مرتبه آنژين بگيرند.
وي ادامه داد: آنژين، تورم لوزه هاست که معمولا با گلو درد،  تب و سرفه همراه است و بهبودي آن سه تا چهار روز به طول مي انجامد.
اين فوق تخصص عفوني کودکان با بيان اين که اين برخي کودکان اغلب به علت سرماخوردگي هاي متعدد، لوزه هاي متورمي دارند، اظهار کرد: اگر آنژين به طول بيانجامد، لوزه ها بزرگ مي شوند. کوشانفر توصيه کرد: عمل لوزه برداري در صورت بروز عوارض احتمالي براي کودک،  انجام نشود، چرا که با رسيدن به هشت تا 10 سالگي غدد لنفاوي لوزوي به تدريج کوچک مي شوند و آنژين هاي چرکي مشکلات کمتري را براي کودک ايجاد مي کنند. عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي، برداشتن لوزه را در مواردي که لوزه ها بسيار بزرگ شده و راه عبور غذا را ببندند و يا اين که لوزتين توام با لوزه سوم بزرگ شده و باعث عوارضي چون ناراحتي هاي تنفسي و خرخرشبانه شوند، ضروري دانست و گفت: چنانچه کودکي سه، چهار مرتبه در سال به آنژين چرکي توام با تب بالا مبتلا شود، بايد تحت نظر پزشک باشد.
کوشانفر افزود: همچنين در مواردي که ميکروب استافيلوکوک که ايجاد روماتيسم قلبي مي کند بر روي لوزتين رشد کند، به خانواده ها توصيه مي کنيم لوزه جراحي و برداشته شود. استافيلوکوک بر روي لوزه ها با انجام آزمايش مستقيم کشت ميکروب کاملا مشخص مي شود. عضو هيات مديره انجمن پزشکان کودکان گفت: توصيه مي شود اگر عوارض خفيف باشد و سرماخوردگي ها طولاني نشده و لوزه ها بزرگ نشوند از لوزه ها نگهداري کنند. اما اگر عفونت لوزه ها عوارضي نظير برونشيت يا سينوزيت ايجاد کرده باشد، معمولا با برداشتن لوزه، بهبودي حاصل مي شود; ضمن آن که ممکن است حساسيت هم بروز و عفونت و حساسيت توامان رخ داده باشند.  کوشانفر در پايان گفت: در اين گونه موارد بايد به آلرژي و حساسيت کودک نيز توجه کرد که مبادا بزرگي لوزه ها به علت حساسيت رخ داده باشد. برداشتن لوزه ها معمولا عوارضي به همراه ندارد و از بروز ناراحتي هاي بعدي در کودک جلوگيري مي کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان