نسخه شماره 2803 - 1390/09/23 -

 امکان تشخيص سريع تر جنسيت جنين در هفته دهم بارداري با 2 سي سي خون مادر 

گروه سلا مت- رضا حسينمردي: با گسترش فن آوري در عرصه علوم آزمايشگاهي، امکان تشخيص جنسيت جنين دستخوش تغييرات ارزشمند زماني شده است.
دکتر ميرمجيد مصلايي نايب رئيس انجمن دکتراي علوم آزمايشگاهي تشخيص پزشکي ايران با اعلام اين خبر گفت: با در اختيار داشتن تست غربالگري تشخيص جنسيت جنين از طريق خون مادر، هم اکنون امکان اين رخداد حداکثر در هفته دهم بارداري ميسر شده است.
وي افزود: روش هاي رايج تشخيص جنسيت جنين قبل از تولد، مانند آمينوسنتز و CVS  بسيار تهاجمي بوده و اگر چه با احتمال کم اما در هر صورت با درصدي احتمال سقط جنين همراه است. از اين رو روش هاي مذکور براي مادراني که خطر ابتلا جنين آنها به نواقص ژنتيکي بالا خواهد بود، توصيه مي شود.
دکتر مصلايي مسئول فني آزمايشگاه پارسه با بيان اين که، به تازگي کشف شده مقدار کمي از DNA جنين در خون مادر قابل رديابي است افزود: از همين طريق مي توان با روش حساس PCR time Real، کروموزوم Y را در خون مادر رديابي کرد. اگر اين کروموزوم در خون مادر باردار در هفته دهم بارداري پيدا شد پس مادر، فرزند پسر حامله است و اگر يافت نشد به طور حتم کروموزوم هاي جنين xx (ايکس-ايکس) بوده و جنين دختر خواهد بود.
نايب رئيس انجمن دکتراي علوم آزمايشگاهي تشخيص پزشکي ايران گفت: اين روش در مقايسه با روش هاي آمينو سنتز و CVS  روش بسيار ارزان قيمت و کم خطري براي مادر و جنين است از سوي ديگر در روش سونوگرافي معمولا زودتر از هفته شانزدهم  بارداري، امکان تشخيص جنسيت جنين وجود ندارد.
دکتر مصلايي با بيان اين که: اين تست را مي توان از هفته هشتم جنيني معادل هفته دهم بارداري با دقت 90 درصد و از هفته دهم جنيني (هفته دوازدهم حاملگي) با دقت 95 تا 99 درصد انجام داد، گفت: پاسخ اين تست در مدت يک هفته آماده مي شود و در صورت يافتن کروموزوم وايY حتي اگر بارداري چند قلويي نيز باشد، يکي از جنين ها يا تمام آنها پسر خواهد بود.
اين پژوهشگر کشورمان تصريح کرد: در خانواده هايي که مادر، بيماري ژنتيکي وابسته به جنس مانند هموفيلي دارد، اگر جنين پسر باشد حتما مبتلا به اين بيماري بوده و براي سقط درماني مي توان اقدامات لازم را هرچه سريع از گذشته آغاز کرد و ديگر فرصتي از اين طريق از دست نمي رود.
مسوول فني آزمايشگاه تشخيص پزشکي پارسه با اشاره به اين روش که موسوم به PGTMB  است گفت: يکي از موضوعاتي که در سالها و حتي ماه هاي اخير و پيشرفت هاي شگرفي داشته، روش هاي تشخيص بر اساس دستورالعمل هاي مولکولي و ژنتيکي است. اين نوع روش ها با دقت فوق العاده و صحتي استثنايي، به سرعت جايگزين روش هاي گذشته تشخيصي مي شوند.
نايب رئيس انجمن علوم آزمايشگاهي تشخيص پزشکي کشورمان افزود: تشخيص بسياري از بيماري هاي وابسته به ژنتيک و وراثت، پيش از آنکه انسانها را زمين گير کند از مهمترين تحولات و پيشآمدهاي علمي جهان محسوب مي شود، که حتي مي توان آن را به انقلابي نوين در تشخيص،  تشبيه کرد.
وي در پايان گفت: روش هاي آزمايشگاهي به حق، ياري رسان و ناجي بسياري از بيماران بوده و در بسياري از موارد چراغ راه روش هاي درماني موفق و موثر خواهد بود. بررسي علل سقط هاي مکرر، تشخيص به موقع پارگي زودرس کيسه آب، انجام تست ترومبوفيلي براي شناسايي علل از دست دادن جنين در زنان باردار و تست هاي ديگر در اين خصوص موجب شده تا در سالهاي اخير ميزان مرگ ومير مادران و بويژه جنين کاهش يافته و يا قابل کنترل و پيشگيري باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان