نسخه شماره 2754 - 1390/07/21 -

 نشانه ها و عوامل موثر در بروز بيماري هاي قلبي 

امروزه ارتقاي آگاهي مردم به منظور پيشگيري از سکته و انواع بيماري هاي قلبي بسيار حائز اهميت است.
به گزارش ايسنا، نشانه هاي هشدار دهنده ناراحتي هاي قلبي به شرح زير هستند:
- درد قلبي يا درد قفسه سينه: معمولا دردي فشارنده است که بيشتر زير جناغ سينه احساس مي شود ولي ممکن است به ساير قسمت ها چون دست ها،  گردن و زيرچانه منتشر شود.
- تپش قلب: بيشتر به صورت ضربان تند يا بي نظمي قلب است. به عنوان مثال در افتادگي دريچه ميترال، تپش و درد قلب شايع است.
- تنگي نفس: تنفس با سختي و همراه با فعاليت و کوشش بدني است. ممکن است به صورت حملات شبانه تنگي نفس باشد.
- غش قلبي: غش علت هاي مختلفي دارد. يکي از علل آن بي نظمي هاي ضربان قلب است که باعث مي شود خون کافي به مغز نرسد. اگر ضربان قلب کمتر از 35 و بيشتر از 180 ضربه در دقيقه باشد، فرد غش مي کند.
بيماري هاي شايع قلبي:
- آنژين صدري: عبارت است از احساس گرفتگي، ناراحتي و سنگيني که زير جناغ سينه احساس مي شود و ممکن است به گردن، چانه، کتف، سر دل و دست ها به ويژه قسمت داخلي دست چپ انتشار  يابد. اين درد يک تا پنج دقيقه طول مي کشد. علت آن وجود پلاک ها و انسداد سرخرگها است. در افراد فشار خوني، ديابتي، سيگاري و مبتلا به چربي خون بالا بيشتر ديده مي شود.
- اختلال دريچه اي قلب: معمولا اين اختلال به دو صورت تنگي يا شلي در گشادي دريچه مشخص مي شوند و اغلب تا آخر عمر اين اختلال تشخيص داده نمي شود. افتادگي دريچه ميترال شايعترين آنها است. اين بيماري مادرزادي است و باعث پس زدن خون از بطن به دهليز چپ مي شود. نشانه هاي اختصاصي آن تپش قلب، بي نظمي هاي قلبي بخصوص وقتي که فرد به پهلوي چپ مي خوابد، دردهاي قفسه سينه، خستگي پذيري زودرس و سردردهاي ميگرني هستند. بر اساس اين گزارش، در نارسايي هاي دريچه آئورت خون از دريچه به بطن چپ برمي گردد و بار بسيار زيادي بر دوش بطن چپ مي گذارد و به تدريج قلب بزرگ و نارسا خواهد شد. در ايران بيشترين عامل نارسايي هاي دريچه قلب، تب روماتيسمي و عفونت حاصل از آن است.
- نارسايي قلب: نارسايي هاي قلبي به طور کلي به دو دسته کلي حاد و مزمن مي شود. در نوع حاد مقدار قابل توجهي از بافت از بين مي رود يا دريچه قلب پاره مي شود. در اين حالت چون قلب آمادگي مقابله با اين نارسايي ناگهاني را ندارد،  دچار افت فشار و شوک مي شود. در نارسايي مزمن; قلب به تدريج با شرايط نامطلوب کنار مي آيد، اما تنگي نفس شبانه،  ورم پا، بزرگ و پرخون شدن کبد و خستگي و ضعف عضلاني ديده مي شود. بهترين درمان آن، حفظ آرامش، رژيم غذايي بدون نمک و کم چرب و استفاده از داروهاي ضد فشار و ادرارآور است.
- فشار خون: فشار خون بالا و پايين، هر دو مشکل ساز است. افرادي که پرفشاري خون دارند 10 تا 20 سال زودتر از افراد ديگر مي ميرند. فشار خون بالا رگها را خراب مي کند و به قلب، مغز، چشم ها و کليه آسيب مي رساند و عامل سکته هاي قلبي است. بر اساس اين گزارش، درمان فشار خون مشروط به رعايت نکات بسيار ساده اي است. فشار خون دو جز» و دو عدد دارد، عدد اول مربوط به فشار انبساط قلب (80 ميليمتر جيوه) است. فشار انبساط قلب از 90 ميليمتر جيوه و فشار انقباض قلب از 140 ميليمتر جيوه بالاتر باشد، تشخيص پرفشاري داده مي شود. اگر فشار انبساط قلب کمتر از 90 ميليمتر جيوه باشد،  تشخيص فشار پايين داده مي شود و فرد وارد شوک شده و احتمال دارد جان خود را از دست بدهد. در فشار خون پايين خون کافي به مغز و ساير اندام ها نمي رسد و کارکرد آنها مختل مي شود. اسهال و استفراغ طولاني، خونريزي هاي شديد داخلي و خارجي و شوک هيجاني شديد باعث افت فشار مي شوند.
- لخته و التهاب در سياهرگ: سه علت عمده براي ايجاد لخته شناخته شده است. يکي، جريان خون کند و آهسته به علت عدم تحرک در طولاني مدت، ديگري آسيب و ضربه به جداره رگ ها و در نهايت وجود قابليت لخته شدن بالا در افراد. مانند مصرف کنندگان استروژن. اگر لخته در سياهرگ هاي عميقي باشد، درد، تورم و قرمزي ديده مي شود خطر حرکت کردن لخته و گير کردن در رگهاي ريويي و مرگ وجود دارد. اگر لخته در سياهرگ سطحي باشد با کمپرس آب گرم برطرف مي شود.
عوامل موثر در بروز بيماري هاي قلبي:
- وزن نامناسب،  سن بالا، فشار خون، چربي و قندبالا، استعمال دخانيات،  سابقه خانوادگي، عدم رعايت بهداشت فردي، دهان و دندان،  عدم تحرک و ورزش کافي،  شتاب زدگي،  رژيم غذايي نامنظم و نامناسب، بيماري هاي عفوني مزمن،  تنش و فشار روحي که به علت تاثير بر سرعت لخته 8 شدن خون،  افزايش فشار خون،  افزايش کلسترول خون افزايش هورموني که در آهنگ ضربان قلب اختلال ايجاد مي کند خطرساز خواهد بود. استرس در اکثر اوقات مي تواند ناشي از مشکلات زندگي شغلي مثل توقعات بيش از حد مديران و ناسازگاري با همکاران باشد.
پيشگيري:
- رژيم غذايي مناسب (اجتناب از مصرف غذاهاي سرخ کردني، پرنمک، پرچرب و استفاده از سبزيجات و ميوه هاي تازه)
- ورزش منظم (نرم دويدن، نرمش هاي سريع، شنا، دوچرخه سواري)
- ترک کامل سيگار
- درمان و کنترل کلسترول، قند و فشار بالا (با خوردن غذاهاي کم کالري مثل ميوه ها، سبزيجات، روغن گياهي و جوانه ها)
- مصرف آسپرين حداقل يک روز در ميان
- حفظ آرامش و خونسردي (به وسيله تکنيک هاي آرامش آموزي)
- مقابله کارآمد با استرس و فشارهاي زندگي (به وسيله تکنيک هاي حل مسئله)
- کاهش وزن (با ورزش، خوردن مواد غذايي سالم و کم کالري) و در نهايت بهبود سبک زندگي و سالم زيستن (با رعايت نکات بالا) و پيگيري اين نکات در طي زندگي روزمره


نسخه چاپي ارسال به دوستان