نسخه شماره 2712 - 1390/05/30 -

 اعتراض دوباره مراجع تقليد به ويژه نامه موهن روزنامه ايران 

گروه سياسي: بيش از يک هفته از انتشار ويژه نامه موهن روزنامه دولتي ايران عليه حجاب و عفاف مي گذرد اما نه تنها دولتي ها در مقابل اعتراضات مراجع، علما و نمايندگان مجلس سر خم نکرده و معذرت خواهي نکرده اند، بلکه سعي دارند بيش از پيش بر درستي محتواي اين ويژه نامه موهن تاکيد کنند!  اين در حالي است که آيت الله صافي گلپايگاني در ديدار جمعي از طلاب با اشاره به رويکرد دين ستيز اين ويژه نامه موهن اعلام کرد: بايد قوه قضاييه اين افراد را تعزير کند تا براي کساني که قصد تعرض به مقدسات را دارند درس باشد. اين آقايان نمي دانند که مملکت صاحب دارد و اينجا مملکت امام زمان (ع) و مملکت هزاران شهيد انقلاب اسلامي است. از سوي ديگر آيت الله مکارم شيرازي نيز براي سومين بار در مراسم شبهاي قدر به موضع گيري در قبال اين ويژه نامه موهن پرداخت اما علي اکبر جوانفکر مدير خبرگزاري دولتي ايرنا و روزنامه ايران که عامل اصلي انتشار اين ويژه نامه است به جاي تمکين به اين اعتراضات و عذرخواهي، نامه اي خطاب به آيت الله مکارم شيرازي نوشته و از اظهارات اين مرجع تقليد انتقاد کرده و وي را با عبارت پاياني "والعاقبه للمتقين "مورد خطاب قرار داده است. از سوي ديگر فاطمه رجبي، همسر غلامحسين الهام و نويسنده کتاب "احمدي نژاد، معجزه هزاره سوم" هم پس از مدتها سکوت نسبي، براي دفاع از اين ويژه نامه موهن به ميدان آمده و با خبرگزاري دولتي ايرنا گفت وگو کرده و گفته است: برخورد سياسي با ويژه نامه خاتون و مسايل فرهنگي نشانگر جنگ قدرتي است که قدرتمداران براي حاکم کردن فرد يا گروه مورد نظر خودشان دارند انجام مي دهند.
همچنين اين خبرگزاري به گفت وگو با يک نماينده طرفدار دولت در مجلس و يک جامعه شناس پرداخته تا از زبان آنها از ويژه نامه موهن دفاع کند !

چرا قوه  قضاييه و دادستاني
به وظيفه اصلي خود عمل نمي کنند

آيت الله صافي گلپايگاني در ديدار جمعي از طلاب مدرسه علميه خاتم الاوصيا»، با انتقاد از رويکرد دين ستيزي مجله اي که اخيرا با پول بيت المال مسلمين و در تيراژ بسيار زياد و به طور رايگان منتشر شده است، گفت: عده اي به جاي اينکه مشکلات مردم مانند گراني، تورم، بيکاري و... را برطرف کنند، به مقدسات جسارت مي کنند. اهانت بزرگي که بعضي از نويسندگان اين مجله به ساحت مقدس اسلام کرده اند، دل هر انسان مومن و شيعه اميرالمومنين (ع) را به درد مي آورد.
به گزارش ايسنا،اين مرجع تقليد با بيان اين که همه مسوولند و بايد از دين در مقابل اين هجمه ها دفاع کنند، ادامه داد: چه شده است که عده اي در اين زمان به خود جرات مي دهند اين چنين به مقدسات مذهب توهين کنند؟ چرا قوه  قضاييه و دادستاني به وظيفه اصلي خود عمل نمي کنند؟ چرا بايد بنام روشنفکري همه مقدسات اسلام را زير سوال برد؟ اين اشخاص از کجا پيدا شدند که اين چنين به احکام الهي حمله مي کنند و هر روز درصدد تغيير هويت اسلامي جامعه هستند؟
آيت الله صافي با بيان اين که اين اشخاص قلب مقدس امام زمان (ع) را آزردند، گفت: بايد قوه قضاييه اين افراد را تعزير کند تا براي کساني که قصد تعرض به مقدسات را دارند درس باشد. اين آقايان نمي دانند که مملکت صاحب دارد و اينجا مملکت امام زمان(ع) و مملکت هزاران شهيد انقلاب اسلامي است. در اين شب هاي قدر از خدا بخواهيد که خداوند اين ها را هدايت کند و اگر قابل هدايت نيستند به جزاي اعمال خود برساند.
اين مرجع تقليد با بيان اين که حجاب و چادر براي زن افتخار است و کرامت و شخصيت واقعي زن در حفظ حجاب، عفاف و عدم اختلاط زن و مرد است تاکيد کرد: مردم مسلمان ايران هرگز فريب اين اشخاص را نمي خورند و با هوشياري و بيداري و با امر به معروف و نهي از منکر از دستورات شرع مقدس اسلام و آرمان هاي مقدس نظام اسلامي دفاع مي کنند.

احساسات مومنان را
جريحه دار کردند

همچنين آيت الله مکارم شيرازي در شب نوزدهم ماه مبارک رمضان در مراسم احياي شب قدر در مدرسه امير المومنين قم ،اسلام، نظام اسلامي، قرآن، حجاب و ديگر ارزش هاي ديني را امانت الهي دانست و گفت:  يکي از مسايلي که امروز دشمن و منحرفين آن را هدف قرار داده اند، حجاب است که بايد آن را حفظ کنيم.
اين مرجع تقليد با اشاره به آيات ابتدايي سوره مبارکه مومنون که در آن حفظ امانت از ويژگي هاي مومنان برشمرده شده، اظهار داشت: امانت تنها مال نيست، اعضاي بدن، نظام اسلامي، قرآن، اسلام و حجابي که امروزه دشمنان اين مملکت به آن پيله بسته و مي خواهند آن را متزلزل کنند نيز امانت هاي خداست که انسان بايد آن را حفظ کند.
اين مرجع تقليد با اشاره به انتشار ويژه نامه "خاتون"،  خطاب به منتشر کنندگان آن، يادآور شد: بدون مقدمه چرا اين مطالب را منتشر کرديد، چه جاي خالي اي بود که اين نشريه مي خواست آن را پر کند؟ جز اين که با اهانت به زنان محجبه و با ايمان، احساسات مومنان را جريحه دار کرد.
آيت الله مکارم شيرازي افزود: گفتيد که چادر مشکي را ناصرالدين شاه از مجالس عياشي اروپا آورده است;  چقدر دروغ بزرگي! اينها امانت است که بايد حفظ شود.
پيش از اين نيز اين مرجع تقليد اعلام کرده بود : بنده به حکم اينکه مسئوليت داشتم اين ويژه نامه را ورق زدم و متوجه شدم که جز سست کردن اعتقاد مردم به حجاب اسلامي و ترويج بي بندوباري در ميان جمعيت هيچ هدف ديگري ندارد. محتواي اين ويژه نامه دروغ است. همه افرادي که اهل اطلاع  هستند مي دانند که اين ويژه نامه براي اين است که برخي افراد آراي يک گروه بي بندوبار را در انتخابات بدست آورند. خاک بر سر آن مقامي که به وسيله اين کثافت کاريها به دست مي آيد.

فتواي ديني يک جامعه شناس!

علي اکبر جوانفکر دوباره دست به قلم شده و در نامه اي به آيت الله مکارم نوشته است : روزنامه ايران به هيچ مقامي وابسته نيست. صاحب امتياز روزنامه ايران و مجموعه ديگري از روزنامه ها، سازمان خبرگزاري جمهوري اسلامي است. ويژه نامه خاتون به همت جمعي از نيروهاي متدين و حزب اللهي تهيه شده و بنده نيز دستور انتشار آن را صادر کرده ام و هيچ مقام و مسوول ديگري در آن دخالت نداشته است.
وي همچنين در اين نامه ادعا کرده است: همه وجود دست اندرکاران روزنامه ايران به مقدسات اسلامي پيوند خورده است و ادعاي زيرپا گذاشتن مقدسات، تهمت بزرگي است که هرچه در ويژه نامه وزين خاتون به جست و جوي مصاديق آن پرداختيم، چيزي نيافتيم. مستدعي است چنانچه مصداقي براي اين ادعا وجود دارد، اعلام شود تا نزد خداوند متعال به خاطر غفلت و بي توجهي استغفار کنيم.
اين نامه که آشکارا نشان از امتناع ازقبول نظر مراجع تقليد و تلويحا به معناي رويارويي با آنهاست، با مصاحبه اي که خبر گزاري ايرنا با يک جامعه شناس کرده، تکميل مي شود. وي که قجاوند نام دارد گفته است: بيشتر انتقادهاي وارد شده به نشريه خاتون که اخيرا ضميمه روزنامه ايران شده است، به حق و روا نيست!
ايستادگي در برابر نظر علما و عدم تمکين به آراي ديني آنها پيش از اين هم بارها در ميان دولتمردان ديده شده است. در سال 85 زماني که مراجع به دستو ر غيرديني حضور زنان در ورزشگاه که توسط احمدي نژاد صادر شده بود اعتراض کردند يکي از مشاوران دولتي در برابر آنها حرفهاي ناشايستي زد و همچنين دولت تا مدتها در مقابل اين اعتراضها ايستادگي کرد و حاضر نشد اين دستور را نديده بگيرد .همچنين صحبت هاي احمدي نژاد درباره حجاب وعفاف بارها اعتراض علما را برانگيخته اما وي نه تنها حاضر به عذر خواهي نشده بلکه صراحتا اعلام کرده که حرف همان است که گفتم! 

هر کس اظهار نظر ديني نکند

از سوي ديگر مدير گروه مطالعات زن و خانواده پژوهشکده باقرالعلوم(ع) با انتقاد شديد از مطالبي که در مورد چادر مشکي در ويژه نامه موهن روزنامه ايران عنوان شده است، اين سخنان را بر خلاف فلسفه حجاب در قرآن دانست و گفت: از هر عاملي که موجب جلب توجه شود، نهي شده است.
سيدجعفر حق شناس مدير گروه مطالعات زن و خانواده پژوهشکده باقرالعلوم(ع) در گفت وگو با مهر، در مورد مباحث اخيري که در مورد پوشش چادر مشکي مطرح شده است، با اشاره به سخنان يکي از مسئولان فرهنگي، گفت: بنده نه جهت گيري سياسي داشته و نه با شخص بخصوصي مسئله اي دارم بلکه با حرفها مشکل داريم. ما بايد تاسف بخوريم که چرا در  کشور ما و نظام اسلامي بعد از اين همه سال تجربه، مسئولان کشور اجازه مي دهند شخصيت هاي نالايق در اين سطح از مسائل فرهنگي حضور پيدا کنند.
در پاسخ به اين سوال که چرا با وجود دلايل متقن در مورد حجاب هر از گاهي اين مطالب عنوان مي شود؟ گفت: اين سوال را بايد مسئولان فرهنگي و اجرايي کشور پاسخ دهند. از آنها بايد پرسيد که چرا اجازه مي دهند افرادي به راحتي ذهن جامعه را آشفته کنند و حرفهايي که اساس علمي و ديني و قرآني ندارد را در جامعه اشاعه دهند؟! چرا مسئولان رسانه ها مراقب نيستند که افرادي بتوانند راحت حرفهاي خود را به اسم دين مطرح کنند؟
آيا در حوزه پزشکي کسي جرات مي کند مسائل درماني جامعه را اينگونه تخريب کند؟ چه شده که در حوزه انديشه ديني هرکسي به خود اجازه اظهار نظر مي دهد؟ وظيفه متوليان فرهنگي و اجرايي کشور است که اجازه ندهند هرکسي نظرات خود را به نام دين بگويد. اگر اين افراد نظراتي دارند که از نظر مبنايي اشکال دارد در محافل تخصصي با حضور کارشناسان ديني مطرح کرده و پاسخ بگيرند البته سالهاست در جامعه ايران به چادر مشکي حمله مي شود و نمي دانيم مشکل امثال ايشان با چادر مشکي چيست؟
 وي تصريح کرد: ما بسيار متاسفيم که افرادي که اطلاعات ديني شان- حداقل از برخي مصاحبه ها چنين بر مي آيد- بسيار پايين است مطالبي را به اسم دين اسلام مطرح مي کنند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان