نسخه شماره 2611 - 1390/01/28 -

 تناقض در آمار تصادفات جاده اي نوروز 90  

هلال احمر، پليس راه و اورژانس کشور در حالي پس از پايان تعطيلات نوروز آمارهاي غير واقعي و متناقض از تعداد کشته هاي حوادث رانندگي اعلام کردند که بر اساس قانون، اطلاع رساني در اين زمينه وظيفه هيچيک از اين دستگاهها نبوده است.
به گزارش مهر، در تمامي روزهاي سال به خصوص تعطيلات نوروزي و تابستاني گروههاي امداد و نجات و سازمانهاي مسئول در ايمني جاده ها اعم از پليس راهنمايي و رانندگي، هلال احمر، اورژانس، وزارت راه و ترابري و پزشکي قانوني بر اساس قوانين و آيين نامه هاي تعريف شده وظايفي را بر عهده دارند.
براساس اين گزارش، مديريت اين گروهها بر اساس قانون بر عهده کميسيون ايمني راههاي کشور بوده که زير مجموعه وزارت راه و ترابري است. اعضاي اين کميسيون را شخص وزير راه و ترابري، دبير کميسيون ايمني راهها، رئيس پليس راهنمايي و رانندگي ناجا، معاون امور زيربنايي معاونت برنامه ريزي و نظارت راهبردي، رئيس سازمان راهداري و حمل و نقل جاده اي، معاون آموزش ابتدايي وزارت آموزش و پرورش، معاون سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، مدير عامل شرکت زير ساخت وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات، رئيس مرکز مديريت حوادث و فوريت هاي پزشکي، رئيس سازمان امداد و نجات هلال احمر، رئيس موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران، دبير کل روابط عمومي سازمان صدا و سيما، رئيس سازمان پزشکي قانوني کشور، رئيس جمعيت هلال احمر کشور، معاون هماهنگي امور عمراني وزارت کشور، فرماندهي پليس راه کشور، نماينده مجلس شوراي اسلامي و مديرعامل ستاد ديه کشور تشکيل مي دهند. هر چند که اين دستگاه هاي مسئول بر اساس قوانين و مقررات وضع شده سعي مي کنند وظايف قانوني خود را به نحو احسن انجام دهند ولي در برخي موارد پا را فراتر گذاشته و خارج از وظايف قانوني اقدام به انتشار آمار و ارقام مي کنند. ارائه آمار و ارقام مجروحين، مصدومين، جان باختگان، خدمات جاده اي، تعداد تصادفات و اعزام نيروهاي امدادي مهمترين بخش از کارنامه سازمانهاي مسئول در ايمني راههاي کشور است که در پايان هر دوره عملياتي مانند تعطيلات نوروزي يا تابستاني روي تلکس رسانه ها قرار مي گيرد. ولي نکته قابل توجه اين است که آمارهاي ارائه شده در بسياري موارد با هم تناسب نداشته و مخاطب (شهروندان) را دچار سردرگمي و در برخي از مواد تشويش و نگراني مي کند.
همچنين سردار رحيمي رئيس پليس راهنمايي و رانندگي تهران از کاهش 31 درصدي کشته هاي تصادفات در نوروز 90 خبر داده و گفته در نوروز امسال در جاده هاي استان تهران تنها 9 کشته ثبت شده است. در همين رابطه مهران قرباني مسول دبيرخانه کميسيون ايمني راه هاي کشور در گفت وگو با مهر با بيان اينکه بر اساس مصوبه اين کميسيون پزشکي قانوني کشور تنها مرجع اعلام آمار تلفات در جاده هاي کشور است گفت: در موضوع اعلام آمار تصادفات جاده اي کشور، اورژانس وظيفه اعلام تعداد مجروحان، هلال احمر اعلام تعداد خدمات و نجات شهروندان و پليس هم وظيفه اعلام تصادفات را برعهده دارند و هيچکدام نمي توانند آمار مرگ و مير را اعلام کنند. وي افزود: بسياري از معاونان استانداران هميشه از اين موضوع گله و شکايت دارند که چرا آمارها با هم متضاد است و آمارجامعي نداريم.  مديرکل دفتر مطالعات فنآوري وزارت راه و ترابري با اشاره به اينکه 50 درصد فوتيهاي حوادث رانندگي در حين انتقال به بيمارستان يا پس از بستري شدن فوت مي کنند گفت: قطعا پليس نمي تواند آمار مشخص و کاملي از مرگ و مير داشته باشد چون سر صحنه تصادف است. وي افزود: به علت انتقال تمام مجروحان به بيمارستان آمار مجروحان تصادف تنها از منبع اورژانس (وزارت بهداشت) معتبر است و آمار فوتيها را هم پزشکي قانوني دقيق تر اعلام مي کند. قرباني با بيان اينکه در 10 سال گذشته هميشه پليس اعلام کرده آمار تصادفات کاهش يافته گفت: چگونه مي شود که آمار تصادفات هر سال کاهش مي يابد ولي آمار مرگ و مير نسبت به تصادفات بيشتر است و اين نوعي تبليغ کار پليس است که صحيح نيست.
در پايان تعطيلات نوروزي سال 90 رئيس اورژانس کشور از افزايش 10 درصدي تلفات انساني (مرگ) خبر داد در حالي که رئيس پليس راه کشور اعلام کرد تلفات 10 درصد کاهش يافت که اين آمارهاي ضد و نقيص در نوع خود قابل تامل و تاسف آور است.
البته نبايد غافل بود که سرعت عمل پزشکي قانوني در اعلام آمار اوليه تلفات رانندگي موجب مي شود تا سازمانهاي ديگر در ارائه آمار پيش قدم نشوند و امسال براي نخستين بار بود که پزشکي قانوني اقدام به ارائه آمار اوليه مرگ و مير کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان