نسخه شماره 1855 - 1387/05/05 -


معرفي داوران بخش موسيقي نخستين جشنواره هنري نماز و نيايش


حسين خسروجردي عنوان کرد:گرافيک عليه ترافيک


نکوداشت کاظمي آشتياني در جشن تجليل از چهره هاي نوآور


تاسيس دانشکده موسيقي در کيش به رياست لوريس چکناواريان


سميرا مخملباف با اسب دو پا به جشنواره سن سباستين مي رود

با شعر و آواي صالح اعلا» و مختاباد برگزار مي شود
بزرگداشت ويژه براي نادر ابراهيمي در حوزه هنري


ناروني در موزه هنرهاي معاصر تهران

عزت الله انتظامي:
دولت مرا ماندگار نکرده است


سراي فرهنگ


 معرفي داوران بخش موسيقي نخستين جشنواره هنري نماز و نيايش  

گروه فرهنگ: داريوش پيرنياکان، حميدرضا نوربخش، داود گنجه اي، داوري بخش موسيقي نخستين جشنواره هنري نماز و نيايش را به عهده گرفتند.
اصغر مهرآيين رئيس فرهنگسراي نياوران با اعلا م خبر فوق گفت: «پس از انتشار فراخوان 29 اثر موسيقي در زمينه هاي موسيقي دستگاهي، موسيقي مقامي و آهنگسازي به دبيرخانه نخستين جشنواره هنري نماز و نيايش ارسال شد که داوري آنها آغاز شده است.» وي گفت: «اين آثار از ايلا م، اصفهان، خراسان رضوي، هرمزگان، کردستان، خراسان شمالي، آذربايجان غربي، گلستان، فارس و تهران دريافت شده اند که از ميان آنها با انتخاب داوران، پنج اثر براي حضور در بخش مسابقه و اجراي کنسرت برگزيده خواهند شد.»
مهرآيين افزود: «پنج گروه راهيافته به جشنواره دهم و يازدهم مرداد 87 در سالن گوشه فرهنگسراي نياوران کنسرت خواهند داد و همه گروه هاي راهيافته به اين مرحله هداياي نفيسي دريافت خواهند کرد.»
گفتني است نخستين جشنواره هنري نماز و نيايش با همکاري ستاد اقامه نماز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلا مي، معاونت هنري وزارت فرهنگ و ارشاد اسلا مي و بنياد آفرينش هاي هنري نياوران در زمينه هاي تئاتر، موسيقي و هنرهاي تجسمي دهه نخست مرداد در فرهنگسراي نياوران برگزار خواهد شد.


 حسين خسروجردي عنوان کرد:گرافيک عليه ترافيک  

گروه فرهنگ: هنرهاي تجسمي با اختصاص بودجه مناسب قادر به آشنايي مردم به خطرات معضلا ت شهري از جمله ترافيک و آلودگي صوتي هستند.
حسين خسروجردي از گرافيست هاي شاخص کشور با بيان اين مطلب به ستاد خبري جشنواره انسان و ترافيک گفت: قابليت هاي هنر براي آشنايي مردم با معضلا ت شهري تنها به پوستر محدود نيست. هنرمندان هنرهاي مفهومي نيز مي توانند با ويدئوآرت، لندآرت، بادي آرت و... مردم را با مشکل ترافيک آشنا کنند. مثلا  ويدئوهاي تبليغاتي با پخش صحنه هاي خشن و اشاره به خطر معضلا ت شهري قادر به اين کار هستند، برپايي نمايشگاه هاي پوستر، بينال ها و جشنواره ها از ديگر راه هاي ارتباط با مردم در رابطه با بحث ترافيک است. با اين حال تاثير بسياري از اين رويدادهاي هنري در حد يک فيلم يا سريال تلويزيوني نيست. زيرا مخاطب دنبال تصاوير متحرک است و براي تماشاي اثري به نور، افکت، موسيقي و گفتار متن نياز دارد و تصاوير تخت و هوشمندپسند را چندان باب طبع خود نمي بيند.
وي با اشاره به کار در اين حوزه گفت: شايد هنرهاي تجسمي مي توانست از ترافيک و بحث هاي شهري بهره برداري جدي کند اما متاسفانه من کارهاي اين چنين را به ياد نمي آورم. البته اگر کار جدي در اين حوزه انجام مي شد، در خاطره همه مي ماند. شايد تقاضا براي کار در اين زمينه وجود نداشته است.


 نکوداشت کاظمي آشتياني در جشن تجليل از چهره هاي نوآور 

گروه فرهنگ: در نخستين جشن نکوداشت چهره هاي نوآور شهر تهران، ويژه برنامه گراميداشت دکتر سعيد کاظمي آشتياني، دانشمند فقيد علوم ژنتيک برگزار و از برترين چهره هاي خلا ق و نوآور پايتخت تجليل مي شود.
به گزارش مردم سالاري به نقل از روابط عمومي فرهنگسراي تفکر، اکبر بختياري، دبير اجرايي جشن نکوداشت چهره هاي نوآور با اعلا م اين خبر افزود: با توجه به نامگذاري امسال از سوي مقام معظم رهبري تحت عنوان سال نوآوري و شکوفايي و با هدف توسعه فرهنگ خلا قيت، ايده پردازي و نوآوري در جامعه، فرهنگسراي تفکر در ادامه برنامه هاي شاخص خود در عرصه ترويج دانش و انديشه ورزي، اقدام به برگزاري جشن ويژه اي براي معرفي و تقدير از برترين نوآوران، پژوهشگران، صاحبان کرسي هاي نظريه پردازي و مراکز فعال در زمينه دانش هاي نو مي نمايد.
بختياري با عنوان اين که برترين هاي مورد نظر در زمينه نوآوري از چهره هاي ممتاز و سرشناس علمي و فرهنگي در عرصه هاي ملي و بين المللي هستند درباره بخش هاي مختلف انتخاب برترين ها اظهار داشت: در اين جشن علا وه بر ويژه برنامه نکوداشت مقام علمي و فرهنگي دانشمند فقيد دکتر سعيد کاظمي آشتياني که از فعالا ن پژوهش در جهاد دانشگاهي و مسوول سابق پژوهشکده رويان بودند.


 تاسيس دانشکده موسيقي در کيش به رياست لوريس چکناواريان  

دانشکده موسيقي به رياست لوريس چکناواريان مهرماه امسال آغاز به کار مي کند.
به گزارش فارس، در نشست مطبوعاتي که با حضور محسن رجب پور مسوول برگزاري کنسرت هاي يازدهمين جشنواره تابستاني کيش، حميدرضا طهماسبي پور قائم مقام معاونت گردشگري و رئيس ستاد جشنواره کيش و ايرج شرف زاده مسوول ارتباط با رسانه هاي سازمان يافته منطقه آزاد کيش برگزار شد، طهماسب پور با بيان اينکه از مهرماه امسال دانشکده موسيقي در کيش آغاز به کار مي کند، گفت: طي صحبت هاي به عمل آمده با لوريس چکناواريان آهنگساز و رهبر ارکستر از مهر ماه امسال دانشکده موسيقي پرديس تهران در کيش افتتاح و به رياست ايشان فعاليت هاي خود را آغاز مي کند.
وي افزود: در اين دانشگاه تمامي دروس موسيقي دانشگاه پرديس تهران تدريس مي شود و از آنجايي که بين المللي بودن يکي از شرايط دانشگاه هاي کيش است، اين دانشگاه نيز با نگاه بين المللي فعاليت خواهد کرد و سعي خواهيم کرد علاوه بر اساتيد برجسته کشورمان از هنرمندان و اساتيد ديگر کشورها نيز براي آموزش در اين دانشکده بهره ببريم.


 سميرا مخملباف با اسب دو پا به جشنواره سن سباستين مي رود  

«سميرا مخملباف»، کارگردان جوان ايراني در جشنواره امسال فيلم سن سباستين اسپانيا با فيلم «اسب دوپا» براي دريافت صدف طلايي رقابت خواهد کرد.
به گزارش ايسنا، برگزارکنندگان جشنواره بين المللي فيلم سن سباستين روز پنجشنبه فهرست ديگري از فيلم هاي حاضر در بخش رقابتي براي دريافت جايزه «صدف طلايي» را اعلام کردند.
«سميرا مخملباف»،  برنده دو جايزه هيات داوران جشنواره کن، براي اولين بار با فيلم «اسب دوپا» در معتبرترين رويداد سينمايي کشورهاي اسپانيولي زبان حضور خواهد يافت.
اين چهارمين فيلم بلند «سميرا مخملباف» است که براي دريافت جايزه اول سن سباستين بايد با کارگردانان سرشناسي چون «مايکل وينتربوتم» رقابت کند.
پيش از اين در سال 2007، «حنا مخملباف»، خواهر کوچک تر «سميرا» موفق شده بود، جايزه ويژه هيات داوران سن سباستين را براي فيلم «بودا از شرم فروريخت» به دست آورد.
به گزارش اسکرين ديلي، «وينتربوتم» که براي سومين بار پا به اين جشنواره مي گذارد،  با فيلم «جنووآ» به دنبال افتخاري ديگر است. اين فيلم داستان پدر و دو دخترش است که پس از مرگ مادر خانواده براي آغاز زندگي جديد، به اين شهر ايتاليا سفر مي کنند.
«هيروکازو کوره ادا»،  فيلم ساز ژاپني با «پياده روي آرام» سومين حضورش را در سن سباستين تجربه خواهد کرد. او در سال 1998 با فيلم «پس از زندگي» جايزه انجمن بين المللي منتقدين فيلم را از اين جشنواره گرفته بود.
«خاوير فسر»، کارگردان اسپانيايي نامزد اسکار با فيلم «مسير» به جشنواره امسال دعوت شده است. از ترکيه،  کارگردان محبوب اين کشور، «ياسيم اوستالگو» با فيلم «جعبه  پاندورا» و از اسپانيا «بلن ماکياس» با فيلم «ايوان زندان من» در سن سباستين به دنبال کسب صدف طلايي جشنواره خواهند بود.
پنجاه وششمين جشنواره فيلم سن سباستين که معتبرترين رويداد سينمايي در کشورهاي اسپانيولي زبان است، روز هجدهم سپتامبر (28 شهريور ماه) آغاز و بيست وهفتم سپتامبر (ششم مهر ماه) در اين شهر شمالي اسپانيا پايان خواهد يافت.
سال گذشته فيلم «هزاران سال دعاي خير» از هنگ کنگ برنده صدف طلايي سن سباستين شد.


 با شعر و آواي صالح اعلا» و مختاباد برگزار مي شود
 بزرگداشت ويژه براي نادر ابراهيمي در حوزه هنري 

گروه فرهنگ: مدير مراسم بزرگداشت مرحوم نادر ابراهيمي گفت: اين بزرگداشت اداي ديني نسبت به نادر ابراهيمي است که در سالم نگه داشتن ساحت ادبيات و هنر و سينما در کشور ما سهم بزرگي داشت.
عليرضا زاهدي، مدير مراسم بزرگداشت مرحوم نادر ابراهيمي در گفت و گو با واحد خبر حوزه هنري درباره اين مراسم گراميداشت افزود: ما وظيفه داريم با برپايي اين نوع بزرگداشت ها چهره و آثار فراوان نادر ابراهيمي را به نسل جوان بشناسانيم.
وي با بيان اين که اين برنامه را «مرکز آفرينش هاي ادبي حوزه هنري» با همکاري اعضاي «کانون هنرمندان رواق» برگزار مي کند ادامه داد: هنرمندان اين کانون از طلا ب حوزه علميه قم هستند که دوره هاي آموزشي در سال هاي 60 و 64 با مرحوم نادر ابراهيمي گذرانده اند و خاطرات فراواني از آن مرحوم دارند که از اين جمع علي اصغر سعادتي، ابوالقاسم نادري، مهدي انصاري به بيان خاطرات خود درباره اين مرحوم خواهند پرداخت.
وي برپايي ميزگردي با حضور عزيزالله حاجي مشهدي، محمدحسين انصاري و با هدف بررسي نگاه هنري، سينمايي و ادبي نادر ابراهيمي در آثارش را از ديگر بخش هاي اين بزرگداشت اعلا م کرد و گفت: يک نمايش تک پرده اي کوتاه براساس داستان «رونوشت بدون عصر» مرحوم نادر ابراهيمي نيز اجرا و همچنين تصاويري از کلا س هاي آموزشي آن هنرمند فقيد نمايش داده مي شود.
مدير مراسم بزرگداشت مرحوم نادر ابراهيمي عنوان کرد: يک قطعه آوازي با اجراي «عبدالحسين مختاباد» و قرائت شعري درباره نادر ابراهيمي توسط «محمد صالح اعلا» » از ديگر بخش هاي اين مراسم است.
گفتني است مراسم بزرگداشت هنرمند فقيد نادر ابراهيمي با حضور جمعي از اصحاب فرهنگ و هنر امروز در تماشاخانه مهر حوزه هنري برگزار مي شود.


 ناروني در موزه هنرهاي معاصر تهران  

گروه فرهنگ: فيلم «ناروني» به کارگرداني سعيد ابراهيمي فر امروز ساعت 16/30 در سالن سينما تک موزه هنرهاي معاصر تهران به نمايش درمي آيد.
به گزارش مردم سالا ري به نقل از روابط عمومي موزه هنرهاي معاصر تهران، در ادامه برنامه نمايش فيلم در سالن سينماتک امروز ساعت 16/30 فيلم «ناروني» به کارگرداني سعيد ابراهيمي فر محصول سال 1367 به مدت 86 دقيقه با بازيگري جهانگير الماسي، علي اصغر گرمسيري، رسول نجفيان، غزال علمي، پري عساري، سهيلا علوي زاده، بيوک ميرزايي، حسين ايري، عزيز ترسه، حسين پناهي و مهوش وفايي به نمايش درمي آيد.
بنابر همين گزارش، فيلم «ناروني» داستان عکاس جواني است که شب هنگام، با جسد نيمه جان پيرمردي مواجه مي شود، او را به بيمارستان مي رساند. بر نيمکت انتظار بيمارستان با مرور دفترچه خاطرات پيرمرد، خود را در قالب او مي بيند و زندگي پيرمرد را از کودکي، در کاشان تا لحظه مرگ مرور مي کند.


 عزت الله انتظامي:
 دولت مرا ماندگار نکرده است  

مراسم افتتاحيه فيلم ميناي شهر خاموش روز چهارشنبه با حضور عوامل اين فيلم، سينماگران و خبرنگاران مطبوعات  برگزارشد. در ابتداي  اين مراسم، فيلمي از پشت صحنه فيلم ميناي شهر خاموش به نمايش گذاشته شد.
به گزارش ايلنا، عزت الله انتظامي بازيگر پيشکسوت و مطرح سينما و تئاتر ايران دراين فيلم گفت: افراد ماندگار، خودشان، خودشان را ماندگار مي کنند و اگر من ماندگار شده ام دولت نبوده که مرا ماندگار کرده بلکه خودم، خودم را ماندگار کرده ام.
بازيگر فيلم ميناي شهر خاموش درادامه با انتقاد از اکران اين فيلم در يک سينما گفت: در اين هفتاد سال فعاليت براي اولين بار است که با چنين مشکلي برمي خوريم،  خدا به داد ما برسد.
انتظامي افزود: من مي دانم که اين فيلم با چه مشکلاتي ساخته شده است. اين فيلم در گرماي بالاي 30، 40 درجه ساخته شده وگروهي شصت نفره، فيلم را با هزينه بسياري توليد کردند.
انتظامي گفت:  ما بايد اين مشکل را واقعا به چه کسي بگوييم؟ به ارشاد بگوييم يا به فارابي؟
دراين مراسم که اجراي آن را مهران رجبي برعهده داشت بسياري از سينماگران ومنتقدان حضور داشتند.
اين فيلم که با فيلم نامه  از اميرشهاب رضويان، آرمين هوفمان و محمد فرخ منش مقابل دوربين رفته است، روايت دکتر بهمن پارسا است که پس از سي و سه سال از آلمان به ايران بازمي گردد. با يکي از دوستان قديمي پدرش (پيرمردي به نام قناتي) به زادگاهش بم مي روند. دکتر پارسا در پي يافتن عشق گمشده اش، مينا در بم مي گردد و رابطه اش تدريجا با قناتي عميق تر مي شود.
در اين فيلم عزت الله انتظامي، شهباز نوشير، صابر ابر، مهران رجبي، رويا جاويد نيا و مريم مسچيان به ايفاي نقش مي پردازند.


 سراي فرهنگ 

آشنايي کودکان با تاريخ کشور
در خانه فرهنگ قلم

خانه فرهنگ قلم به منظور بازنمايي و شناساندن اسطوره هاي افسانه اي، تاريخي و ديني کشور به نسل جديد که نشان از قدمت فرهنگ و تمدن اين آب و خاک دارد اقدام به بازگويي داستان هايي در اين زمينه ويژه کودکان و نوجوانان نموده است.
اين برنامه در فضايي صميمانه و با نشاط ويژه نوگلان و نونهالان منطقه برگزار مي شود که طي آن بچه ها مي توانند ضمن شنيدن اين روايات و داستان ها و افزودن بر اندوخته هاي ذهني شان لحظات شاد و گرمي را تجربه نمايند.

کاروان فرهنگي در منطقه6

معاونت امور اجتماعي و فرهنگي شهرداري منطقه 6، با فرا رسيدن ايام تعطيلات تابستان و با هدف بهينه سازي اوقات فراغت شهروندان، کاروان فرهنگي را با مشارکت فرهنگسراي بانو در پارک هاي پرتردد محلات 18گانه منطقه 6 از اول مرداد ماه برگزار مي نمايد.
«فرهنگسراي سيار محله» با عنوان محله به محله با غنچه ها، با برگزاري ايستگاه هاي شاد و متنوع جهت اوقات فراغت کودکان و نوجوانان، از اول مرداد ماه در پارک هاي سطح منطقه برگزار مي گردد.

باشگاه تهران در اخلاق

فرهنگسراي اخلاق با مشارکت معاونت فرهنگي، تشکل هاي اجتماعي سازمان فرهنگي هنري شهرداري تهران و خانه شهرياران جوان برگزار مي کند.
اين مجموعه در نظر دارد براي بالا بردن سطح مشارکت جوانان و نوجوانان در اجراي برنامه هاي فرهنگي، تفريحي برنامه ويژه اي را تحت عنوان باشگاه تهران برگزار نمايد.
گفتني است اين برنامه شامل بازديد از مراکز تفريحي و فرهنگي، تورهاي يک روزه تهران گردي، برگزاري جشن، برپايي مسابقات و ساير برنامه هاي متنوع ديگر مي باشد.
لازم به ذکر است اين برنامه ويژه جوانان و نوجوانان 15 الي 25 سال مي باشد که مي توانند با مراجعه به نزديکترين مرکز تحت پوشش ستاد فرهنگي هنري منطقه 14 (فرهنگسراي اخلا ق) از امکانات اين باشگاه استفاده نمايند.

دانستني هاي پزشکي در خاتم

کانون سلامت فرهنگسراي خاتم (ص) با هدف ارتقاي دانستني ها و اطلاعات پزشکي عموم شهروندان به ويژه بانوان محترم منطقه 18  و سلامت خانواده ها، در نظر دارد جلساتي را به صورت کارگاهي برگزار نمايد.
خانم اميرحسني مسوول کانون سلامت اين فرهنگسرا در خصوص زمان و چگونگي اجراي اين برنامه ها گفت: در نظر داريم به منظور اطلاع رساني پزشکي و ارتقاي سطح دانستني هاي عمومي، جلساتي را به صورت کارگاهي در ايام تابستان در حسينيه اميرالمومنين(ع) واقع در ميدان الغدير، مجتمع مسکوني الغدير و پايگاه حکمت واقع در شهرک وليعصر(عج)، خيابان ميرزايي، نبش کوچه موسوي برگزار نماييم. وي تصريح کرد: خواص نوشيدني ها و افزودني هاي گياهي، در برنامه اي با عنوان «چگونه خوب بنوشيم» با حضور جناب دکتر خوانساري (کارشناس تغذيه) 87/5/1 در حسينيه اميرالمومنين(ع) و 87/5/15 در پايگاه حکمت برگزار خواهد شد.
وي در ادامه افزود: «کارگاه دانستني هاي پوست و مو» عنوان برنامه ديگري است که با حضور جناب دکتر فراهاني، طي دو جلسه 3 و 17 مرداد ماه به ترتيب در حسينيه اميرالمومنين(ع) و پايگاه حکمت از ساعت 12-10 برگزار و به بررسي نکات پزشکي و بهداشتي پيرامون سلامت پوست و مو خواهد پرداخت.

کارگاه آداب سخن گفتن در خاتم(ص)

کانون تفکر فرهنگسراي خاتم(ص) در راستاي حفظ و اشاعه شعائر اسلامي پيرامون آداب سخن گفتن از ديدگاه و سيره نبوي; کارگاه هم انديشي را در دو جلسه برگزار مي نمايد.
خانم مکاريان مسوول کانون تفکر اين فرهنگسرا در خصوص چگونگي و زمان اجراي اين برنامه گفت: از آنجايي که زيبا سخن گفتن و به کارگيري آداب آن سفارش و توصيه موکد پيامبر اسلام(ص) و ساير بزرگان دين، مي باشد بر آن شديم تا با يادآوري امور مذهبي و ظرايف استفاده از اين هنر کلامي کارگاهي را با حضور خانم محمدي(کارشناس امور مذهبي و اخلاق اسلامي) برگزار نماييم.
وي افزود: در اين کارگاه مواردي همچون; نقش و اهميت استفاده از فن بيان و به عبارتي آداب سخن گفتن در زندگي روزمره و کنش هاي بين فردي «ارتباطات اجتماعي» از ديدگاه اسلامي مورد ارزيابي و کارشناسي قرار خواهد گرفت.

جشنواره بازي هاي سنتي در تفکر

 جشنواره بازي هاي سنتي با هدف معرفي بازي ها، سرگرمي ها و ورزش هاي سنتي ايراني و زنده نگهداشتن آداب و آيين بازي هاي بومي و ايجاد روح مشارکت در بين شهروندان تهراني برگزار مي شود.  به گزارش روابط عمومي فرهنگسراي تفکر، در اين جشنواره پدربزرگ ها و مادربزرگ ها، تجارب خود را در حوزه بازي ها و سرگرمي هاي سنتي به کودکان و نوجوانان منتقل مي نمايند و فرزندان با بازي هاي دوران کودکي والدين خود آشنا مي شوند.

بازديد رايگان از موزه هاي شهر تهران در سالمند

فرهنگسراي سالمند در جشنواره تابستاني 87 و به منظور مديريت اوقات فراغت جوانان «بازديد از موزه هاي شهر تهران» را به صورت رايگان برگزار مي کند.
جوانان مي توانند با عضويت در کانون جوانان از موزه هاي شهر تهران بازديد کنند و با تاريخ، تمدن و فرهنگ و هنر ايران زمين آشنا شوند.
موزه هاي ملي ايران باستان، جواهرات ملي ايران، کاخ سعدآباد، سينما و حيات وحش، هفت چنار و... مورد بازديد جوانان قرار مي گيرد.
بازديد ازموزه هاي شهر تهران با هدف شناخت هر چه بيشتر تاريخ و تمدن ايران و معرفي ميراث پيشينيان به نسل امروز، يکشنبه هاي هر هفته برگزار مي شود.

مشاوره رايگان به بانوان در حافظيه

خانه فرهنگ حافظيه در جشنواره تابستاني 87 و به منظور ارتقاي سطح آگاهي بانوان، نشست «طلا ق عاطفي در خانواده» را برگزار مي کند.
در اين نشست کارشناس برنامه پيرامون خساست، دروغ، پنهان کاري، پرخاشگري، لجاجت و بي انضباطي مشاوره مي دهد.
بر پايه اين گزارش همچنين چگونگي مديريت و کنترل اختلا ف نظرها و رفتارها و عوامل ايجادکننده ناسازگاري مورد بررسي قرار مي گيرد.
نشست طلا ق عاطفي در خانواده با هدف ارتقاي دانش عمومي بانوان و افزايش آمادگي آنها در مقابله با مشکلا ت زناشويي، فردا برگزار مي شود.