نسخه شماره 3297 - 1392/06/31 -

سرپرست دانشگاه آزاد:
نبايد جلوي ثبت‌نام هيچ دانشجويي گرفته شود
افرادي که بدون بليت سوار اتوبوس دانشگاه آزاد شده‌اند، پياده خواهند شد
سرپرست وزارت آموزش‌و‌پرورش:
مدارس تا اطلاع ثانوي پنج‌شنبه‌ها تعطيل است


سلامت


اخبار کوتاه


نهـال صلـح و دوسـتي کاشـته شـد


 سرپرست دانشگاه آزاد:
 نبايد جلوي ثبت‌نام هيچ دانشجويي گرفته شود 
 افرادي که بدون بليت سوار اتوبوس دانشگاه آزاد شده‌اند، پياده خواهند شد

 سرپرست دانشگاه آزاد با تاکيد بر اينکه منافع دانشگاه را به همه چيز ترجيح مي‌دهم، گفت: همواره مدير مستقل بوده‌ام و وامدار هيچ حزب و دسته سياسي نيستم.

به گزارش ايسنا حميد ميرزاده در اولين روز کاري خود به عنوان سرپرست دانشگاه آزاد در جمع خبرنگاران حاضر شد و در اولين نشست خبري، با بيان اينکه بنا دارم با يک نظم کاري با اصحاب رسانه جلساتي داشته باشم، اظهار کرد: به دانشگاهي آمده‌ام که امام‌(ره) اولين حامي آن و مقام معظم رهبري، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني و سيد احمد خميني بنيانگذار و موسس آن بوده‌اند. سرپرست دانشگاه آزاد با اشاره به خدمات ارزنده دکتر جاسبي در دانشگاه آزاد، گفت: از مديريت دکتر جاسبي که ظرف 30 سال گذشته کوشش‌هاي مخلصانه براي توسعه علمي اين دانشگاه داشته‌اند، قدرداني مي‌کنم و مطمئنا بايد توسط دانشگاه آزاد براي تجليل از خدمات ارزنده او، هر چند که دير شده است مراسمي در شأن دکتر جاسبي برگزار شود.

ميرزاده افزود: خوشحالم به دانشگاهي آمده‌ام که از بزرگترين دستاوردهاي علمي و فرهنگي انقلاب اسلامي است و بزرگترين دانشگاه حضوري جهان را تشکيل مي‌دهد. سرپرست دانشگاه آزاد با بيان اينکه همکاري با دولت تدبير و اميد جزو اصول کاري مديريت جديد دانشگاه است، تصريح کرد: اين دانشگاه امانت مردم است و ما بايد امانتدارهاي خوبي باشيم. ميرزاده افزود: بنده براي تقابل و کنکاش در عملکرد مديران قبلي نيامده‌ام، بلکه براي تعامل، هم‌انديشي، هم‌فکري و همدلي با همه افرادي که دوستدار علم‌و‌دانش هستند، به اين مکان آمده‌ام و دست دوستي خود را با افرادي که مايل به توسعه علمي کشور باشند، دراز مي‌کنم. وي با تاکيد بر اينکه توسعه علمي دانشگاه آزاد، اصلي‌ترين برنامه مديريت جديد است، اظهار کرد: خوشبختانه در اين مدت دانشگاه آزاد توسعه کمي يافته است و در دهه چهارم نيز توسعه کيفي مد نظر است که در اين راه برنامه‌هايي داريم که متعاقبا اعلام خواهد شد. ميرزاده در خصوص سياست‌هاي جديد دانشگاه آزاد براي انتخاب مديران و معاونان، گفت: در انتخاب مديران و معاونان، توانمندي‌هاي علمي و تجارب آنها مدنظر است و گرايشات سياسي براي ما مهم نيست.

وي با تاکيد بر اينکه به هيچ عنوان نمي‌گذارم حق هيچ دانشجويي ضايع شود، خاطرنشان کرد: به همه اساتيد و دانشجويان اعلام مي‌کنم اگر به هر دليلي حقي از آنها ضايع شده است، به ما مراجعه کنند تا به شخصه به موضوعات آنان رسيدگي کنم. ميرزاده افزود: روساي مناطق و واحدها اين مطلب را از من به عنوان دستورالعمل بپذيرند که نمي‌گذارم دانشجويي و جواني به بهانه‌هاي واهي و گرايشات سياسي، از ادامه تحصيل محروم شود و بنده در مقابل واحدهايي که اين کار را انجام دهند، مي‌ايستم و با آنان خداحافظي مي‌کنم.

سرپرست دانشگاه آزاد با بيان اينکه روساي مناطق و واحدهاي دانشگاه آزاد تا اطلاع ثانوي از انتصابات جديد خودداري کنند، اظهار کرد: راه دانشگاه آزاد از راه مردم جدا نيست و به عنوان يک خدمتگزار کارم را بر مبناي صداقت و پرهيز از سياسي‌کاري و روش‌هاي دولت تدبير و اميد بر مبناي اعتدال ادامه خواهم داد.

وي افزود: همانطور که در همه دانشگاه‌هاي کشور شاخص‌هاي علمي وجود دارد،‌ شاخص شايستگي علمي در دانشگاه مد نظر خواهد بود، بنابراين افرادي که با هر روشي و بدون بليت و شايستگي علمي، سوار اتوبوس دانشگاه آزاد شده‌اند، پياده خواهند شد.

سرپرست دانشگاه آزاد در خصوص وضعيت پذيرفته‌شدگان آزمون دکتري که از ثبت‌نام آنها و انتشار کارنامه‌شان ممانعت به عمل آمده بود،‌ اظهار کرد: من امروز اين موضوع را متوجه شدم و به رييس مرکز آزمون اعلام کردم که نبايد جلوي ثبت‌نام هيچ دانشجويي گرفته شود. بنابراين از اين پذيرفته‌شدگان ثبت‌نام مشروط به عمل آيد تا همواره مسائل آنان مورد بررسي قرار گيرد. وي با تاکيد بر اينکه ما به هيچ عنوان دانشجوي ستاره‌دار را قبول نداريم، خاطرنشان کرد: بايد ثابت شود که به چه دليل جلوي ادامه تحصيل دانشجويي گرفته شده است. ميرزاده با بيان اينکه همکاري همه جانبه با دولت تدبير و اميد جزو وظايف ماست،‌ اظهار کرد: بنده با سرپرست وزارت علوم رابطه کاري و عاطفي دارم و اميدواريم که وي در مجلس شوراي اسلامي هم راي لازم را کسب کند. ميرزاده در خصوص سياست جديد دانشگاه آزاد در مورد شهريه دانشجويان، گفت: شهريه 92 به تصويب هيات امنا رسيده است و تغييري در آن ايجاد نمي‌شود، اما براي شهريه سال 93 بايد در جلسه هيات امنا تصميم‌گيري شود. سرپرست دانشگاه آزاد افزود: يکي از ضعف‌هاي جدي دانشگاه آزاد اين است که 99 درصد درآمدش بر اساس شهريه دانشجويان است که اين روش خوبي نيست و بنابراين بايد بر اساس تنوع‌بخشي کاري کنيم تا از امکانات دانشگاه آزاد و تبديل دانش به محصول، بتوانيم تنوع درآمدي‌ ايجاد کنيم. ميرزاده درباره برکناري رييس دانشگاه آزاد گفت: دوست ندارم در رابطه با گذشته صحبت کنم، چون نگاهم در آينده است. ولي شرايط جديد کشور و پيامي که مردم در انتخابات اخير داده‌اند، ايجاب مي‌کرد که در دانشگاه آزاد هم اين تغيير ايجاد شود البته همانطور که دکتر فرهاد دانشجو عنوان کردند، در جلسه هيات امنا تصميم بر تغيير مديريت دانشگاه آزاد گرفته شد. هر چند وي به عنوان عضو هيات امنا باقي خواهد ماند و در دانشگاه آزاد نيز در مسائل مختلف به ما مشورت مي‌دهد.

سرپرست دانشگاه آزاد به انتشار مطالب برخي از رسانه‌ها در اين زمينه که به‌رغم تکذيب‌ها، رييس دانشگاه آزاد برکنار شد، گفت: به هيچ عنوان نامه دست‌گرداني قبل از تشکيل جلسه هيات امنا، توسط اعضا براي برکناري آقاي دانشجو امضا نشده بود و اين نامه فقط براي تشکيل جلسه با موضوعات جاري بود و در نامه هم عنوان شده بود و حتي برخي از رسانه‌ها آن را منتشر کردند.

شايان ذکر است مراسم توديع فرهاد دانشجو و معارفه حميد ميرزاده سرپرست دانشگاه آزاد اسلامي روز پنجشنبه چهارم مهر ماه در دانشگاه آزاد واحد علوم و تحقيقات برگزار مي‌شود.

به گفته حميد ميرزاده سرپرست دانشگاه آزاد در اين مراسم از خدمات فرهاد دانشجو تقدير مي‌شود، همچنين از دکتر عبدالله جاسبي براي حضور در اين مراسم دعوت شده است، هر چند به گفته وي بايد مراسمي درخور شان وي براي تقدير از زحمات و خدمات 30 ساله‌اش در دانشگاه آزاد برگزار شود.


 سرپرست وزارت آموزش‌و‌پرورش:
 مدارس تا اطلاع ثانوي پنج‌شنبه‌ها تعطيل است 

 سرپرست وزارت آموزش و پرورش با بيان اينکه پنج‌شنبه‌ها فعلاً تا اطلاع ثانوي تعطيل است، گفت: شايستگان در آموزش و پرورش باقي خواهند ماند ولي آنهايي که بدون بليت سوار اتوبوس شدند و شايستگي ندارند بايد پياده شوند.

بخشهايي از گفت و گوي خبرگزاري فارس با فاني را بخوانيد:

سياست‌هاي دوره سرپرستي قبلي‌تان خيلي ملموس‌تر بود اما در مراسم معارفه امسال،7 سياست را نام برديد که خيلي کلي است و اجراي اين سياست‌ها مکانيزم خاصي مي‌خواهد و زمان زيادي مي‌برد؛ از نظر بعضي کارشناسان نيز سنگ بزرگي است؛ نظر شما چيست؟

اگر ما بياييم و بگوييم برنامه‌هايمان يک سري برنامه‌هاي کوتاه مدت، ميان مدت و دراز مدت است، آن سياست‌هايي که عرض کردم ناظر بر همه اين برنامه‌هاست مثلاً فرض کنيد ما در سياستمان به ارتقاي کيفيت نيروي انساني در آموزش‌و‌پرورش اشاره کرديم که مسئله کليدي است.

بنده هفته گذشته در جمع مسئولان آموزش‌و‌پرورش خراسان که حدود 48، 48 نفر از رؤساي آموزش‌وپرورش خراسان بودند، گفتم که آموزش‌و‌پرورش بيش از هزاران مسئله دارد و مسائلش آنقدر زياد است که هر توري بيندازيد، خالي بر نمي‌گردد.

خيلي از مديران آموزش و پرورش در اين سال‌ها توري را انداختند و مسائلي را شکار کردند و به آن مسائل پرداختند؛ هنر اين است که ببينيم مسائل اصلي کدام است و مهمترين‌ها را در تور شکار کنيم؛ اين سياست‌ها که بنده عرض کردم ناظر بر مهمترين مسائل است.

يعني شما تور را درست انداختيد؟

بله به ضرس قاطع، تور را درست انداختم؛ به عنوان مثال اگر به نيروي انساني آموزش‌و‌پرورش رسيدگي شود چه در بُعد انگيزه و چه در بُعد تقويت مهارت‌هاي حرفه‌اي، بسياري از مسائل آموزش‌و‌پرورش به تبع آن، حل مي‌شود.

در حال حاضر همه انتظار دارند و انتظارشان هم بجاست که سند تحول نظام آموزشي کشور که مصوب شوراي عالي انقلاب فرهنگي است، اجرا شود؛ بنده عرض مي‌کنم که يکي از لوازم جدي اين اجرا شدن سند تحول، معلم است؛ تربيت معلم و ضمن خدمت معلم است؛ يعني در واقع نيروي انساني موجود را بهسازي کنيم و آن را تبديل به نيرويي کنيم که امروز دانش‌آموزان ما نياز دارند.

يا مثلاً بنده در آن سياست‌ها توسعه مشارکت مردم را بيان کردم؛ توسعه مشارکت مردم بسيار مهم است؛ بنده اينجا عرض مي‌کنم حداقل در اين 34 سالي که از انقلاب گذشته است و من به نحوي در آموزش و پرورش بودم يا به هرحال دستي بر آتش داشتم، با تکيه صرف بر منابع دولت نمي‌توانيم آموزش و پرورش را اداره کنيم.

همه دولت‌ها آمدند و رفتند؛ همه رئيس جمهورها آمدند و رفتند؛ همه شعار دادند؛ همه اعتقاد داشتند ولي اتفاقي نيفتاده است، بنابراين وقتي مي‌گويم توسعه مشارکت مردم در آموزش‌و‌پرورش هم از بُعد اقتصاد آموزش و پرورش و هم از بُعد اينکه به هرحال مردم و معلمين کادر آموزش‌و پرورش و حتي دانش‌آموزان بايد نسبت به روش‌هاي آموزش‌و‌پرورش و محتواهاي آموزش و پرورش نظر دهند.

توسعه مشارکت فقط مشارکت‌ مادي نيست بلکه در برنامه‌ريزي‌ها و تصميم‌سازي بايد مشارکت داشته باشند فلذا آن سياست، حرف آسماني و کلي نيست واقعاً در برنامه‌هاي ما خودش را نشان مي‌دهد.

در حال حاضر نگراني‌هايي از بابت تغيير مديريت‌ها و معاونت‌هاي آموزش و پرورش وجود دارد؟

آنهايي که بدون بليت در اين اتوبوس سوار شدند بايد پياده شوند؛ شما هيچ شکي نکنيد زيرا بحث شايستگي است. من واقعاً اين را عرض مي‌کنم با سابقه‌اي که دارم و همه هم مي‌دانند، احساس مي‌کنم خودم با پاي خودم به اين نقطه رسيدم و انتظار دارم مديراني که منصوب مي‌کنم با پاي خودشان به اين نقطه رسيده باشند؛ بنابراين شايستگان باقي خواهند ماند ولي آنهايي که بدون بليت سوار اتوبوس شدند و شايستگي ندارند بايد پياده شوند.


 سلامت 

 گسترش عفونت‌هاي ويروسي با بازگشايي مدارس

يک فوق تخصص آلرژي و ايمنولوژي باليني گفت: احتمال افزايش عفونت‌هاي ويروسي و شيوع آسم و سرماخوردگي‌هاي شديد با شروع مدارس افزايش مي‌يابد.دکتر محمدحسين اسلاميان در گفت‌وگو با ايسنا گفت: بازگشايي مدارس و تجمع دانش‌آموزان در يک محيط نسبتا کوچک باعث انتقال بيش‌تر عفونت‌هاي ويروسي و سرماخوردگي بين دانش‌آموزان مي‌شود که يکي ازعوامل تحريک‌ کننده سرماخوردگي شديد و آسم است. وي ادامه داد: دانش‌آموزاني که از بيماري آسم رنج مي‌برند لازم است تا در کنترل شرايط بيماري خود دقت داشته باشند و در پيگيري‌هاي درماني خود کوتاهي نکنند. اين فوق تخصص آلرژي و ايمنولوژي باليني با بيان اينکه شيوع بيماري آسم و درگيري‌هاي ناشي از آن با شروع مدارس شدت بيشتري پيدا مي‌کند، گفت: لازم است دانش‌آموزان مراقبت‌هاي لازم را براي پيشگيري از ورود ويروس به جسم خود انجام دهند. اسلاميان افزود: افرادي که درگير بيماري هستند بايد به درمان خود توجه بيشتري نشان دهند. وي با اشاره به اينکه در فصل پاييز بسياري از انواع آلرژي‌ها کاهش مي‌يابد، گفت: آلرژي‌ها در فصل‌هاي تابستان و بهار به دليل گرده‌هاي موجود در هوا رو به افزايش مي‌رود، اما با آغاز پاييز بروز آلرژي رفته رفته کم‌تر مي‌شود. اين فوق تخصص آسم و آلرژي در رابطه با درگيري‌هاي آلرژي فصل پاييز، اظهار کرد: در اين فصل افراد بيشتر در محيط سربسته مي‌مانند و فضاي داخلي معمولا مرطوب است که باعث گسترش انواع آلرژي‌هاي مرتبط با رطوبت هوا مي‌شود.

بهره‌گيري از مهندسي بافت با هدف جايگزيني بافت‌هاي از دست رفته

دبير علمي چهارمين کنگره بين‌المللي راينولوژي ايران و جراحي پلاستيک بيني و صورت از ارايه جديدترين روش مهندسي بافت با هدف جايگزيني بافت‌هاي از دست رفته به ويژه در حوزه گوش، گلو و بيني در اين کنگره که از 17 تا 19 مهر ماه در مرکز همايش‌هاي رازي تهران برپا مي‌شود، خبر داد.

دکتر ابراهيم رزم پا با اعلام اين خبر افزود: امروزه رايج‌ترين اقدام براي جبران نقايص اعضاي مختلف بدن، پيوند عضو است که در اين روش مشکلاتي از قبيل يافتن دهنده مناسب عضو، هزينه بسيار بالا، احتمال ايجاد آلودگي‌هاي ميکروبي و ويروسي، واکنش‌هاي ايمني و پس زدن پيوند وجود دارد.

وي با اشاره به اينکه بهره‌گيري از مهندسي پليمر با هدف ساخت پروتزهاي مصنوعي از ديگر روش‌هاي رايج براي جبران بافت‌هاي از دست رفته است، خاطر نشان ساخت: امروزه يکي از بهترين و جامع‌ترين راه‌حل‌ها براي ترميم نقايص بافتي به کارگيري مهندسي بافت است که قرار است، نحوه به کارگيري آن در چهارمين کنگره بين‌المللي راينولوژي ايران و جراحي پلاستيک بيني‌و‌صورت از سوي دکتر نويد احمدي روزبهاني ارايه شود.


 اخبار کوتاه 

 اعلام ساعت كار ادارات تهران

استانداري تهران صبح شنبه اعلام كرد: به تمامي ادارات استان تهران ابلاغ شده است كه ساعت كار و فعاليت كارمندان دولت نسبت به 6 ماهه نخست سال‌جاري تغيير كرده و تمامي كارمندان از ابتداي مهر ماه بر اساس اين ساعت كاري بايد در ادارات حضور داشته باشند. استانداري تهران در اين ابلاغيه آورده است: ساعت كار ادارات از ساعت 7 و 30 دقيقه تا 16 و 15 دقيقه تعيين شده است.

ترافيک مهر از امروز آغاز مي‌شود

رئيس پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ، از آغاز ترافيک مهرماه از امروز 31 شهريورماه خبر داد و گفت: پيش بيني مي‌کنيم از امروز ترافيک 20 درصد افزايش يابد. «سردار حسين رحيمي» در گفت‌وگو با ايلنا از آماده‌باش 80 درصدي نيروهاي پليس راهبر از امروز به مناسبت بازگشايي مدارس خبر دارد و گفت: امروز جشن شکوفه‌ها در تهران برگزار مي‌شود، پيش‌بيني مي‌کنيم بار ترافيک حدود 20 درصد افزايش يابد در همين راستا نيروهاي پليس راهبر از امروز در آماده باش قرار مي‌گيرند و از اول مهرماه اين آماده باش 100 درصد خواهد بود. وي با بيان اينکه ترافيک در مهرماه 20 تا 30 درصد افزايش مي‌يابد، تصريح کرد: از روز اول مهر به صورت زميني و هوايي توسط دو فروند هلي‌کوپتر ترافيک کنترل مي‌شود تا در هر نقطه ترافيک زياد شد نيرو‌ها نسبت به روان‌سازي اقدامات لازم را انجام دهند. رئيس پليس راهور تهران با بيان اينکه ساعت ادارات از اول مهرماه تا ساعت 16 خواهد بود، گفت: با حضور 2‌ميليون دانش‌آموز و دانشجو و کادر آموزشي ترافيک اول مهر تشديد خواهد شد. به طوري که پيش‌بيني مي‌کنيم در صبحگاه ترافيک از ساعت 6 صبح الي 9 و در عصرگاه نيز از ساعت 16 تا 30: 20 ترافيک شديد خواهد بود. سردار رحيمي با اشاره به اينکه يکي از مهم‌ترين مشکلات ترافيک مهرماه بحث توقف حاشيه‌اي در مدارس و مقابل مراکز آموزشي است، گفت: در راستاي کاهش بار ترافيکي ابتدا به صورت ارشادي تذکراتي ارائه مي‌شود اما بعد از اينکه تأثيرگذار نبود قطعآً از طريق اعمال قانون و حتي انتقال خودرو به پارکينگ اقداماتي را براي تسهيل در عبور و مرور انجام خواهيم داد. وي درباره طرح زوج و فرد نيز گفت: اين طرح از اول مهرماه با جديت تمام برگزار مي‌شود به طوري که 100 درصد مبادي طرح زوج و فرد حتي مبادي فرعي کنترل مي‌شود.

نيروهاي راهور براي اين منظور 3 برابر مي‌شود و همکاران ما تا ساعت 7 بعدازظهر علاوه بر حضور محسوس به صورت نامحسوس مبادي زوج و فرد را کنترل مي‌کنند.

پليس راهور تهران بزرگ درباره متوقف شدن طرح تغيير ساعت ادارات، مدارس و بخش‌هاي خصوصي و بازار گفت: اين طرح، طرح خوبي نبود و برآورد راهور اين بود که تأثيرگذار نيست چراکه حجم خودرو‌ها نسبت به معابر زياد است و تهران گنجايش اين همه خودرو را ندارد.

وي تأکيد کرد: بهترين راه براي اين منظور راه‌اندازي سرويس ادارات، افزايش حمل و نقل عمومي و استفاده از سرويس مدارس است که قطعاً با اين روش مي‌توان از ورود خودروهاي شخصي جلوگيري کرد.


 نهـال صلـح و دوسـتي کاشـته شـد 

 معصومه ابتکار رييس سازمان حفاظت محيط زيست روز گذشته به مناسبت روز جهاني صلح و دوستي در اقدامي نمادين نهال صلح و دوستي را در پارك پرديسان تهران كاشت.