نسخه شماره 3261 - 1392/05/16 -

با تصويب نمايندگان مجلس، گزارش غائله 22 بهمن قم به قوه قضاييه ارجاع شد
نقـش حلقـه «پرتو» در عمليـات اغتشـاش


تلاش طيف تندرو براي ايجاد نفاق و کينه در جامعه


ديپلماسي


نور در لانه پرتو!


تحليلي بروزراي پيشنهادي دولت يازدهم


تلنگر


بدرقه‌اي دلگير و استقبالي نويدبخش


مجلس نهم و کابينه متخصص و عملگراي دولت تدبير و اميد


ديدار اعضاي جامعه‌ دانشگاهي با مقام معظم رهبري

حسن روحاني در اولين کنفرانس خبري:
گزارشي از واقعيت اقتصادي در جامعه ارائه خواهيم کرد
دولت از تصويب لايحه جرم سياسي حمايت مي‌کند

اخبار کوتاه


کوتاه از بهارستان


الو مردم سالاري


 با تصويب نمايندگان مجلس، گزارش غائله 22 بهمن قم به قوه قضاييه ارجاع شد
 نقـش حلقـه «پرتو» در عمليـات اغتشـاش 

 نقوي حسيني ضمن قرائت گزارش کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي حادثه 22 بهمن قم، گفت: گزارشي چند صد صفحه‌اي تهيه و خدمت مقام معظم رهبري و برخي مسئولان نظام ارسال شده است. به گزارش خانه‌ملت، سيد حسين نقوي حسيني قبل از قرائت گزارش غائله 22 بهمن 1391 قم گفت: 3 نکته را به‌عنوان مقدمه به محضر همکاران عرض مي‌کنم. نماينده ورامين تصريح کرد: نظر به اينکه در اين گزارش به مسئوليت بعضي از اشخاص شاغل در نهادها و ارگان نظامي، انتظامي و امنيتي اشاره شده، کميسيون امنيت ملي اعلام مي‌دارد همچون گذشته با همه توان در جهت حمايت و تقويت و پشتيباني از آنها ادامه خواهد داد و آن را افتخار خود مي‌داند و اقدامات خودسرانه معدود افراد مذکور را شايسته نهادها و ارگان‌هاي انقلابي نمي‌داند.

وي ادامه داد: نکته دوم اينکه گزارش جامع هيات نتيجه کاري دقيق، فني با حدود 2 هزار ساعت نفر وقت‌گذاري شده است که براساس روندي کاملا قانوني انجام شده و در اين راه بيانات مقام معظم رهبري هيات را مصمم‌تر کرد و درد دل مراجع عظام و علما را مبني بر ضرورت التيام زخم کهنه نظام آن هم در مرکزيت شيعه بر مسئوليت هيات افزود تا مشکل را ريشه‌يابي و شناسايي کند. سخنگوي کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس ادامه داد: نکته سوم در مورد نحوه انتخاب اعضاي هيات، بحث‌هايي مطرح شد که عرض مي‌کنم طبق روال کاري کميسيون هم در سال‌هاي گذشته و هم در اين دوره زماني که يک ماموريت ويژه به کميسيون امنيت ملي ارجاع داده مي‌شد رئيس کميسيون در جلسه رسمي کميسيون ماموريت را اعلام مي‌کرد و افرادي را براي پيگيري اين موضوع مشخص مي‌کرد. وي ادامه داد: هيچگاه براي انتخاب اعضاي هيات در کميسيون راي گيري نشده و اين‌بار نيز اين اتفاق رخ نداده است؛ اگر اعضاي کميسيون هم پيشنهاداتي براي عضويت در هيات داشتند در کميسيون مطرح مي‌کردند. نقوي‌حسيني تاکيد کرد: انتخاب اعضاي هيات بررسي غائله حادثه قم نيز به همين شکل طبق روال گذشته انتخاب شد که اگر اين نحوه را انتخابات مي‌دانيد، انتخابات است و اگر به زعم شما انتصاب است به اين شکل و طبق روال گذشته انجام شده است. سخنگوي کميسيون امنيت ملي در ادامه به قرائت گزارش تهيه شده از غائله 22 بهمن 1391 قم پرداخت که به شرح زير است:

الف- مقدمه

مقامات نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران بنا به آموزه هاي ديني بيشترين تماس را با قاطبه مردم در سطوح مختلف برقرار مي‌نمايند. اين ارتباط چهره به چهره قطعاً منتج به حفظ مردم در دفاع از انقلاب اسلامي و کشور مي‌گردد و مسئولان فاصله خود را در ارتباط با مردم به حداقل مي‌رسانند. آفت اين حضور مردمي قرار گرفتن مستقيم مسئولان در معرض انواع ابزار فيزيکي و شخصيتي است؛ آثار ترور شخصيتي کمتر از ترور فيزيکي نبوده و به نظر مي‌رسد طراحي سازوکاري مناسب جهت جلوگيري از اين آفات که همسو با سياست‌هاي دشمنان نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران است و همچنين جلوگيري از اقدامات عده‌اي خودسر يا سازماندهي‌شده که اقدام به برهم زدن مناسبات، تجمع و اهانت مقابل بيت مراجع عظام، مسئولان ارشد نظام و ائمه جمعه مي‌نمايند، کاملا ضروري به نظر مي‌رسد که قطعا اين قبيل اعمال لزوم برخورد سياسي، فرهنگي و امنيتي را توأمان طلب مي‌نمايد. يکي از حوادثي که قلب مقام معظم رهبري را جريحه‌دار کرد، غائله 22 بهمن 91 در شهر مقدس قم و در جوار حرم حضرت معصومه‌(س) در يوم‌الله 22 بهمن 91 بود که همگان را به شگفتي درآورد و موجب شد تا با اين حادثه فضاي رسانه‌اي به دست دشمنان اين مرزوبوم دهد تا جايي که حماسه باعظمت و با شکوه مردم را دچار خدشه نمايد. در همين راستا کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي کميته‌اي مرکب از آقايان منصور حقيقت‌پور، جواد جهانگيرزاده، مهدي دواتگري و سيدحسين نقوي حسيني را مسئول بررسي نقطه‌نظرات مقام معظم رهبري، مراجع عظام تقليد و علماي حوزه علميه قم به اين حادثه نمود. مقام معظم رهبري در ديدار با مردم آذربايجان فرمودند «من مخالف هستم کساني راه بيفتند‌، افراد را ضد ولايت فقيه و بي‌بصيرت معرفي کنند، عليه او صحبت کنند. من با اقدامي که در قم صورت گرفت مخالفم، من با اقدامي که در حرم امام (ره) صورت گرفت، مخالفم. بارها به مسئولان جهت جلوگيري از اين وقايع تذکر دادم، اگر اين افراد واقعاً حزب‌اللهي هستند و مومن، اين کار را نکنند.»

ب- درخصوص غائله 22 بهمن 1391 در حرم مطهر حضرت معصومه (س)

علما و مراجع بزرگ تقليد، حضرات آيات مکارم شيرازي، نوري همداني، علوي گرگاني، موسوي اردبيلي، سعيدي، حسيني بوشهري، قروي، فاضل لنکراني، مقتدايي، اميني، مسعودي خميني و سيد جواد شهرستاني در قالب سخنراني، صدور بيانيه و ارائه نقطه‌نظرات در ملاقات با هيات تحقيق، انزجار خود را از غائله مذکور اعلام داشتند. مشروح بيانات علما و مراجع عظام مبني بر ضرورت پيگيري و خشکاندن ريشه غائله موجود است. کل بيانات حضرات در هيات وجود دارد که بخشي از اين بيانات گزارش را به سمع عزيزان خواهم رساند.

ج- سابقه موضوع

سابقه اين گونه اقدامات متاسفانه در شهر قم وجود داشته و به کرات جريانات تند و افراطي خودسر با دريافت‌هاي شخصي يا محفلي حوادثي در قم يا مناطق ديگر ايجاد نموده‌اند. از جمله اين اقدامات:

1- غائله 15 خرداد 85 و مخالفت با سخنراني رياست محترم مجمع تشخيص مصلحت نظام و اهانت به ايشان

2- غائله حضور در نماز جمعه قم و دادن شعار مرگ بر ضدولايت فقيه در هنگام خواندن خطبه توسط حضرات آيات اميني، جوادي آملي و استادي که باعث تکدر خاطر اين عزيزان و اساتيد حوزه علميه قم شده است.

3- غائله حضور عده‌اي در حرم مطهر حضرت امام و مخالفت با سخنراني حجت‌الاسلام والمسلمين سيد حسن خميني و اهانت به ايشان در مراسم سالگرد ارتحال حضرت امام (ره) که مقام معظم رهبري در ديدار با مردم آذربايجان در سالروز قيام مردم تبريز صراحتاً مخالفت خود را با اين اقدام اعلام فرمودند.

4- غائله حضور در مراسم روز قدس استان قم و دادن شعار عليه دکتر لاريجاني رياست محترم مجلس شوراي اسلامي

5- غائله تجمع در مقابل بيت حضرت آيت‌الله جوادي آملي و دادن شعار و تعرض به ايشان

6- غائله تجمع در مقابل دفتر حضرت آيت‌الله صافي گلپايگاني و دادن شعار عليه ايشان با مضامين مرگ بر ضد ولايت فقيه و مرجع بي‌بصيرت.

د- شرح غائله

همه‌ساله در مراسم يوم‌الله 22 بهمن در شهرستان قم شخصيت‌هاي تراز اول نظام و بعضاً روساي قوا به منظور ايراد سخنراني دعوت شده‌اند و بر همين اساس در آستانه 22 بهمن سال 1391 نيز شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي قم با هماهنگي حضرت آيت‌الله جنتي رئيس محترم اين شورا از آقاي دکتر لاريجاني رياست محترم مجلس شوراي اسلامي و نماينده مردم قم جهت ايراد سخنراني دعوت نموده است. طبق روال جاري و قبل از عزيمت رئيس محترم مجلس شوراي اسلامي به قم نماينده تيم حفاظت ايشان در کميته امنيتي شوراي تامين استان قم که با حضور مسئولان رده‌هاي امنيتي، نظامي و انتظامي تشکيل مي‌گردد، شرکت و هماهنگي لازم با تقسيم کار بر پايه 3 حلقه حفاظتي به شرح ذيل انجام گرفت. حلقه اول تيم حفاظتي رئيس محترم مجلس شوراي اسلامي، حلقه دوم يگان حفاظت سپاه علي ابن ابي‌طالب (ع)، حلقه سوم نيروهاي ناجا. در روز 22 بهمن 91 آقاي دکتر لاريجاني به همراه تيم حفاظتي خود از خيابان ارم به جمع راهپيمايي کنندگان مي‌پيوندد. در طول مسير تا رسيدن به شبستان صحن مطهر جمعي بالغ بر 15 تا 20 نفر با حمل تابلوهايي با عنوان بهار، شعارهايي با مضامين بصيرت، بصيرت سر مي‌دهند. با پايان راهپيمايي 22 بهمن رياست محترم مجلس شوراي اسلامي به محل اقامتگاه موقت شبستان منتقل و آماده ايراد سخنراني مي‌گردد. در اين حال گروه سرود که عمدتاً ازنوجوانان بوده‌اند پس از اجراي سرود خود، محل شبستان حرم را ترک و به بيرون هدايت مي‌شوند، در حالي که در سنوات قبل اين گروه تا پايان سخنراني حضور داشتند. دکتر لاريجاني سخنراني خود را بر اساس دست‌نوشته‌اي که قبلا تهيه کرده بود، آغاز مي‌کند و پس از چند دقيقه گروه‌هاي 5 الي 10 نفره از چند نقطه شبستان به پا خاسته و عليه ايشان شعار داده و به مرور به سمت تريبون حرکت مي‌کنند و از ميان اين افراد چند لنگه کفش و تعدادي مهر نماز به سمت ايشان پرتاب مي‌شود، در حالي که اين گروه همچنان شعارهاي بصيرت، بصيرت و خجالت، خجالت را سر مي‌دادند. فيلم و کليه مستندات آن از ابعاد مختلف موجود است. در چنين شرايطي که اکثر مردم متحير و ساکت نشسته بودند، شعاردهندگان سعي داشتند نظم جلسه را برهم بزنند در حالي که افرادي از بين جماعت به مردم اشاره مي‌کردند بلند شويد و به سمت تريبون حرکت کنيد. در اين وضعيت، شدت پرتاب مهر و خطر پيشروي آشوبگران به حدي بود که فرماندهي محترم سپاه علي ابن ابيطالب(ع) اصرار مي‌کردند که جناب آقاي دکتر لاريجاني از پشت تريبون پايين بيايد، که پس از اخذ نظر محافظين و در حالي که چند نفر بر اثر اصابت مهر مجروح شده بودند ايشان سخنراني خود را قطع مي‌کنند. لازم به توضيح است که همزمان با حرکت مذکور و هماهنگي يکي از محرکين از قسمت آقايان با تلفن همراه، جمعي از خانم‌ها نيز در طبقه فوقاني با آقايان همراه شده و آنان را در دادن شعار همراه مي‌کنند.(اسناد و مدارک آن موجود است).

ه- تجزيه و تحليل غائله

شايان ذکر است که هيئت در خصوص غائله، گزارشي چند صد صفحه‌اي را تهيه کرده، خدمت مقام معظم رهبري و برخي مسئولين نظام ارسال داشته و گزارش کم‌حجم‌تري نيز خدمت نمايندگان عزيز تقديم نموده و با رعايت مجموع جهات و رعايت مصالح نظام، گزارش مختصر چند صفحه‌اي نيز از تريبون مجلس شوراي اسلامي با هدف اصلاح و دوري گزيدن از اين نوع برخوردهاي به دور از شان نظام جمهوري اسلامي تقديم مي‌نمايد: داده‌هاي اطلاعات ناجا، مسئولين قضايي استان و پاره‌اي از اعضاي شوراي تامين استان قم و جلسات مستمر با رياست محترم قوه قضائيه، رياست محترم مجلس شوراي اسلامي، معاون اول محترم قوه قضائيه، دادستان محترم کل کشور، وزير محترم اطلاعات، امام جمعه محترم قم، استاندار محترم قم، مدير کل محترم اطلاعات استان قم، دادستان محترم ويژه روحانيت استان قم، فرماندهي محترم سپاه علي ابن ابيطالب (ع)، مدير کل محترم صدا و سيماي استان قم، فرماندهي محترم نيروي انتظامي استان قم، دادستان محترم عمومي و انقلاب شهرستان قم، مراجع عاليقدر و تعدادي از اعضاي جامعه مدرسين و شخصيت‌هاي ديني و شاهدان صحنه و بررسي اسناد و مدارک، استماع اظهارات شاهدان صحنه و بکارگيري تکنيک‌هاي فني و جمع‌آوري اطلاعات حاکي است که وقوع غائله همراه با سازماندهي بوده و در سطوح توليد ادبيات خشونت و ايجاد انگيزش و در سطح عملياتي داراي مقصراني بوده است که چکيده اطلاعات ذيلاً بيان مي‌‌گردد:

1- کشف طرحي براي ايجاد التهاب در مراسم توسط اداره کل اطلاعات استان قم و اعلام آن به استانداري قم در مورخ 1391/11/21 (مکتوب، سند آن موجود است).

2- اعلام ملتهب بودن محيط شهرستان قم توسط اطلاعات نيروي انتظامي استان قم به استانداري قم.

3- اعلام برآورد اطلاعاتي غائله 22 بهمن شهرستان قم توسط اطلاعات سپاه علي‌ ابن ابيطالب(ع) به شوراي تامين استان قم مبني بر اينکه «برخي از طلاب و دانشجويان يارگيري کرده‌اند و جلسه‌اي که ديروز داشتند اين بود که يک تعداد، حدود هفتاد درصد نظرشان اين بود که بروند تهران و سي درصد نظرشان اين بود که در قم موضع‌گيري نسبت به وقايع داشته باشند» احتمال دارد اين افراد مراسم قم را به هم بريزند (اظهارات يکي از مسئولان امنيتي قم در جلسه کميسيون فوق‌العاده امنيت استان قم در مورخ 1391/11/21).

4- اظهارات يکي از فعالان سياسي اجتماعي قم که در مورخ 1391/11/20 در دفتر ستاد نماز جمعه شهرستان قم در حضور آيت‌الله حسيني بوشهري و ساير مسئولين اعلام مي‌نمايد که «اگر در روز 22 بهمن‌ آقاي دکتر لاريجاني جهت سخنراني به قم بيايد ما مراسم او را بهم خواهيم زد.» اين نکته را آيت‌الله حسيني بوشهري در ملاقات هيئت فرمودند و تاييد کردند.

5- طراحي و چيدن افراد خاص در شبستان حرم مطهر حضرت معصومه (س) که حتي در راهپيمايي شرکت نکرده بودند و قبل از رسيدن راهپيمايي کنندگان در درب شماره 8 قبلا به شبستان رفته و به طور سازمان يافته در چند گوشه شبستان مستقر شده بودند.

6- انتخاب محل سخنراني در شبستان؛ در حالي که همه ساله اين سخنراني در فضاي باز صورت مي‌گرفت و با انتخاب اين فضاي بسته، امکان پرتاب اشياء و بزرگنمايي شعار مخالفين امکان پذير مي‌شد.

7- توليد ادبيات و هيجان خشونت توسط سخنرانان مسجد اهل‌البيت‌(ع) در دهه فجر که تماماً فضا را براي اقدام عليه دکتر لاريجاني فراهم کرده بود.(متن صوت و تصوير و کدگذاري جملات سخنراني‌هاي مذکورموجود است).

8- اقدام يکي از مسئولان استان که در صحن شبستان حرم مطهر حضور داشته‌اند قبل از شروع سخنراني،مبني بر جابجايي برخي مسئولان استان از مقابل تريبون! ايشان در اظهارات مشابه، به اين عزيزان اعلام مي‌نمايد اينجا ننشينيد چون احتمال آن مي‌رود که کفش و يا جسم ديگري به شما اصابت کند!

9- اقدامات برخي افراد حلقه پرتو:

روز قبل از راهپيمايي 22 بهمن 1391 يکي از افراد حلقه پرتو، فرد ديگر معلومي را احضار مي‌نمايد و از ايشان مي‌خواهد نيروهاي خود را براي نقش‌آفريني در شبستان حرم مطهر حضرت معصومه (س) فراخواند و همچنين خطاط و امکانات لازم را براي شب 21/11/91 در محل دفتر هفته‌نامه مذکور آماده نمايد.(مستندات آن در پرونده قضايي وي موجود است). متون و شعارهاي مدنظر توسط افرادي از حلقه پرتو ارائه شده و توسط خطاط مورد نظر به صورت دست نوشته آماده و تحويل وي مي‌شود که برابر اعتراضات نامبرده، به ايشان ماموريت داده مي‌شود که شما به عنوان فرمانده ميدان مسئوليت داريد نيروهاي خود را جمع‌آوري کرده و با در دست گرفتن دست نوشته‌ها در محل سخنراني دکتر لاريجاني اعتراض خود را به ايشان نشان دهيد.

10- حضور يکي از طلاب فعال حلقه پرتو در صف اول اعتراضات به عنوان عامل تحريک.(اسناد و فيلم آن موجود است).

11- وجود هماهنگي في‌مابين بخش خواهران و برادران که شاهدان عيني اظهار مي‌دارند که شخصي که در مجاورت آنان قرار داشته توسط تلفن همراه از قسمت انتهاي سالن به بخش خواهران تماس گرفته و مي‌گفت: «ما شروع کرديم شما چرا شروع نمي‌کنيد؟»!

12- اعترافات يکي از عوامل اصلي صحنه مبني بر اينکه نامبرده در مراجعه به بهداري سپاه علي ابن ابيطالب(ع) به يک پزشک بهداري اعلام مي‌نمايد يکي از مسوولين قم به ايشان قبل از مراسم گفته که شما مسئول پرتاب کفش هستيد! من گفتم کفش 50 هزار تومان مي‌ارزد ولي مهر پرتاب کردم!

13- يک مربي طرح بصيرت در يکي از مراکز آموزشي: در مورخ 92/11/23 مشغول تدريس مباحث مهدويت بودم که بچه‌هاي کلاس گفتند ما فتيله آقاي لاريجاني را پايين کشيديم.

14- تجزيه و تحليل 35 هزار پيام کوتاه ارسالي در قم في‌مابين ساعت‌هاي 14-12 مورخ 91/11/23 که اسناد آن موجود است.

14- 1 - ارسال پيامک گروهي توسط يکي از مسئولين معلوم به هسته‌هاي عمل کننده با اين مضمون تقدير و تشکر از اقدام شايسته آنان.

14- 2 - ارتباط شخص مذکور با يک مقام مافوق و ارائه گزارش خود در طول برگزاري مراسم

14- 3 - دريافت پيامک تقدير و تشکر از شخص مذکور توسط افراد عمليات کننده غائله.

14- 4 - ارسال بيشترين پيامک به لحاظ فراواني توسط يکي از واحدهاي عمل کننده با محتواي: تقدير وتشکر از اقدام در شبستان صحن مطهر حضرت معصومه(س)

14- 5 - ارسال 28 پيامک توسط يکي ديگر از واحدهاي عمل‌کننده به مضمون «آفرين بر شما و يارانتان که چه عاشقانه به رهبرتان لبيک گفتيد»!

14- 6 - پيامک گروهي و انفرادي توسط يکي ديگر از عوامل غائله به واحدهاي عمل کننده با مضمون «خدا قوت برادر، امروز ترکانديد. از زحمات شما برادران بزرگوار متشکريم اجرکم عندالله»...

و: خطا و تقصيرات دستگاه‌هاي مسئول در استان قم

همانطور که ذکر شد در گزارش مفصل هيئت، به جزئيات قصورها و تقصيرهاي نهادهاي مسئول پرداخته شده است. و در اينجا به چند نکته با هدف رعايت مصالح کشور پرداخته مي‌شود:

الف: استانداري به عنوان رئيس شوراي تامين استان قم و عوامل ذيربط

1- بي‌توجهي به گزارشات سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و اداره کل اطلاعات استان قم در خصوص امکان بروز آشوب.

2- عدم تشکيل به موقع شوراي تامين استان قم به منظور کنترل آشوب سازماندهي شده.

3- عدم انعکاس واقعيت‌هاي صحنه قبل از 22 بهمن 1391 به مسئولين ذيربط شامل وزارت کشور، شوراي عالي امنيت ملي و شوراي امنيت کشور.

4- اطلاع ندادن موضوع به جناب آقاي دکتر لاريجاني. عليرغم آنچه گفته شده، ما از ايشان استعلام کرديم و ايشان قاطع فرمودند هيچ کس به من چنين اطلاعي نداده است.

5- عدم تسلط بر اوضاع عمومي سخنراني‌ها در مساجد شهر به طوري که هر سخنران آزاد است هرگونه صحبتي را در مجالس عمومي اعلام نمايد و هيچ يک از نهادهاي نظارتي و امنيتي در اين زمينه تذکري نداده‌اند.

ب: سهم سپاه پاسداران انقلاب اسلامي استان قم

1- عدم ارائه اطلاعات لازم در خصوص احتمال اعزام 70 درصد به تهران و 30 درصد در قم به هيات تحقيق مجلس شوراي اسلامي.

2- عدم کنترل رفتار بعضي مديران مقصر

3- ضعف در حلقه 2 حفاظتي که باعث شکسته شدن اين حلقه و هجوم افراد عملياتي و آشوبگر به سمت تريبون گريده است.

4- عدم انتقال برآورد اطلاعاتي تهيه شده در قبل از مراسم به فرماندهان رده بالاي سپاه پاسداران انقلاب اسلامي به منظور جلوگيري از بروز حادثه.

ج: سهم اداره کل اطلاعات استان قم

1- فقدان پيش‌بيني لازم جهت شناخت اغتشاشگران قبل از وقوع حادثه و عدم انگيزه اوليه در پيگيري موضوع.

2- فقدان انگيزه لازم جهت برخورد با افراد ذيربط در غائله اخير

د: سهم فرماندهي انتظامي استان قم

1- عدم توانايي در پيش‌بيني آشوب قبل از وقوع آن.

2- عدم تسلط در شناسايي سه نفري که در حلقه سوم در مقابل درب شماره 8 ايستاده بودند و مردم را به جاي درب شبستان به سمت درب آستانه راهنمايي مي‌کردند.

3- شناسايي نکردن عوامل انحرافي که با در دست داشتن عکس‌هاي احمدي‌نژاد و تابلوهاي بهار در مسير حرکت دکتر لاريجاني به ايشان تعدي کردند.

در پايان کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي اذعان مي‌دارد: با عنايت به تاکيد مقام معظم رهبري بر اينکه «من با اقدامي که در قم صورت گرفت مخالفم. من با اقدامي که در حرم امام صورت گرفت مخالفم. بارها به مسئولين جهت جلوگيري از اين وقايع تذکر داده‌ام» و تاکيد مراجع عظام مبني بر پيشگري از تکرار اقدامات خودسرانه‌ و برخورد قانوني با عوامل و مسببين غائله 22 بهمن 1391، ضرورت دارد تا مسئولان امنيتي، انتظامي، نظامي و قضائي برنامه‌ريزي جامع و اقدامات لازم را در دستور کار خود قرار دهند. در پايان بياناتي از مراجع عظام به محضر عزيزان ارائه مي‌کنم که برخي از آنها هم شاهد بوده‌اند و هم در جريان کار قرار گرفته‌اند:

حضرت آيت‌الله حسيني بوشهري: واقعا قصه پرغصه‌اي بود اين داستان. در اين فاصله زماني آن هم در قم، جايي که چشم همه مردم در داخل و خارج، موافقان و مخالفان به قم دوخته شده، قم خاستگاه انقلاب اسلامي است و نظير اين حادثه که دو نوبت قبل هم پيش آمد، که همان موقع هم يکسري اقدامات و پيگيري نسبت به آن شد اما از اين که مجدداً تکرار شد، نشان دهنده اين است که خلاصه، آن اقدام لازمي که همه‌جانبه باشد و يک‌بار براي هميشه باشد، نبود.

آيت‌الله فاضل لنکراني: در همان‌جا گفتند که عده‌اي در شبستان مي‌روند و شبستان تقريبا پر بود. اين خيلي واضح است که اينها راهپيمايي هم نيامده‌اند و قبل از آن آمدند آنجا نشستند. اين طور نبود که مردم اين کار را کرده باشند. اخوي من که قبل از آن بر سر قبر پدر رفته بود، از من پرسيد چطور اينها قبل از راهپيمايي آنجا نشسته بودند که شما بايد به نتيجه برسيد و نتيجه را اعلام کنيد که اينها چه کساني هستند.

حضرت آيت‌الله اميني:‌ اينها يک گروه خلق‌الساعه نيستند، اينها گروهي هستند که سال‌ها تشکيل شده ‌اند و در جاهاي مختلف حضور پيدا مي‌کنند. حالا که مقام معظم رهبري هم تاکيد داشتند که تاکيد بسيار بجايي نيز بود، اميدوارم تحقيقات خوبي را ارائه دهيد. با اين کار رهبري را شاد مي‌کنيد ومن بارها عرض کردم که رهبري مظلوم است. شما با اين کار هم مردم، هم حوزه علميه قم و هم انقلابيون و هم رهبري را شاد مي‌کنيد.

به گزارش خانه ملت،با تأييد قاطع نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، گزارش پرونده غائله 22 بهمن قم به قوه قضائيه ارسال شد تا بدون تشريفات دادرسي مورد رسيدگي قرار گيرد. در ادامه محمد حسين فرهنگي، درباره ارجاع پرونده گزارش حادثه 22 بهمن قم به قوه قضائيه، گفت: پس از قرائت گزارش حادثه 22 بهمن قم در صحن علني مجلس، گزارش به قوه قضائيه و مراجع ذي‌صلاح ارجاع داده مي‌شود تا روند رسيدگي به آن در جريان بيفتد.

نماينده تبريز با بيان اينکه پرونده حادثه 22 بهمن قم در شعبه‌اي ويژه در قوه‌قضائيه رسيدگي مي‌شود، تصريح کرد: در رايزني که مجلس با قوه قضائيه داشت پيشنهاد شد به دليل اهميت موضوع اين پرونده در شعبه اي ويژه پيگيري شود.

وي با اعلام اينکه قوه قضائيه اقداماتي را در جهت ارجاع دادن اين پرونده به شعبه ويژه انجام داده،افزود: پيشنهادهايي براي موارد ارجاعي به قوه قضائيه داده شده و منتظر هستيم که در قالب يک موافقت نامه‌ يا در قالب طرح يا لايحه قانوني روند آئين دادرسي اين پرونده را به صورت خاص به جريان بيندازيم.

عضو هيات رئيسه مجلس با اشاره به نام بردن حلقه پرتو در گزارش حادثه 22 بهمن قم گفت: در مستندات اسامي اشخاص وجود دارد وقاعدتا قوه قضائيه در اين خصوص پيگيري مي‌کند.


 تلاش طيف تندرو براي ايجاد نفاق و کينه در جامعه 

 عضو مجمع مدرسين و محققين حوزه علميه قم، با بيان اين که اصولگرايان و اصلاح‌طلبان در بسياري از مسائل از جمله حفظ منافع ملي اشتراک نظر دارند اما طيف تندرو در تلاش براي ايجاد نفاق و کينه در جامعه است، به حملات يک روزنامه خاص به برخي از وزراي پيشنهادي اشاره کرد و گفت: نبايد در خصوص وزراي پيشنهادي قصاص قبل از جنايت کرد که اين کار با اخلاق اسلامي سازگار نيست؛متاسفانه آقايان اگر سياست نمي‌فهمند، دينداري را هم بد مي‌فهمند؟ حجت‌الاسلام والمسلمين محمدتقي فاضل ميبدي از اساتيد حوزه علميه و دانشگاه مفيد قم در گفت‌وگو با ايلنا، با اشاره به رئيس جمهور شدن حسن روحاني در خصوص نحوه تعامل دولت با مجلس شوراي اسلامي، اظهار داشت: من فکر مي‌کنم بعد از يک دوران پرتنش ميان مجلس و دولت، دوران خوشي در پيش خواهيم داشت؛ يعني التهابات نيست يا خيلي کمتر است، چون آقاي روحاني با يک منطق بسيار محکم و دقيق ظاهر شدند. وي افزود: اين دو سخنراني هم که آقاي روحاني در روز تنفيذ و تحليف داشت، خيلي خردمندانه و منطقي بود و جايي براي چالش با مجلس و ديگر نهادها و قوا نمي‌گذارد؛ يعني اگر کسي نتواند با اين منطق کار کند، ديگر مشکل، مشکل اوست. عضو مجمع مدرسين و محققين حوزه علميه قم، گفت: به هر حال خيلي اميدوارم آقاي دکتر روحاني، مشکلاتي که در اين چند سال براي مملکت و کشور درست شده، با انگشت خرد، بتواند حل کند.

حجت‌الاسلام و‌المسلمين فاضل ميبدي خاطرنشان کرد: درست است که وضع اقتصاد ما خيلي خراب شده و مشکلات هم خيلي زياد است، اما به هر حال کشور ما نعمت‌هاي زيادي از جمله منابع انساني و منابع طبيعي دارد و اگر يک عقل جمعي و تجربه جمعي در اين کشور حاکم شود، به نظر من، اين مشکلات اقتصادي ما نيز حل خواهد شد. وي گفت: مشکل کشور ما اين است که برخي مواقع به ويژه چند سال اخير، تا حدودي گرفتار بي قانوني و تنگ نظري و استبداد رأي بوديم؛ گرفتار دعواهاي مجلس و دولت بوديم که متأسفانه خيلي به کشور ضربه زد؛ گرفتار قانون گريزي بوديم که خيلي به کشور خسران وارد کرد؛ گرفتار درگيري بي‌خود و بي‌جهت با دنيا بوديم؛ يعني منطق ما منطق تعامل و گفت وگو نبود. هر روز يک نوع سخنراني مي‌کرديم؛ مثلا يک ادعايي را مطرح مي‌کرديم که اصلا نيازي نبود به آن‌ها ورود پيدا کنيم. استاد دانشگاه مفيد قم گفت: فکر مي‌کنم آقاي روحاني با توجه به سوابقي که در کشور دارد، چه در سياست خارجي و چه در سياست داخلي، و آن نگاه خردمندانه‌اي که در مواجهه با مشکلات و مسايل دارد، در حل خيلي از مشکلات موفق خواهد بود. حجت‌الاسلام و‌المسلمين فاضل ميبدي خاطرنشان کرد: مقام رهبري هم در سخنراني خود در روز تنفيذ حکم آقاي حسن روحاني به عنوان رئيس‌جمهور، برخورد و تعامل خيلي خوبي داشتند؛ از اين رو خيلي اميدوار شدم در روز تنفيذ، در آن توافق و برخوردي که ميان رهبري و رئيس‌جمهور حاصل شد تا به هر حال مشکلات حل شود؛ چشم انداز خيلي خوبي به نظرم خواهيم داشت. وي تصريح کرد: حالا ممکن است برخي بگويند در کابينه دو سه وزيري هم شايد باشند که ما نشناسيم يا وزير مطلوبي نباشند، اما من حيث المجموع، نگاه خود آقاي روحاني و آن تفکري که خودش دارد، اگر بر کابينه‌اش سايه افکند، و آن تفکر بر آن حاکم شود، به نظرم تمام وزرا در آن جهت حرکت خواهند کرد. عضو مجمع مدرسين و محققين حوزه علميه قم، با اشاره به شرايط 8 سال گذشته گفت: در 8 سالي که گذشت، با شکاف بزرگي که بين اصلاح‌طلبان و اصولگرايان به وجود آمد، کينه‌هاي بي‌خود و بي‌جهتي ايجاد شد که برخي از آن‌ها را پاره‌اي از مطبوعات دامن زدند و هنوز هم برخي از اين روزنامه‌هاي کشور که از بيت‌المال هم بودجه مي‌گيرند، به آن‌ها دامن مي‌زنند، ولي من فکر مي‌کنم با نگاهي که آقاي روحاني به عنوان رئيس‌جمهور دارد اين اختلافات و شکافي که بين اصولگرايان و اصلاح‌طلبان در اين سال‌ها ايجاد شده بود، در حال حل شدن است. حجت‌الاسلام و‌المسلمين فاضل ميبدي با تأکيد بر اينکه دو جبهه اصلاح‌طلبان و اصولگرايان در دوره رياست‌جمهوري روحاني به هم نزديک‌تر هم مي‌شوند، گفت: اين دو تفکر سياسي کشور در خيلي از مسائل با هم مشترک‌اند؛ هر دوي اين تفکر مدافع منافع ملي‌اند، حالا چه اصولگرا باشد و چه اصلاح‌طلب؛ هيچ کدام نمي‌خواهند به منافع کشور ضربه‌اي وارد شود، منتها نگاه‌ها و ديدگاه‌ها مختلف است و اين طبيعي است؛ فقط بحث اين است که برخي اين اختلافات را به کينه و تخاصم تبديل مي‌کنند که خطر اينجاست ولي من بر اين باورم که با سياست فرهنگي که در پيش خواهيم داشت، اميدوارم اين شکاف‌ها کمتر شود.

وي تأکيد کرد: اميدواريم اين نويسندگان در روزنامه‌ها کمي به خود بيايند، و سعي کنند با اخلاق اسلامي برخورد کرده و قلم بزنند و اين طور حمله‌هاي بي‌جا نکنند. هنوز هم که اين کابينه دولت آقاي روحاني مستقر نشده، هر روز در سرمقاله يکي از اين روزنامه‌ها، برخورد تندي داريم عليه افراد کابينه؛ مطالبي منتشر مي‌شود که به نظرم اين برخورد‌ها غلط است؛ حالا که رهبري با اين گشاده‌رويي و نظر مثبت در اين خصوص وارد شد از مجلس هم خواست به کابينه رأي دهند، نبايد برخي از ما اينطور افراط کنيم و هنوز کسي سوار بر کار نشده به او حمله کنيم و يا به اصطلاح قصاص قبل از جنايت کنيم. يک وزيري را بي‌خود و بي‌جهت زير سؤال ببريم که مثلا در سابقه‌اش فلان چيز وجود دارد. شما پرونده هر کس را در اين کشور باز کنيد ممکن است سابقه منفي داشته باشد؛ حتي خود نويسنده‌اي که اين طور مي‌نويسد، سوابقش خيلي پاک است؟ مگر ما معصوم هستيم؟ هر کسي سابقه منفي در پرونده‌اش هست؛ منتها خيانت نبايد باشد. اين استاد دانشگاه مفيد قم گفت: به نظرم کساني که الان در کابينه آقاي روحاني هستند، اهتمامشان حفظ منافع ملي است و در اين زمينه مشترک هستند. حالا اگر وزيري را من نمي‌پسندم نبايد به او حمله کنم و سوابق منفي‌اش را بي‌پروا بيان کنم و او را در چشم مردم بد جلوه دهم؛ پيامبرگرامي اسلام، قرآن و دين اسلام، ما را از اين کار‌ها نهي کرده است؛ من نمي‌دانم آقايان اگر در سياست هم نمي‌فهمند، در دينداري هم بد مي‌فهمند؟ خب چرا وزيري که هنوز نيامده و رأي اعتمادش را نگرفته، اين طور به او و شخصيت او حمله مي‌کنيد؟ اين خيلي بد و زشت، و دور از اخلاق اسلامي است اما متأسفانه ما گرفتار اين مسائل هستيم و اين طيف تندرو همه جوره در کشور نفاق ايجاد مي‌کنند. به هر حال اميدوارم با خردمندي آقاي روحاني به عنوان رئيس‌جمهور جديد اين مسائل حل شود.


 ديپلماسي 

 اعلام آمادگي آمريکا براي مذاکره با ايران

سخنگوي کاخ سفيد اظهار کرد که واشنگتن براي مذاکره دو جانبه و چند جانبه با ايران آماده است. به گزارش ايسنا، خبرگزاري نووستي به نقل از فيليپ جي کارني، دبير مطبوعاتي رييس جمهور آمريکا که در نشست خبري در واشنگتن با خبرنگاران گفت‌وگو مي‌کرد، گزارش داد که براي مذاکرات دوجانبه و چندجانبه با ايران آمادگي دارد. کارني ضمن اشاره به مراسم تحليف حسن روحاني، رييس‌جمهور جديد ايران که در روز يکشنبه انجام شد، گفت: ما براي مذاکره با ايران هم در قالب گروه 1+5 و هم در سطح دو جانبه آماده هستيم. کارني بار ديگر اين موضع آمريکا را تکرار کرد که موضوع مذاکرات بايد صرف‌نظر کردن ايران از برنامه هسته‌اي باشد. وي با ادعاي منزوي بودن ايران گفت که چنين مذاکراتي مي‌تواند کشوري را که تحريم‌هاي سازمان ملل و آمريکا عليه آن اعمال شده، از حالت انزوا خارج سازد. کاخ سفيد در پي مراسم تحليف در بيانيه‌اي اين‌طور گفت: اگر اين دولت جديد تعامل اساسي و جدي براي عمل به تعهدات بين‌المللي خود و يافتن راه‌حل صلح‌آميز اين مساله را انتخاب کند، شريکي مصمم را در آمريکا خواهد يافت. در اين بيانيه در عين حال آمده بود که «تحليف رييس‌جمهور روحاني فرصتي است براي ايران تا به سرعت براي رفع نگراني‌هاي عميق جامعه بين‌المللي درباره برنامه هسته‌اي اقدام کند.» سخنان کارني و بيانيه کاخ سفيد و اما و اگرهاي مطرح شده در آن در حالي منتشر شد که به تازگي مجلس نمايندگان آمريکا طرح تشديد تحريم هاي ايران را تصويب کرد که به گفته نمايندگان شامل شديدترين تحريم‌هايي است که تاکنون عليه تهران اعمال شده است. اين طرح بعد از تصويب سنا و امضاي اوباما مي‌تواند به قانون تبديل شود.

پيگيري ديپلمات ربوده شده

معاون پارلماني وزارت خارجه با بيان اينکه هياتي از وزارت خارجه براي پيگيري وضعيت ديپلمات ربوده شده به صنعا مي‌رود، گفت: وزارت‌خارجه همچنين پيگير بازداشت دانشجوي ايراني در مالزي است. حسن قشقاوي در گفت‌وگو با خانه ملت، گفت: به زودي سيد کاظم سجادي مديرکل امور ايرانيان خارج از کشور وزارت خارجه همراه با هياتي براي پيگيري بيشتر وضعيت اين ديپلمات ربوده شده، راهي صنعا مي‌شوند. وي ادامه داد: ماموريت آنها از امروز با فراهم شدن مقدمات سفر به يمن مهيا شده و طي چند روز آينده براي دريافت اطلاعات بيشتر از مکان نگهداري و صحت و سلامت ديپلمات ربوده شده به يمن سفر مي‌کنند. قشقاوي با اشاره به بازداشت دوباره سجاد فرهادي دانشجوي ايراني از سوي پليس مهاجرت مالزي، گفت:وزارت امورخارجه جريان بازداشت سجاد فرهادي در مالزي را درعالي‌ترين سطح پيگيري مي‌کند که در همين راستا علي اکبر صالحي بارها با همتاي مالزيايي خود در اين مورد رايزني داشته است.

اميد به بهبود روابط تهران - پاريس

سفير فرانسه در تهران در ديدار با معاون اروپا و آمريکاي وزارت امور خارجه پيام تبريک فرانسوا اولاند، رئيس‌جمهوري فرانسه را خطاب به روحاني، رئيس جمهوري کشورمان تقديم کرد. به گزارش ايلنا، رئيس جمهور فرانسه در پيام کتبي خود با اغتنام از شروع به کار دولت روحاني و توصيف مردم ايران به عنوان ملتي بزرگ با تاريخ و تمدني چندين هزار ساله، افق هاي جديد روابط را توصيف کرد. علي‌اصغر خاجي معاون اروپا و آمريکاي وزارت خارجه نيز با اشاره به سخنراني اخير رئيس‌جمهور کشورمان در مراسم تحليف ابراز اميدواري کرد که از اين فرصت به بهترين وجه در جهت صلح‌و‌ثبات منطقه و گسترش روابط دو جانبه بهره‌برداري به عمل آيد.

دليل جلوگيري از عبور عمرالبشير

سازمان هواپيمايي عربستان مدعي شد که به هواپيماي حامل عمر البشير - براي شرکت در مراسم تحليف حسن روحاني - که قصد عبور از حريم هوايي عربستان براي رسيدن به تهران را داشت به دليل نداشتن مجوز قبلي اجازه عبور داده نشد. به گزارش ايسنا، خبرگزاري فرانسه با اعلام اين خبر افزود: سازمان هواپيمايي عربستان در بيانيه‌اي اعلام کرد که اين تنها دليل بازگرداندن هواپيماي عمر البشير بوده است. بنا بر گزارش «گلوبال پست» در اين بيانيه آمده است که اين سازمان روز يک‌شنبه «به دليل فقدان تاييديه لازم» به يک هواپيماي خصوصي در پرواز بين فرودگاه‌هاي بين‌المللي خارطوم و تهران اجازه عبور از حريم هوايي (عربستان ) را نداد. در اين بيانيه که آن را خبرگزاري رسمي سعودي پرس منتشر کرد، ادعا شده است که در اين باره به مرکز مراقبت هوايي عربستان از قبل اطلاعي داده نشده بود و خلبان بعد از اين که در مسير بازگشت به خارطوم قرار داشت به عربستان اطلاع داد که هواپيما حامل‌البشير بوده است. بر‌اساس اين بيانيه هيچ دليل ديگري براي جلوگيري از عبور اين هواپيما از حريم هوايي عربستان وجود نداشت.

دليلي براي تحريم باقي نمي‌ماند

سخنگوي مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا از سخنان «حسن روحاني» رئيس‌جمهوري جديد ايران در مراسم تحليفش استقبال کرده و گفته است که اگر ترديد‌ها درباره برنامه هسته‌اي ايران بر طرف شود، دليلي براي وجود تحريم‌ها نمي‌ماند. به گزارش ايلنا به نقل از بي‌بي‌سي، مايکل مان گفت: «حرف‌هاي رئيس جمهوري جديد ايران را شنيديم و حرف‌هاي جالبي بود. ما هميشه به شرکاي خود احترام مي‌گذاريم.» حسن روحاني در سخنراني در مراسم تحليف خود گفته بود که «شفافيت، کليد گشودن باب اعتماد است. شفافيتي که از آن سخن مي‌گوييم، نمي‌تواند يک‌طرفه و بدون سازوکارهاي اجرايي و عملي در روابط دوجانبه و چندجانبه باشد». وي گفته بود که به جاي زبان تحريم با زبان تکريم با ايران سخن بگوييد. مان گفته است که دليل تحريم‌ها شک و ترديدي است که نسبت به برنامه هسته‌اي ايران وجود دارد؛ اگر اين شک و ترديد برطرف شود، دليلي براي وجود تحريم‌ها نيست. وي افزود: «مي‌خواهيم ايران پيشنهادهاي ما را قبول کند و اين به ادامه مذاکرات و در ‌‌نهايت به يک توافق منجر شود؛ توافقي که در آن جامعه جهاني قانع مي‌شود که فعاليت هسته‌اي ايران هدف نظامي ندارد».


 نور در لانه پرتو! 
نويسنده : محمد حسين روانبخش

 بالاخره دغدغه‌ها و نگراني‌ها و پيگيري‌هاي مردم و رسانه‌ها جواب داد و گزارش مجلس درباره برادران اغتشاش‌آفرين در قم خوانده شد‌، نوري در حلقه پرتو افتاد و خاطرات قديمي زنده شد: به هم زدن سخنراني ‌هاشمي در 15 خرداد 1385 که البته آن روزها خيلي‌ها بي‌خيال از کنار آن گذشتند و... اما تاريخ که از اين حرف‌ها نمي‌گذرد و حالا علاوه بر تاريخ‌، نمايندگان مجلس هم آن داستان‌ها يادشان افتاده است که خيلي خوب است و نشان مي‌دهد که تغيير فقط در دولت اتفاق نيفتاده است، بلکه در مجلس هم تغييراتي هماهنگ رخ داده است .

نمايندگان همچنين همت کردند و اين گزارش را به قوه قضائيه هم فرستادند‌؛ واقعا ما و اين همه خوشبختي محال بود‌، محال بود‌، محال بود! يعني از خدا پنهان نيست‌، از مردم مظلوم و حيران چه پنهان، وضعيت به گونه‌اي است که بابت اينکه به يک گزارش رسمي ‌مجلس اجازه قرائت داده مي‌شود بايد بسيار بسيار بسيار تقدير و تشکر کرد و در کنار آن‌، کمي تا قسمتي اظهار نگراني کرد که برادران اغتشاش‌آفرين پرتو‌نژاد‌، بعيد نيست در فکر اغتشاش تازه‌اي باشند تا جواب اين گزارش را با جسم سخت بدهند‌! براي همين از همه دوستان و آشنايان تقاضا مي‌کنيم در صورت مشاهده اغتشاش و غائله تعجب نکنند و آمادگي لازم را داشته باشند‌! نکته ديگري که بايد کمي ‌درباره‌اش اظهار اميدواري کنيم اين است که حالا که گوش شيطان کر‌، اين گزارش که حاصل 2000 ساعت نفر کار کارشناسي است قرائت شد و چشم شيطان کور‌، با راي نمايندگان به قوه قضائيه ارجاع شد‌، اميدواريم قوه قضائيه هم آن را به سرمنزل مقصود برساند و جوري بشود که ديگر لااقل بزرگان حوزه علميه قم نگران غائله‌آفريني نباشند!

واقعا اين روزها اميدواري زياد شده است‌؛ فقط خدا کند اغتشاش‌آفرين‌هاي محترم رگ غيرت‌شان از اين همه اميد بلند نشود‌... خدا کند!


 تحليلي بروزراي پيشنهادي دولت يازدهم 
نويسنده : فاطمه ذوالفقاريان

 کابينه دکتر حسن‌روحاني که روز يکشنبه از آن رونمايي شد، کابينه‌اي است که نقاط ضعف و قوت آن را بايد در روزهاي آينده جست‌وجو کرد و منتظر ماند تا چند نفر از اين وزراي پيشنهادي با راي اعتماد از مجلس بر مسند وزارت نشسته و براي حل مشکلات کشور برنامه‌ها و سياست‌هاي خاص خود را ارائه دهند.

نگاهي به رزومه کاري و فعاليت‌هاي اجرايي و مديريتي وزراي پيشنهادي، نشان از فراجناحي بودن اين کابينه دارد. به طوري که استفاده از نيروهاي اصلاح‌طلب و اصولگرا و در عين حال تحصيل کرده و آشنا به حوزه پيشنهادي نويد دولتي زنده و پراميد را به روزهاي سخت از دست رفته مردم داده است.

کابينه پيشنهادي دکتر روحاني از همان روزهاي ابتدايي انتخاب رئيس‌جمهور جديد، با حاشيه‌هاي فراواني همراه بود، چرا که روحاني به عنوان تمام کننده دوران افراطي‌گري به ميدان آمده و قصد داشت با اعتدال و ميانه‌روي مسير کشور را دوباره به روند عادي و حقيقي‌اش بازگرداند. بنابراين در مورد وزيران که به عنوان بازوي اجرايي و همراهان هميشگي رئيس‌جمهور خواهند بود، فشار زيادي از سوي رسانه‌ها صورت گرفت تا وزيران وظيفه سنگين خود را براي تحقق دولت تدبير و اميد حس کنند. در اين يادداشت سعي خواهد شد تحليلي بر کارآيي وزراي پيشنهادي صورت گيرد و در کنار نقاط قوت، پيشنهاداتي براي هرچه بهتر شدن کابينه بيان گردد.

1- اولين نقطه قوت وزراي پيشنهادي علمي بودن و تجربه بالاي اشخاص است به طوري که سابقه اجرايي آنها نشان از کارآيي و فعاليت آنها در زمينه تخصص شان است. حضور در دولت‌هاي قبلي و رزومه خوب و قابل قبول و همچنين تحصيلات بالاي دانشگاهي از اين افراد، اشخاص مطمئن براي وزارت ساخته است.

2- دومين نقطه قوت ديد بين‌المللي در بين وزراي پيشنهادي است. با توجه به سابقه فعاليت در زمينه ديپلماسي و سياست خارجي چند وزير پيشنهادي، اميد براي يک ديپلماسي قوي منطقه‌اي و بين‌المللي از دولت جديد بالا رفته است و اين نشان از شناخت و دقت دکتر روحاني در حل مسائل منطقه‌اي و جهاني دارد.

3- اعتدال گرايي و استفاده از تمام جريان‌هاي سياسي در کشور اگرچه به نظر برخي نقطه ضعف محسوب مي‌شود اما براي دکتر روحاني که شعار فراجناحي بودن و دولت معتدل را بيان کرده يکي از نقاط قوت مي‌باشد. وزن بندي جريان‌هاي سياسي در اين کابينه به وضوح مشخص است و کابينه ترکيبي اگرچه استفاده از حزب کارگزاران را با غلظت بيشتري نمايش داده اما از اصلاح‌طلبان، اصولگرايان و حتي افراد مستقل نيز استفاده کرده است.

اما در کنار اين نقاط قوت، کابينه پيشنهادي نقاط ضعفي نيز دارد که مي‌توان پيشنهاداتي براي بهبود آن ارائه داد.

1-‌ بزرگترين ايرادي که مي‌توان به کابينه وارد ساخت، استفاده نکردن از زنان و اين نيروي عظيم که نيمي از مردم جامعه را تشکيل مي‌دهند است. باتوجه به شعارهاي اوليه دکتر روحاني از او اين انتظار مي‌رفت که در بين مردان کابينه، از حضور زنان نيز استفاده کند و اکنون که حضور زنان در جامعه در کنار مردان به وضوح ديده مي‌شود اين جمعيت بزرگ را نيز به رسميت بشناسد.

وزارت آموزش‌و‌پرورش و بهداشت که اصولا بيشترين تلاقي را با مسائل زنان به علت حضور عمده و اصلي آنان در مشاغل اين دو وزارتخانه را دارند، نياز به يک وزير زن کارآزموده و باتجربه داشت که دکتر حسن روحاني اين لطف را از زنان جامعه دريغ کرد.

2- ميانگين سني وزراي پيشنهادي و سن تقريبا بالاي آنها و استفاده نکردن از نيروي جوان نيز يکي از نکاتي است که در اين روزها از سوي منتقدان مطرح شده است. اگرچه ميدان دادن به جوانان و حضور آنان در کابينه مي‌توانست نقطه اميدي براي جوانان و تلاش بيشتر آنها باشد، اما در اين اوضاع بد اقتصادي و وضعيت بيکاري و فضاي نامناسب بين‌المللي، نياز به افراد کار آزموده و با تجربه شديدا احساس مي‌شود. اما پيشنهاد به کابينه جديد اين است که از ظرفيت بالاي جوانان و نيرو و استعداد آنها نيز در وقت مناسب استفاده گردد تا با همکاري نسل جديد و قديم بتوان دولت تدبير و اميد را هرچه بيشتر ياري کرد.

با تمام اين تفاسير وزراي پيشنهادي که در روز تحليف تقديم مجلس شدند، گزينه‌هايي خواهند بود که مجلس در زمان مقرر بايد رزومه کاري و سابقه فعاليتي آنها را بررسي و براي راي اعتماد به مجلس فراخواند. در هر صورت اميد مردم در اين روزهاي سخت به دولت تدبير و اميد است که بتواند با کابينه‌اي همگام و همسو مشکلات اقتصادي و معيشتي مردم را در وهله اول حل کند و باعث پيشرفت و توسعه کشور در مسير اصلي گردد.


 تلنگر 
نويسنده : ولي درويشي

 - عليزاده طباطبايي، وکيل دکتر حسين موسويان، گفت: «جلسه رسيدگي به پرونده شکايت از خانم فاطمه رجبي به اتهام «متهم کردن دکتر موسويان به جاسوسي» با حضور خانم فاطمه رجبي به عنوان متهم و آقاي دکتر الهام به عنوان وکيل و همسر وي، اينجانب و آقاي هوشنگ پوربابايي به عنوان وکلاي سيدحسين موسويان برگزار شد. وي گفت: «در جلسه رسيدگي، به دنبال پذيرش اشتباه و اظهار ندامت خانم فاطمه رجبي و درخواست گذشت وي، وکلا با هماهنگي دکتر موسويان از شکايت گذشت کرده و خواستار مختومه شدن پرونده شدند».

اول اينکه: عاقل آن است که انديشه کند، پايان را! دوم اينکه: شايسته است که آقاي دکتر الهام و خانم رجبي، يک لحظه خود را جاي دکتر موسويان بگذارند. اگر در اوج قدرت، سعه صدر و قدرت عفو و بخشش او را داشتند، حتما به خود تبريکات فراوان بگويند!

-‌ جواد شمقدري گفت: «تشکيل سازمان سينمايي و شوراي عالي سينما اتفاق بسيار مبارک و مثبتي است و حتي در ديداري که با آقاي روحاني داشتيم به دوستان ايشان تاکيد کرديم که مبادا در مورد شوراي عالي سينما به شما اطلاعات غلط بدهند.»

احتمالا دوستان آقاي روحاني هم آنقدر از همه جا بي‌خبرند که مبناي تعامل با سينماگران را ادامه اقدامات درخشان شما قرار خواهند داد!

-‌ حسيني، که بقچه‌هايش را براي رفتن از وزارت ارشاد بر دوش دارد، گفت:«امروز (سه‌شنبه) خبرگزاري دانشجو و خبرگزاري کيهان نيز از سوي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي مجوز گرفتند. بنابراين نگاه انسدادي در دولت دهم وجود نداشته است و توسعه کمي و کيفي رسانه‌ها مدنظر بوده است».

جناب حسيني! دولت دهم تمام شد. اگر نگاه انسدادي در دولت دهم وجود نداشت، در زمان عمر آن دولت فخيمه، چنين اقداماتي انجام مي‌شد، نه در روزهاي واپسين عمر آن و يا حتي ايام پس از آن؛ آن هم تازه اين جوري!!

-‌ حداد عادل در پاسخ به سوالي مبني براينکه عقبه سياسي برخي از اعضاي کابينه پيشنهادي در تضاد با شعار اعتدال آقاي روحاني است، گفت: «مصلحت نمي‌دانم درباره اشخاص اظهارنظر کنم اما به طور کلي سعي مي‌کنيم کابينه معتدل روحاني، معتدل‌تر شود».

جناب حداد عادل! با سعي اکثريت مردم، آقاي روحاني به رياست جمهوري ايران رسيدند، آيا وقت آن نرسيده است که به جاي سعي براي معتدل‌تر! شدن آقاي روحاني و کابينه‌شان، شما و دوستان‌تان کمي معتدل شويد؟

-‌ صفار هرندي، وزير سابق فرهنگ و ارشاد اسلامي با اشاره به نحوه چيدمان کابينه پيشنهادي دولت يازدهم گفت: «معرفي چنين کابينه‌اي از روحاني انتظار مي‌رفت و بدين نحو ممکن است وي در آينده براي اثبات استقلال شخصيتي خود در تقابل با برخي افراد قرار گيرد».

بعضي وقتها خاطره‌هاي وزيران قبلي باعث مي‌شود براي آينده پيش‌بيني‌هاي عجيب داشته باشند!

- وزير نفت هند از عدم پرداخت بدهي 194 ميليون دلاري يک شرکت دولتي اين کشور بابت خريد نفت از ايران در سال گذشته خبر داد و گفت: «ايران بابت خريد نفت در سال جاري نيز حدود 236 ميليون دلار از اين شرکت طلب دارد».

اين تحريم‌ها اگر براي آمريکا و اروپا «آب» نداشتند، اما براي روسيه و چين و حتي هند حسابي «نان» داشته و دارند!

-‌ مديرکل نظارت بر اجراي استاندارد سازمان ملي استاندارد واردات سرنگ‌هاي غيراستاندارد چيني را تاييد کرد!

نمي‌دانيم در قاموس اخلاقيات و وجدانيات آن کساني که در بحث‌هاي مختلف، فريادهاي وامصيبتاي آنها گوش فلک را کر مي‌کند، سوداگري به قيمت جان مردم مجازاتي دارد يا خير؟ و اگر دارد چه مجازاتي؟

- دبير انجمن برنج با هشدار نسبت به اينکه برنج‌هاي بي‌کيفيت و خارجي در کيسه‌هاي برنج مرغوب ايراني فروخته مي‌شوند، گفت: «بالا بودن قيمت برنج ايراني و عرضه برنج ارزان خارجي و پرمحصول باعث داغ شدن بازار تقلب در فروش برنج شده که به مصرف‌کنندگان توصيه مي‌شود از فروشندگان معتمد برنج بخرند».

خسته شديم از اين همه توصيه‌ها و هشدارها و بيدارباش‌ها. اگر قرار است مردم، خود، در همه کارها کارشناس و خبره و بازرس و‌... باشند، پس نهادهاي ديگر در اين مملکت چه کاره‌اند؟

- بسيج دانشجويي علوم پزشکي تهران با استناد به گزارش سال 2012 سازمان بهداشت جهاني اعلام کرد؛ پرداخت هزينه درمان از جيب مردم، تنها در 36 کشور از جمله گينه، افغانستان، غنا، چاد و ميانمار بالاي 50 درصد است. هزينه درمان از جيب مردم در ايران بيش از 70 درصد است.

اول اينکه کاش اين اخبار را مدت‌ها پيش از اين منعکس مي‌کردند! دوم و مهمتر اينکه احتمالا دوستان دولت‌هاي نهم و دهم با اين وضعيت مي‌خواستند جهان را مديريت کنند!‌


 بدرقه‌اي دلگير و استقبالي نويدبخش 
نويسنده : زهرا خانياني

 همه اقوام باستاني و اديان آسماني روزهاي خاصي از سال را مقدس مي‌شمردند و در آن روزها به جشن و سرور مي‌پرداختند. به عنوان نمونه در دين زرتشت نوروز، مهرگان، سده، جشن سوري و ...؛ در دين يهود پسح، شاووت، هشانا و ...؛ در دين مسيح کريسمس، عيد پاک و ... گرامي داشته مي‌شدند و مي‌شوند. در دين اسلام نيز اعياد مختلفي وجود دارد که مسلمانان آنها را گرامي مي‌دارند اما مهمترين آنها عيد فطر و عيد قربان است. روزه گرفتن در اين دو روز ممنوع است و تشابه اين دو عيد پيروزي بر انانيت و خواسته‌هاي نفساني و محو تمنيات فردي و خواسته‌هاي کوچک دنيوي در برابر خواسته‌هاي بزرگ و کسب رضايت خداوندي است.

در تفسير نمونه در توضيح عيد آمده است: «عيد در لغت از ماده عود به معني بازگشت است و لذا به روزهائي كه مشكلات از قوم و جمعيتي برطرف مي‌شود و به پيروزيها و راحتي‌هاي نخستين بازگشت مي‌كند عيد گفته مي‌شود.» بنابراين چون آدمي بواسطه تعبد و رياضت در ماه مبارک رمضان به فطرت پاک خود باز مي‌گردد و صفاي معنوي اوليه روح خود را باز مي‌يابد، پايان اين عبوديت عيد ناميده مي‌شود.

با اين تعريف قضاوت با خودمان است که آيا با آمدن عيد فطر به فطرت خداييمان بازگشته ايم يا نه؟ همان فطرتي که خداوند همه انسان‌ها را بر اساس آن آفريد و از روح خود در او دميد «وَ نَفَخْتُ فيهِ مِنْ رُوحي‏» و از فرشتگانش خواست بر او سجده کنند؛ آفريد تا جانشينان او در زمين باشند «اني جاعل في الارض خليفه» و ما که بار امانتش را در برابر اباي همه زمين و آسمان و کوهها بر دوش گرفتيم «انا عرضنا الامانه علي السموات و الارض و الجبال فابين ان يحملها و اشفقن منها و حملها الانسان انه کان ظلوما جهولا» خداوند همه ساله دعوتمان مي‌کند تا کمي به اصل و ريشه مان برگرديم؛ کمي از کوله بار گناهانمان که پشت معنويتمان را خم کرده کم کنيم و مي‌خواهد به مخلوقي که با وجود همراهي آن نفخه الهي از اصلش دور شده، دوباره فرصت دهد که بخشيده شود اما آدمي فراموشکار است و باز بعد از هر بخششي خطاهاي قبلي را از خاطر برده و به انبار کردن گناهان، شايد سنگين تر، روي مي‌آورد و اميد مي‌بندد به توبه‌اي ديگر، اما چه مي‌داند شايد روزي هستي غافلگيرش کند طوري که حتي فرصت پلک زدني را از او بگيرد، اما باز خداوند از ما نااميد نمي‌شود دوباره دعوتمان مي‌کند چرا که رمضان تمرين خوب ماندن‌ها، تمرين مراقب بودن‌ها و تمرين جانشين شايسته بودن‌هاست.

اين روز عيد است براي همه کساني که عطر ملکوت را در سحرها و افطارهايش استشمام کردند، براي کساني که با شب زنده داري‌هاي علي (ع) در شب‌هاي قدر همنوا شدند و اينک منتظر طلوع فجر عيدند تا به بهانه‌اي ديگر ببخشند و اطعام کنند. عيد فطر روز قول دادن براي ثابت ماندن در خط انفاق و مهرباني است و تمرين حفظ هر آنچه که در اين ماه به ما آرامش مي‌داد و انصافا سبک شده ايم و هر چيزي که سبک شود قابليت پرواز و کنده شدن از زمين را پيدا مي‌کند. خدا کند سبک شدنمان به ايماني محکم گره بخورد، دستاويزي که اگر خواستيم دوباره بلغزيم خود را به آن گره بزنيم و مرور کنيم شب‌هايي را که با دعاي جوشن به عظمتش پناه برديم و در دعاي ابوحمزه لذت ملکوتي شدن را چشيديم و قرآن را بر سر گذاشتيم تا خود را در سايه امن رحمتش قرار دهيم و در قلبمان اين آيه شريف را مرور کرديم: «اي بندگان من که بر نفس خويش اسراف( و ستم) کرده ايد؛ از رحمت خدا نوميد نشويد که خداوند همه گناهان را مي‌بخشد» و قيد «همه» که استثنايي قائل نمي‌شود خيالمان را آسوده مي‌کند.

تنها چند قدم تا وداع با رمضان باقي است، روزها و شب‌هايش را مرور مي‌کنيم و اينکه اين ماه سپري شد و ما جامانده‌ايم با کوله باري از درک کردن يا نکردن آياتش، قدر دانستن يا ندانستن شب‌هاي قدرش، انفاق کردن يا نکردن علي وارش و اندوهگين شدن از غفلت‌هايي که کرده ايم و جمع شدن سفره ميهماني و از طرفي شادماني نويد آمدن عيد که شاعر مي‌گويد: «عيد رمضان آمد و ماه رمضان رفت/ صد شکر که اين آمد و صد حيف که آن رفت» و اميد داريم اينکه بالاخره خداوند قبول مي‌کند چرا که حداقل با خوبانش همنوا شديم و حرمت ماهش را در روزه گرفتن حفظ کرديم، شايد نتوانسته باشيم حقيقت رمضان را آنطور که بايد و شايد درک کنيم اما همين اندازه که همراه بوديم به اين معناست که اصل بازگشت به سوي فطرت و آلايش روح و کمک به ديگران را قبول داريم و خداوند کريم است و مي‌پذيرد و مي‌گويند: «با کريمان کار دشوار نيست».

رمضان سپري شد اما از خداوند مي‌خواهيم توفيق دعوت شدني ديگر را به ما بدهد چون هميشه چيزي که از دست مي‌رود و به انتها مي‌رسد قدر دانسته مي‌شود و من احساس مي‌کنم قدر ندانستم. شايد سالهاي ديگر هم بيايد و آنطور که بايد اين ماه را درک نکنم اما اميد آمدن و وعده اي که به خود مي‌دهم آرامشم را تضمين مي‌کند. مي‌دانم که باز هم استجابتم مي‌کند، باز هم دعوتم مي‌کند و من باز ... نمي‌دانم شايد اين بار بهتر شدم شايد... اما مي‌دانم که اين حس تقرب و سبک شدن را با لذتي ديگر معاوضه نمي‌کنم.


 مجلس نهم و کابينه متخصص و عملگراي دولت تدبير و اميد 
نويسنده : کرم محمدي

سرانجام روز موعود فرا رسيد و مراسم «تنفيذ» رئيس محترم جمهوري در محضر مقام معظم رهبري و مراسم «تحليف» نيز در مجلس شوراي اسلامي و با حضور مقامات عالي‌رتبه ده‌ها کشور جهان برگزار گرديد. تعابير به کار گرفته شده در متن حکم «تنفيذ» و همچنين بيانات مقام معظم رهبري در وصف رئيس‌جمهور محترم نشان داد که راي‌دهندگان به آقاي دکتر روحاني بهترين گزينه را انتخاب کرده‌اند.

سخنان آقاي دکتر حسن روحاني در اين مراسم بازتاب‌هاي وسيع داخلي و بين‌المللي داشت. رئيس جمهوري ملت در مراسم «تنفيذ» نکاتي را بيان نمود که حرف دل کثيري از ساکنان اين سرزمين بوده و مي‌باشد. ايران متعلق به همه ايرانيان با هر دين و مذهب؛ قوم و قبيله و گرايش سياسي و صنفي است. حق همه آنان را بايد به رسميت شناخت و کرامت انساني‌شان را بايد حفظ کرد. در اين صورت است که ملت به آينده‌اي بهتر و درخشان‌تر اميدوار خواهد بود و احساس «حقوق شهروندي» کرده و به طور حتم راه ترقي و سعادت و آباداني اين ملک را بهتر از گذشته طي خواهد نمود. سخنان دکتر روحاني مبني بر اينکه بايد «سينه‌ها» از «کينه‌ها» پاک شود؛ «قهرها» جاي خود را به «آشتي» دهد؛ اجازه داده شود تا از همه ظرفيت‌ها براي پيشبرد امورات مملکت استفاده گردد و... حرکتي در راستاي خواست عمومي مردم و نويد بخش تحکيم هر چه بيشتر وفاق و اتحاد ملي ساکنان اين سرزمين مي‌باشد.

مردم درياي خروشاني هستند که در صورت اعتماد و همراهي با آنها مي‌توان بسياري از مشکلات را از پيش‌روي برداشت. اينکه رئيس جمهوري محترم بارها و بارها بر نقش مردم و استمداد از آنها سخن گفت و خود و کابينه‌اش را نيازمند راهنمايي‌ها و کمک‌هاي آنان دانست، بيانگر عمق اعتقاد ايشان به قدرت ملت است. از همين روي بود که حتي آناني که در بيست و چهارم خرداد ماه به رئيس‌جمهور منتخب راي نداده بودند نيز از مواضع دکتر روحاني در مراسم «تنفيذ» و «تحليف» خوشحال و مسرور شدند.

آنچه دکتر روحاني در مجلس شوراي اسلامي بيان داشت برگ زريني ديگر از تدابير دورانديشانه اين روحاني «متفکر» است. تاکيد چندين باره رئيس‌جمهور بر مشکلات ريز و درشت اقتصادي و معيشتي مردم و بيکاري نسل جوان و تحصيلکرده کشور، نشان از اشراف رئيس‌جمهور بر مسائل و رصد دقيق ايشان از معضلات مملکت دارد. بيانات سکاندار مديريت اجرايي مملکت در مورد سياست خارجي و تعامل سازنده با جهان بود. او«تنش‌زدايي» و عدم دخالت در امورات داخلي ديگر ممالک دنيا را مبناي کار دولتش اعلام کرد.«تنش‌زدايي» را نيز نه به معناي تسليم در برابر ديگران يا چشم‌پوشي از حقوق حقه ملت ايران و زير پا نهادن منافع ملي، بلکه تلاش براي حفظ شان و کرامت ملت ايران در عرصه جهاني، ارتقاي مناسبات سياسي و اقتصادي و فرهنگي با دنيا براساس احترام متقابل و... است.

دکتر روحاني با سخناني بليغ نشان داد که مي‌توان با زباني ديگر عزت ملت بزرگ ايران را به جهانيان نشان داد. او نشان داد که مي‌شود عزت ملي را حفظ نمود ولي به کسي اهانت نکرد؛ مي‌توان از منافع ملي دفاع کرد و «تنش‌زايي» و«دشمن‌تراشي» ننمود؛ مي‌توان از سياست‌هاي جمهوري اسلامي ايران با قاطعيت تمام حمايت نمود اما ديگران را حساس و عصباني نکرد؛...شاه‌بيت سخنان و مواضع منتخب مردم در رابطه با سياست خارجي که در مراسم تحليف بيان داشت، اين جمله بود که: اگر پاسخ مناسب مي‌خواهيد نه با زبان تحريم که با زبان تکريم با ايران سخن بگوييد.

درخشش روحاني در مراسم«تنفيذ» و«تحليف» به همين موضوعات محدود نگرديد. اعلام اسامي اعضاي کابينه در روز«تحليف» و تحويل آن به مجلس شوراي اسلامي نيز ابتکاري «نو» بود که به نام ايشان در تاريخ ثبت شده و اي بسا به عنوان سنتي حسنه مورد توجه ساير روساي جمهور آينده نيز قرار گيرد.

 در مجموع به نظر مي‌رسد کابينه معرفي شده کابينه‌اي مجرب، داراي سوابق موفق مديريتي و مشرف بر وظايف محوله ‌باشد. البته اين از بديهيات است که بخش‌هايي از افکار عمومي نسبت به بعضي از وزراي محترم پيشنهادي نقد و انتقاداتي داشته باشند.

اما همانگونه که اکثريت ملت در جريان انتخابات به آقاي روحاني اعتماد کردند، بهتر آن است که در انتخاب وزرا هم به او اعتماد داشته باشيم. باور کنيم که او در انتخاب تک تک همکارانش در دولت دقت کرده و همه جوانب را در نظر گرفته است. او هم در جريان تبليغات انتخاباتي و هم در مصاحبه‌هاي مطبوعاتي و سخنراني‌هاي بعد از انتخابات بارها بر مسئله مهم«تغيير» در وضعيت موجود تاکيد داشته است. اولين تغيير نيز در کابينه اتفاق خواهد افتاد. به هر حال قانون به رئيس‌جمهور حق داده است تا همکاران خود را انتخاب و به مجلس معرفي نمايد. اينک از نمايندگان محترم مردم در مجلس شوراي اسلامي انتظار مي‌رود تا با راي بالا و قاطع به وزراي معرفي شده دولت«تدبير» و«اميد» بار ديگر با موکلين خود همراه شده و در راستاي تحقق آرزوها و خواست‌هاي آنان قدم بردارند. فراموش نکنيم که مقام معظم رهبري در مراسم«تنفيذ» به صراحت از لزوم همکاري همه قواي مملکت با رئيس‌جمهور منتخب تاکيد فرمودند.


 ديدار اعضاي جامعه‌ دانشگاهي با مقام معظم رهبري 

جمعي از اساتيد دانشگاه‌ها و اعضاي جامعه‌ دانشگاهي عصر ديروز با رهبر معظم انقلاب اسلامي ديدار کردند. به گزارش ايسنا عصر ديروز و در بيست‌و‌هشتمين روز از ماه مبارک رمضان صدها تن از اساتيد، محققان و پژوهشگران دانشگاه‌ها در حسينيه امام خميني (ره) با حضرت آيت‌الله خامنه‌اي، رهبر معظم انقلاب اسلامي ديدار کردند.


 حسن روحاني در اولين کنفرانس خبري:
 گزارشي از واقعيت اقتصادي در جامعه ارائه خواهيم کرد 
 دولت از تصويب لايحه جرم سياسي حمايت مي‌کند

 گروه سياسي: اولين کنفرانس خبري حسن روحاني به عنوان رئيس‌جمهور ايران، روز گذشته با حضور خبرنگاران داخلي و خارجي برگزار شد.

ساعت 5 بعدازظهر ديروز، ساختمان رياست جمهوري در ميدان پاستور، اين بار ديگر شاهد حضور احمدي‌نژاد و حواشي کنفرانس‌هاي خبري‌اش نبود و حسن روحاني روبروي خبرنگاران نشست تا پاسخگوي سوالات آنها باشد. جلسه راس ساعت مشخص شده آغاز شد و براساس ليستي که مبناي مشخصي نداشت، خبرنگاران پشت ميکروفون قرار مي‌گرفتند و سوالاتشان را مطرح مي‌کردند. اگرچه انتقاداتي نسبت به نحوه انتخاب خبرنگاران وجود داشت، اما عزم دولت در پاسخگويي، آن ميزان مورد توجه بود که بتوان انتقادات را فعلا ناديده گرفت.

«ترکيب کابينه»، «مذاکره با آمريکا»،«پرونده هسته‌اي»، «ارائه اطلاعاتي از وضعيت کشور»، «يارانه نقدي» مهمترين موضوعاتي بودند که مطرح شد.

البته در اين ميان، خبرنگاري که خود را «يک احمدي‌نژادي» مي‌دانست نظم جلسه را به هم ريخت.

حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني اظهاراتش را اينگونه آغاز کرد: «بعد از پيروزي ملت در انتخابات 24 خردادماه دو وظيفه اساسي بر دوش من قرار گرفت»، در ادامه گفت: وظيفه اول، تهيه خط مشي و برنامه کلي دولت تدبير و اميد بوده است و به همين دليل کميته‌ها و کارگروه‌هايي را براي بررسي شرايط کشور، شرايط منطقه و جهان در حدي که به مسائل داخلي مربوط بود تعيين کردم که در نهايت منجر به تدوين برنامه دولت شد؛ همان برنامه‌اي که در روز تحليف به مجلس شوراي اسلامي تقديم کردم.

روحاني افزود: وظيفه دوم من تعيين تيم‌هاي اجرايي براي شناسايي و معرفي افراد ذي‌صلاح براي عضويت در کابينه دولت بود. براي اين کار تمام افراد شناخته شده را که مي‌توانستند در کابينه قرار بگيرند، با کمک صاحبنظران، نمايندگان مجلس، متخصصان، انجمن‌ها و دانشگاه‌ها و تمام نظراتي را که از طريق ايميل، فکس، نامه يا پيام‌هاي مختلف به اين کميته مي‌رسيد مورد بررسي قرار مي‌دادند.

رييس‌جمهور با بيان اينکه «تاکيد اساسي ما بر قانون‌گرايي و اخلاق‌مداري خواهد بود»، گفت: اخلاق و قانون، پايه‌هاي اساسي خط اعتدال خواهد بود. خوشبختانه از همين روزهاي اوليه فضاي مناسب کسب و کار در سايه ارتقاي سرمايه اجتماعي در کشور به وجود آمده و اين اولين حرکت به سمت ثبات و آرامش در کشور است.

رييس‌جمهور در پاسخ به اين‌که اولويت دولت درعرصه اقتصاد چيست و آيا پرداخت مستقيم يارانه‌ها به شيوه فعلي ادامه مي‌يابد؟ توضيح داد: با اشاره به اين‌که دولت در اولين دستور جلسه خود موضوع يارانه‌ را در دستور کار قرار خواهد داد، افزود: يارانه به همان مقدار که تااکنون پرداخت شده ، ادامه مي‌يابد و باتوجه به شرايط اقتصادي اقدامات مقتضي ديگر انجام مي‌شود.

حسن روحاني در باره برنامه دولت يازدهم در راستاي بهبود رابطه هرچه بيشتر با کشورهاي همسايه از جمله کشورهاي عرب منطقه گفت: دولت آينده نسبت به روابط با همسايگان خود و همچنين کشورهاي همسايه اولويت قايل است. توسعه روابط با همسايگان جزو دستور کار دولت فعلي خواهد بود و تلاش براي ايجاد آرامش و ثبات در منطقه و کاهش تنش‌هايي که منطقه با آن روبه‌روست با کمک کشورهاي دوست در اين منطقه جزو برنامه‌ها و اولويت‌هاست.

روحاني در مورد فضاي دانشگاه‌ها و اهميت وجود نشاط در آن نيز گفت: فضاي دانشگاه بايد فضايي بازتر، با احساس امنيت بيشتر و با آزادي بيشتر براي اظهارنظر باشد. در دانشگاه بايد فضايي با نشاط توام با فضاي علمي و فرهنگي پررنگ‌تر و در کنار آن فضاي سياسي مورد لزوم جامعه و کشور وجود داشته باشد.

وي افزود: در اين چارچوب با بخش فرهنگي دولت، منظورم کانديداهايي است که در اين بخش معرفي شده‌اند، صحبت شده با فردي که به عنوان وزير آينده علوم در نظر گرفته شده، به صورت مفصل صحبت شده و اميدوارم با کمک همگان و همه فعالان دانشجويي ما بتوانيم در دانشگاه فضاي بهتري براي تضارب آرا و گفت‌وگو، بحث و بررسي و انتقاد سازنده ايجاد کنيم.

در ادامه نشست خبري رييس‌جمهور، خبرنگار NBC اين پرسش را مطرح کرد که کاخ سفيد اعلام کرده آمادگي دارد به صورت جدي وارد گفت‌وگو با ايران شود، شما چقدر به گفت‌وگو و مذاکره با آمريکا اهميت مي‌دهيد؟

روحاني در پاسخ به اين پرسش، با بيان اينکه “راي مردم ايران در حماسه 24 خرداد يک اقدام بسيار جدي و معنادار بود که هنوز پاسخ عملي و مناسب با اين حماسه از سوي مقامات آمريکا داده نشده است”، اظهار کرد: ‌بيانيه اخير کاخ سفيد نشانگر اين است که برخي مسئولان آمريکايي هنوز درک صحيح و کاملي از واقعيت‌هاي کشور و از اين انتخابات و پيام ملت بزرگ ايران ندارند. رفتارهاي متناقض و پيام‌هاي ناهمسو در گفتار و عمل مسئولان آمريکا ديده مي‌شود.

رييس‌جمهور در ادامه افزود: در آمريکا گروه فشار و يک گروه جنگ‌طلب و مخالف گفت‌و‌گوهاي سازنده و در پي منافع يک کشور خارجي وجود دارد. ما تحميل منافع يک کشور خارجي را بر نمايندگان مجلس آمريکا مي‌بينيم که حتي در اين اقدامات، منافع آمريکا در نظر گرفته نمي‌شود. مبناي دولت تدبير و اميد اجماع داخلي با عزم راسخ دولت ايران براي حراست از حقوق ملت از مسير تعامل سازنده، فعال و متناسب با اقدامات عملي طرف‌هاي گفت‌وگوست.

وي با بيان اينکه «براي ما آنچه مهم است، پاسخ عملي دولت آمريکا و نه بيانيه‌هاست»، خاطرنشان کرد: ما همه اقدامات دولت آمريکا را به دقت رصد مي‌کنيم و اگر اقدامات عملي و سازنده‌اي ببينيم پاسخ متناسب و مشابه به آن مي‌دهيم.

روحاني در پاسخ به اين پرسش روزنامه اعتماد که «وجه مميزه دولت شما با دولت‌هاي پيشين در زمينه پرونده هسته‌اي چيست؟»،‌ گفت: برنامه صلح‌آميز هسته‌اي ايران يک موضوع ملي و فراجناحي است. در اين زمينه اصولي که وجود دارد حفظ خواهد شد به اين معنا که حقوق هسته‌اي ايران بر اساس مقررات بين‌المللي مورد تاکيد اين دولت است و ما از حق مردم کوتاه نمي‌آييم اما اهل تعامل و گفت‌وگو هستيم و اين آمادگي را داريم که با جديت و بدون اتلاف وقت با طرف‌هايمان وارد مذاکرات جدي و محتوايي شويم.

رييس‌جمهور با بيان اينکه «اگر طرف مقابل هم اين آمادگي را داشته باشد، نگراني‌هاي دو طرف از طريق گفت‌وگو در زماني نه چندان بلند رفع مي‌شود»، تصريح کرد: درخواست‌هاي فراقانوني يا غيرمعقول و تاريخ مصرف‌گذشته راه به جايي نمي‌برد. بايد با واقع‌بيني با مساله برخورد کنيم، بايد سرلوحه کار، گفت‌وگو و نه تهديد باشد. اگر کسي تصور کند از طريق تهديد مي‌تواند خواسته‌هاي خود را به ملت ايران تحميل کند دچار خطاي عميقي شده است.

وي همچنين با اشاره به اينکه «راه حل هسته‌اي نياز به اراده سياسي دارد»، اظهار کرد: مساله روشن است؛ من به عنوان رييس‌جمهور ايران اعلام مي‌کنم که نظام جمهوري اسلامي ايران اراده سياسي و جدي براي حل اين مساله با حفظ حقوق مردم ايران را دارد و همزمان حاضر است که رفع نگراني‌هاي طرف مقابل را مدنظر قرار دهد. بحث‌هاي طولاني مورد نياز نيست. اميد ما اين است که طرف مقابل هم داراي اين اراده سياسي باشد که اگر اين‌چنين باشد، نتيجه مطلوب در کوتاه مدت به دست مي‌آيد. روحاني افزود: براي مبارزه با فساد، بايد با عوامل اصلي و ريشه‌هاي آن برخورد شود و دولت قدم به قدم اين کار را خواهد کرد. روحاني در ادامه گفت‌وگوي خود با خبرنگاران، در پاسخ به پرسش خبرگزاري ريانووستي درباره همکاري ايران با روسيه در ارتباط با انرژي هسته‌اي و ساخت نيروگاه‌هاي جديد در بوشهر گفت: جمهوري اسلامي ايران بعد از تکميل نيروگاه بوشهر و حتي قبل از آن به فکر ايجاد نيروگاه‌هاي هسته‌اي ديگر بود و مجلس هفتم مصوبه‌اي را تصويب کرد مبني بر اينکه ايران به بيست هزار مگاوات برق هسته‌اي نياز دارد. رييس دولت يازدهم افزود: ايران در ارتباط با ايجاد نيروگاه‌هاي‌ هسته‌اي در راستاي تامين نياز خود دو مسير را در پيش‌رو داشت از جمله اينکه نيروگاه‌هاي هسته‌اي توسط ايران ساخته شود که اين اقدام انجام شد و اميدواريم که اين کار طبق برنامه‌ريزي انجام شده پيش برود و ما بتوانيم خودمان اين نيروگاه‌ها را بسازيم و بعد با سوخت توليد خودمان نيروگاه‌ها فعاليت کنند. وي ادامه داد:‌ راه دوم اين بود که نيروگاه هسته‌اي را از ديگران از جمله کشور روسيه بخريم. در اين زمينه مذاکرات کلي اوليه صورت گرفته و ايران در کنار مسير اول يعني ساخت نيروگاه توسط خودش، خريد نيروگاه هسته‌اي را نيز دنبال مي‌کند، چه در بوشهر يا جاهاي ديگر.

رييس‌جمهور در ادامه در برابر خبرنگار ايلنا که گفت “در چند سال اخير ارزش پول ملي سقوط کرده و از طرف ديگر تورم افزايش پيدا کرده ولي حقوق کارگران به بهانه‌هاي مختلف رشدي پيدا نکرده و بين حقوق کارگران و تورم شکاف زيادي وجود دارد و برنامه دقيق دولت در طول چهار سال براي پر کردن اين شکاف چه خواهد بود؟”، گفت: اصل اين موضوع کاملا قبول است، يعني بين افزايش دستمزد و تورم فاصله وجود دارد و اين شکاف باعث فشار بر زندگي مردم بخصوص کارگران مي‌شود.

روحاني افزود: دولت مصمم است که اين شکاف را پر کند و اين مشکل را حل کند اما اجراي برنامه زمان‌بندي چطور خواهد بود وابسته به شرايط و بررسي‌هايي است که ما انجام مي‌دهيم.

وي با اشاره به اينکه در طول 100 روز اول فعاليت دولت قرار است همکاران وي گزارشي واقعي از وضعيت کشور بويژه اقتصادي تهيه کرده و براي مردم بيان کنند، اظهار کرد: البته در ظرف اين 100 روز فقط بحث تهيه گزارش و ارائه آن نخواهد بود، بلکه برنامه‌هايي تدوين مي‌شود و اجرا خواهد شد.

رييس‌جمهور افزود: برخي رسانه‌ها گفتند که فقط در اين 100 روز گزارش کار تهيه مي‌شود در حاليکه اين تنها يکي از کارهاست و همان‌طور که اشاره شد در اين 100 روز اقداماتي در زمينه‌هاي گوناگون انجام خواهد شد. در کارگروه‌ها، برنامه‌هاي کوتاه‌مدت، ميان‌مدت و درازمدت براي حل مشکلات و پيشبرد امور تهيه شده است و اقدامات انجام مي‌شود اما اينکه اين شکاف به صورت کلي پر شود بستگي به شرايط کشور و بررسي‌هاي ما دارد ولي به عنوان يک هدف اين موضوع مدنظر دولت است.

روحاني با تاکيد بر اينکه «هرگز دست روي دست نمي‌گذاريم که طرف خارجي جواب مثبت يا منفي بدهد»، تصريح کرد: ما براي شرايط حال برنامه داريم و طبق برنامه فعلي شرايط را ادامه مي‌دهيم که اسم آن را مي‌توانيد اقتصاد مقاومتي يا استقامتي بگذاريد اما در عين حال براي رفع تحريم‌ها درنگ نخواهيم کرد و همه توان خود را در اين مسير بکار خواهيم گرفت که يکي از آنها راه‌هاي اساسي مذاکره است و ما بر آن تاکيد مي‌کنيم؛ البته با داشتن اراده جدي سياسي براي رفع نگراني‌هاي مشترک دو طرف.

حسن روحاني در ادامه نخستين گفت‌وگوي خود با خبرنگاران به عنوان رييس‌جمهور دولت يازدهم در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه ابتکار مبني بر اين‌که هشت سال پيش رييس‌جمهور سابق وعده داد که به زودي در کنار نان، نفت را بر روي سفره‌هاي مردم مي‌آورد، ولي نه تنها اين امر اتفاق نيفتاد، بلکه نان نيز از سفره‌هاي مردم برداشته شد، شما با توجه به اقتصادي که تحويل گرفته‌ايد و مشکلاتي که وجود دارد چه کاري براي معيشت مردم انجام خواهيد داد، گفت: همان‌طور که قبلا نيز اشاره کردم، يکي از کارهايي که در طول 100 روز اول فعاليت دولت انجام مي‌شود، اين است که همکاران من آماري از واقعيت اقتصادي جامعه ارائه خواهند داد، البته به نظر من معيار مهم در بحث تورم و اندازه‌گيري آن جيب مردم است، نه بانک مرکزي و آمار و اينها در مراحل بعدي است. همه در ارتباط با وضعيت تورم، بيکاري و وضعيت اقتصادي اطلاع دارند و نيازي به آمار ندارد. هر کس مي‌تواند در ارتباط با اين موضوع به وضعيت خانه و خانواده خود رجوع کند.

روحاني با بيان اين‌که ما تلاش خواهيم کرد در طول 100 روز اول آمار دقيقي از وضعيت اقتصادي کشور ارائه دهيم، گفت: همان‌طور که اشاره شد يکي از مسائل مهم بهبود معيشت و زندگي مردم است و تلاش در اين راستا خواهد شد، براي اين‌که اميد به وجود آيد، ثبات ايجاد شود و شرايط براي رونق اقتصادي ايجاد شود. دولت در برنامه‌هاي کوتاه مدت، ميان مدت و درازمدت خود براي بهبود وضعيت زندگي مردم تلاش خواهد کرد، واقعيت‌ها را صادقانه مي‌گويد، از مردم کمک مي‌خواهد؛ چرا که دولت هيچ کاري را بدون حمايت مردم و کمک مردم نمي‌تواند انجام دهد و ما مطمئنيم که با حمايت مردم و به اذن الهي بسياري از کارها شدني است.

روحاني همچنين در پاسخ به سوال خبرنگار شرق مبني بر اين‌که در حال حاضر لايحه جرم سياسي در مجلس شوراي اسلامي در حال بررسي است و شما نيز تاکيد کرده بوديد که بايد فضاي امنيتي در کشور از بين برود و با اين فضا مشکل داريد، آيا در تدوين هر چه بهتر لايحه جرم سياسي به مجلس کمک خواهيد کرد و در راستاي آزادي زندانيان سياسي امنيتي چه اقداماتي انجام خواهيد داد، گفت: در ارتباط با بخش اول همان‌طور که گفتم توجه به حقوق ملت مورد نظر ماست با توجه به فصل سوم قانون اساسي و يکي از مباحث مهم در بحث حقوق شهروندي، بحث جرم سياسي است که چه چيزي جرم است، البته در قانون اساسي اشاراتي به اين موضوع شده، ولي لايحه آن در مجلس در حال تدوين است و دولت حمايت مي‌کند که اين لايحه هر چه زودتر در مجلس تصويب و قانون شود.

وي در مورد پرسش دوم نيز گفت: در مورد سياسيوني که اشاره کرديد و رفع مشکل آنها، ‌اين موضوع نياز به اجماع ملي و مذاکره با سه قوه دارد، البته دولت هنوز تشکيل نشده و وقتي دولت تشکيل شد ما مذاکره با دو قواي ديگر خواهيم داشت و اينگونه مسائل را دنبال مي‌کنيم و براي ما بسيار لذت‌بخش است که فضاي محبت و دوستي جايگزين اختلاف‌ها و شکاف‌ها شود، البته در چارچوب مقررات و قوانين.

رييس‌جمهور همچنين در پاسخ به سوال خبرنگار انگليسي مبني بر اين‌که آيا شما حاضريد با بريتانيا و آمريکا در مورد سوريه مذاکره کنيد و با توجه به اين‌که شما در گلاسکو زندگي و تحصيل کرديد، مهم‌ترين بخش فرهنگي آن قسمت را چه مي‌دانيد، گفت: در مورد مساله سوريه همان‌طور که قبلا اشاره شد، اساس مساله سوريه در اختيار مردم سوريه است و بايد تصميم را مردم سوريه بگيرند و ديگران بايد مسيري که مردم سوريه مي‌گيرند، را تسهيل کنند، مداخله نکنند، تروريست‌ها را تشويق نکنند و براي آنها اسلحه نفرستند. در مورد موضوعي که شما اشاره کرديد، يعني گفت‌وگوي ايران با ديگران در مورد مسائل سوريه، در حال حاضر بحث ژنو 2 مطرح است و اگر ما در يک جمع بين‌المللي حضور داشته باشيم ايران در اين زمينه با ديگران صحبت مي‌کند.

به گزارش ايسنا، رييس جمهور در پاسخ به پرسش خبرنگار روزنامه جمهوري اسلامي ايران مبني بر اين‌که اگر غرب بر روند فعلي خود پا فشاري کرد، برنامه شما براي ادامه اقتصاد مقاومتي چيست؟ گفت: من گفته‌ام که به اين رابطه بدبين نيستم. به اين دليل که ما با منطق و استدلال وارد مذاکره مي‌شويم و در صحنه افکار عمومي هم منطق خود را بيان مي‌کنيم. ما گام‌هاي بلندي برمي‌داريم، اما مودبانه و حکمت‌آميز با دنيا حرف مي‌زنيم. به گونه‌اي که دنيا بفهمد که جمهوري اسلامي ايران دنبال حقوق مسلم خود است.

روحاني در ادامه با اشاره به اين‌که ما قصد تهديد يا دخالت در امور کشورهاي ديگر را نداريم، تصريح کرد: اين‌که در آينده چه خواهد شد، را در همان مقطع صحبت مي‌کنيم. ما راهکار و مسير ديگري را نيز مدنظر داريم که اگر لازم باشد آن را اجرا مي‌کنيم ،اما هدف ما در حال حاضر اين است که با گفت‌وگو و تعامل و بدبين نبودن، مسير را دنبال کنيم.

روحاني در ادامه در پاسخ به پرسش خبرنگار سي‌بي‌اس که مبني بر اين‌که آيا شما در مجمع عمومي سازمان ملل با اوباما ملاقات مي‌کنيد و آيا دورنمايي از مذاکرات مستقيم بين دو کشور وجود دارد، خاطرنشان کرد: سفر من به نيويورک در دست بررسي است و من هنوز تصميمي براي سفر نگرفته‌ام. اين سفر ممکن است انجام شود يا نشود.

وي همچنين افزود: منافع ملي و احقاق حقوق مردم براي من مهم است و ساير مسائل، مسائل فرعي است. ما بايد حسن‌نيت در مسوولان آمريکا و احترام متقابل را ببينيم و احساس کنيم که نگراني‌هاي مشترکي بين دو کشور وجود دارد و دستور کارهاي چندگانه‌اي در داخل آمريکا وجود نداشته باشد. ما بايد اصل را درست کنيم، زيرا ساير مسائل، مسائل فرعي است.

در ادامه نشست خبري، روحاني در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر درباره سازوکار پرهيز از اشرافي‌گري در کابينه گفت: اولين معيار ما اخلاق و معيارهاي اخلاقي و انقلابي بوده است. بي‌ترديد شرايط کشور ما سازگار با اشرافي‌گري نيست، زيرا در شرايطي که کشور در فقر و مشکلات اقتصادي به سر مي‌برد، اشرافي‌گري نمي‌تواند مفهومي داشته است. تلاش ما اين است که از هزينه‌هاي غيرضروري کاسته شود.

رييس جمهور با بيان اين‌که رييس سازمان برنامه و بودجه در هفته آينده معرفي مي‌شود، خاطرنشان کرد: شرايط بودجه هم پرهيز از اشرافي‌گري را گوشزد مي‌کند. ما بايد هزينه‌هاي غيرضرور را کم کنيم و در چارچوب انضباط دقيق مالي، فعاليت‌هاي عمراني و اجرايي را پيش ببريم. مبارزه با هرگونه تجمل‌گرايي و عدم انضباط مالي از جمله مواردي است که دولت در آن تاکيد دارد.

حسن روحاني در ادامه نشست خبري خود در پاسخ به پرسش خبر پرس‌تي‌وي مبني بر اينکه «دولت اقدام عملي به جز مذاکره براي مقابله با تحريم‌ها و تحقق شعار تغيير دارد؟»، گفت: مي‌دانيد که تحريم‌ها بر خلاف ادعاي آنهايي که تصويب‌کننده تحريم بودند، هدفش در عمل ايجاد فشار بر اقشار مختلف مردم است.

رييس‌جمهور افزود: اينکه گفته مي‌شود با تحريم‌ها جلوي فعاليت هسته‌اي و موشکي ايران گرفته مي‌شود، کاملا بي‌اساس است و خودشان هم مي‌دانند چون وقتي ما امروز براي خريد مايحتاج عمومي مردم حتي گندم و نقل و انتقال مالي با مشکلات فراوان مواجه هستيم و بهتر از همه خودشان اين را مي‌دانند اما به کشورهاي مختلف براي نقل و انتقال فشار مي‌آورند، معلوم است هدف اين تحريم نه برنامه‌ هسته‌اي و نه برنامه موشکي نيست بلکه فشار بر زندگي مردم است؛ البته مردم ما ثابت کرده‌اند که در برابر فشار خارجي مي‌ايستند، ايستادگي مي‌کنند و ايستادگي خواهند کرد.

وي افزود: ما به عنوان خدمتگزاران مردم وظيفه داريم که با اتخاذ سياست‌هاي معتدل داخلي و خارجي با تحريم مقابله کنيم و انتظار مردم اين است که معضلات اقتصادي آنها را حل کنيم و رفع مشکلات اقتصادي مردم سرلوحه کار ما باشد پس مذاکره جدي را با طرف خارجي شروع خواهيم کرد و نشان خواهيم داد که در اين مذاکرات جدي هستيم.

رييس‌جمهور در ادامه در برابر پرسش خبرنگار واشنگتن تايم مبني بر اينکه “با توجه به شکست مذاکرات 1+5 آيا به مذاکره مستقيم با آمريکا فکر مي‌کنيد و آيا در آينده به ديپلمات‌هاي آمريکايي جهت صدور ويزا براي ايرانيان و باز کردن بخش کنسولي در ايران اجازه خواهيد داد؟”، پاسخ داد: خوش‌بيني ايشان خيلي زياد بود و هنوز تا آن نقطه فاصله زيادي داريم.

وي افزود: موافق تعبير ايشان نيستم که مذاکرات با 1+5 به شکست منجر شده است اما به نتايج مورد نظر نرسيديم و ما با 1+5 مذاکرات صريح‌تر و جدي‌تري خواهيم داشت. بعد از اينکه مسئولان محترم اين مذاکره در دولت تعيين شوند، اين مذاکرات شروع مي‌شود.

روحاني با اشاره به مقدمه خبرنگار واشنگتن تايمز مبني بر اينکه چون مذاکره با 1+5 به شکست منجر شده است پس بايد مذاکره مستقيم با آمريکا داشته باشيم، گفت: به مقدمه نياز نداريم و ما با هرکس که با حسن نيت حاضر باشد با ما حرف بزند و ما احساس کنيم منافع ملي‌مان در آن مذاکره تامين مي‌شود مشکلي نخواهيم داشت و طرف ما هرکس مي‌تواند باشد ولو آمريکا باشد.

رييس‌جمهور ادامه داد: اقدامات آينده ما وابسته به اين است که حسن نيتي را در طرف آمريکايي ببينيم و مشاهده کنيم آمريکايي‌ها براي مذاکره جدي هستند و دنبال زبان فشار و تهديد نيستند چون ما سياستي را که آنها تعبير به چماق و هويج مي‌کنند هيچ‌وقت نمي‌پسنديم و الان هم نمي‌پسنديم پس اگر واقعا اساس منطق باشد و راه‌حل دستيابي به منافع متقابل باشد راه براي مذاکره با هر کشوري ولو آمريکا باز خواهد بود.


 اخبار کوتاه 

 پيام بشار اسد به مقام معظم رهبري

نخست‌وزير سوريه در ديدار با علي‌اکبر ولايتي، مشاور مقام معظم رهبري در امور بين‌الملل پيام مکتوب بشار اسد، رييس‌جمهور سوريه را خطاب به مقام معظم رهبري، تسليم وي کرد. به گزارش ايسنا در اين ديدار علي‌اکبر ولايتي، ضمن يادآوري سابقه روابط برادرانه و راهبردي دو کشور از بعد پيروزي انقلاب اسلامي ايران تاکنون تصريح کرد: مقام معظم رهبري براي سوريه به عنوان يک کشور خط مقدم جبهه مقاومت جهان اسلام عليه صهيونيسم اهميت زيادي قائلند و کماکان حمايت از دولت و ملت بزرگ سوريه ازجمله اولويت‌هاي مهم سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران است. وي گفت: خوشبختانه امروز شاهديم که همبستگي و همکاري همه‌جانبه دو کشور ثمرات ارزشمند خود را به منصه ظهور رسانده است و حتي دشمنان ملت فلسطين و نهضت بيداري اسلامي را نيز وادار به اعتراف به پيروزي فعالان عرصه پايداري در برابر صهيونيسم و حاميان بين‌المللي و منطقه‌اي آن کرده است به طوري که با رسوايي تمام اخيرا نقشه راه خود را تغيير و چهره واقعي خويش را براي کشورهاي اسلامي به ويژه مصر و ساير کشورهاي به پا خاسته در جريان بيداري اسلامي بيش از پيش نمايان کرده است.

ثروتمندترين دولت تاريخ بدهکارترين بود

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت:صف مقاومت مردم ايران در مقابل زياده‌خواهي‌ها، نبايد با طرد و تهمت و توهين مخدوش شود. به گزارش ايسنا، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در ديدار پرشور اقشار مختلف مردم شهرها و روستاهاي استان قزوين، وحدت همگاني مردم و مسئولين را عامل پيروزي در همه مقاطع انقلاب دانست و با تشريح اوضاع سياسي و فضاي اجتماعي کشور در ماه‌هاي منتهي به انتخابات، گفت: عنايت خداوند بود که مردم با حرکتي اعجازگونه، اعتدال اسلامي را براي ادامه راه برگزيدند. وي نام‌نويسي خود در انتخابات را به قصد قربت و براي تحقق وعده رهبري در خلق حماسه سياسي دانست و گفت: خلق حماسه اقتصادي منوط به همکاري همه قوا و دستگاه‌ها و پرهيز از کارشکني‌ها در مسائل اجرايي کشور است. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با يادآوري اقدامات غيرديپلماتيک آمريکا عليه انقلاب اسلامي در طول سال‌هاي گذشته گفت: تصويب تحريم و تشديد تهديد در کار دولتي که حرکت خود را با تدبير و اميد و پرهيز از تنش در روابط خارجي آغاز کرده، بي‌تدبيري ديپلماتيک و نشان از برتري بي‌منطقي بر عقلانيت سياسي در تصميم‌گيري‌هاست. هاشمي رفسنجاني در پاسخ به گلايه يکي از حاضران از اوضاع اقتصادي مردم گفت: جاي تأسف است که در نظام اسلامي و براساس آمارها بگوييم ثروتمندترين دولت تاريخ، بدهکارترين دولت بود، اما وقتي در همين آمار آراي بيش از 50 درصدي يک نفر را در مقابل 5 نفر ديگر نگاه و مقايسه مي‌کنيم، به اين نتيجه مي‌رسيم که مردم با اميد وارد شدند و نااميد کردن مردم، با هر توجيهي، گناهي نابخشودني است. رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به اعضاي کابينه و شعارها و وعده‌هاي دکتر روحاني در ايام انتخابات، اظهار اميدواري کرد که توليد به چرخش درآيد، اقتصاد حرکت کند و کشور رونق بگيرد. هاشمي رفسنجاني با تشکر از حاضران که زحمت سفر به تهران را در ماه مبارک رمضان کشيدند، به ظرفيت‌هاي استان قزوين اشاره کرد و گفت: کشاورزي، صنعت پيشرفته، دانشگاه‌هاي فراوان و مهمتر از همه دين و اخلاق، بهترين سرمايه مردم قزوين براي آباداني دنيا و آخرت است.

ضيافت افطار عارف با حضور خاتمي ناطق و چهره‌هاي سياسي اصلاح‌طلب

ضيافت افطار محمدرضا عارف با حضور جمعي از شخصيت‌ها و فعالان سياسي و رسانه‌اي در مجتمع فرهنگي رايزن برگزار شد. به گزارش ايسنا، در اين مراسم چهره‌هاي شناخته‌شده‌اي نظير سيدمحمد خاتمي و علي‌اکبر ناطق نوري حضور داشتند. جعفر توفيقي، مرتضي حاجي، محمدرضا خاتمي، زهرا و نعيمه اشراقي و عبدالله رمضان‌زاده از ديگر چهره‌هاي حاضر در مراسم دوشنبه شب گذشته بودند. محمدرضا عارف و همسرش ميزبان اين ضيافت افطار بودند و با حضور بر سر ميزهاي مهمانان مراسم، ضمن خوش‌آمدگويي، با برخي از آنها گفت‌وگوهاي کوتاهي داشتند. سيدمحمد خاتمي پس از تماشاي تئاتري در تالار وحدت به کارگرداني سيدجواد هاشمي در ضيافت افطار عارف حاضر شده بود. جمعي از روزنامه‌نگاران و فعالان رسانه‌اي اصلاح‌طلب به همراه برخي از اعضاي ستاد انتخاباتي عارف در يازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري از جمله حسن رسولي سخنگوي اين ستاد نيز در اين مراسم حضور داشتند. تعدادي از اساتيد دانشگاه و چهره‌هاي عرصه فرهنگ و هنر نظير اميد مجد - استاد دانشگاه و نخستين مترجم قرآن به شعر فارسي - و حميد فرخ‌نژاد - بازيگر سينما - نيز در اين مراسم حاضر بودند.


 کوتاه از بهارستان 

 تعيين حقابه ايران از رودخانه ارس

رئيس مجلس شوراي اسلامي حقابه ايران از رودخانه ارس را براساس اظهار مسئول مربوطه، سالانه يک ميليارد متر مکعب اعلام کرد. به گزارش خانه ملت، علي لاريجاني گفت: آماري در خصوص حقابه ايران از رودخانه ارس اعلام شد که من خواستم رقم دقيق آن از سوي مسئولان مربوطه پرسش شود. رئيس مجلس افزود: براساس اعلام مسئولان مربوطه، حقابه ايران از رودخانه ارس، 25 متر مکعب در ثانيه است که در سال حدود 1 ميليارد متر مکعب خواهد بود.

دفتر رييس‌جمهور سابق تعطيل شود

يک نماينده مجلس گفت: تشکيل دانشگاه، قواعد خاص خود را دارد و ايجاد دانشگاه به نام احمدي نژاد غير‌قانوني است. به گزارش باشگاه خبرنگاران، عوض حيدر‌پور در تذکر شفاهي اظهار داشت: ايجاد و تأسيس دانشگاه‌ها قوانين مشخصي دارد و ايجاد دانشگاه به نام رئيس‌جمهور سابق نمي‌تواند قانوني باشد. نماينده شهرضا افزود: آقاي روحاني بايد مصوبه شوراي عالي انقلاب فرهنگي را در خصوص تأسيس اين دانشگاه لغو کند تا اجازه رانت‌خواري جديد از رئيس‌جمهور سابق گرفته شود. وي تصريح کرد: با وجود بحث‌هاي مطرح شده در خصوص مهدويت از سوي رئيس‌جمهور سابق و اعتقادات شيعيان بايد تسري موضوعات اين چنيني در مراکز علمي نظير دانشگاه مطبوع رئيس‌جمهور سابق گرفته شود. حيدرپور اضافه کرد: دفتر رئيس‌جمهور سابق که در ميدان ونک تشکيل شده است بايد از سوي آقاي روحاني تعطيل شود. همچنين بحث‌هايي از انتقال هداياي رئيس‌جمهور سابق به اين دفتر نيز وجود دارد که بايد به سرعت در مقابل آنها ايستادگي کرد. اين نماينده مجلس خاطرنشان کرد: رئيس‌جمهور سابق اگر مي‌خواهد در مکاني استقرار يابد بايد به دانشگاه علم و صنعت و يا مجمع تشخيص مصلحت نظام برود.

بحران آب در روستاهاي شازند

نماينده شازند از وضعيت آب شرب روستاهاي شازند با عنوان «بحران» ياد کرد. به گزارش خانه‌ملت، قاسم عزيزي در تذکري شفاهي از وزير نيرو خواست نسبت به تأمين اعتبار آب شرب روستاهاي شازند که وضعيت بحراني دارند، اقدام کند. عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس بيان کرد: تأمين اعتبار جهت آب شرب شهر شازند و 42 روستاي مسير خط انتقال آب از سد صالح شازند، تسريع در احداث پروژه راه شازند ـ خمين که مصوب سال 1381 سفر مقام معظم رهبري و هيأت دولت است و تأمين آب شرب شهر صنعتي آستانه از ديگر مواردي است که بايد مسئولان به آن توجه داشته باشند.

دريافت هزينه تير برق از مردم

رئيس کميسيون اصل نود از اقدام غير قانوني وزارت نيرو در دريافت هزينه تير برق، سيم و جرثقيل از مردم به منظور واگذاري انشعاب برق انتقاد کرد. به گزارش خانه‌ملت، محمدعلي پورمختار در تذکر شفاهي خطاب به وزير نيرو تذکر داد: براي واگذاري انشعاب برق، هزينه‌هاي اضافي از مردم اخذ مي‌شود؛ يعني هزينه تير برق، سيم، جرثقيل و کارگري که براي حفر زمين استفاده مي‌کند، از مردم دريافت مي‌شود که اين اقدام کاملاً غير قانوني است. وي بيان کرد: با وجود آنکه ديوان عدالت اداري هم در اين خصوص رأي داده ، اميدواريم اين مورد هر چه زودتر برطرف شود.

پورمختار رئيس کميسيون اصل 90 شد

نمايندگان مجلس شوراي اسلامي، محمدعلي پورمختار را به مدت يک سال ديگر به عنوان رئيس کميسيون اصل 90 قانون اساسي مجلس ابقا کردند. به گزارش خانه ملت، در نشست علني ديروز (سه‌شنبه 15 مرداد) مجلس شوراي اسلامي، انتخاب رئيس کميسيون اصل 90 در دستور کار قرار داشت که هيأت رئيسه مجلس، محمدعلي پورمختار نماينده مردم بهار و کبودرآهنگ و رئيس سال گذشته اين کميسيون را به صحن علني پيشنهاد کرد. پس از انجام رأي گيري، پورمختار با کسب 146 رأي از 175 رأي مأخوذه به مدت يک سال ديگر به عنوان رئيس کميسيون اصل نودم قانون اساسي مجلس انتخاب شد.


 الو مردم سالاري 

 تشکر از رئيس‌جمهور منتخب

دکتر حسن روحاني در ابتداي دوران رياست‌جمهوري‌شان ثابت کردند که چرا انتخابشان مورد اقبال جامعه جهاني قرار گرفته است ايشان در سخنراني روز تحليف با به کار بردن واژه‌هايي که رنگ و بوي تعامل با دنيا را داشت و استفاده نکردن از ادبيات سياسي خشن و نامتعارف ثابت کردند: «ادب مرد به زدولت اوست.»

محمدرضا جلاليان از دامغان

ضرورت رسيدگي به کارگران بيکار شده

بعضي از کارخانه‌ها به دلايل نامعلومي در دولت دهم تعطيل شدند و بسياري از کارگران بيکار شدند از دولت يازدهم انتظار مي‌رود رسيدگي به تامين معيشت کارگران را در اولويت قرار دهد.

شهروندي از تهران

قابل توجه مسوولان

شرکت بهره‌برداري مترو

مدتي است که فروش بليط يکساله مترو متوقف شده است زماني که مردم از کارکنان مترو علت را جويا مي‌شوند و اينکه چه زماني فروش دوباره آن آغاز مي‌شود مسوولان فروش بليط مترو مي‌گويند ديگر بليط يک ساله فروخته نمي شود و شوراي شهر هنوز در اين خصوص تصميم‌گيري نکرده است با توجه به اينکه مترو از وسايل نقليه عمومي است و اکثر مردم از مترو استفاده مي‌کنند و اين موضوع در کاهش آلودگي هوا و هم صرفه‌جويي در زمان و حمايت از شهروندان موثر است، خواهشمندم مسوولان شرکت بهره‌برداري مترو هر چه سريع‌تر به خواسته شهروندان پاسخ دهند.

جمعي از مسافران مترو

همکاري با دولت جديد

همه جناح‌ها و گروه‌هاي سياسي بايد با دولت جديد همکاري لازم را داشته باشند تا در سايه همدلي و وحدت مشکلات اقتصادي کشور حل شود.

احمدپور- تهران