نسخه شماره 3047 - 1391/08/07 -

سخنگوي قوه قضاييه با اشاره به نوسانات قيمت ارز:
اخلال در بازار ارز نمي‌تواند کار يک نفر باشد


درمان دردي وجود ندارد، نمک هم روي آن پاشيده مي‌شود


صف‌هاي ثبت نام رياست‌جمهوري موجب وهن نظام است


دولت از اشتباهات گذشته و وضعيت امروز کشور درس بگيرد


دولت به مشکلات مردم پاسخ فوري دهد


نقاط ضعف اقتصاد ايران از راه برنامه‌ريزي قابل حل است


رييس حکومت اخلاق خود را با انسان کامل مقايسه کند


اخبار کوتاه


کوتاه از بهارستان


الو مردم سالاري 44008133

محمد علي نجفي:
اصلاح طلبان در صورت مهيا بودن شرايط، در انتخابات شرکت مي کنند


طرحي براي تغيير وضعيت رابطه با انگليس نداريم


ديپلماسي

محمدعلي سبحاني در گفت‌و‌گو با«مردم‌سالاري»:
عدم اعتماد عامل شکننده بودن آتش‌بس سوريه است


نه از جنگ خبري است نه از عقب نشيني


اسرائيل به خود شليک نمي‌کند!

علي محمد حاضري:
جايي براي کتمان مشکلات پيش آمده وجود ندارد
حضور جريان رقيب در صحنه، اختلافات اصولگرايان را به حاشيه رانده بود
مرتضي نبوي:
شوراي نگهبان طرح جديد انتخابات را رد مي‌کند


حاميان ديروز، منتقدان امروز


مرلو – پونتي

عباس عبدي از سياست‌هاي دولت احمدي‌نژاد مي‌گويد:
فرافکنـي بـه جـاي پاسـخگويي

بازخواني زمان‌هاي تعيين شده توسط احمدي‌نژاد براي ريشه‌کني بيکاري
قرار بود بيکاري در سال 86 ريشه‌کن شود

مصطفي پورمحمدي :
نامه‌نگاري احمدي‌نژاد اشتباه محاسباتي بود


پيشنهاد‌هايي براي بازديد رئيس‌جمهور

6 آبان 1386 : روزهايي که مثل اين روزها بود و نبود!
آغاز سفرهاي دوره‌اي خاتمي


روي دکه


زير پوست خبر


كاريکاتور


 سخنگوي قوه قضاييه با اشاره به نوسانات قيمت ارز:
 اخلال در بازار ارز نمي‌تواند کار يک نفر باشد 

 سخنگوي قوه قضاييه با اشاره به فضاي ايجاد شده در رابطه با ممانعت قوه قضاييه از بازديد رييس‌جمهور از زندان اوين و اصرار احمدي‌نژاد بر اين امر گفت: ما اصلا نبايد اين قضيه را خيلي بزرگ، سنگين و به عنوان اختلاف بين قوا مطرح کنيم.

به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام غلامحسين محسني‌ اژه‌اي در نشست خبري در حاشيه هفتمين همايش دادستان‌هاي عمومي و انقلاب مراکز استان در مجتمع شهيد بهشتي قوه قضاييه در پاسخ به اينکه مصلحت انديشيده شده از سوي قوه قضاييه در ممانعت رييس‌جمهور براي بازديد از زندان اوين چه بوده است؟ گفت: در قانون اساسي وظايف همه از جمله سران قوا، دستگاه‌ها و نهادها مشخص شده است و اگر احيانا اختلافي بين سران قوا به وجود بيايد ساز و کار آن در قانون اساسي پيش‌بيني شده است. اگر اختلاف برداشت هم از اصل يا اصولي از قانون اساسي پيش بيايد باز هم قانون اساسي مساله را پيش‌بيني کرده است.

دادستان کل کشور گفت: هر دو رييس قوه به قانون اساسي ملتزم هستند. و اگر اختلافي پيش بيايد بلافاصله آن را به مرجع رافع اختلاف ارجاع مي‌دهند.

وي ادامه داد: مفسر قانون عادي، مجلس است اما تفسير قانون اساسي به عهده شوراي نگهبان است. اگر کسي از يک اصلي برداشت کند که اختيارات من اين مقدار است و کسي ديگر بگويد اختيارات اين مقدار نيست، قانون اساسي پيش‌بيني کرده که تفسير قانون اساسي با شوراي نگهبان است. سخنگوي قوه قضاييه گفت: تفسير اصل 113 يا هر اصل ديگري که در مورد آن اختلاف نظر وجود داشته باشد با شوراي نگهبان است و همه به آن ملتزم هستيم. محسني‌اژه‌اي در باره اينکه 90 درصد گراني‌هاي اخير مربوط به سوء مديريت‌ها و 10 درصد بقيه هم مربوط به اخلالگران است، گفت: نسبت به درصد، اطلاعات ريزي ندارم. اما عوامل متعددي وجود دارد که يک عامل آن، اخلال است.

محسني اژه‌اي ادامه داد: در بخش مربوط به اخلال، قوه قضاييه حتما برخورد مي‌کند و چنانچه سازمان‌هاي اطلاعاتي و امنيتي بتوانند عوامل اخلالگر را معرفي کنند و يا خود دادستان‌ها با دستوراتي که به ضابطينشان مي‌دهند، کشف جرم کنند، برخورد با آن طبق قانون تا مجازات بسيار سنگين پيش‌بيني شده است. وي افزود: تعدادي در اين زمينه دستگير شدند ولي همه‌ آنها اخلالگر به معناي اينکه قصد ضربه زدن به نظام را داشته باشند، نيستند. پرونده اين افراد در حال بررسي است و هنوز کيفرخواست در مورد هيچ کدام صادر نشده است. محسني‌ اژه‌اي در مورد محورهاي هفتمين همايش دادستان‌هاي عمومي و انقلاب مراکز استان گفت:‌ بخشنامه رييس قوه قضاييه در مورد اجراي احکام دادگاه‌ها بررسي شد تا هيچ حقي از محکوم‌عليه ضايع نشود. وي با اعلام اينکه در اين بخشنامه براي مديران کل دادگستري‌ها، مرکز فناوري اطلاعات قوه قضاييه، معاونت مالي، دادستاني‌ها و بخش‌هاي مختلف قوه قضاييه وظايفي پيش‌بيني شده است گفت: دادستان کل کشور هم براي نظارت بر اجراي دقيق اين بخشنامه موظف شده هر شش ماه يک بار گزارشي از روند اجراي اين بخشنامه را به رييس قوه قضاييه ارائه کند.

سخنگوي قوه قضاييه با اعلام اينکه بحث پيشگيري از وقوع جرم نيز بررسي شد گفت: با توجه به اينکه سال آينده انتخابات بزرگي را پيش‌ رو خواهيم داشت و همچنين با توجه به وجود مسائلي همچون گراني‌هاي موجود، دادستان‌ها در زمينه پيشگيري از وقوع جرم وظايفي را به عهده خواهند داشت. محسني‌اژه‌اي در مورد اظهارات اخير معاون اول رييس‌جمهور در خصوص دستگيري فردي به نام جمشيد بسم‌الله و تاثيرگذاري وي در اخلالگري‌هاي بازار ارز و اقدام دستگاه قضايي در اين راستا گفت: با توجه به اسمي که برده شد، اين موضوع را نه مي‌توانم تاييد و نه مي‌توانم رد کنم اما مسائل امروز ارزي به يک علت بستگي ندارد و اين‌گونه نيست که يک فرد بتواند قيمت‌ها را بالا و پايين ببرد. وي در پاسخ به اينکه به چه دليل نامه دوم رييس‌ قوه قضاييه رسانه‌اي شد؟ گفت: رييس‌جمهور اعتراض داشت که چرا رييس قوه قضاييه نامه را محرمانه زده و بخشي از نامه پاسخ‌هاي حقوقي داشت که ما براي تنوير افکار عمومي پاسخ‌ داديم.

سخنگوي دستگاه قضايي در پاسخ به اين که آيا قوه قضاييه مي‌تواند در خصوص گراني‌هاي اخير ورود پيدا کند؟ گفت: اگر در جايي احساس شود با توجه به شرايط بازار، کساني به دنبال ضربه زدن باشند و اينکه افرادي اجناس مورد نياز مردم را احتکار مي‌کنند و تعزيرات به هر دليل نتواند برخورد کند، قوه قضاييه حتما وارد مي‌شود.

دادستان کل کشور در خصوص آخرين وضعيت پرونده مهدي هاشمي گفت: وي در اختيار سازمان زندان‌ها و قوه قضاييه قرار دارد و زير نظر بازپرس از وي تحقيق مي‌شود. اين پرونده در مرحله تحقيقات است و هنوز کيفرخواست صادر نشده است. وي در مورد صحت اينکه از ابتداي سال جاري حدود 800 پرونده مفاسد اقتصادي تشکيل شده گفت: پرونده به طور طبيعي ممکن است تشکيل شود.

برخي ارقام پرونده‌ها را به طور کلي مطرح مي‌کنند و برخي در خصوص موردي خاص آماري را بيان مي‌کنند. دادستان کل کشور در خصوص اقدامات شوراي پول و اعتبارگفت: بانک مرکزي بايد هر چند وقت يک بار نسبت به ضوابط خود بازنگري داشته باشد. اما پس از بر ملا شدن فساد بانکي در سال 90، بانک مرکزي LCهاي داخلي را بازنگري کرد، در مورد اخذ وثيقه‌هاي مناسب بانکي دستوراتي داده شد و افزايش نظارت نيز از ديگر اقدامات بود که بازرسي‌هايي انجام دادند و مجوز يک بانک لغو شد و براي يک بانک ديگر حکم صادر شده است.

وي در خصوص سفرهيات اروپايي به ايران و قصد ملاقات آنها با جعفر پناهي و نسرين ستوده گفت: از ابتداي انقلاب تا کنون هيات‌هاي مختلفي در رده‌هاي گوناگون درخواست‌هايي را مطرح کرده‌اند و در داخل افراد در رده‌هاي مختلف مي‌توانند از بعضي زندان‌ها با هماهنگي بازديد کنند اما بستگي دارد که درخواست‌کننده چه کسي باشد و به دنبال چه چيزي باشد. اگر در چارچوب قوانين بود پذيرفته خواهد شد.


 درمان دردي وجود ندارد، نمک هم روي آن پاشيده مي‌شود 

 نايب رئيس مجلس با تأکيد بر لزوم پرهيز از مطرح شدن مسائل حاشيه‌اي، گفت: مسئولين زحمت مي‌کشند اما هنوز گرفتاري‌ها خيلي زياد است.

محمدرضا باهنر در گفت‌وگو با فارس، درباره تعداد امضاهاي طرح سؤال از رئيس‌جمهور گفت: با توجه به امضاهايي که به هيئت رئيسه اعلام کردند پس گرفته شده، به نظر مي‌رسد طرح سؤال از رئيس‌جمهور از حد نصاب افتاده باشد، اما مجلس اين هفته جلسه علني ندارد و منتظريم يکشنبه هفته آينده 14 آبان که جلسه مجلس تشکيل مي‌شود، دقيقاً امضاکنندگان به هيئت رئيسه اعلام کنند که چند نفر بر امضايشان مصر هستند تا کار، فرآيند آيين‌نامه‌اي خود را طي کند.

وي در پاسخ به سوالي در زمينه لزوم وحدت مسئولان قوا توضيح داد: اين موضوع توصيه مستمر و هميشگي مقام معظم رهبري بوده و مردم نيز همين مسئله را مي‌خواهند، اگر مشکلات جدي در کشور وجود دارد که بايد حل کنند، اما مسائلي هم هست که بحث حقوقي و قانوني است و نمايندگان بالاخره اختيارات و وظايفي دارند که آن را دنبال مي‌کنند، البته هيئت رئيسه تلاش مي‌کند نمايندگان تا جايي که امکان دارد، سؤالات، نظرات و پيشنهاداتشان را در قالب همان فرآيندهاي قانوني دنبال کنند، اما يک جايي هم ممکن است موضوع اين باشد که تمام راه‌هاي قانوني را رفتيم و به نتيجه نرسيديم، بنابراين بايد از اختيارات ديگر قانوني‌مان استفاده کنيم. نايب رئيس دوم مجلس با تأکيد بر اينکه هيئت رئيسه موظف به اجراي دقيق آيين‌نامه است، خاطرنشان کرد: اگر تعدادي از نمايندگان مجلس استيضاح يا سؤالي را مطرح کنند و تعداد امضاهاي آن نيز حدّ نصاب داشته باشد و موضوع با مذاکرات و جلسات حل نشود، قاعدتاً ديگر راهي نداريم و موظفيم به آيين‌نامه عمل کنيم. وي با اشاره به نامه‌نگاري‌هاي اخير برخي سران قوا، گفت: واقعاً مردم اين نوع برخوردها را نمي‌پسندند؛ شرايط اقتصادي کشور، در موقعيت مناسبي نيست البته تلاش‌هايي انجام مي‌شود، اما بعضاً به نتيجه نرسيده و مشکلات اقتصادي زيادي داريم و توليد با مسائلي مواجه است، از اين رو قاعدتاً نبايد مسائل حاشيه‌اي مطرح شود.

باهنر ادامه داد: در حالت معمول، داستان از زماني شروع شد که آقاي رئيس‌جمهور درخواست کرد بازديدي از زندان اوين داشته باشد، قوه قضاييه هم اين ترديد را داشت و نگران بود که اين بازديد تبديل به يک جريان سياسي يا مسائل ديگري شود، علي‌الخصوص که يکي از دوستان آقاي احمدي‌نژاد هم‌اکنون دوران مجازاتش را طي مي‌کند. وي اضافه کرد: در هر صورت قوه قضاييه طي نامه‌اي محرمانه اجازه بازديد نداد و سپس آقاي رئيس‌جمهور مسئله را علني کرد و نامه‌نگاري انجام شد، استدلال حقوقي کرد و قوه قضاييه هم پاسخ داد، اما بايد دانست اين‌گونه رفتارها مشکلي را از کشور حل نمي‌کند.محمدرضا باهنر با ذکر اين نکته که مشکلات کشور کم نيست، تصريح کرد: مسئولين زحمت مي‌کشند اما هنوز گرفتاري‌ها خيلي زياد است، مسئولان به جاي اينکه به اين مشکلات توجه و آنان را برطرف کنند، به مسائل حاشيه‌اي مي‌پردازند و اين موضوعات بيشتر روح و ذهن افکار عمومي را جريحه‌دار مي‌کند، يعني با وجود آن که آلام و درمان دردي وجود ندارد، گاهي نمک هم روي آن پاشيده مي‌شود و اين جاي تأسف دارد.


 صف‌هاي ثبت نام رياست‌جمهوري موجب وهن نظام است 

 عضو فراکسيون رهروان ولايت مجلس ضمن دفاع از مصوبه اخير کميسيون شوراها مبني بر تعيين ضوابط جديد براي کانديداهاي انتخابات رياست جمهوري گفت: تشکيل صف‌هاي طولاني براي ثبت نام در انتخابات رياست جمهوري موجب وهن نظام است و منطقي‌تر اين است که ثبت نام کانديداها قاعده‌مند شود. عبدالرضا عزيزي با اشاره به پيش‌بيني تاييد 100 نماينده فعلي و ادوار مجلس براي اثبات رجل سياسي بودن کانديداها در مصوبه کميسيون شوراها ،به ايسنا گفت: آيا اگر کسي نتواند از يک سوم نمايندگان تاييد بگيرد مي‌تواند رييس جمهور باشد؟ آيا اگر کسي نتواند 100 نماينده را با خود همراه کند،‌ مي‌تواند يک ملت را با خود همراه کند؟ اگر 100 نماينده کسي را قبول نداشته باشند، آيا يک مملکت او را قبول خواهد داشت؟

وي افزود: تعيين ضوابط جديد براي کانديداها اتفاقا کار بسيار خوبي است و باعث مي‌شود هر کس از جايش بلند نشود و براي کانديداتوري ثبت‌نام کند. در حال حاضر و با قانون موجود در انتخابات رياست جمهوري 2 تا 3 هزار نفر اعم از منافق، غيرمنافق، انقلابي و ضد انقلاب ثبت نام مي‌کنند و بعد از اينکه از فيلترها رد نمي‌شوند، مي‌گويند جمهوري اسلامي تعداد زيادي را رد صلاحيت کرده است. نماينده شيروان يادآور شد:‌ شوراي نگهبان کجا وقت مي‌کند صلاحيت چند هزار نفر را در انتخابات بررسي کند آيا اين جز ايجاد هزينه براي نظام است؟ در حالي که اگر قاعده‌اي براي ثبت‌نام کانديداها وجود داشته باشد اين هزينه ايجاد نخواهد شد. رييس کميسيون اجتماعي مجلس تصريح کرد: ما در کشور حزب قوي نداريم که احزاب براي انتخابات نماينده معرفي کنند بنابراين ناچاريم تاييد رجل مذهبي بودن کانديداها را به خبرگان و رجل سياسي بودن آن‌ها را به نمايندگان بسپاريم. در اين صورت کساني که به معني واقعي مي‌توانند رييس جمهور شوند تقريبا از شرايط يکساني برخوردار مي‌شوند و وزن‌شان شبيه هم خواهد بود. اين عضو فراکسيون رهروان ولايت با تاکيد بر اينکه مصوبه کميسيون شوراها براي هيچ کس حتي اصلاح‌طلبان ايجاد مشکل نمي‌کند افزود: در اين مصوبه آمده که 100 نماينده اعم از نمايندگان فعلي يا ادوار کانديدا را تاييد کنند. اصلاح‌طلبان نيز تاکنون نمايندگان زيادي در ادوار مختلف مجلس داشته‌اند.


 دولت از اشتباهات گذشته و وضعيت امروز کشور درس بگيرد 

 نايب رييس کميسيون اقتصادي مجلس خواستار تحويل به موقع بودجه سال 92 به مجلس براي رعايت حق مجلس در انجام کارهاي کارشناسي بر روي بودجه سال آتي شد و افزود: دولت با تاخير در ارائه بودجه زمان مناسب و کافي را از مجلس براي اعمال کار کارشناسي و تخصصي بر روي بودجه دريغ مي کند .

روح‌الله بيگي ايلانلو در گفت‌و‌گو با خانه ملت گفت:نهايي شدن بودجه کشور نيازمند زمان کافي و مناسب است که با تاخير در ارائه بودجه اين زمان و نظم از دست مي‌رود و در نتيجه نوعي بي‌نظمي مالي و برنامه‌اي در کشور به وجود مي آيد تا جايي که حتي به جاي اينکه اجراي لايحه بودجه از اول فروردين آغاز شود از اواسط ارديبهشت آغاز مي‌شود که اين موضوع به ضرر کشور است.

نماينده مياندوآب افزود:تاخير دولت در ارسال لايحه بودجه به مجلس باعث کاهش کيفيت رسيدگي به بودجه توسط مجلس مي‌شود چون طبق آيين‌نامه مجلس، وقت کافي و آنچه قانون معين کرده نخواهد داشت. بيگي ايلانلو تاکيد کرد:عدم تحويل به موقع لايحه بودجه، به نوعي بيانگر کم‌توجهي دولت به ‌نظرات کار‌شناسي مجلس است.

وي ادامه داد: با توجه به اين که در ماه هاي پاياني دولت دهم نيز به سر مي بريم، فرصت براي ارزيابي کار‌شناسي و صحيح ارقام بودجه و ميزان اعتبارات محدود خواهد بود و زمينه توزيع نامناسب اعتبارات و عدم توازن ارقام درآمدي و هزينه‌اي را فراهم مي‌کند که حاصل آن منجر به کسري بودجه سالانه خواهد شد.

وي تاکيد کرد: انجام هر کاري در زمان مناسب آن فايده دارد و امروز بسياري از مشکلات اقتصادي کشور ناشي از تاخير در ارائه بودجه در سال هاي گذشته است.

نايب رييس کميسيون اقتصادي مجلس خواستار تحويل به موقع بودجه سال 92 به مجلس براي رعايت حق مجلس در انجام کارهاي کارشناسي برروي بودجه سال آتي شد و افزود: دولت با تاخير در ارائه بودجه زمان مناسب و کافي را از مجلس براي اعمال کار کارشناسي و تخصصي بر روي بودجه دريغ مي کند و اميدواريم سال‌جاري از اين اقدام اجتناب کرده و از مشکلات موجود کشور درس گرفته و بودجه سال 92 را در نيمه آذرماه تحويل مجلس دهد.


 دولت به مشکلات مردم پاسخ فوري دهد 

 رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح از اقدامات انقلابي قوه قضائيه، وزارت اطلاعات و سپاه در برخورد با اخلالگران بازار ارز و طلا که به عنوان نفوذ‌هاي عوامل استکبار در داخل و در مرزها عمل مي‌کردند، سپاسگزاري کرد. به گزارش دفتر ويژه رئيس ستاد کل نيروهاي مسلح، سرلشکر سيدحسن فيروزآبادي گفت: اين ملت سزاوار آن است که ما خدمتگزار آنها باشيم.

وي افزود: امروز متاسفانه مسائل مربوط به بازار ارز و قيمت‌ها که البته بخشي از آن ناشي از تحريم‌هاي دشمنان قسم‌خورده ملت ايران است، مهمترين مسئله مردم، مساله معيشت و نظارت و کنترل قيمت‌ها است. انتظار دارند دولت محترم که در برخي صحنه‌ها کارآمدي خود را نشان داده است به حل و فصل آنها بپردازد و پاسخي فوري به مشکلات مردم بدهد.

عضو شوراي عالي امنيت ملي ادامه داد: گفت‌وگوي سياستمداران در اين دو سه ماهه نشان مي‌داد که مجلس محترم به خاطر جلوگيري از گراني‌ها تمايل به اجراي مرحله دوم هدفمندي يارانه‌ها ندارد حال که متاسفانه به هر دليل مردم افزايش قيمت‌ها را دنبال مي‌کنند، دولت بايستي يارانه مردم را به موقع بپردازد و پرداخت يارانه‌ها به عنوان حق مردم و تعادل بخشي به معيشت مردم نبايستي مورد چالش قرار گيرد تا ان‌شاءالله در وقت خود مبلغ مقرر را دولت به دست مردم برساند. عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام تاکيد کرد: امروز مصلحت نظام اقتضاء مي‌کند به پاسخ فشارهاي دشمن و در جهت مقابله با اهداف آنها مسئولين تکيه اصلي خود را بر حل مشکلات معيشتي مردم قرار دهند.


 نقاط ضعف اقتصاد ايران از راه برنامه‌ريزي قابل حل است 

 دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام گفت: مسئله نوسانات بازار ارز و تورم در کشورمان از راه مشاوره با کار‌شناسان و اتخاذ تدابير تخصصي اقتصادي قابل برطرف شدن است. به گزارش ايلنا، محسن رضايي در بيست و دومين يادواره 52 شهيد روستاي يزدل شهرستان آران و بيدگل که با حضور مسوولان و اقشار مختلف مردم برگزارشده بود با بيان مطالبي پيرامون رشادت‌هاي رزمندگان در طول هشت سال دفاع مقدس گفت: با وجود تمامي فعاليت‌ها و زحماتي که طي 33 سال گذشته در دوران دولت‌هاي مختلف در عرصه اقتصادي انجام شده است، متاسفانه نقاط ضعفي در اقتصاد ايران وجود دارد. وي با بيان اينکه تحريم‌هاي اقتصادي کنوني عليه نظام مقدس جمهوري اسلامي در دوران هر دولتي اتفاق مي‌افتاد و اثراتي مانند امروز بر جاي مي‌گذاشت، تصريح کرد: تحريم‌هاي اقتصادي عليه کشور نشانه ناتواني دشمنان در عرصه‌هاي سياسي و نظامي است و آنان تصور مي‌کنند ايران اسلامي از راه اقتصادي ضربه پذير است.

رضايي خاطرنشان کرد: دشمنان کشتيراني کشور را تحريم، خريد نفت از ايران را نيز محدود کردند و حتي اجازه جابجايي پول به بانک‌هاي کشور را نمي‌دهند چون از ظهور قدرتي اعتقادي در دنيا هراس دارند.

دببر مجمع تشخيص مصلحت نظام با بيان اينکه، مسئله نوسانات بازار ارز و تورم در کشورمان از راه مشاوره با کار‌شناسان و اتخاذ تدابير تخصصي اقتصادي قابل برطرف شدن است تاکيد کرد: براي مقابله با تحريم‌ها بايستي مانند دوران دفاع مقدس مجاهدانه تلاش کنيم.


 رييس حکومت اخلاق خود را با انسان کامل مقايسه کند 

 رييس‌جمهور با انتقاد از توليد علومي که عمق و کنه آن نژادپرستي و سلطه‌گري است، از پيشنهاد خود به سران يکي از کشورهاي بزرگ جهت جمع‌آوري بمب‌هاي اتم و صرف پول آن براي مردم خبر داد.

به گزارش ايسنا، محمود احمدي‌نژاد در مراسم اختتاميه ششمين جشنواره بين‌المللي فارابي سخت‌ترين و مهم‌ترين ماموريت انسان را عبور از مرحله حيوانيت به دايره انسانيت عنوان کرد و گفت: علوم حقيقي انساني آن است که راه را براي عبور انسان از مرحله حيواني به فضاي ملکوتي انساني بگشايد. انسان اين ظرفيت را دارد که به بالاتر يا پايين‌تر از مرحله خود صعود و يا سقوط کند. نشانه‌هاي سقوط و صعود بسيار زياد است و ما آنها را در تاريخ مشاهده کرده‌ايم.

وي با طرح اين سوال که هدف ما از تحصيل و گسترش علم چيست؟ گفت: آيا هدف پر کردن جيب‌ها و رسيدن به اغراض حيواني است؟

احمدي‌نژاد با بيان اين‌که هر فردي در هر کاري بايد تحولات و تصورات خود را اندازه‌گيري کند تا ميزان موفقيت خود را بسنجد، گفت: به عنوان مثال رييس يک حکومت بايد هر روز معنويات، اخلاق و آرزوهاي خود را با انسان کامل مقايسه کند. اگر از آنها دور شد معلوم است که پشت سر او چه اتفاقي مي‌افتد. دنبال هر انديشه‌اي جز انديشه انسان کامل باشيم، نتيجه آن سقوط است.

احمدي‌نژاد يادآور شد: چند ماه قبل با رييس يک کشور بزرگ و به ظاهر قدرت بزرگ ديدار داشتم، در آنجا مطرح کردم که چقدر خوب است که بمب‌هاي اتم جمع شده و پول آن خرج مردم شود.


 اخبار کوتاه 

 دفاع مقدس تکرار خواهد شد

رئيس دفتر مقام معظم رهبري گفت: مردم تا آخر پاي انقلاب اسلامي ايستاده‌اند و شک ندارم اگرمقام معظم رهبري اراده فرمايند بار ديگر دفاع مقدس تکرار خواهد شد و مردم اين سرزمين لحظه‌اي از نظام و رهبري خود دريغ نخواهند کرد. به گزارش ايلنا، آيت‌الله‌محمد محمدي‌گلپايگاني در مراسم صبحگاه مشترک تشييع پيکر مطهر خلبانان شهيد نهاجا نقش مردم در پاسداري و حفاظت از انقلاب اسلامي را بسيار مهم دانست و گفت: ما اين نقش را به خوبي در دوران دفاع مقدس ديديم. مردم درآن دوران از رزمندگان و نيروي هوايي حمايت کردند و هرگاه پروازي براي حمله اعزام مي‌شد اين مردم بودند که دستهاي خود را بلند مي‌کردند و براي موفقيت رزمندگان خلبانان ما دعا مي‌کردند.

بررسي عملکرد دولت در دانشگاه شيراز با حضور کواکبيان

نشست بررسي عملکرد دولت‌هاي نهم و دهم با حضور مصطفي کواکبيان در دانشگاه علوم پزشکي شيراز برگزار مي‌شود. به گزارش فارس، نشست بررسي عملکرد دولت‌هاي نهم و دهم در عرصه سياست‌ داخلي و خارجي به همت انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه علوم پزشکي شيراز با حضور مصطفي کواکبيان دبيرکل حزب مردم سالاري برگزار مي‌شود. اين نشست ساعت 18:30 يکشنبه در سالن مطهري دانشکده پزشکي دانشگاه علوم پزشکي شيراز برگزار مي‌شود.

شکايت مهدي‌هاشمي از ايران

مهدي‌هاشمي بهرماني از روزنامه «ايران» به دادسراي فرهنگ و رسانه شکايت کرد. به گزارش فارس، مهدي‌هاشمي که پيش از اين از دو روزنامه اصولگرا شکايت کرده بود، از دو روزنامه ديگر شکايت کرد. وکيل خانوادگي‌هاشمي رفسنجاني هفته گذشته با حضور در شعبه 9 دادسراي فرهنگ و رسانه، شکايت مهدي‌هاشمي از دو روزنامه ديگر را به ثبت رساند. «ايران» يکي از دو روزنامه‌ايست که از آن به اتهام افترا و توهين از طريق نشر اکاذيب شکايت و مدير مسئول آن نيز از سوي دستگاه قضايي احضار شده است. پيشتر، شعبه 12 دادسراي فرهنگ و رسانه براي مديران مسئول دو روزنامه ديگر که فرزند‌هاشمي رفسنجاني از آنها شکايت کرده، احضار شده‌اند.

نامزدهاي اصولگرايان کمتر باشد

برخي اعضاي جبهه پيروان خط امام و رهبري با آيت‌الله مهدوي ‌کني ديدار داشتند و در اين جلسه قرار شده براي ورود کانديداهاي کمتر از جريان اصولگرايي، تلاش شود. به گزارش فارس هفته گذشته برخي اعضاي جبهه پيروان خط امام و رهبري با آيت الله مهدوي ‌‌کني ديدار کردند که عسگراولادي دبيرکل جبهه پيروان، باهنر و کوهکن به عنوان شوراي مرکزي اين جبهه در اين جلسه حضور داشتند. استراتژي‌اي که در اين جلسه دنبال شده ايجاد وحدت بين‌ اصولگرايان بوده و قرار شده براي ورود کانديداهاي کمتر از جريان اصولگرايي تلاش شود.

انفجار اتوبوس زائران ايراني در بغداد 5 کشته برجاي گذاشت

انفجار يک اتوبوس حامل زائران ايراني در نزديکي بغداد که صبح شنبه به وقوع پيوست به کشته شدن پنج تن و زخمي شدن 12 تن ديگر منجر شد؛ در عين حال در حادثه‌اي ديگر در شمال شرق بغداد نيز پنج تن ديگر کشته شدند. به گزارش ايسنا، منبعي که خواست نامش فاش نشود به خبرگزاري شينهوا گفت که اولين حادثه در محله تاجي در 20 کيلومتري شمال بغداد و در پي انفجار بمبي رخ داد که در يک اتوبوس کارگذاشته شده بود. بنا بر گزارش خبرگزاري هندوآسيا و خبرگزاري شينهوا، وي گفت که زائران ايراني راهي مکاني مقدس در بغداد براي گراميداشت تعطيلات عيد قربان بودند.در حادثه‌اي ديگر نيز بر اثر انفجار يک بمب جاده‌اي در شمال شرقي بغداد پنج تن کشته و 13 تن ديگر نيز زخمي شدند.

سوء‌استفاده دشمن از تنش‌ها

عضو مجلس خبرگان رهبري با تأکيد بر اينکه سران سه ‌قوه اختلاف‌نظرهاي خود را در جلسات خصوصي مطرح کنند، گفت: فضاي تنش‌زا موجب سوء‌استفاده و موفقيت دشمن مي‌شود. آيت‌الله حسن ممدوحي در گفت‌وگو با فارس به ضرورت وحدت قوا اشاره کرد و اظهار داشت: قواي سه‌گانه پايه‌هاي يک کشور هستند و اختلافات يک نوع لغزش و تنش در کشور ايجاد کرده و بسيار خطرناک است. عضو مجلس خبرگان رهبري با تأکيد بر اينکه اختلافات قوا در داخل کشور به عنوان موفقيت براي دشمنان به شمار مي‌رود، تصريح کرد: اين اقدامات موجب سوء‌استفاده دشمن خواهد شد هرچند قصد مسئولين صدمه زدن به کشور نيست. وي به رسانه‌‌اي نشدن اختلاف نظرهاي سران سه قوه اشاره کرد و گفت: بايد در جلسات خصوصي اختلاف نظرها مطرح و بررسي شود؛ در همه جاي دنيا اين مسائل وجود دارد و ممکن است مقامات با يکديگر اختلاف سليقه داشته باشند اما بايد اين مسائل از درون حل شود.

پورموسوي دبير کميسيون ماده 10 احزاب شد

مدير کل سياسي وزارت کشور، مسئوليت دبيرخانه کميسيون ماده 10 احزاب را بر عهده گرفت. به گزارش فارس، دبيري کميسيون ماده 10 احزاب وزارت کشور به «محمدعلي پورموسوي» مدير کل سياسي اين وزارتخانه واگذار شد. پيش از اين محمود عباس‌زاده مشکيني مسئوليت دبيرخانه کميسيون را بر عهده داشت که هفته گذشته به عنوان استاندار ايلام منصوب شد.

کميسيون ماده 10 احزاب، نهادي است که بر اساس ماده 10 قانون فعاليت احزاب و جمعيت‌ها مصوب 30/3/1361 هيئت وزيران، تشکيل شده و وظيفه بررسي درخواست تأسيس انجمن‌هاي سياسي و صنفي و ارائه آن براي صدور مجوز تأسيس به وزارت کشور و پس از آن معرفي به قوه قضاييه براي ثبت در آن قوه به منظور فعاليت رسمي را بر عهده دارد. اين کميسيون متشکل از نمايندگان سه قوه (هر قوه 2 نماينده) و محل آن در وزارت کشور به عنوان متولي امورات مربوطه‌است.


 کوتاه از بهارستان 

 تکليف سوال از رئيس‌جمهور يکشنبه آينده مشخص مي‌شود

سخنگوي هيات رييسه مجلس با اشاره به اين که تا روز يک شنبه هفته آينده يعني اولين جلسه علني بعد از تعطيلات مجلس‌، نمايندگان فرصت پس گرفتن و يا اضافه کردن امضاي جديد را دارند، افزود: تکليف سوال از رئيس جمهور يکشنبه آينده مشخص مي‌شود.

عبدالرضا مصري عضو فراکسيون اصولگرايان رهروان ولايت مجلس شوراي اسلامي‌در گفتگو با مجلس نيوز، در خصوص وضعيت سوال از رييس‌جمهور گفت: تا روز يک شنبه هفته آينده يعني اولين جلسه علني بعد از تعطيلات مجلس‌، نمايندگان فرصت پس گرفتن و يا اضافه کردن امضاي جديد را دارند.

نماينده کرمانشاه تاکيد کرد: تا اين روز (يکشنبه هفته آينده) هنوز نمي‌توان در مورد تعيين تکليف قطعي اين طرح صحبتي کرد چرا که ممکن است تعداد امضاها افزايش و يا بالعکس، کاهش يابد.

وضعيت اسفبار زلزله‌زدگان

نماينده ورزقان با بيان اين‌که آتش‌سوزي در چادر زلزله زدگان افزايش يافته است، گفت: طي اين مدت در منطقه ورزقان 35 چادر طعمه حريق شده است. الله وردي دهقاني در گفت‌وگو با خانه ملت، درباره وضعيت زلزله‌زگان به وعده دولتمردان اشاره کرد و گفت: در همان نخستين روزها پس از حادثه زلزله مسئولاني که براي بازديد به منطقه آمده بودند، وعده دادند در عرض 2 ماه مردم زلزله زده را اسکان مي‌دهند. نماينده ورزقان با بيان اين‌که شهر ورزقان خسارت زيادي ديده و تقريباً تمام زيرساخت‌ها از بين رفته است، گفت: با توجه به اين‌که سيستم آب رساني، برق، جاده‌ها همه از بين رفته نمي توان انتظار داشت در طول مدت 2 ماه تمام اين مشکلات رفع شود.

وي با بيان اين‌که هر زلزله شامل 3 مرحله اقدامات مي‌شود، گفت: برنامه‌ريزي‌ها بايد بر اساس اسکان اضطراري، اسکان موقت و در نهايت اسکان دائم در مناطق زلزله‌زده صورت گيرد.

عضو کميسيون صنايع و معادن با بيان اين‌که نزديک بودن فصل سرما را از خيلي وقت پيش به مسئولان هشدار داده بوديم، تصريح کرد: علي‌رغم گذشت 2 ماه نه تنها اسکان موقت صورت نگرفته بلکه هنوز زلزله‌زدگان در چادرها زندگي مي‌ کنند.

استيضاح تمام وزرا در يک استيضاح

عضو کميسيون برنامه و بودجه گفت: مي توان در خواست استيضاح تمام وزرا را در يک استيضاح نامه تنظيم کرد چرا که بر اساس قانون تمامي وزرا در کنار يکديگر مسئوليت تضامني يعني مسئوليت مشترک دارند و در يک مجموعه مشترک در حالت فعاليت هستند.

عزت‌الله يوسفيان‌ملا در گفت و گو با خانه ملت افزود: در اظهارات اين دو مسئول هر دو نفر مدعي هستند که وضعيت محصولات پتروشيمي و فولادي و مديريت عرضه و تقاضا در بازار اين محصولات ، ناشي از قصور طرف مقابل است به نحوي که وزير صنعت و معدن وتجارت بورس کالا را متهم و حتي تهديد به اقدام قانوني کرده ودر مقابل نيز مدير بورس کالا نيز اختيارات و بالطبع آن مسئوليت وضعيت فعلي را به وزير صنعت و معدن نسبت مي دهد.

نماينده آمل اين دست از اظهارات از جانب دولت را فرافکني محض توصيف و تصريح کرد: هر دو اين مسئولان در وضعيت فعلي نقش داشته و مسئوليت تضامني نسبت به شرايط فعلي گراني کالاها دارند.

يوسفيان ملا با اشاره به اين که کليه هيئت دولت در خصوص تمامي مسائل کشور مسئول هستند، تاکيد کرد:در قانون اساسي داريم که مي توانيم يک جا تمام وزراي دولت را استيضاح کرد.

تکذيب رايزني ‌جاسبي

رئيس کميسيون آموزش و تحقيقات با انتقاد از انتشار خبري درباره رايزني جاسبي براي تعليق دو هفته‌اي تحقيق و تفحص از دانشگاه آزاد اسلامي گفت: اصلا چنين در خواستي از سوي رئيس پيشين دانشگاه آزاد اسلامي مطرح نشده است.محمد مهدي زاهدي در گفت‌وگو با خانه ملت، با تکذيب خبري در مورد رايزني جاسبي با نمايندگان، براي مخالفت با طرح تحقيق و تفحص از دانشگاه آزاد در صحن علني مجلس که در برخي رسانه‌ها منتشر شده بود اظهار داشت: متاسفانه بعضي از رسانه‌ها با انجام کارهاي غير اخلاقي درصدد شايعه پراکني هستند. نماينده کرمان ادامه داد: خداوند اين افراد را هدايت کند تا بتوانند اخلاق اسلامي و حرفه‌اي را رعايت کنند چراکه به هيچ عنوان چنين درخواستي از سوي رئيس پيشين دانشگاه آزاد اسلامي مطرح نشده است. اين نماينده مجلس با بيان اينکه در هفته گذشته تحقيق و تفحص از دانشگاه آزاد اسلامي جزو دستور جلسه مجلس شوراي اسلامي بود، افزود: اگر بنا بود تحقيق و تفحص از دانشگاه آزاد اسلامي تعليق شود يا به مدت دو هفته به تعويق افتد، در دستور جلسه مجلس قرار نمي‌گرفت.


 الو مردم سالاري 44008133 

 قابل توجه مسوولان بانک مرکزي

براي کاهش قيمت سکه و طلا لازم است دست‌اندرکاران بانک مرکزي با عرضه سکه در بانک کارگشايي سبب کاهش قيمت آن شوند.

شهروندي ازتهران

تقدير و تشکر

در سال‌هاي گذشته کارگران در نمايشگاه مطبوعات با گرفتن کرايه زياد از مسوولان غرفه اقدام به جابجايي وسايل آنان مي‌کردند اما اکنون با برنامه‌ريزي مسوولان برپائي نمايشگاه نظم در نمايشگاه برقرار شده است و کارگران با قيمت مناسب وسايل مورد نياز غرفه‌ها را جابجا مي‌کنند به همين دليل از دست‌اندرکاران برپايي نمايشگاه تقدير و تشکر مي‌کنم.

محمدزاده- تهران

تقاضا از مسوولان صداوسيما

به منظور بازديد هر چه بيشتر جوانان از نوزدهمين نمايشگاه مطبوعات لطفا مسوولان صداو سيما در اين خصوص تبليغ بيشتري از شبکه‌هاي مختلف سيما پخش کنند.

يک شهروند


 محمد علي نجفي:
 اصلاح طلبان در صورت مهيا بودن شرايط، در انتخابات شرکت مي کنند 

 محمدعلي نجفي که هم اکنون عضو شوراي شهر تهران هم هست اعتقاد دارد اصلاح‌طلبان هر‌گاه فکر کنند، مي‌توانند خدمت کنند و امکاني براي جلوگيري از ضعيف‌تر شدن کشور و رفتن به سمت اضمحلال اجتماعي بيابند، وارد صحنه مي‌شوند سابقه اصلاح طلبان نشان مي‌دهد که آنان دلسوز نظام هستند، راحت طلب نيستند و اگر شرايط لازم مهيا باشد، در انتخابات حضور پيدا مي‌کنند.

اين فعال سياسي اصلاح‌طلب، معتقد است: در شرايط فعلي کشور قيمت دلار يک عدد و ساعت بعد عدد ديگري است. هيچ کس نمي‌داند که فردا چند تومان به قيمت دلار اضافه يا کم مي‌شود متاسفانه در فضاي سياسي کشور نيز شرايط ناپايدار وجود دارد لذا در مورد انتخابات و تصميم اصلاح طلبان نمي‌توان حرفي زد بايد سه ماه صبر کرد تا التهاب فضاي سياسي برطرف شود و بعد از آن تصميم گيري کرد.نجفي در مورد انتخابات رياست جمهوري معتقد است که حضور اصلاح‌طلبان در انتخابات رياست جمهوري هنوز به صورت جدي مطرح نشده است اما در شوراي شهر من فکر مي‌کنم همه قبول دارند که کانديداي اصلاح طلب داشته باشند اما بحث اين است که آيا اين کانديدا‌ها در قالب يک ليست و نام واحد باشد يا نه. لذا در مورد رياست جمهوري اصولا در مورد اينکه اصلاح طلبان کانديداي اصلاح طلب داشته باشند يا نداشته باشند تصميمي در اين زمينه گرفته نشده است. چرا که قبل از آن بايد مقدماتي فراهم شود که براساس آن مقدمات و تحليل از شرايط اوضاع است که تصميم گيري انجام مي‌شود.

وي در گفت وگو با ايلنا در مورد طرح وحدت ملي گفت: متاسفانه خيلي از افرادي که در مورد وحدت ملي صحبت مي‌کنند بيشتر توجه‌شان متوجه گروه‌هاي سياسي در کشور است نه وحدت ملي که از پايگاه مردمي برخوردار باشد. اگر کسي بخواهد دنبال وحدت ملي به عنوان يک جريان عمومي مردمي براي حمايت و حفاظت از انقلاب اسلامي باشد، خيلي متفاوت از جرياني است که در جهت وحدت احزاب سياسي به وجود مي‌آيد.

نجفي تاکيد کرد:آنچه که تاکنون عده‌اي از آن به عنوان وحدت ملي ياد مي‌کنند بيشتر متوجه وحدت گروه‌هاي سياسي است. بسط پايه‌هاي مشروعيت يکي از چالش‌هاي مقابل هر نظامي است و هر نظامي که مي‌خواهد رشد کند، بايد مشروعيت مردمي خود را افزايش دهد ولي متاسفانه در سال‌هاي اخير خلاف جهت حرکت شده است. محدود شدن پايه‌هاي اجتماعي باعث شده مرتبا سرمايه‌هاي اجتماعي تقليل پيدا کند. اگر بخواهيم سرمايه‌هاي اجتماعي را افزايش دهيم بايد پايه‌هاي مشروعيت اجتماعي را نيز تقويت کنيم و اين امر بدون حضور واقعي و گسترده اصلاح طلبان در صحنه سياسي ميسر نيست. و اين تصميم مهمي است که حاکميت بايد اتخاذ کند و بگويد که آيا اين راه را انتخاب مي‌کنند يا راه اداره کشور در يک فضاي محدود و بسته را دنبال خواهد کرد اما در سناريويي که بخواهد تنها وحدت بين اعضاي اصولگرايي را ايجاد کند قطعا اصلاح طلبان در آنجا جايي ندارند و کانديداهايي هم نخواهند داشت. در مورد بخش ديگر سوال شما بايد بگويم در مورد انتخابات رياست جمهوري اتفاق انتخابات مجلس نخواهد افتاد بلکه تمام تلاش اصلاح طلبان اين است که به يک تحليل مشترک برسند و از پايگاه تحليل مشترک اقدام کنند.

وي در اين باره افزود: اينکه حاکميت فعلي چه خواهد کرد و آيا احساس نياز به اصلاح طلبان دارد يا نه واقعيتي است که چيزي از آن نمي‌دانيم. در مورد اقتصاد نيز هنوز معلوم نيست که وضعيت يک ماه بعد ما چه خواهد شد و آيا به اين نتيجه مي‌رسند که در حال حاضر از موضع بي‌نيازي با اصلاح طلبان صحبت کنند.

نجفي در مورد عملکرد 8 ساله دولت کنوني و شرايط اقتصادي و اينکه تحليلگران معتقدند بسياري از اين مسائل پس از اتمام دوران دولت وي ظهور و بروز بيشتري خواهد يافت و در ‌‌نهايت دولت بعدي ميراث دار مشکلات دولت احمدي‌نژاد خواهد شد با اين شرايط آيا بهتر نيست اصلاح طلبان براي بدست گرفتن دولت آينده اقدام نکنند؟ گفت: عملکرد دولت دهم و نهم آنقدر بد بوده است که آثار سوئي در آينده از آن ظاهر خواهد شد و البته بايد گفت چيزي که اکنون ظاهر شده برنامه‌هاي 5 تا 6 سال قبل دولت است. البته بايد منتظر آثار سوئي باشيم که بعداً ظاهر مي‌شود. اما اين موضوع باعث نخواهد شد که اصلاح طلبان وارد عرصه انتخابات نشوند هرچند وقتي اين آثار ظاهر شد قطعا آن را به پاي مديريت وقت مي‌نويسند. مصلحت انقلاب و حفظ نظام ايجاب مي‌کند اصلاح طلبان بيايند، مسئوليت بپذيرند و ما معتقديم که هرکس که بيايد و مسووليت بگيرد قطعا با مشکلات حادي مواجه خواهد شد.وي افزود: اصلاح طلبان هر‌گاه فکر کنند، مي‌توانند خدمت کنند و امکاني براي جلوگيري از ضعيف‌تر شدن کشور و رفتن به سمت اضمحلال اجتماعي بيابند، وارد صحنه مي‌شوند سابقه اصلاح طلبان نشان مي‌دهد که آنان دلسوز نظام هستند، راحت طلب نيستند و اگر شرايط لازم مهيا باشد، در انتخابات حضور پيدا مي‌کنند گر امروز بين جريان‌هاي مختلف سياسي در جبهه اصولگرايان دعوايي مشاهده مي‌کنيم اين دعوا، دعواي قدرت است. افرادي که امروز منتقد دولت شده‌اند و بيان مي‌کنند در دولت اقداماتي انجام شده که منجر به تضعيف نظام شده است، بر موج انتقادات سوار شده و بر سر قدرت با دولت اختلاف پيدا کرده‌اند. در همين موردي که نمايندگان معترض بودند «چرا احمدي‌نژاد با 120 نفر به نيويورک رفته» در واقع حرف اصليشان چيز ديگري بود. اين بحث نبود که در سازمان ملل چه افرادي بايد حضور يابند تا مشکلات بين‌المللي و تحريم‌ها حذف شود.

نجفي با بيان اينکه اما دعواي اصلاح طلبان، دعواي دستيابي به کرسي قدرت و حاکميت نيست تصريح کرد: بلکه دعواي ما دلسوزي براي جلوگيري از فروپاشي نظام و مقابله با تحليل بيشتر توانايي کشور است. هر گروهي سرکار بيايد با دشواري‌هايي مواجه مي‌شوند که براي سروسامان بخشيدن وضعيت کشور لازم است دست به اقدامات اساسي بزنند چنانچه حاکميت قبول کند کشور ما با مشکل مواجه است و براي عبور از اين بحران بايد فضاي سياسي را باز کرد به نحوي که پايه‌هاي مشروعيت مردمي بسط پيدا کند و براي اين بسط نياز به اصلاح طلبان است در آن صورت بايد فضاي کاملا آزاد و سالم انتخاباتي را فراهم کنند. هر چند ممکن است در اين فضا نيز اصلاح طلبان در ‌‌نهايت بازنده انتخابات شوند ولي فرق نمي‌کند که ببرند و يا ببازند. به نظر من فقط در اين شرايط است که اصلاح طلبان با يک کانديداي جدي و حداکثري وارد انتخابات مي‌شوند. وي در مورد اقبال جامعه به اصلاح طلبان گفت: بدنه اجتماعي طرفدار اصلاح طلبان تنها به آقاي خاتمي و 50، 60 فعال سياسي اصلاحات ختم نمي‌شود. جريان مردمي که در لايه‌هاي اجتماعي نفوذ و حضور دارند بايد اين جريان را قانع کنند ضمن اينکه به نظر من اگر فضا ايجاد نشود قانع کردن جريانات اجتماعي در لايه‌هاي مختلف بسيار مشکل است مردم ما تاکنون مشکلات بسياري را تحمل کردند. در حوزه‌هاي مختلف اقتصادي، اجتماعي، سياسي و فرهنگي بحران‌هاي بسياري به کشور تحميل شده است. علاوه بر بحران‌هاي پيش آمده، سياست‌هاي نادرست دولت نهم و دهم نيز سبب شده که فشار‌ها بيش از پيش خودنمايي کنند البته برخي بحرانها ريشه در گذشته دارند ولي طي اين 7 سال شاخ و برگ پيدا کرده‌اند من پيدايش و تشديد بحران را به معناي فروپاشي نظام جمهوري اسلامي و عامل تولد جنبشي عليه آن نمي‌دانم معتقدم مردم ناراضي هستند اما نارضايتي آنها از شيوه عملکرد و مديريت مسوولان کشور است. به واقع نارضايتي آن‌ها به اصل نظام باز نمي‌گردد و اگر ما هوشمندانه و با تدبير عمل کنيم شاهد آنچه در انقلاب 57به وقوع پيوست نخواهيم بود. در اين شرايط مسلما قادر به بازسازي اجتماعي و سياسي کشور خواهيم بود.نجفي همچنين در مورد اين موضوع که عده‌اي به دنبال مقصر مشکلات پيش آمده بين مسوولان بالا دست نظام هستند تصريح کرد: آقاي احمدي‌نژاد و يارانش با زيرکي تمام تلاش مي‌کنند از زير بار مسئوليت‌هايي که به عهده آنهاست شانه خالي کنند و مجموعه مشکلات و نارسايي‌هاي پيش آمده را به گردن ديگران بيندازند. حتي در بعضي موارد تلويحا مقصر مشکلات و بحران‌ها را مردم، قوه مقننه و قضاييه مي‌دانند. ولي من فکر نمي‌کنم که مردم اين حرف‌ها را قبول داشته باشند چون در اين 7 سال حرف‌هاي ضد و نقيض بسياري از فرد اول اجرايي کشور شنيده‌اند و مي‌توانند آن‌ها را با هم مقايسه کنند احمدي‌نژاد درباره هلوکاست موارد تحريک کننده‌اي در سطح بين المللي مطرح کرد. حالا بيان مي‌کند «کاري کرده‌ايم که غلط بوده است». در برخي موارد، مواضع ايشان در طول يک ماه چندين بار عوض مي‌شود. بقيه طرفداران و هيات دولت او نيز اين مشکل را دارند؛ به گونه‌اي که وزير اقتصاد و دارايي دولت چند بار از مردم تقاضا کرد، ارز نخرند و اگر ارز بخرند ضرر مي‌کنند يا در مورد طلا نيز همين منوال حاکم بود. مردم فراموش کار نيستند که بخواهند مواضع آنها را در طول 7 سال فراموش کنند ايشان بار‌ها گفته‌اند که دولت نهم و دهم يکي از پاک‌ترين دولت‌هاست اما تنها دولتي است که در کارنامه‌اش شاهد اختلاس 3 هزار ميلياردي، اختلاس در شرکت بيمه ايران و چند اختلاس ديگر هستيم و عده‌اي از بالا‌ترين مقامات کشور مورد اتهام قرار گرفته‌اند.وي در مورد نقش خاتمي و هاشمي براي نزديک شدن اصولگرايان و اجماع اصلاح طلبان همچنين خاطرنشان کرد:اصلاح طلبان هنوز به اجماع مشخصي در خصوص نامزدي آقاي خاتمي نرسيده‌اند و همانطور که عرض کرديم در رابطه با مصاديق کانديداتوري صحبت‌هايي انجام نداده‌اند آقاي هاشمي مشاوري امين و صاحب نظر در مسائل کشور است مسئوليت‌هاي بزرگي در کشور داشته‌اند و حتي زماني که مسووليت نداشته باشند نيز همواره طرف مشورت قرار مي‌گيرند و با رهبري و گروه‌هاي سياسي در سطوح مختلف به مذاکره مي‌نشينند جريان اصلاحات امروز از انسجام و يکپارچگي برخوردار است و آقاي هاشمي به عنوان مشاور مورد اعتماد گروه‌هاي اصلاح طلب است. فکر مي‌کنم در انتخابات رياست جمهوري نيز با وي مشورت خواهند کرد.نجفي در مورد تلاش اصولگرايان براي تخريب هاشمي به دنبال دستگيري فرزندانش گفت: آقاي هاشمي ويژگي‌اي دارد که ممکن است بسياري نداشته باشند؛ آن هم روحيه بالاي ايشان است. هاشمي در جريان هفتم تير و بعد از انفجار ساختمان رياست جمهوري توانست بر اوضاع مسلط شود اگر او نبود تسلط بر اوضاع هم آسان نبود، اگر استواري ايشان نبود قطعا انقلاب و نظام اسلامي با مشکلات بيشتري مواجه مي‌شدند آقاي هاشمي در رابطه با دستگيري فرزندانش گفته است: «فرزندان من نيز مثل همه مردم هستند و اگر بنا است حکم قضايي در رابطه با آنان اجرا شود بايد به زندان بروند». با وجود روحيه مقاوم‌اش، روحيه لطيفي دارد به نحوي که حتي اين روحيه لطيف، به او اجازه نمي‌داد که در مسند قضا بنشيند. بنابراين طبيعي است که به خاطر عاطفه پدري و روحيه لطيفي که دارد از زنداني شدن فرزندانشان ناراحت باشند. با‌شناختي که از ايشان داريم وي قطعا نظام جمهوري اسلامي را از فرزندانشان بيشتر دوست دارند.


 طرحي براي تغيير وضعيت رابطه با انگليس نداريم 

 سخنگوي وزارت خارجه کشورمان با بيان اينکه مردم ايران خاطره خوبي از رفتارهاي دولت انگليس ندارند، اعلام کرد تهران فعلاً طرح خاصي براي ايجاد تغيير در وضعيت رابطه با لندن دنبال نمي‌کند.

رامين مهمان‌پرست در گفت‌وگو با فارس در مورد تحريم هاي يک جانبه عنوان کرد مسيري که اتحاديه اروپا در تحريم‌هاي يکجانبه عليه ايران دنبال مي‌کند، مسيري نادرست، غيرمنطقي، غيرعادلانه و نهايتاً بر عليه منافع کشورهاي اروپايي است مردم ايران از وضعيت کنوني در روابط با لندن ناراضي نيستند.

سخنگوي دستگاه ديپلماسي درباره سفر هيئت پارلماني اتحاديه اروپا به ايران که اعتراضات صهيونيست‌ها و مقامات آمريکايي را برانگيخته، نيز خاطرنشان کرد: آنچه که متأسفانه در دنياي غرب صورت مي‌گيرد ايجاد تصويري غيرواقعي از کشورهاي مستقل است. آنها با کمک رسانه‌هاي وابسته تلاش مي‌کنند تا ترس و نگراني غيرواقعي از کشورهاي مستقل و قدرتمند را در افکار عمومي ايجاد کنند. به همين خاطر فکر مي‌کنيم بايد در زمينه ديپلماسي عمومي و روشن کردن ذهن مردم دنيا و معرفي واقعيت‌هاي کشورمان به افکار عمومي دنيا از همه زمينه‌هاي ممکن بهره ببريم.

وي ادامه داد: اينکه هيئت‌هاي پارلماني به عنوان نمايندگان مردم رفت و آمد کنند، نبايد موجبات نگراني باشد. مگر اينکه برخي جريانات سياسي و کشورهاي غربي نگران اين باشند که واقعيت‌هاي کشور و ملت ما با تصويري که سعي کردند ارائه کنند، متفاوت باشد و اين رفت و آمدها حقانيت کشور ما را به اثبات برساند و از اين جهت نگران آگاهي افکار عمومي باشند.

مهمان‌پرست با اشاره به مشکلات جدي که اتحاديه اروپا با آن روبرو است، گفت: بحران‌هاي اجتماعي و اقتصادي در غرب ريشه‌اي است و آمريکايي‌ها تلاش کردند در حد ممکن اين بحران را از داخل کشورشان به کشورهاي اروپايي منتقل کنند و دنباله روي برخي کشورهاي اروپايي و يا مجموعه اتحاديه اروپا از سياست‌هاي آمريکا براي آنها مشکلات زيادي را به وجود آورده است.مهمان‌پرست اضافه کرد: اگر اتحاديه اروپا بخواهد خود را از اين ظرفيت محروم کند، بدين معناست که به خاطر پيروي از سياست‌هاي هدفمند مقامات آمريکايي منافع ملي خود را زير پا مي‌گذارد. توصيه ما هميشه اين بوده که کشورهاي اروپايي از هويت مستقل خود دفاع و ارزش‌ و جايگاه خود را به خوبي درک کرده و براي حل مشکلات و تأمين منافع‌ ملي از همه ظرفيت‌ها استفاده کنند.

سخنگوي وزارت خارجه افزود: در صورتي که اين آمادگي براي داشتن يک رابطه مفيد و سودمند به طور متقابل در کشورهاي اروپايي به وجود بيايد، مي‌توانيم گام‌هاي مثبتي را برداريم که منافع کشورهاي اتحاديه اروپا، کشور ما و کشورهاي همسايه ما را تأمين کند.

به باور وي مسيري که اتحاديه اروپا در تحريم‌هاي يکجانبه عليه ايران دنبال مي‌کند، مسيري نادرست، غيرمنطقي، غير عادلانه و نهايتاً بر عليه منافع کشورهاي اروپايي است.

مهمان‌پرست درباره آينده روابط تهران و لندن و اينکه آيا با گذشت حدود يک سال از قطع روابط سياسي مستقيم، پالسي از سوي طرف مقابل براي برقراري مجدد روابط داده شده؟ با بيان اينکه ملت ما خاطره خوبي از رفتار خصمانه دولت انگليس ندارد، به حرکت‌هاي نسنجيده‌اي که مقامات انگليسي در خارج کردن ديپلمات‌هايشان و ايجاد زمينه‌ براي قطع روابط سياسي مستقيم انجام دادند اشاره کرد.

سخنگوي وزارت خارجه اظهار داشت: مردم ما خيلي از اين وضعيت ناراضي نيستند؛ آنها احساس مي‌کنند رابطه با ساير کشورها موقعي مفيد خواهد بود که در اين رابطه رفتار خصمانه مشاهده نشود.وي گفت: ما فعلاً طرح خاصي براي ايجاد تغيير در وضعيت رابطه با انگليس دنبال نمي‌کنيم.مهمان‌پرست در خصوص مذاکرات ايران و گروه 1+5 با بيان اينکه آخرين بار در اجلاس مسکو پيشنهادهاي کاملاً مشخصي را به 1+5 ارائه کرديم، اظهار داشت: اين پيشنهادات براي اينکه مذاکرات نتايج مثبتي را در برداشته باشد، مي‌تواند مفيد باشد.وي با ذکر اين نکته که طرف مقابل در همان زمان پيشنهادات ايران را جامع و سازنده توصيف کرد، يادآور شد: فرصت خواستند تا پاسخ پيشنهادات را ارائه کنند آقاي جليلي به عنوان نماينده جمهوري اسلامي ايران پيشنهادات روشن ما را مطرح کرد و اين طرف مقابل بوده که تا الان پاسخي را نداده است.

مهمان‌پرست با اشاره به تحريم‌هاي اخير اتحاديه اروپا عليه کشورمان، اظهار داشت: در همين فاصله اقدام به تحريم و فشار بيشتر کردند که از نظر ما رويکردي اشتباه و اشتباه محاسباتي است که با توسل به اين شيوه‌ها، بخواهند حقوق ملت ما را ناديده بگيرند و يا مردم ما را تسليم خواسته‌هاي خود کنند.وي با اشاره به اظهارات کاترين اشتون مبني بر آمادگي براي ادامه مذاکرات، تصريح کرد: بارها اعلام کرديم روش‌هاي اشتباه و اعمال فشار با گفت‌وگوهاي سازنده همخواني و سازگاري‌ ندارد.به گفته مهمان‌پرست بهترين و سريع‌ترين راه براي حل اين مسئله، دست برداشتن از بهانه‌گيري و به رسميت شناختن اين حق است.سخنگوي وزارت خارجه درباره کنفرانس خاورميانه عاري از سلاح هسته‌اي که قرار است در ماه دسامبر در هلسينکي پايتخت فنلاند برگزار شود، با بيان اينکه بحث خاورميانه عاري از سلاح هسته‌اي همواره جزو اولويت‌هاي اقدامات ما بوده،‌گفت: ما پيشگام اين موضوع بوديم.وي با ذکر اين نکته که رژيم صهيونيستي تاکنون به عنوان تنها مانع تحقق اين ايده بوده و در اين راستا مزاحمت ايجاد کرده، گفت: زماني اينگونه اجلاس‌ها مفيد خواهد بود که شرايط لازم براي اجبار رژيم صهيونيستي به پيوستن به NPT و رفتن به سمت از بين بردن سلاح‌هاي هسته‌اي و دست برداشتن از تهديد کشورهاي مختلف از به ‌کارگيري اين سلاح‌ها به نتيجه مطلوبي برسد.

مهمان‌پرست در ارزيابي از موفقيت طرح اخضر ابراهيمي نماينده ويژه دبيرکل سازمان ملل در سوريه براي برقراري آتش‌بس در عيد قربان، با بيان اينکه تمام تلاش‌ ما اين است که امنيت در منطقه برقرار شود و زمينه‌ بي‌ثباتي و ناامني از بين برود، اظهار داشت: بحران در سوريه به نفع هيچ کدام از کشورهاي منطقه نيست و ناامني و بي‌ثباتي در اين کشور مي‌تواند در آينده تأثير منفي خود را بر همه کشورهاي منطقه بگذارد.

وي افزود: همه بايد تلاش کنند درگيري و خشونت‌ها متوقف شود و جلوي فعاليت‌هاي گروه‌هاي مسلح غيرمسئول در داخل سوريه گرفته شود.


 ديپلماسي 

 نبايد وقفه‌اي در مذاکره 1+5 با ايران به وجود آيد

سخنگوي وزارت امور خارجه روسيه تاکيد کرد برگزاري انتخابات رياست‌جمهوري در آمريکا نبايد باعث بوجود آمدن وقفه طولاني در روند مذاکرات گروه «1+5» و ايران در خصوص برنامه هسته‌اي اين کشور شود.

به گزارش خبرگزاري نووستي، الکساندر لوکاشوويچ سخنگوي رسمي وزارت امور خارجه روسيه در کنفرانس مطبوعاتي در مسکو اعلام کرد که با وجود برگزاري انتخابات رياست‌جمهوري در آمريکا نبايد وقفه طولاني در مذاکرات نمايندگان کشورهاي عضو گروه «1+5» و ايران در خصوص برنامه هسته‌اي اين کشور بوجود آيد.

لوکاشوويچ روز گذشته در پاسخ به سوال يکي از خبرنگاران در اين خصوص که آيا انتخابات رياست‌جمهوري در آمريکا تاثيري بر روند مذاکرات در زمينه برنامه هسته‌اي ايران خواهد داشت، گفت: مواضع روسيه در اين زمينه همانطور که بارها اعلام کرده‌ايم بر اين اساس است که اين مذاکرات بايد هر چه سريعتر از سر گرفته شوند. ما بر اين عقيده هستيم که بروز وقفه طولاني اصلا مجاز نيست، چرا که اين مسئله پيچيده‌اي است که بعد از ملاقات‌هاي بسيار در چارچوب مذاکرات گروه «1+5» و ايران حاصل شده و نبايد اجازه داد تا خللي در آن بوجود آيد.

اين ديپلمات بلندپايه يادآور شد: البته اين يک واقعيت عيني که دولت آمريکا درگير برگزاري انتخابات رياست‌جمهوري است، ولي ما معتقديم که وقفه طولاني در مذاکرات پيرامون برنامه هسته‌اي ايران نبايد بوجود آيد.

لوکاشوويچ همچنين تاکيد کرد: تماس‌ها و گفت‌وگوهاي مستقيم و مستمر بين «سعيد جليلي» دبير شوراي عالي امنيت ملي ايران و «کاترين اشتون» مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا، چارچوب بسيارخوبي براي ادامه حرکت به سمت جلوي روند مذاکرات ايران و گروه «1+5» است و مقامات مسکو در شرايط کنوني از اين وضعيت راضي هستند.

مخالفت انگليس با اقدام نظامي عليه ايران

انگليس اعلام کرد که «در حال حاضر» با اقدام نظامي عليه ايران بر سر برنامه‌ هسته‌اي مخالف است و با ادعاي اينکه تحريم‌ها موثر بوده‌اند، افزود: بايد به ديپلماسي فرصت داده شود.

به گزارش ايسنا، خبرگزاري رويترز از لندن با اعلام اين خبر گزارش داد: اين اظهارات در پي انتشار خبري در روزنامه‌ گاردين مطرح شد که در آن آمده بود انگليس طرح‌هاي آمريکا براي استفاده از پايگاه‌هايش به منظور حمايت از افزايش سربازان در خليج فارس را به دليل هشداري حقوقي مبني بر اين که يک حمله پيشگيرانه نامشروع خواهد بود، رد کرد.

سخنگوي ديويد کامرون، نخست‌وزير انگليس ضمن خودداري از اظهارنظر درباره‌ اين توصيه‌ حقوقي گفت: دولت معتقد نيست که اقدام نظامي عليه ايران اقدام صحيحي در حال حاضر باشد.

وي افزود:‌ ما مي‌خواهيم شاهد کار کردن تحريم‌ها که تا حدودي اثرات آنها آغاز شده است و همچنين تعامل با ايران باشيم.

گاردين گزارش داده بود که انگليس تقاضاي رسمي آمريکا براي استفاده از پايگاهش به منظور تقويت نيروي نظامي را رد کرده است.

يک سخنگوي کامرون که خواست نامش فاش نشود، گفت : برنامه‌ريزي‌هاي احتمالي چيزي است که ما به صورت روزمره انجام مي‌دهيم، قطعا ما همکاري نزديکي به عنوان مثال با آمريکا، همان طور که در گذشته داشته‌ايم، در رابطه با استفاده از پايگاه‌هاي انگليس داريم.

وي افزود: ما با شرکاي‌مان در آمريکا به صورت روزمره صحبت مي‌کنيم. ما به جزييات اين مذاکرات نمي‌پردازيم اما در گذشته همکاري‌هايي در خصوص استفاده از پايگاه‌هاي انگليس داشته‌ايم.

خنثي‌سازي تصوير سازي غلط غرب

سفير کشورمان در برلين با اشاره به سفر هيئتي از پارلمان آلمان به تهران و القائات دشمنان براي ارائه تصويري نادرست از ايران در صحنه بين‌الملل، گفت: اين گونه سفرها تصويرسازي‌هاي غلط عليه جمهوري اسلامي را خنثي مي‌کند.

عليرضا شيخ عطار سفير جمهوري اسلامي ايران در برلين در گفت‌وگو با فارس، درباره سفر گروه دوستي پارلماني آلمان و ايران به تهران، اظهار داشت: علي‌رغم نوسانات روابط سياسي با آلمان متأثر از نوسانات رابطه ايران و غرب، روابط پارلماني دو کشور همواره به صورت مستمر وجود داشته و هر ساله حداقل 2 تا 3 هيئت پارلماني بين دو کشور مبادله شده‌ است.

وي به ديدار رؤساي پارلمان‌هاي دو کشور در سال گذشته در حاشيه اجلاس بين‌المجالس اشاره کرد و گفت: اعضاي گروه دوستي پارلماني آلمان و ايران در پارلمان آلمان هر دو سال يک بار تغيير مي‌کنند که در حال حاضر «بيژن جيرسرايي» که ايراني تبار نيز هست و نماينده پارلمان از منطقه کلن و از حزب ليبرال دموکرات مي‌باشد، در حدود هشت ماه پيش رياست اين گروه را عهده‌دار شده است.

سفير ايران در آلمان با اشاره به القائات دشمنان جمهوري اسلامي و تلاش آنها براي ارائه چهره و تصويري نادرست از ايران در صحنه بين‌الملل و افکار عمومي به خصوص در بين مردم اروپا، اين گونه سفرها را خنثي کننده اين تصويرسازي‌هاي غلط عنوان کرد.

شيخ عطار با بيان اينکه آلمان در بين کشورهاي اروپايي در طول سه الي چهار سال گذشته بيشترين تعداد نمايندگان پارلمان را به ايران اعزام کرده و گفت‌وگوهاي صريحي بين دو طرف انجام شده و طرف ايراني انتقادات خود را نسبت به غرب مطرح و طرف مقابل نيز آنچه در رابطه با ايران در ذهن داشته مطرح و پاسخ‌هايي را دريافت کرده و برداشت‌ها تلطيف شده، خاطرنشان کرد: اين نوع ديپلماسي پارلماني مي‌تواند بسيار کارآمد باشد.


 محمدعلي سبحاني در گفت‌و‌گو با«مردم‌سالاري»:
 عدم اعتماد عامل شکننده بودن آتش‌بس سوريه است 

يک کارشناس ارشد مسائل خاورميانه با بيان اينکه آتش‌بس عيدقربان به آتش‌بس شکننده معروف شده است، گفت: علت ثمربخش نبودن اين آتش‌بس آن است که دو طرف هيچ اعتمادي به يکديگر ندارند.محمدعلي سبحاني، تحليل‌گر مسائل خاورميانه با اشاره به اينکه آتش‌بس عيدقربان در سوريه به آتش‌بس شکننده معروف شده است، اظهار داشت: هيچ‌کدام از دو طرف تمايلي به اين آتش‌بس نداشتند و در واقع اين آقاي اخضر ابراهيمي بود که با توجه به موقعيتش به عنوان نماينده سازمان ملل و نماينده اتحاديه عرب در امور سوريه فکر مي‌کرد که بايد يک اقدامي در اين زمينه صورت بگيرد و بهترين کار هم آن است که از فرصت‌ها استفاده کند و اعلام آتش‌بس کند.

وي با اعلام اينکه البته هيچ‌کس اميدي نداشت که اين آتش‌بس به يک نقطه تاثيرگذار و نتيجه‌بخش برسد، يادآور شد: البته علت آن است که دو طرف هيچ اعتمادي به يکديگر ندارند و همچنين هيچ چشم‌اندازي براي اينکه آتش‌بس براساس طرحي يا در چارچوب يک برنامه‌اي مدون و مشخصي صورت بگيرد و به نتيجه برسد هم وجود ندارد لذا اين آتش‌بس از قبل هم مشخص بود که چندان شانسي براي موفقيت ندارد و به همين دليل اين آتش‌بس به عنوان آتش‌بس شکننده معروف شد.

سبحاني در ادامه خاطرنشان کرد، تنها اتفاق مثبتي که رخ داده اين است که در هر صورت يک مقداري از حجم درگيري‌ها و از حجم تلفات کم شده است و تا حدودي فضاي عيد هم کمک کرده مردم يک نفسي بکشند اما اين هيچ دليلي براي آن نيست که بگوييم اين آتش‌بس رعايت شده است و درگيري‌ها در همه جا از دو طرف متاسفانه ادامه دارد ولي تا حدودي حجم آن نسبت به قبل از اين روزها کم بوده است اين کارشناس ارشد مسائل استراتژيک در خصوص راه برون رفت از بحران سوريه اظهار داشت: در حال حاضر شرايطي که در سوريه وجود دارد به بن‌بست رسيده يعني نه دولت و نه مخالفين هيچ کدام نتوانستند صحنه را مديريت کنند و شرايط را به يک نقطه قابل قبول برسانند بنابراين در داخل بن‌بستي وجود دارد که اين بن‌بست ظاهرا چشم‌اندازي براي يک زمان کوتاه مدت براي حلش نيست.وي تصريح کرد: در حال حاضر نه آن کساني که حامي مخالفين هستند به اندازه‌اي که به هر حال مخالفين بتوانند بر دولت فائق آيند کمک مي‌کنند و نه کمک‌هاي بين‌المللي و نه تصميم‌بين‌الملل در خصوص سوريه گرفته شده و از طرف ديگر نيز در داخل سوريه دولت هم اقتدار خودش را از دست داده و امکان جمع کردن شرايط در سطح کلي را ندارد، بنابراين مادامي که يکي از طرفين در داخل قدرت بيشتري پيدا نکند و جامعه بين‌المللي هم به يک وحدت نظري در رابطه با مساله بحران سوريه نرسند به نظر نمي‌رسد که وضعيت تغيير چنداني بکند.

سبحاني با اعلام اينکه البته تلاش‌هاي انسان دوستانه در سطوح مختلف احترام و پيگيري و لازم و ضروري است، ابراز عقيده کرد اما با اين وجود بعيد به نظر مي‌رسد که بدون دخالت نيروهاي بين‌المللي و جامعه جهاني تفاوت زيادي در شرايط موجود اتفاق افتد اين کارشناس ارشد مسائل استراتژيک همچنين به حضور و تلاش‌هاي اخضر ابراهيمي درباره حل بحران سوريه اشاره کرد و يادآور شد حضور آقاي اخضر ابراهيمي چندان موثر در حل اين بحران نبوده چرا که ايشان کاري اضافه بر آن کاري که آقاي کوفي عنان انجام داده يا مي‌توانسته انجام بدهد را نداشته است ولي در هر حال آقاي اخضر ابراهيمي با مردم سوريه هم زبان است و شايد نشان دهد که فعال‌تر به نظر مي‌رسد اما در هر حال کاري از پيش نرفته است.


 نه از جنگ خبري است نه از عقب نشيني 
نويسنده : سيامک کاکايي

 علي‌رغم مسائلي که در رسانه‌ها از آن صحبت مي‌شود و گاه از آن با عنوان عقب‌نشيني ترکيه در مقابل سوريه نام مي‌برند، اما شرايط کلي نگاه ترکيه به سوريه تغيير محسوسي نکرده است. مقامات ترکيه همچنان بر ضرورت تغيير نظام سياسي در سوريه و حتي بر بحث رفتن بشار اسد تاکيد دارند. از اين ميان تنها تفاوتي که به نظر مي‌رسد به عنوان يک گزينه در وضعيت نگرش ترکيه پديد آمده مساله حمايت ترکيه از جايگزيني احتمالي فردي به جاي بشار اسد، همانند جايگزيني فاروق‌الشرع است که داوود اوغلو وزير امور خارجه ترکيه از آن صحبت کرده است. نگاه نخست اين است که ترکيه در طول يک سال و نيم گذشته در نوک جبهه متخاصم سوريه قرار داشته است. همان جبهه‌اي که به دنبال تغيير سياسي در سوريه است و سعي کرده اولويت سياست خارجي خود را مبتني بر حمايت از مخالفان، تجهيز و حمايت از آنها قرار دهد، تا جايي که حتي بخش‌هايي از خاک خود را نيز در اختيار شبه نظامي‌ها و پناهجويان سوري گذاشته که آنها در اين مناطق استقرار و اسکان پيدا کرده‌اند. در نتيجه بازگشت از اين سياست براي ترکيه و دولت اردوغان قدري دشوار و پرهزينه است. بدين مفهوم که صحنه داخلي ترکيه و نگاه احزاب منتقد و مخالف به سياست خارجي ترکيه به گونه‌اي است که به طور مستمر افرادي نظير کمال قليچ دار اوغلو رهبر حزب جمهوري خلق، به چالش مي‌کشند. همچنين خطاب‌هاي تندي عليه داوود اوغلو دارند و معتقدند سياست خارجي ترکيه از عقلانيت کافي در قبال سوريه برخوردار نبوده است. به نظر مي‌رسد چنين امري مي‌تواند موقعيت سياسي حزب عدالت و توسعه را در داخل تنزل دهد. مساله انتخابات رياست جمهوري و موقعيت سياسي اردوغان وضعيت موجود و روند سياست خارجي ترکيه در ارتباط با سوريه به عنوان همسايه‌اش بي‌تاثير از اين مساله نخواهد بود. نگاه دوم آن است که ترکيه به سمت تخاصم بيشتر با سوريه حرکت کند که از اين ديدگاه امکانات و ابزار و مقدمات لازم فراهم نيست که به شکل خودسرانه وارد يک اقدام نظامي‌عليه سوريه شود و احتمال آن بسيار ضعيف است. به دليل آنکه ترکيه در چنين موقعيتي قرار ندارد و همچنين حاصل هر گونه تهاجمي، براي ترکيه چه نفعي در بر خواهد داشت و آيا دگرگوني سياسي در سوريه متضمن تامين منافع و امنيت ترکيه در آينده خواهد بود؟ اين مسائل در شرايطي است که موضوع کردها و مطرح شدن هويت يابي کردها در سوريه به يک چالش امنيت ملي براي ترکيه تبديل شده است. بنابراين دولت ترکيه نه نسبت به حاصل چنين سياستي اطمينان دارد و نه اينکه شرايط دروني و داخلي، منطقه‌اي و بين‌المللي براي ترکيه فراهم است. ترکيه تلاش مي‌کند وضعيت‌گذار جنگي و تنش مرزي با سوريه را در سطح حداقل حفظ کند که حفظ اين وضعيت مي‌تواند براي سياست‌هاي اردوغان مهم تلقي شود و بتواند افکارعمومي را اقناع کند و حتي منتقدان در داخل را نيز تحت‌الشعاع قرار دهد که اين کشور سوريه است که اقدام به عمليات‌هاي ايذايي مي‌زند و ترکيه بايد از خود دفاع کند. علاوه بر اين چنين وضعيتي توجيهي براي استمرار سياست ضدسوري ترکيه يعني تقويت و توجيه مخالفان، ساماندهي و کمک به ارتش آزاد سوريه است. اکنون ترکيه در وضعيت دوگانه‌اي نسبت به سوريه قرار گرفته، بدين معنا که نه مي‌تواند متوسل به جنگ شود و نه آنکه مي‌تواند تغيير اساسي در سياست خود در قبال سوريه ايجاد کند. از اين منظر استقرار سياست کنوني ترکيه اگر دچار تغيير هم شود با شيب ملايم‌تري ادامه دارد. اردوغان و تيم سياسي وي به تغيير اساسي دست نخواهند زد که ايجاد تغييرات در چنين سطحي فرصت براي به چالش کشيدن سياست خارجي ترکيه است.

منبع: ديپلماسي ايراني


 اسرائيل به خود شليک نمي‌کند! 
نويسنده : فاطمه ذوالفقاريان

 حمله رژيم صهيونيستي به ايران خبري است که در ماه‌هاي اخير چندين بار از سوي مقامات اسرائيل مطرح شده است و هر بار نيز با بهانه‌اي از قبيل تقابل با ايران هسته‌اي و خطرناک بودن ايران سعي دارد که جنگ رواني‌اي به راه بيندازد و اذهان عمومي را از فعاليت‌هاي غيرصلح جويانه‌اش باز دارد. اما چقدر اين تهديدها مي‌تواند چهره‌اي واقعي به خود بگيرد و تا چه حد مي‌توان به اظهارات ضد و نقيض دولتمردان و سران رژيم اعتماد کرد؟ و در صورت حمله، چه کسي برگ برنده را در دست خواهد داشت؟ اولين موضوعي که درباره اين حمله روشن به نظر مي‌رسد اين نکته است که رژيم صهيونيستي کمتر از حمله انفرادي به ايران صحبت مي‌کند و هر گاه بحث جنگ به ميان کشيده مي‌شود صحبت از ائتلاف با آمريکا يا کشورهاي منطقه براي فتح، بمباران يا حتي حمله به مراکز اتمي پيش مي‌آيد. هر چند رژيم صهيونيستي در دو تجربه جنگ قبلي خود، خاطره خوبي دارد و در جنگ شش روزه‌اي که ميان رژيم صهيونيستي و کشورهاي عربي مصر، سوريه و اردن رخ داد با پيروزي مطلق اين رژيم به پايان رسيد و همچنين در خلال جنگ ايران و عراق، علي‌رغم اينکه عراق هرگز با اسرائيل وارد جنگ نشد، نيروي هوايي اسرائيل با حمله عراق رآکتور اتمي اين کشور را بمباران کرد تا تلاش اين کشور را براي دستيابي به تسليحات هسته‌اي ناکام بگذارد، اما در جنگ با لبنان در سال 2006 که به جنگ 33 روزه معروف شد، هر چند که دو طرف در پايان با آتش‌بس، جنگ را به پايان رساندند اما همه اين جنگ را شکستي براي رژيم غاصب دانستند که حزب‌الله توانست با حملات موشکي متناوب، شمال اسرائيل را هدف قرار دهد و بسياري از زير ساخت‌هاي اسرائيل را نابود کند.

با اين وجود حمله اسرائيل به ايران از هر زاويه‌اي که بتوان بررسي کرد بر ضد اسرائيل است و هزينه‌هاي بسياري براي اين کشور خواهد داشت. اولين موردي که گزينه حمله را بعيد مي‌کند، کوچک بودن اسرائيل و در مقابل، وسيع بودن ايران است. ايران از لحاظ جغرافيايي و نيروي انساني بسيار وسيع است و مراکز حساس در کشور پراکنده است و اين، حمله به ايران را سخت مي‌کند. دومين موضوع اينکه اسرائيل در محاصره اعراب است و در صورت هر گونه حمله به ايران به علت خشم جهاني که از اسرائيل وجود دارد و رابطه سرد اسرائيل با اعراب کشورهاي منطقه و خصوصا حزب الله در لبنان پاسخي به اسرائيل خواهد داد. از سوي ديگر اختلافات داخلي نيز در اسرائيل وجود دارد. مواضع متناقض مقامات صهيونيستي در قبال مساله هسته‌اي ايران نشان‌دهنده اين موضوع است. اين اظهارات ضدو نقيض به مواضع دولت و معارضان آن منحصر نمي‌شود بلکه به استثناي مسائل مربوط به امنيت ملي رژيم صهيونيستي ما شاهد تناقضات زيادي ميان اظهارات سران اين رژيم هستيم. همچنين پهناور بودن ايران و فاصله زياد تا ايران نيز مي‌تواند دليلي براي بعيد بودن اين حمله باشد. چيزي که واضح است گزينه‌ها و مواردي که اسرائيل را از اين حمله باز مي‌دارد بسيار بيشتر از گزينه‌هايي است که زمان اين حمله را نزديک مي‌کند اما دليلي که خبر حمله را هر چند وقت يکبار درصدر اخبار جاي مي‌دهد اين است که اشغالگران قدس مي‌خواهد اذهان عمومي را به يک دشمن دور و غيرقابل دسترس مشغول کند تا خود بتواند به فعاليت‌هاي غيرصلح‌جويانه‌اش برسد. بازنمايي خطرناکي که از يک دشمن دور از دسترس ارائه مي‌دهد مي‌تواند درپوشي براي مخفي نگه داشتن اهداف و مقاصد ضد بشري اش باشد.


 علي محمد حاضري:
 جايي براي کتمان مشکلات پيش آمده وجود ندارد 
 حضور جريان رقيب در صحنه، اختلافات اصولگرايان را به حاشيه رانده بود

 عضو ارشد انجمن مدرسين دانشگاه‌ها گفت: بحران‌هاي پيش آمده را نمي‌توان کتمان کرد، مسوولان به اين امر واقفند اما در شرايط فعلي به دنبال پيدا کردن مقصر هستند.

علي محمد حاضري در گفت‌و‌گو با ايلنا در خصوص فرآيندهاي پيش آمده که منجر به حذف نهادهاي نظارتي شده است، اظهار داشت: مشکلات پيش آمده در شرايط فعلي محصول و معلول شرايطي است که در آن نقش نهادهاي نظارتي کمرنگ شده و جريان‌هاي کار‌شناسي در مقايسه با گذشته کمتر در عرصه تصميم‌گيري حضور پيدا مي‌کنند.

وي در ادامه افزود: البته اين موقعيت مي‌تواند پيامد اعمال نظر گروه‌هايي باشد که به دنبال حذف رقيب از جريانات و يکپارچه کردن فضاي سياسي کشور هستند. در صورتي که ذات انديشه انساني انديشه قالبي را نمي‌پذيرد. حتي اگر جريان رقيب از صحنه سياسي حذف شود، در حلقه داخلي اين گروه‌ها، انديشه‌اي شکل خواهد گرفت که پذيراي انديشه قالبي نيست. حاضري امکان يکپارچه بودن گروه‌ها و افراد در قالب انديشه‌اي خاص را دور از ذهن دانسته و متذکر شد: اعتقاد به يک دستي گروه‌ها در قالب انديشه‌اي خاص، موجبات بقاي گروه‌ها را فراهم نخواهد کرد. آنچه اهميت دارد نحوه تعامل و ارتباط انديشه‌ها با يکديگر است. در چنين شرايطي همه انديشه‌ها در جريان رقابتي سالم به دنبال راهکار و برنامه خواهند بود و فرصت پيشبرد اهداف فراهم خواهد شد.

اين فعال اصلاح طلب ضمن اشاره به مضمون يکي از آيات قرآني در خصوص رسيدن به سعادت حقيقي جامعه اسلامي، خاطر نشان کرد: جامعه اسلامي مسلمانان بايد به گونه‌اي باشد که فرصت توليد و ارائه انديشه مختلف وجود داشته باشد. سعادت حقيقي در سايه رقابت انديشه‌ها به وجود خواهد آمد. حاضري حضور کمرنگ اصلاح‌طلبان در عرصه سياسي را يکي عوامل تاثيرگذار بر شفافيت اختلافات جريانات اصولگرا دانست و تصريح کرد: تا زماني که جريان رقيب در عرصه سياسي حاضر است اختلافات و مسائل جريانات اصولگرا به حاشيه مي‌رود.

وي ادامه داد: يکي از دلايل اصلي پيدايش و ظهور اختلافات اصولگرايان در شرايط فعلي اين است که اصلاح طلبان قادر به نقش آفريني نيستند و خود به خود شرايطي به وجود آمده که اختلافات مجال طرح پيدا کنند.

عضو ارشد انجمن مدرسين دانشگاه‌ها بحران‌هاي پيش آمده را غيرقابل کتمان دانست و افزود: امروز ما به مرحله‌اي رسيده‌ايم که جايي براي کتمان مشکلات پيش آمده وجود ندارد. اما مسوولان متاسفانه به جاي اينکه مسئوليت اشتباهات خود را بپذيرند به دنبال مقصر مي‌گردند.

به گفته حاضري در اين ميان منابع بلند مدت کشور، سرنوشت مردم و اقشار آسيب‌پذير بيشتر از هر دوره‌اي ديگري مي‌تواند متحمل خسارات بسيار شود.


 مرتضي نبوي:
 شوراي نگهبان طرح جديد انتخابات را رد مي‌کند 

 عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به مصوبه اخير کميسيون شوراها در مورد اصلاح قانون انتخابات، گفت: تفسير شوراي نگهبان تاکنون اينطور بوده که نمي‌توان کارهايي که جنبه اجرايي دارد را به غير دولت و يا به صورت مشارکتي انجام داد.

مرتضي نبوي در گفت‌وگو با مهر، با اشاره به مصوبه اخير کميسيون شوراها و اصلاحيه‌اي که اين کميسيون براي قانون انتخابات در نظر دارد اظهارداشت: آن چه که در مورد تغيير قانون انتخابات در دستور کار مجمع بود به دوره قبل مجمع بر مي‌گردد؛ زماني که پورمحمدي وزير کشور بود نامه‌اي را در مورد معضلات انتخابات به رهبري نوشت و ايشان نيز اين نامه را به مجمع ارجاع کردند و آقا تصميم گرفتند که اين معضلات به صورت سياست‌هاي کلي در مجمع پيگيري شود و بررسي‌هايي نيز صورت گرفت؛ اما به نتيجه نرسيد و متوقف شد. عضو مجمع تشخيص افزود: در دوره جديد مجمع، رهبري 10 اولويت را براي مجمع تعيين کردند که يکي از ‌آنها هم سياست‌هاي انتخاباتي است. بنابراين آنچه در دستور کار مجمع است سياست‌‌هاي انتخاباتي است. وي با بيان اينکه سياست‌هاي انتخاباتي به قانونگذاري و اجرا مربوط مي‌شود، گفت: سياست‌هاي انتخاباتي در مجمع هنوز در مراحل اوليه است؛ چرا که طبق روال جديد بايد يک پيش نويس اوليه از طرف دفتر رهبري به مجمع بيايد و مجمع روي آن پيش نويس کارش را آغاز کند. نبوي در مورد روند بررسي طرح‌هاي مختلف در مجمع تشخيص مصلحت نظام ، گفت: در دوره جديد، مجمع هر مشورتي که مي‌دهد يک پيش نويس از دفتر رهبري مي‌آيد و بعد مجمع روي آن پيش نويس کارش را شروع مي‌کند.

عضو هيئت عالي حل اختلاف،ادامه داد: در مورد اقتصاد مقاومتي و انتخابات هم همين رويه وجود دارد؛ اما در مورد انتخابات هنوز از طرف رهبري پيش نويسي به مجمع ارجاع نشده است. وي در خصوص تناقض اصلاحيه اي که توسط کميسيون شوراها بر قانون انتخابات اعمال مي‌شود با کار مجمع گفت: مجلس نمي‌تواند منتظر شود و حق دارد طرح بدهد و اگر مصوبه آن نيز از سوي شوراي نگهبان تاييد شد آن طرح قابل اجراست. عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام، افزود: مجلس بر اساس قانون مي‌توانند طرح بدهند. حالا اينکه اين طرح به اين دوره از انتخابات برسد يا نه آن يک بحث ديگري است. وي با اشاره به تصميم مجلس در تغيير مجري انتخابات گفت: در مورد تغيير مجري انتخابات نيز که در مصوبه کميسيون شوراها آمده نمي‌دانم در فاصله‌ کوتاهي که تا انتخابات مانده چقدر به نتيجه برسند. چرا که در اين مورد شبهه وجود دارد و اين سوال قانون اساسي است که آيا مي‌شود مجري انتخابات را به غير دولت واگذار کرد يا خير؟

نبوي خاطرنشان کرد: تفسير شوراي نگهبان نيز تا کنون اين بوده است که کارهاي اجرايي قابل واگذاري به غيرقوه مجريه نيست و کاري که جنبه اجرايي دارد را نمي‌شود به صورت مشارکتي انجام داد و يا به نهاد ديگري واگذار کرد ؛ بنابراين بايد صبر کنيم و ببينيم که آيا اين مصوبه مورد تاييد شوراي نگهبان قرار مي‌گيرد يا خير؟ اگر هم پيش نويسي از سوي رهبري بيايد مجمع آن را در دستور کار خود قرار خواهد داد.

وي در واکنش به نامه نگاري سران قوا گفت: علاوه بر وظيفه مسولان درپرهيز از اختلافات و حفظ آرامش جامعه تدابيري هم براي رفع اختلافات چه در قانون اساسي و چه توسط ولي فقيه صورت گرفته است که اگر به آنها تمسک شود، نيازي به نوشتن نامه‌هاي سرگشاده نيست. وي خاطرنشان کرد: قانون اساسي پيش‌بيني کرده که اگر اختلاف برداشتي از قانون بود، چه کارهايي بايد انجام داد. در اين مواقع بايد اختلافات را به شوراي نگهبان ارجاع داد و زمانيکه شوراي نگهبان تفسير اصل موضوع مورد اختلاف را داد همه بايد تسليم شوند؛چرا که ساز و کار اداره کشور بر اساس قانون اساسي است و اگر مسئولين بخواهند طبق قانون و طبق قاعده عمل کنند چيز مبهمي وجود ندارد.


 حاميان ديروز، منتقدان امروز 
نويسنده : تيزبين

 مردم ايران مردمي‌با وفا، قانع، قدرشناس و افرادي هستند که موقعيت‌ها را خوب درک مي‌کنند. در طول اين سي‌و‌چهارسال با تمام قدرت و امکانات خود از انقلاب دفاع کرده‌اند و نگذاشتند نامحرمان چشم طمع به اين آب‌و‌خاک داشته و يا خدشه‌اي بر اعتقادات ديني آنان وارد شود . ولي متاسفانه برخي از مديراني که صاحب قدرت مي‌شوند قدر مردم را بخوبي نمي‌دانند چرا که پست و مقام را طعمه دست نيافتني مي‌دانند و يا طبق فرمايش آن بزرگوار که صندلي رياست را مست کننده تر از شراب مي‌دانست، طوري رياست در آنان تاثير دارد که ديگر چيزي جز خود نمي‌بينند .

آيا آناني که هر روز با سخنان خود بذر اختلاف مي‌پاشند نمي‌دانند که کشور در چه موقعيت اقتصادي بسر مي‌برد؟ آيا همان کساني که رئيس دولت را در سفرهاي خارجي بويژه نيويورک و جاهاي ديگر و حتي سفرهاي داخلي با بيت المال همراهي مي‌کردند، آيا همان کساني که نيم خورده آب ايشان را متبرک دانسته و به سر و روي خود مي‌پاشيدند، آيا همان افرادي که منتقدين دولت را تکفير مي‌کردند که با منطق علمي‌از سهام عدالت و طرح زودبازده و يا اجراي ناقص هدفمند کردن يارانه نقد عالمانه دارند، آيا همان مداحان که در مجالس مذهبي مدح دولت را مي‌گفتند،آيا همان نمايندگان که به جاي جانبداري از مردم، حاميان دولت بودند حالا اينان را چه شده است که هر روز با قيافه حق به جانب از دولت انتقاد مي‌کنند و از اظهارات و عملکرد رئيس دولت ايراد مي‌گيرند؟

مثلا از اظهارات ايشان در مورد حضور بانوان به ورزشگاه گرفته تا عملکرد گشت ارشاد، از اظهار نظرايشان در مورد مجلس که ديگر در راس امور نيست و يا صدها مورد از اظهارات و عملکرد ديگر ايشان :

اي نمايندگان مجلس ، اي صاحبان تريبون و رسانه ، اي حاميان بلامنازع رئيس‌جمهور و وزراي ايشان در گذشته، بگذاريد اين چند ماه از دولت دهم با خير و خوشي به پايان برسد. کمک کنيد تا مشکلات اقتصادي رفع شود، آنگاه اظهار پشيماني کنيد شايد هم از هم اکنون در فکر آن هستيد که در دولت بعدي جايگاه شما کجاست؟ انگار که خيال نداريد کمي‌هم ميدان به ديگران دهيد تا با تخصص و آگاهي خود ميدان داري کنند و در اين راستا با حل شدن مشکلات اقتصادي و ايجاد شغل براي همگان و رفاه عمومي‌همچنان جمهوري اسلامي‌ايران الگوي ديگر ملل جهان باشد .

به هر حال خواهان سربلندي کشور باشيد و خدمت به خلق خدا را سرلوحه کار خود قرار دهيد تا رضايت خداوند سبحان و خشنودي مردم را بدست آوريد.


 مرلو – پونتي 
نويسنده : جواد لگزيان

 امروز با پديدارشناس بزرگ مرلو – پونتي ملاقات مي‌كنيم. از نگاه اين فيلسوف فرانسوي«ادراک» رويداد يا حالتي در ذهن يا مغز نيست بلکه کل رابطه بدني موجود زنده با محيط خودش است.انديشه‌هاي متافيزيكي اين فيلسوف را به روايت تيلور کارمن دنبال كنيد. زندگي و آثار، قصديت و ادراک،‌ بدن و جهان‌، خود و ديگران‌، تاريخ و سياست‌، ديدن و سبک‌، ميراث و مناسبت عناوين فصلهاي اين كتابند.

کتاب «مرلو – پونتي» نوشته تيلور کارمن با ترجمه‌ مسعود عليا در 359 صفحه با شمارگان 1650 نسخه را انتشارات ققنوس منتشر كرده است.


 عباس عبدي از سياست‌هاي دولت احمدي‌نژاد مي‌گويد:
 فرافکنـي بـه جـاي پاسـخگويي 

 گروه سياسي‌: جنجال‌آفريني‌هاي دولت‌، همواره بازتاب‌هاي زيادي در جامعه داشته است. اما موضوع درخواست احمدي‌نژاد براي بازديد از اوين و نامه‌نگاري‌ها و حواشي‌هاي پس از آن‌، اين بار نتوانست اذهان عمومي را از گراني و تورم شديد در جامعه به سمت اين حاشيه‌سازي جديد ببرد.

سايت خبري الف در گفت‌و‌گويي با عباس عبدي‌، به تحليل رفتارهاي سياسي احمدي‌نژاد پرداخته است. عباس عبدي عنوان کرد آقاي احمدي‌نژاد قصد دارد با مطرح کردن چالش‌هاي جديد، چالش‌هاي قديم خود را پوشش بدهد و با اين کار سعي مي‌کند هميشه به سمت جلو روي موج باشد.

عباس عبدي در مورد اقدامات اخير آقاي احمدي‌نژاد گفت: به طور کلي اين سياست هميشگي و دنباله دار آقاي احمدي‌نژاد است که وقتي مسائلي پيش مي‌آيد که بايد در قبال آن پاسخگو باشد سعي مي‌کند به صورت تهاجمي يک مساله جديدتري را مطرح بکند تا مساله اصلي را تحت‌الشعاع قرار دهد‌.

هر چند ممکن است اين مساله جديد حق وي هم باشد و من هم نسبت به طرح آن اعتراضي ندارم ولي اين را براي اين مطرح مي‌کند که مساله اصلي فراموش شده و به حاشيه برود.

اين تحليلگر مسائل سياسي ادامه داد: مشکل ديگر اين است که رئيس‌جمهور يک نوع شيوه تقابلي را با دو قوه قضاييه و مقننه انتخاب کرده که اين دو قوه قادر نيستند با نحوه موجود مقابله خود با او پيروز شوند و يا يک کنش موثري را نشان بدهند‌. و اين جزيي از سياست‌هاي عمومي رئيس دولت است که در صدد ايجاد فضاي تبليغاتي است.

مانند همان بحث ‌عبدي در پاسخ به اين سوال که چرا با توجه به شرايط اقتصادي کنوني و موضوع طرح سوال از وي اين اقدامات را انجام مي‌دهد گفت‌: آقاي احمدي‌نژاد اصلاً نگران طرح سوال از سوي مجلس نبود و نيست چون اين مجلس قادر نيست از او به طور موثر سوالي را بکند به خاطر اينکه قادر نيست در برابر نوع پاسخي که وي مي‌دهد تصميمي موثر له يا عليه او بگيرد .

رئيس‌جمهور هر پاسخي بدهد مجلس نمي‌تواند هيچ کاري بکند، مثل دفعه پيش، بنابراين مجلس نمي‌تواند با سوال کردن از وي گامي‌را به جلو ببرد.

وي با بيان اينکه بيشتر مساله اقتصادي و قيمت ارز زمينه اين نوع نامه نگاري‌ها و اقدامات را فراهم کرده گفت: بحران کنوني اقتصادي باعث اين اقدامات رئيس‌جمهور شده است‌، پيش‌بيني قبلي من که چند بار هم بيان کرده‌ام اين بود که ايشان در طي يک سال آخر شکاف زيادي با کل سيستم پيدا خواهد کرد.

وي در مورد آينده اين‌گونه تحرکات گفت: به خاطر مشکلات اقتصادي اين اختلافات در آينده نيز شديد‌تر مي‌شود و رئيس دولت هم مجبور است موضوعات جديدتري را مطرح کند بنابراين فکر مي‌کنم اين چالش‌ها از طرف رئيس دولت به اشکال مختلفي تشديد بشود .

عبدي به جز فرافکني و لاپوشاني مسائل اقتصادي دليل ديگري را هم در طرح اين مسائل ذکر کرده و مي‌گويد: همان‌طور که گفتم دليل اصلي وابستگي رييس‌جمهوري بعدي است. دولت موجود به گونه‌اي سرکار آمده که هزينه اش را بايد اصولگرايان غالب بپردازند.

آنان اگر فکر مي‌کنند که احمدي‌نژاد دوره‌اش سر آمده و همين طوري مفت و مجاني کرسي رياست را تحويل مي‌دهد و نقش خود را در حذف ديگران بازي کرده بايد برود اشتباه کرده‌اند. نتيجه رفتار خارجي او را در قيمت ارز و تحريم بايد بدهند و نتيجه رفتار سياسي داخلي اش هم دير يا زود بايد پرداخت شود و هر چه زودتر بدهند به نفع آنان است.


 بازخواني زمان‌هاي تعيين شده توسط احمدي‌نژاد براي ريشه‌کني بيکاري
 قرار بود بيکاري در سال 86 ريشه‌کن شود 

 «بيکاري » يکي از معضلاتي است که اين روزها مردم را به شدت آزار مي‌دهد. به گزارش پايگاه خبري فريادگر، اين مساله تا جايي مشکل آفرين شده که رهبر انقلاب در سفر اخير به خراسان شمالي‌، بيکاري را در راس مشکلات امروز کشور دانستند.

اما جالب است بدانيد که اتفاقا بيکاري از جمله وعده‌هايي است که محمود احمدي‌نژاد در همه 7 سال دولتش وعده ريشه‌کني آن را داده است و هر چند ماه يکبار از تعيين مهلتي براي پايان آن سخن گفته است اما دقيقا مثل راه‌اندازي کامل نيروگاه بوشهر که سال‌ها است زمانش تمديد مي‌شود و هيچگاه موعد آن فرا نمي‌رسد‌، براي ريشه کن شدن بيکاري هم هر چند ماه يکبار از طرف احمدي‌نژاد زمان جديدي اعلام شده ولي از اول معلوم بوده که با توجه به عملکرد و سوء مديريت دولت اين زمان هيچگاه نمي‌رسد!

احمدي‌نژاد سيزدهم بهمن‌ماه 1384 در جريان سفر استاني به بوشهر گفته بود که دولت با طرح‌ها و اعتبارات مناسبي که در نظر گرفته، طي دو سه سال آينده مشکل بيکاري را در کشور به طور کامل حل مي‌کند. به اين ترتيب همه در آن زمان اميدوار شدند که سال 1386 تا 1387 بيکاري ريشه‌کن شود!

نوزدهم خرداد ماه 1385‌، احمدي نژاد اين بار در سفر استاني قزوين اعلام کرد‌: اميدوارم ظرف سه سال آينده ريشه بيکاري را قطع کنيم. به اين ترتيب تاريخ جديد ريشه کني بيکاري‌، خرداد 1388 اعلام شد!

در سال‌هاي 86 و 87 و در تبليغات انتخاباتي هم دولت و دولتمردان بارها و بارها بر ريشه کني بيکاري تاکيد کردند و همچنان زمان ريشه کني بيکاري عقب و عقب‌تر رفت!

يازدهم خرداد ماه 1389‌، محمود احمدي‌نژاد در جمع مردم ايلام بار ديگر به صراحت وعده داد که ظرف دو يا سه سال، بيکاري از فهرست مشکلات مردم خارج مي شود. احمدي‌نژاد در بخشي از سخنانش در سفر استاني ايلام گفت: دولت مصمم است در کمتر از سه سال مسکن را از دغدغه جوانان خارج کند.

همچنين بخش دوم اشتغال است که در دولت نهم ايجاد بنگاه‌هاي زودبازده باعث رشد بسيار خوبي در حوزه اشتغال شد و دستگاه‌ها و بانک‌ها نيز همراهي کردند و حرکتي با سرعت بالا آغاز شد اما دست‌هاي نامحرم و انديشه‌هاي نامحرم هجوم آوردند و جوسازي کردند تا آن طرح متوقف شود. امروز به لطف خدا دولت و بانک‌ها بسيج شده اند تا با حرکت گسترده و جامع براي توسعه صنعت و کشاورزي و خدمات فعاليت کنند و ظرف دو يا سه سال مشکل بيکاري از فهرست مشکلات مردم خارج شود.

به اين ترتيب سخنان احمدي‌نژاد در خرداد 1389 در ايلام‌، در واقع پنج سال پس از وعده در بوشهر و چهار سال پس از وعده در قزوين بيان شد، اما همچنان حرف مرد يکي بود و گفته شد که ظرف سه سال بيکاري ريشه کن مي شود، يعني تاريخ جديدي که براي ريشه کني بيکاري اعلام شد خرداد 1391 تا خرداد 92 بود!

احمدي‌نژاد در 24 فروردين 1390 يکبار ديگر تاريخ ريشه‌کني بيکاري را جابجا کرد. وي در آن تاريخ در سفر سيستان و بلوچستان گفت‌: 2 ميليون و 400 هزار بيکار از دوره‌هاي گذشته وجود دارد و سالي يک ميليون و 200 هزار جوان جديد وارد بازار کار مي شوند که اگر سالي فقط يک ميليون و 500 هزار شغل ايجاد کنيم چندين سال طول خواهد کشيد که نرخ بيکاري به حد استاندارد برسد. از اين رو دولت تصميم گرفته است با دو گام بلند، بيکاري را از ايران ريشه کن کند. دولت همه امکانات و شرايط را فراهم کرده تا امسال 5/2 ميليون شغل ايجاد کند. بر اساس اين سخن احمدي نژاد‌، قبل از پايان سال 1391 بيکاري بايد ريشه‌کن شود !

با اين حال يکبار ديگر احمدي نژاد در 13 مهر 1390 در سفر به همدان با بيان اينکه دولت براي ايجاد5/2 ميليون شغل در سال جاري برنامه‌ريزي کرده است گفت: با پشتيباني امسال و سال آينده هر سال5/2 ميليون شغل در کشور ايجاد خواهيم کرد به طوري که تا پايان سال آينده پديده زشتي به نام بيکاري نخواهيم داشت. يعني بر اساس اين محاسبه احمدي‌نژاد بايد تا پايان سال جاري بيکاري ريشه کن شود‌، اما سخن بعدي احمدي نژاد در اين باره زمان را براي ريشه‌کني بيکاري باز هم عقب برد و به سال 1392رساند!

احمدي‌نژاد در 21 فروردين امسال باز هم تاريخ جديدي براي ريشه کني بيکاري اعلام کرد. وي در سفر به اسلامشهر يکي از مهمترين وظايف مسوولان کشور را ايجاد سالانه5/2 ‌ميليون شغل عنوان کرد و گفت: با حرکت همه‌جانبه در اين زمينه ان‌شاءالله تا پايان سال آينده (1392) بيکاري در کشور ريشه‌کن مي‌شود. به اين ترتيب ريشه‌کني بيکاري تا 7 ماه پس از پايان دولت احمدي‌نژاد جلو رفت!

حالا روزهايي است که مشکلات اقتصادي باعث شده بيکاري بيش از پيش به مردم فشار بياورد و تاکيد رهبر انقلاب هم نشان مي‌دهد که مشکل تا چه حد اساسي است ...اما اين روزها ديگر احمدي‌نژاد درباره ريشه‌کني بيکاري سخن نمي‌گويد.

به نظر شما اين بار اگر احمدي‌نژاد بخواهد وعده ريشه‌کني بيکاري را بدهد‌، زمان آن را چند سال پس از پايان دولتش تعيين خواهد کرد؟!


 مصطفي پورمحمدي :
 نامه‌نگاري احمدي‌نژاد اشتباه محاسباتي بود 

 مصطفي پورمحمدي وزير کشور سابق و رييس سازمان بازرسي کل کشور از مهمترين وزراي احمدي‌نژاد بود که از کابينه خارج شد وحال از چهره‌هاي موثر و فعال قوه قضاييه است.شايعاتي قوي هم در مورد احتمال کانديداتوري او براي رياست جمهوري وجود دارد.

در ادامه بخشي از گفت و گوي آريا با پورمحمدي از نظرتان مي‌گذرد.

اخيرا نامه‌هايي ميان رييس‌جمهور و رييس قوه قضاييه رد و بدل شده است؛از آنجايي که شما هم از وزراي مهم کابينه بوديد و هم اکنون از مسوولان قوه قضاييه هستيد؛چه برداشتي از اين نامه‌نگاري‌ها داشته و حق را به کدام مي‌دهيد؟

اينجا مسئله حق و باطل نيست؛تفاوت دو برداشت از اختيارات و بالاتر از آن برداشت مردم از اين نامه‌نگاري‌ها است. اگر بخواهيم مسئله را خوب بفهميم ؛ابتدا بايد پرسش‌هايي روشن شود؛نکته اول اينست که رييس‌جمهور اين حرکت را شروع کرد و آغازگر اين روند با هر نيتي اوبود.دوم اين که چرا اين کار را شروع کردندو سوم اين که چه اهدافي داشتند چهارم اين که اين حرکت چه نتايجي براي مردم دارد. مسئله قضاوت در مورد درستي يا غلط بودن بعد از فهم اين واقعيت‌ها معلوم مي‌شود.

اين مقدمات درست ولي آيا رييس جمهور به عنوان نفر دوم کشور حق چنين درخواستي را نداشته است؟

رييس‌جمهور و يا هر مسوول ديگري حق دارد در چارچوب اختيارات قانوني خودش درخواست‌هايي را داشته باشد؛ طبعا رييس‌جمهور هم حقوقي دارد ولي اين حقوق در چارچوب قانون تعريف مي‌شود.هيچکس داراي قدرت بي‌حد نيست و محدوديت‌هاي قانوني، هم حدود او را تعيين مي‌کند و هم حريم او را‌؛ اگر کسي از حد خود خارج شد؛متاسفانه حريمش هم مخدوش مي‌شود.در کشور ما که بدرستي براي جلوگيري از ديکتاتوري‌، تفکيک قوا صورت گرفته مرز‌هاي اختيارات قوا بايد شديدا حفظ شود .چون اگر مرز قوا زير پا گذاشته شودمخصوصا بين قواي مجريه و قضاييه، ديگر چيزي به نام عدالت قضايي وجود نخواهد داشت .در مورد ديدار از زندان‌ها هم دو برداشت است.يکي اقدامي در جهت حل معضلات قضايي که مسلما اقدامي ارزشمند خواهد بود و يکي هم زير پا گذاشتن حريم‌ها و استقلال قوا.

فکر مي‌کنيد هدف دولت از اين اقدام و جريان سازي چه بود؟

در تحليل‌ها شنيده‌ام که مي‌گويند؛ دولت با اين کار خواست ذهن مردم را از اقتصاد به جنجال‌هاي بي‌عاقبت سياسي بکشاند؛ مي‌گويند دولت خواسته است که براي متخلفيني که ممکن است در بدنه دولت جاخوش کرده باشند؛ حاشيه امن ايجاد کند؛ گفته‌اند که دولت خواسته است با بحث‌هاي حقوق بشري مخالفان با اهداف انتخاباتي همگرايي نشان دهد؛گفته‌اند دولت مي‌خواهد در زندان ماهي‌گيري سياسي کند؛ اما من ترجيح مي‌دهم ولو ساده نگرانه باشد اين حرف‌ها را نپذيرم و نيت سوء به رييس‌جمهور نسبت ندهم وفقط اين حرکت را صرفا يک اشتباه ناشي از اشتباه در محاسبه يا تحليل بدانم.ما بايد فضا را آرام کنيم تا همه با کمک هم در اين شرايط خاص مشکلات مردم را حل کنيم. گره مردم را باز کنيم بر کار مردم گره نزنيم. اميدوارم چنين باشد.


 پيشنهاد‌هايي براي بازديد رئيس‌جمهور 

 بعد از آن که علي‌اکبر جوانفکر‌، مشاور مطبوعاتي رئيس‌جمهور براي گذراندن دوران محکوميتش، بازداشت و راهي اوين شد‌، محمود احمدي‌نژاد اعلام کرد که پيگير قضيه خواهد شد.

از اين رو‌، ابتدا رايزني‌هايي را با برخي مقامات بلندپايه انجام داده و پس از آن که فرجي براي مشاورش حاصل نشد‌، اعلام کرد که شخصاً به اوين مي‌رود. اين درخواست با مخالفت صريح قوه قضائيه مواجه شد و کار به نامه نگاري‌هاي سرگشاده بين رؤساي دو قوه کشيد که در آخرين مرحله از اين کش و قوس تا کنون‌، قوه قضائيه اعلام کرده است که اجازه نخواهد داد رئيس‌جمهور بدون هماهنگي‌، وارد زندان شود. هر چند که تقريباً همه ناظران بر تبليغاتي بودن درخواست احمدي‌نژاد براي بازديد از زندان اتفاق نظر دارند. اما در اين ميان پيشنهاد مي‌کنيم‌، جناب آقاي دکتر محمود احمدي‌نژاد‌، از اماکن زير که رفتن به آنها نيازي به اجازه گرفتن از اشخاص ديگر ندارد بازديد کنند.

جناب رئيس‌جمهور‌، در نامه نگاري‌هاي اخير خود‌، بازديد از اوين را در راستاي صيانت از حقوق ملت دانسته‌اند و اتفاقاً بازديد از نقاط زير نيز (به عنوان مشتي نمونه خروار) مي‌تواند در همين راستا باشد:

1- تهران‌؛ ميدان ارگ‌، بازار تهران - اينجا نخستين جايي است که پيشنهاد مي‌شود احمدي‌نژاد به آنجا بروند و ساعاتي را در راسته‌هاي مختلف آن به گشت و گذار و بازديد بپردازند. پيشنهاد مي‌شود ايشان در کنار چاق سلامتي با مردم و مغازه داران‌، قيمت‌ها را نيز جويا شوند تا بدانند چه بر سر اقتصاد و معيشت مردم آمده و مي‌آيد؛ به ويژه توصيه مي‌شود آقاي رئيس‌جمهور‌، از مغازه داران قيمت‌هاي يک هفته قبل‌، يک ماه قبل‌، يک فصل قبل و يک سال قبل را نيز بپرسند و آن را با قيمت‌هاي روز مقايسه کنند و سپس کلاه خود را قاضي کنند که با اين گراني‌هاي سرسام آور‌، مردم چگونه گذران زندگي مي‌کنند؟!

2- تهران‌؛ چهار‌راه استانبول - در مسير بازگشت جناب رئيس‌جمهور از بازار‌، پيشنهاد مي‌شود دقايقي را نيز از اين نقطه از کشور تحت مديريت شان بازديد کنند و قيمت انواع ارز را بپرسند .

3- يک بنگاه معاملات املاک در هر نقطه از کشور - جناب رئيس‌جمهور که دغدغه حقوق اساسي ملت را دارند‌، حتما مي‌دانند که داشتن «مسکن» از حقوق هر ايراني است. با اين حال‌، سوء مديريت اقتصادي باعث شده است خريد خانه براي ميليون‌ها ايراني به يک روياي دست نيافتني تبديل شود. حتماً در اين بازديد به جناب ايشان يادآور خواهد شد که با قيمت امروز رهن يک خانه‌، در سال آغازين رياست جمهوري ايشان مي‌شد همان خانه را خريداري کرد.

4- يک بيمارستان در هر نقطه از کشور - اگر جناب احمدي‌نژاد از يک بيمارستان هم بازديد کنند و پاي درد دل‌هاي مردم بنشينند و ببينند که هزينه مداواي يک بيماري ساده چقدر کمر شکن است و انواع پول‌هاي زيرميزي و روميزي چگونه از کيسه ملت مي‌رود و چه فجايعي در بخش درمان کشور رخ مي‌دهد‌، حتماً به ياد حقوق اساسي ملت ايران و وظيفه رئيس‌جمهور در صيانت از آن خواهند افتاد.

5- چند شهرک صنعتي - دل خوش کردن به آمار چندان عاقلانه نيست ؛ به آقاي رئيس‌جمهور پيشنهاد مي‌کنيم از چند شهرک صنعتي در هر جاي کشور که خواستند‌، بازديد کنند تا به چشم خودشان ببينند که چقدر کارخانه و کارگاه‌، نيمه کاره رها شده اند‌، يا بر درهايشان قفل تعطيلي خورده و يا در بهترين حالت‌، با حداقل ظرفيت کار مي‌کنند؟ رفتن به اين شهرک‌ها نيز نيازي به اجازه گرفتن از هيچ کسي ندارد.

منبع‌: عصرايران


 6 آبان 1386 : روزهايي که مثل اين روزها بود و نبود!
 آغاز سفرهاي دوره‌اي خاتمي 

 آبان ماه سال 1386 اگر چه دو سال تا انتخابات مانده بود اما از بعضي نظرها شبيه به امروز بود ، اينکه همه مي‌پرسيدند آينده سياسي ايران چه خواهد شد؟!

در آن روزها اگرچه سيد محمد خاتمي براي شرکت در انتخابات تصميم نگرفته بود اما بر اساس سخنان و عملکردش مي‌توان گفت که شرايط را نسبتا مناسب مي‌دانست. در 6 آبان ماه 1386 سيدمحمد خاتمي، رئيس جمهور سابق چنان عملکردي داشت که مطلعين مي گفتند او خود را براي بر عهده گرفتن نقش‌هاي جديدتري آماده مي کند. آغاز دور جديد سفرهاي استاني او در راستاي ايفاي همين نقش بررسي شده است. خاتمي يک هفته پيش از آن، نظر بعضي دولتمردان در مورد تهديد به کودتا در دولت‌هاي گذشته را به شدت رد کرد و گفت: «اين حرفها حرف گروه‌هاي فشار است». احمدي نژاد در انتقاد از دولتهاي سابق گفته بود: «به محض اينکه سال‌هاي قبلي، کسي از دولت انتقاد مي کرد متهم به کودتا مي شد». اما خاتمي با اعتراض به احمدي نژاد خواهان ارائه مصداق و نمونه اي در اين مورد شد و گفت: «يک مورد پيدا کنيد که دولت و مجلس قبلي مدعي شده باشد که کسي عليه آنان حرف زده باشد و آنها برخورد کرده باشند؛ اينها حرف‌هايي است که مردم هم مي دانند درست نيست».

خاتمي در ديدار با اعضاي شوراي مرکزي حزب همبستگي در اظهاراتي که نشانگر ناراحتي او از وضعيت کنوني و لزوم نقش آفريني بيشترش بود افزود: «متاسفانه وقتي به آنهاجواب داده مي شود، حرفها در مقابل امواج ميليوني تاثيرگذار در افکار عمومي شنيده نمي شود؛ ما گزارش‌هاي زيادي راجع به عملکرد دولت قبلي به مردم داده ايم ولي کمتر به مردم در سطح وسيع رسيده است».

خاتمي همچنين در ادامه با تاکيد بر اين که در زمان اصلاحات فضاي جامعه بازتر و امن‌تر بود با انتقاد از فضاي تشويش آميز فعلي گفت: «مگر ما مي گفتيم اگر يک روزنامه، جناح و جريان سياسي حرفي را بزند که امنيت ملي را از بين ببرد، با آن برخورد نشود؟ ما مي گفتيم طبق قانون اساسي و ضابطه اتهام ابلاغ شود؛ او بتواند وکيل بگيرد، در دادگاه صالحه بررسي شود، هيات منصفه حضور داشته باشد و روي روال معمولي بررسي شود». بسياري از اعضاي احزاب اصلاح طلب سکوت خاتمي را تاکنون نکوهش مي کردند. به نظر آنان خاتمي در حالي که ابهت و جايگاه رهبري اصلاحات را دارد اما از اينها هيچ استفاده اي نمي کند. اما تحرکات جديد خاتمي که از تابستان به اين سو شدت گرفته اصلاح‌طلبان را به نحو بي سابقه اي خوشحال کرده است. آنان معتقدند اکنون خاتمي در مسير تبديل شدن به رهبر واقعي جنبش قرار گرفته، هر چند هنوز تا مرحله قابل قبول راه درازي در پيش است.

از سوي ديگر در حالي که از آبان ماه 1386 دومين دوره سفرهاي استاني احمدي نژاد آغازمي‌شد، خاتمي نيز در نظر داشت به سفرهاي استاني برود. سفرهايي که بعضي مطلعين عنوان مي‌کردنددر راستاي اهداف مربوط به مجلس هشتم است. سيدحسن رسولي استاندار سابق خراسان که پس از استعفاي «مرتضي حاجي» براي حضور در ائتلاف اصلاح طلبان تهران به سرپرستي بنياد باران منصوب شده بود، در مورد آغاز سفرهاي استاني خاتمي در آن روزها گفت: «اولين سفر استاني خاتمي به مشهد خواهد بود و در اين راستا برنامه سفرهاي استاني سيدمحمد خاتمي رئيس جمهور سابق و رئيس شوراي سياستگذاري بنياد باران به زودي اعلام خواهد شد». سيد محمد خاتمي در آن روزها قرار بود اواخر آبان و يا اوائل آذر ماه 1386 به مشهد سفر کند و در خلال اين سفر اولين شعبه استاني بنياد باران در شهر مشهد را افتتاح کند.


 روي دکه 
نويسنده : مهدي عباسي

 سرمايه‌گذاري با بازده صفر

تحليل نوسانات بازار ارز و نابساماني ايجاد شده در قيمت‌ها، يکي از مهمترين موضوعاتي است که روزنامه‌ها همچنان به تحليل آن مي‌پردازند. اما روزنامه دنياي اقتصاد در سرمقاله خود به نقد اين وضعيت پرداخته و نوشته است :آن‌گونه اقتصاد را مديريت كرده‌ايم كه مردم براي دفاع از قدرت خريد خود، به‌دنبال ارز مي‌دوند. ده اسكناس صد يورويي( جمعا هزار يورو) را در جيب بغل كت قديمي خود جاسازي مي‌كنند و در كمد لباس نگاه مي‌دارند. گاه و بيگاه به آن سرك مي‌كشند كه يوروها سر جاي خود باشد؛ اما يك سال كه مي‌گذرد، ده اسكناس صد يورويي هنوز همان ده اسكناس صد يورويي است. بچه اسكناسي متولد نشده. هنوز همان هزار يورو را دارند: نه سرمايه‌گذاري شده و نه اشتغالي ايجاد شده است. از ديد اقتصاد ملي، اين پس‌اندازي با بازده صفر است. سوال اين است: چگونه اقتصاد را مديريت كرده‌ايم كه سرمايه‌گذاري‌اي با بازده صفر به گزينه اصلي سرمايه‌گذاري كشور بدل شده است؟

جان تازه به مذاکرات هسته‌اي

روزنامه تهران امروز اما در اين ميان به مذاکرات هسته اي پرداخته و از “مقدمه‌چيني براي گفت‌وگوي جديد هسته‌اي “ خبر داده است.در اين‌ گزارش آمده است: روزنامه فرانسوي لوموند مي نويسد: اگر اوباما دوباره رئيس‌جمهور آمريکا شود، ممکن است مذاکرات با ايران جان تازه‌اي بگيرد. اين در شرايطي است كه خبر مذاكرات مستقيم ايران و آمريكا تكذيب شده بود . همزمان با ادامه روند تحريم‌هاي غرب عليه ايران،‌ سخنگوي كاترين اشتون، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا از گفت‌وگوي‌هاي شفاهي ايران و گروه 1‌+‌5 خبر داده است. در همين راستا به گزارش خبرگزاري فرانسه، مايا كوچيانيشيتچ،‌ يكي از سخنگويان مسئول سياست خارجي اروپا گفت: هلگا اشميد، معاون کاترين اشتون و علي باقري معاون دبير کل شوراي امنيت ملي ايران چهارشنبه پيش، تلفني با يکديگر گفت‌وگو کرده‌اند.

مسدود شدن ثبت نام وام ازدواج

روزنامه جام جم اما خبر جالبي درباه وام ازدواج منتشر کرده است. “مسدود شدن ثبت‌نام وام ازدواج در 6 بانك” خبري است که در صفحه اول اين روزنامه خودنمايي مي‌کند.در اين خبر آمده است :مديركل دفتربرنامه‌ريزي ازدواج و تعالي خانواده وزارت ورزش و جوانان با اشاره به عملكرد امسال بانك‌هاي ده ‌گانه در پرداخت وام ازدواج به متقاضيان گفت: هم‌اكنون سامانه ازدواج شش بانك ملي ايران، سپه، مسكن، كشاورزي، رفاه كارگران و تجارت به‌دليل اختصاص 100 درصدي منابع قرض‌الحسنه به‌مصارف و خالي شدن اين منبع، مسدود است.به گفته مديركل دفتر ازدواج وزارت ورزش و جوانان، از تعداد متقاضيان ثبت‌نام‌كننده امسال 464‌هزار و 662 نفر (حدود 4/54 درصد) از متقاضيان، موفق به دريافت تسهيلات قرض‌الحسنه ازدواج شده‌اند.

نقد دامنه اختلافات

روزنامه ابتکار هم سرمقاله خود را به اختلافات پرداخته ونوشته است: مدتي است دامنه اختلافات مسئولان در سطح قوا آنچنان عميق و پردامنه گرديده که کمتر کسي سعي مي‌کند آن را طبيعي و در حد اختلاف سليقه تنزل و نشان دهد، اختلافاتي که تا پيش‌از اين مي‌توانست در اتاق‌هاي دربسته مطرح و مورد چاره جويي واقع شود حال به بدترين شکل ممکن علني شده. سران قوا همديگر را به نقض قانون و بي اعتنايي به اصول قانون اساسي و دخالت در وظايف همديگر متهم مي‌کنند. هر مساله ريز و درشتي بهانه رويارويي مي‌شود و تقابل و صف آرايي را تشديد مي‌کند. پرونده اختلافات به صورت زنجيروار روي هم انباشته مي‌شود، بدون مختومه شدن و يا تعيين تکليف قبلي نوبت به بعدي مي‌رسد. موج‌ها پي درپي در مي‌گيرد، گويا که اين روال عادي شده به همين دليل هم از حساسيت مردم کاسته شده است.

مناقشه جديد

روزنامه اعتماد هم تيتر يک خود را به “شكاف تازه در اردوگاه اصولگرايان “ اختصاص داد و به نقد قانون جديد انتخابات پرداخت. در اين گزارش آمده است: منتقدان محافظه‌كار دولت احمدي‌نژاد در آخرين ماه‌هاي كار دولت او، عزم خود را جزم كرده‌اند تا به هر طريق مطمئن شوند كه دولت بعدي دردسرهاي دولت احمدي‌نژاد را براي آنها تكرار نخواهد كرد. خلع سلاح كردن دولت احمدي‌نژاد در زمينه برگزاري انتخابات اگرچه اولين هدف آنها در تغيير قانون انتخابات بود، اما هدف مهم‌تري كه حالا به محل مناقشه در بين خودشان تبديل شده، اين است كه نه تنها احمدي‌نژاد و يارانش بلكه هر شخص ديگري كه داراي سوابق كلان اجرايي نبوده و مورد تاييد صد نفر از نمايندگان ادوار مجلس نباشد، اجازه ورود به عرصه انتخابات را نخواهد داشت. اين روزها بخشي از جناح راست كه سابق بر اين صراحتا از دولت احمدي‌نژاد حمايت مي‌كردند و پس از ناسازگاري‌هاي دولتي‌ها، حمايت خود از دولت را آشكار نمي‌كنند، به‌شدت در مقابل اصلاح قانون انتخابات موضع گرفته‌اند. طيفي كه در مجلس به دور حداد عادل حلقه زده‌اند، از محدود شدن دايره كساني كه مي‌توانند رييس‌جمهور شوند، انتقاد مي‌كنند و معتقدند كه اين قانون، رياست‌جمهوري را به يك حلقه بسته منحصر مي‌كند. اما در مقابل حاميان اين طرح كه اغلب از طيف نزديك به لاريجاني در مجلس هستند، علاوه بر مقابله با دخالت دولت در انتخابات، داشتن سوابق تجربي در حد دو دوره نمايندگي يا وزارت و معاونت رييس‌جمهور و رده‌هاي همطراز اين عناوين را تضميني براي جلوگيري از تكرار تجربه احمدي‌نژاد مي‌دانند.

سوال درباره بودجه

روزنامه رسالت هم در سرمقاله به موضوع بخشنامه بودجه 92 پرداخته و نوشته است : رئيس جمهور در بند يك جزء دو بخشنامه در سرفصل منابع لايحه بودجه سال آينده 13 راهبرد به تنظيم كنندگان بودجه در وزارتخانه‌ها، دستگاه‌هاي دولتي ونيز شركت‌هاي دولتي ارائه داده است. در هيچ يك از موارد سيزده گانه اشاره‌اي به عوايد حاصل از انفال به رعايت اصل 45 قانون اساسي نشده است. در يك كلام بخشنامه بودجه 92 را مي‌توان فتوكپي برابر اصل بخشنامه بودجه‌اي دانست كه مامور تهيه وتدوين آن در 7 سال گذشته مفاد آن را هر سال تكرار كرده است.اين درحالي‌است كه وزير معدن و تجارت و صنعت در شرفيابي اخير هيئت دولت به محضر مقام معظم رهبري گفته بود: 5000 معدن فعال در كشور وجود دارد وتوليدات آنها به 340 ميليون تن مي‌رسد. گفتني است در اصل 45 قانون اساسي از مصاديق دوازده‌گانه انفال فقط يك مصداق آن مربوط به معادن است!


 زير پوست خبر 

 دولت‌هاي قبلي‌ بيشتر به قانون پايبند بودند

تاخير محمود احمدي‌نژاد در ارائه لايحه بودجه به مجلس، همواره انتقاد نمايندگان مجلس را در پي داشته است. عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس با انتقاد از عملکرد دولت در ارائه ديرهنگام لايحه بودجه به مجلس، آن را عامل ايجاد مشکلات فراوان دانست و گفت‌: عامل اصلي تاخير در ارائه لايحه بودجه به مجلس، عدم پايبندي دولت به قانون در مقايسه با دولت‌هاي قبلي است. محمدعلي عبدالله‌زاده در گفت‌و‌گو با پايگاه خبري فريادگر با انتقاد از اينکه دولت مدت‌ها است ارايه به موقع بودجه را از دستور کار خود خارج کرده است گفت: وقتي بودجه دير به مجلس ارايه مي‌شود مشکلات خاصي دارد و مشکل اول اين است که مجلس وقت کافي براي بررسي بودجه را ندارد. عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس با تاکيد بر اينکه بر اساس قانون، دولت بايد بودجه را تا 15 آذر ماه تقديم مجلس کند گفت: متاسفانه مدتي است که دولت بودجه را به اندازه اي دير تقديم مجلس مي‌کند که بررسي آن به اواخر اسفند و حتي سال آينده مي‌افتد. وي با تاکيد بر اينکه تاخير در ارايه بودجه، در روند بررسي منطقي بودجه کشور اشکال ايجاد مي‌کند گفت: به هر حال انسان نيز ظرفيتي دارد. اگر دولت به موقع بودجه را بدهد، مجلس نيز سر وقت در کميسيون‌هاي مربوطه بررسي مي‌کند. اما هنگامي‌که بودجه با تاخير ارايه مي‌شود و رييس‌جمهور هم خطاب به نمايندگان مي‌گويد کمي‌بيشتر کار کنيد يا شوخي‌هايي که در گذشته شاهد بوديم بين دولت و مجلس رد و بدل مي‌شود‌، تاوان آن را مردم مي‌دهند.

ضرورت کاهش وابستگي بودجه به فروش نفت

رئيس کميسيون انرژي مجلس نهم شوراي اسلامي گفت: اگر وابستگي ما به نفت طي سالهاي گذشته کاهش پيدا مي‌کرد، امروز نفت ابزار تهديدي براي ما بود نه اروپا و غرب. مسعود ميرکاظمي در گفت‌وگو با خبرنگار پارلماني زندگي اذعان داشت: متاسفانه در 20 سال گذشته وابستگي بودجه هر سال به صادرات نفت بيشتر شده و امروز نفت ابزار تهديد و تحريم براي اروپاست‌، در حالي‌که نفت در اختيار ما بوده و بايد ابزاري براي ما باشد.وي در ادامه خاطرنشان کرد: با توجه به افزايش نرخ ارز و قيمتي که در مرکز مبادلات ارزي بر روي دلار گذاشته شده است، صادرات نيمي از حجمي که در گذشته صادر مي‌شد‌، براي تامين درآمد کشور کفايت مي‌کند.

آئين‌نامه مهلت پس گرفتن امضاها در حال تغيير است

نماينده مردم لنگرود در مجلس نهم شوراي اسلامي از تغيير زمان مهلت پس گرفتن امضاهاي استيضاح در آئين نامه داخلي مجلس خبر داد و گفت: مجلس تغييراتي در آئين‌نامه براي فرصتي که نمايندگان جهت پس گرفتن امضاي خود از استيضاح دارند، اتخاذ مي‌کند. مهرداد بائوج لاهوتي در گفت‌وگو با خبرنگار زندگي تصريح کرد: در حال حاضر سه نقطه نظر براي اين تغيير وجود دارد. اول اينکه برخي معتقدند بعد از اعلام وصول نماينده نبايد امکان پس گرفتن امضاي خود را از استيضاح داشته باشد. دوم اينکه بعد از قرار گرفتن استيضاح در دستور نتواند پس بگيرد و سوم اينکه 24 ساعت بعد از قرار گرفتن در دستور نتواند پس بگيرد.وي در ادامه خاطرنشان کرد: هم اکنون بعد از منتفي شدن استيضاح وزير ورزش و وزير جهاد و سوال از رئيس‌جمهور، نمايندگان در حال جمع‌آوري براي استيضاح وزير صنعت، معدن و تجارت هستند که بعيد مي‌دانم اين استيضاح حتي اعلام وصول شود.

واکنش به خبر زوج و فرد کردن جاده چالوس

عزيز اکبريان نماينده مردم کرج در مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با خبرنگار پايگاه خبري تحليلي اعتدال‌، با انتقاد از طرحهاي مقطعي ترافيکي براي جاده چالوس گفت: طرح ترافيکي اخيري که براي جاده چالوس بيان شده‌، اصلا کارشناسي نيست‌، مردم زيادي در اطراف اين جاده زندگي مي‌کنند، ما تنها در استان البرز حدود 70 روستا داريم که داراي سکنه است و طرح ترافيک و زوج و فرد در اين جاده به هيچ وجه امکان پذير نيست‌، همانگونه که طرح يک طرفه کردن نيز به هيچ وجه مناسب اين منطقه نيست.اکبريان گفت: مسئولين اگر مي‌خواهند کاري براي ترافيک انجام دهند‌، فکري به حال بزرگراه تهران - شمال کنند ؛ ما شديدا با اين کارها مخالفيم و اجازه اين کار را به کسي نمي‌دهيم ؛ مردم اطراف جاده چالوس حق و حقوقي دارند و بحث زوج و فردو يک طرفه کردن به مصلحت نيست و نبايد با اين مباحث آرامش مردم منطقه را مختل کرد.

به خاطر رهبري گراني‌ها را تحمل كنيد

به گزارش جهان شنيده شده است حاج منصور ارضي از مداحان معروف پايتخت كه اخيرا با شكايت برخي از اعضاي دولت مواجه شده است در ميانه دعاي عرفه حسينيه صنف لباس فروش‌ها در خيابان سعدي بدون اينكه به فرد خاصي اشاره كند نسبت به برخي اقدامات مسئولان انتقاد و به حاضرين توصيه كرد به خاطر شهدا‌ و امام(ره) و رهبري گراني‌ها را تحمل كنند.

تحليل طائب از گسترش شهرک‌هاي يهودي‌نشين

يک کارشناس مسائل سياسي گفت: گسترش شهرک‌سازي‌ يهوديان در فلسطين اشغالي، مصداق کامل قسمتي از آيه«يخربون بيوتهم باَيديهم» بوده و رژيم صهيونيستي با اين اقدامات؛ اسباب نابودي‌اش را به دست خود فراهم مي‌کند. حجت‌الاسلام مهدي طائب در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران با اشاره به گسترش شهرک‌هاي يهودي‌نشين در فلسطين اشغالي گفت: توسعه شهرک‌‌سازي‌ها از طرف رژيم غاصب صهيونيستي با دو هدف روحيه بخشي به يهوديان مهاجر و مأيوس سازي فلسطينيان در مورد باز پس گيري سرزمين‌هاي خود، انجام مي‌شود. وي افزود: يهوديان مهاجر که به اميد رژيم صهيونيستي، به فلسطين هجرت کرده‌اند با فشارهاي روز افزون انتقاضه و حرکت مسلمان‌هاي سراسر دنيا نسبت به لزوم آزاد سازي قدس روبرو بوده و روحيه‌ خود را از دست داده و از روياي داشتن کشوري مستقل نااميد شده‌اند بنابراين اين رژيم اشغالگر با هدف روحيه‌دهي به يهوديان مهاجر، گسترش شهرک‌ها را ادامه مي‌دهد.


 كاريکاتور 
نويسنده : علي کاشي