نسخه شماره 2494 - 1389/08/15 -


سو» قصد به جان دو برج ساز تهراني ناکام ماند


قصاص، سرانجام مردي که همسر و فرزندش را به آتش کشيد


دستگيري قاچاقچيان به همراه 20 شي عتيقه در پايتخت


انفجار در يکي از پاساژهاي اراک


قصاص جواني که به خاطر يک نگاه آدم کشت


اخبار کوتاه


اخبار خارجي


 سو» قصد به جان دو برج ساز تهراني ناکام ماند  

سو» قصد به جان دو برج ساز تهراني ناکام ماند.
به گزارش ايسنا، پنجشنبه شب ماموران نيروي انتظامي از طريق تماس يکي از شهروندان با مرکز فوريت هاي پليسي «110» در جريان تيراندازي به سمت دو نفر در يکي از مناطق غرب تهران قرار گرفتند.
ماموران نيروي انتظامي با حضوردر صحنه حادثه دريافتند که در ساعت 20 دو برج ساز بزرگ تهراني در حالي که قصد خروج از محل کار خود را داشتند، از سوي افراد ناشناس مورد اصابت گلوله قرار گرفته و به شدت مجروح شده که پيش از رسيدن ماموران، توسط مردم به بيمارستان منتقل شدند.
بررسي اوليه ماموران نشان داد که اين دو نفر که مورد سو» قصد قرار گرفتند، دو برج ساز بزرگ پايتخت بوده اند که چندي پيش با شرکاي خود دچار اختلافات ميلياردي شده بودند.
ماموران نيروي انتظامي با حضور در بيمارستاني که اين دو برج ساز در آن بستري بودند، دريافتند که اختلافات مالي سبب رقم خوردن اين حادثه شده است و بر اساس صحبت هاي اين دو برج ساز به چند تن از شرکاي آنان مشکوک شدند.
به گزارش ايسنا، مرکز اطلاع رساني پليس تهران ضمن اعلام اين خبر تصريح کرد: ماموران نيروي انتظامي و تنها چند ساعت از اين سو» قصد به جان اين دو برج ساز تهراني گذشته بود که دو نفر از مظنونان اين حادثه را شناسايي و دستگير کردند.
اين گزارش مي افزايد: صبح ديروز پرونده  به همراه دو مظنون دستگير شده براي بررسي هر چه بيشتر در اختيار کارآگاهان پليس آگاهي تهران بزرگ قرار گرفتند.
گزارش هاي دريافتي حاکيست حال مجروحان اين حادثه مساعد است.


 قصاص، سرانجام مردي که همسر و فرزندش را به آتش کشيد  

مردي که بعد از ساعت ها درگيري با همسرش، وي را با بنزين به آتش کشيده و در اين آتش سوزي دختر خردسالش هم به قتل رسيده بود، با حکم دادگاه به قصاص محکوم شد.
به گزارش فارس، عصر روز 23 تير سال گذشته، ماموران پليس شهرستان پاکدشت از مرگ مشکوک يک زن و دختر خردسالش در منزلش و به علت آتش سوزي باخبر شدند.
ماموران با حضور در محل حادثه متوجه شدند زن جوان تبعه افغانستان به نام مرضيه و دختر 4 ساله وي به نام مبينا بر اثر سوختگي ناشي از آتش سوزي کشته شده اند.
با توجه به اظهارات همسايه ها مبني بر اينکه مرضيه و همسرش از صبح تا بعداز ظهر با هم درگير بودند و شوهرش او را به شدت کتک مي زده و همچنين در زمان آتش سوزي در خانه از داخل قفل بوده است، شوهر مرضيه به عنوان متهم به قتل بازداشت شد.
براساس اظهارات ضد و نقيض متهم،  قرار مجرميت وي از سوي دادسراي جنايي صادر و پرونده براي رسيدگي به شعبه 113 دادگاه کيفري استان تهران ارجاع شد.
جلسه رسيدگي به اين پرونده در تاريخ 5 آبان امسال در شعبه 113 و به رياست قاضي محمدسلطان همتيار برگزار شد. شفيعي،  نماينده دادستان با اشاره به مدارک موجود در پرونده، مجازات انتسابي به متهم را محرز دانست و خواستار مجازات وي شد. اولياي دم نيز خواسته خود را قصاص متهم عنوان کردند.
در ادامه جلسه متهم در جايگاه قرار گرفت و با بيان اينکه اتهام قتل را قبول ندارد، گفت: چند روز قبل از حادثه، هنگام خروج از خانه متوجه مردي شدم که قصد داشت بعد از من وارد خانه شود. مشکوک شدم که شايد با همسرم رابطه داشته باشد.
قاضي از او سوال کرد آيا همسرت سابقه سوئي داشت که به او مشکوک شدي که متهم در جواب گفت: نه، اصلا سابقه رفتار غيراخلاقي نداشت. به خانه برگشتم و از دخترم سوال کردم که آيا در غياب من کسي به خانه مي آيد که گفت 2 نفر مي آيند.
اين اظهارات متهم در حالي است که تحقيقات از همسايه ها نشان داده بود که همسر متهم زني با اخلاق بوده و هيچ مرد غريبه اي به خانه آنها رفت وآمد نمي کرده است.
متهم با تاييد اظهارات همسايه ها مبني بر اينکه روز حادثه از صبح تا ساعتي قبل از حادثه همسرش را کتک مي زده است، گفت: حدود ساعت 3 بود که در حال ناهار خوردن بودم که ناگهان از داخل آشپزخانه صداي انفجاري را شنيدم. متوجه شدم که همسرم با بنزيني که داخل آشپزخانه گذاشته بودم خودش را آتش زده و دخترم هم در آتش سوخته است.
وي ادامه داد: به خاطر دود ناشي از آتش ، دچار خفگي شديد شدم و کليد خانه را هم پيدا نکردم تا اينکه همسايه ها در را شکستند; براي نفس گرفتن از خانه خارج شدم و دوباره وارد شدم و دخترم را بيرون کشيدم.
قاضي همتيار نظريه کارشناسان مبني بر اينکه حالت دستان مرضيه حاکي از تلاش او براي جلوگيري از سوختن است و همچنين اينکه متهم هيچ تلاش براي نجات مقتولان نکرده است، را براي متهم خواند که متهم در جواب گفت: آتش زدن را قبول ندارم اما مي پذيرم که اجازه ندادم کسي وارد خانه شود.
متهم در پاسخ به سوال قاضي که آيا همسر و دخترت در زمان آتش گرفتن داد و فرياد کردند گفت: نمي دانم، چيزي جز صداي انفجار نشنيدم.
قاضي گفت: چطور ممکن است فردي در حال سوختن آن هم با آتش باشد اما داد و فرياد نکند، در حالي که آتش سوزي با بنزين صداي انفجار ندارد.
قاضي همتيار از متهم خواست درباره اعلام نظر کارشناسان مبني بر اينکه امکان ندارد مرضيه خودسوزي کرده باشد، جواب بدهد که متهم گفت: من واقعيت را گفتم و غير از آن حرفي ندارم.
سرانجام قاضي همت يار بعد از مشورت با مستشاران دادگاه، متهم را به قصاص محکوم کرد.


 دستگيري قاچاقچيان به همراه 20 شي عتيقه در پايتخت  

رييس کلانتري 163 ولنجک از دستگيري 4 قاچاقچي اشياي عتيقه خبر داد و گفت: در اين رابطه 20 شي عتيقه کشف و ضبط شده است.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني پليس، رييس کلانتري 163 ولنجک تهران در مصاحبه اختصاصي اظهار داشت: ماموران اين کلانتري در پي کسب خبري مبني بر قاچاق عتيقه جات درمنزلي واقع در خيابان شاديانه بلافاصله به محل مورد نظر مراجعه کردند.
اين مقام مسول ادامه داد :در اين راستا ماموران ضمن کسب مجوز قضايي با مراجعه به محل 3 نفر به نام هاي ( ص  ک ) ، ( ش  ک ) ، ( م  چ)  را دستگير کردند.  وي افزود: در بازرسي از داخل منزل 4 عدد کاسه سنگي مشکي رنگ، 1 عدد کاسه سنگي سرخ رنگ با شمايل گوزن، يک عدد دست  سنگي، دو عدد رکاب اسبي شکل،  2 عدد کاسه آهني بيضي به رنگ  مشکي، دو عدد کوزه کوچک سفالي به رنگ هاي خاکستري و سبز ، يک تفنگ سنگي فيروزه اي و 7 عدد کتيبه فيروزه اي رنگ کشف و ضبط شد .  رييس کلانتري 163 ولنجک در خاتمه از تحويل متهمان به مراجع ذي صلاح جهت انجام تحقيقات تکميلي خبر داد.


 انفجار در يکي از پاساژهاي اراک  

نشت گاز در پاساژ "طبائيان" شهر اراک حادثه ساز شد.
به گزارش ايسنا، در اين حادثه که در ساعت 17:21پنج شنبه شب، در خيابان شهيد بهشتي اراک اتفاق افتاد، بر اثر نشت گاز و انفجار در يکي از مغازه هاي لباس فروشي طبقه چهارم پاساژ طبائيان، صداي مهيبي در مرکز شهر اراک به گوش رسيد.
به دنبال اين حادثه براي چند ساعت خيابان شهيد بهشتي اراک از سوي نيروي انتظامي بسته شده و نيروهاي امدادي و آتش نشاني وارد پاساژ شدند.  فرماندار اراک هم که در دقايق ابتدايي اين انفجار در محل حادثه حاضر شده بود، در گفت و گو با ايسنا، اظهار کرد: خوشبختانه اين حادثه تلفات جاني به دنبال نداشته است.
"محمدحسن آصفري" افزود: با توجه به تعطيلي پاساژ در زمان وقوع حادثه، با وجود شدت انفجار، خوشبختانه اين حادثه تلفات جاني نداشته است اما، انفجار صورت گرفته به حدي بوده که تمامي شيشه هاي پاساژ شکسته و منجر به تخريب چند ديوار و مغازه شده است.
فرماندار اراک تصريح کرد: دستورات لازم براي پيگيري دلايل وقوع اين انفجار صادر شده است.
همچنين سرهنگ "صالحي"، رئيس پليس آگاهي فرماندهي انتظامي استان مرکزي، که در محل وقوع حادثه حضور داشت، به خبرنگار ايسنا گفت: انفجار صورت گرفته به دليل نشت گاز در بخاري يکي از مغازه هاي طبقه چهارم پاساژ صورت گرفته است.
وي ادامه داد: خوشبختانه با توجه به اينکه اين پاساژ در ساعت 9 شب تعطيل مي شود، در زمان وقوع حادثه بجز چند نفر که آسيب جزئي ديده اند، افراد ديگري در پاساژ حضور نداشته اند.


 قصاص جواني که به خاطر يک نگاه آدم کشت 

حکم قصاص جواني که به خاطر نگاه بد و ناسزاگويي، جوان ديگري را به قتل رسانده بود، در ديوان عالي کشور تاييد شد.
به گزارش فارس،  شامگاه 28 اسفند 87، ماموران پليس بخش گلستان از توابع رباط کريم از فوت مشکوک جواني در يکي از بيمارستان هاي اين شهر باخبر شدند.
ماموران با حضور در بيمارستان متوجه شدند که اين جوان بر اثر اصابت چاقو به ناحيه گردن به قتل رسيده است و عوامل اورژانس وي را به بيمارستان منتقل کرده اند.
ساعتي بعد، ماموران تحقيقات خود براي شناسايي عامل اين قتل را آغاز کردند و با اظهارات دوستان مقتول، مشخص شد فردي به نام مجتبي، عادل را به قتل رسانده است. بعد از گذشت 3 روز از وقوع قتل و دقيقا اولين روز سال گذشته، متهم به قتل دستگير شد و به ارتکاب قتل عادل، اعتراف کرد.
جلسه رسيدگي به اين پرونده، در تاريخ 3 اسفند سال گذشته در شعبه 74 دادگاه کيفري استان تهران و به رياست قاضي حسن تردست برگزار شد و اولياي دم با شکايت مجدد از متهم، تقاضاي خود را قصاص اعلام کردند.
سيدحسيني، نماينده دادستان با بيان اينکه، با توجه به اقرار صريح متهم، نظريه پزشکي قانوني، شکايت اولياي دم و گزارش مرجع انتظامي، بزه انتسابي به متهم محرز است، تقاضاي مجازات متهم را اعلام کرد.
در ادامه جلسه، متهم در جايگاه قرار گرفت و با بيان اينکه اتهام قتل را قبول ندارد، افزود: شب حادثه با موتور و به همراه دوستم به سمت خانه دايي من در حرکت بوديم که از فاصله دور متوجه شدم، مقتول به من نگاه مي کند. وقتي به او نزديک شدم، شروع به فحاشي کرد که من ابتدا تصور کردم با شخصي ديگر است.
اطراف را نگاه کردم و وقتي مطمئن شدم که به من فحاشي مي کند، به سمت او رفتم و با هم درگير شديم. او هم با چاقو به طرف من آمد و در همين حين يکي از شاهدان که در دادگاه حاضر است، با مشت به صورت من ضربه زد. عينک من روي زمين افتاد و ديد خوبي نداشتم،  چند نفر روي سر من ريختند و من را کتک زدند.
سوار موتور شديم و خواستيم از آنجا فرار کنيم که مقتول دوباره فحاشي کرد و اين بار من با پا ضربه اي به سينه او زدم که روي زمين افتاد. دست من را گرفته بود و من دستم را که چاقو در آن بود، کشيدم و بعدا از طريق دوستم فهميدم که چاقوي من به گردن مقتول کشيده شده و او مرده است.
من عينک نداشتم و متوجه نشدم که در آن لحظه، مقتول با چاقوي من زخمي شد يا شخص ديگري. آنجا خلوت بود و من شاهدي براي تاييد اظهارات خود ندارم.
قاضي، اظهارات دوست متهم مبني بر اينکه متهم ابتدا چاقو درآورده است را براي وي بازگو کرد که متهم اين اظهارات دوستش را دروغ خواند.
بعد از اظهارات متهم، حميد، يکي از شاهدان حادثه در جايگاه قرار گرفت و در تشريح حادثه گفت: شب حادثه با دوستم مقابل مغازه اي ايستاده بوديم که متوجه درگيري بين متهم و مقتول شدم و در يک لحظه، متهم با چاقو به گردن مقتول ضربه زد و با موتور فرار کرد. بعد از آن، با موتور، مقتول را به سمت بيمارستان بردم که قبل از رسيدن به بيمارستان،  فوت کرد.
وحيد، ديگر شاهد حادثه که به همراه حميد در صحنه حضور داشته است، در جايگاه قرار گرفت و اظهارات ديگر شاهد حادثه را تاييد کرد و مدعي شد که هيچ کس با متهم درگير نشد. هر 2 شاهد اظهار کردند که در دست مقتول چاقو نديدند.
قاضي تردست، ختم جلسه را اعلام کرد و بعد از مشورت با اعضاي دادگاه، متهم را به خاطر مباشرت در قتل عمدي، به قصاص محکوم کرد.
پرونده به ديوان عالي کشور ارجاع شد و قضات شعبه 32 ديوان،  بعد از مشورت و بررسي پرونده، حکم دادگاه بدوي را تاييد کردند.


 اخبار کوتاه 

کشف اسکناس جعلي و دستگيري دو جاعل
 در مشگين شهر

فرمانده انتظامي مشگين شهر اردبيل از کشف اسکناس جعلي و دستگيري دو جاعل در منطقه خبر داد.  به گزارش ايسنا، سرهنگ شاهرخ بختياري در اين خصوص گفت: با تلاش مردم و اقدام به موقع ماموران انتظامي يک نفر که اقدام به ارائه چک پول جعلي به شهروندان نموده بود دستگير و به يگان انتظامي انتقال يافت.  وي افزود: پس ازانجام تحقيقات لازم مشخص شد وي به اتفاق فرد ديگري اقدام به جعل پک پول در سطح شهر نموده که دراقدامي ديگرهمدست اين فرد دستگيرو از آنان وسايل و تجهيزات جعل اسکناس همراه با 60 قطعه چک پول جعلي 500 هزارريالي کشف که تحقيقات بيشتر در اين زمينه ادامه دارد.  فرمانده انتظامي مشگين شهر با اشاره به دستگيري قاچاقچي مواد مخدر در منطقه اظهارکرد: در اقدامي ديگر که توسط ماموران مبارزه با مواد مخدر پليس شهرستان انجام شد يکي از قاچاقچيان مواد مخدر دستگير و از وي مقادير قابل توجهي ترياک که جهت توزيع به منطقه حمل شده بود کشف گرديد.

زلزله 4/2 ريشتري بندرچارک هرمزگان را لرزاند

زلزله 4/2 ريشتري صبح ديروز بندرچارک در هرمزگان را لرزاند.  به گزارش مهر، ساعتي پيش زمين لرزه اي به قدرت 4/2 ريشتر بندر چارک در شهرستان بندرلنگه را به لرزه در آورد. اين زمين لرزه ساعت 8 و 46 دقيقه و 17 ثانيه صبح ديروز روي داد. زمين لرزه بندر چارک در عمق 22 کيلومتري زمين  و در مشخصات 54/45 درجه طول جغرافيايي و 26/84 درجه عرض جغرافيايي به وقوع پيوسته است. احمد غيبي مديرکل مديريت بحران استان هرمزگان در گفت وگو با مهر بيان داشت: عمق وقوع زلزله در 22 کيلومتري زمين بوده است و خوشبختانه تا اين لحظه هيچ خسارت و تلفاتي نيز در اين خصوص گزارش نشده است.

کشف بيش از 13 کيلوگرم هروئين فشرده
و دستگيري 33 نفر اراذل و اوباش

 فرمانده انتظامي مشهد مقدس گفت: با دستگيري 14 مرد و يک زن، لانه دزدان معتاد در مشهد متلاشي شد.  به گزارش ايسنا، همچنين ماموران پليس مبارزه با مواد مخدر استان خراسان رضوي با سه عمليات پليسي ويژه در مشهد، 13 کيلو و 225 گرم هروئين فشرده کشف کردند.  از سوي ديگر با عملياتي مشترک از سوي پليس امنيت عمومي و يگان ويژه فرماندهي انتظامي استان خراسان رضوي در مشهد 33 نفر از اراذل و اوباش دستگير شدند.  به گزارش ايسنا، ماموران يگان ويژه و پليس امنيت فرماندهي انتظامي خراسان رضوي در راستاي ارتقاي امنيت اجتماعي و مبارزه با اراذل و اوباش در عملياتي مشترک اقدام به پاکسازي مناطق بلوار طبرسي،  پنج تن، التيمور، گلشهر، طرق، کوي مصطفي خميني و کنه بيست مشهد کردند.  در نتيجه اين عمليات 33 نفر از اراذل و اوباش که داراي سوابق قانون شکني و برهم زدن نظم و امنيت عمومي بودند، دستگير و از آنان 10 تيغه شمشير و چاقو،  مقداري مشروبات الکلي و دو عدد پلاک سرقتي موتورسيکلت به دست آمد.  گفتني است در همين رابطه 7 دستگاه موتورسيکلت و 5 دستگاه خودرو نيز توقيف شدند.


 اخبار خارجي  

68 کشته در سقوط هواپيماي کوبايي

يک فروند هواپيماي مسافربري با 68 مسافر و خدمه در کوبا سقوط کرد و تمامي سرنشينان آن در اين حادثه جان باختند.  به گزارش ايسنا، اين هواپيما که در يک منطقه روستايي سقوط کرد از سانتياگو به مقصد هاوانا در پرواز بود که در ساعت 42:17 به وقت محلي ارتباط خود را با مرکز کنترل هواپيما از دست داد.  به گزارش شبکه خبري سي ان ان، سرنشينان هواپيما شامل هفت خدمه و 61 مسافر بودند که 28 مسافر آن نيز کوبايي نبودند.  علت وقوع سانحه هنوز معلوم نشده و در دست بررسي است.

20 کشته در سيلاب و رانش زمين در کاستاريکا

بارندگي شديد و مداوم در «کاستاريکا» منجر به سستي و رانش زمين شد که در اين حادثه دست کم 20 نفر جان خود را از دست دادند.  به گزارش ايسنا، رييس جمهور اين کشور براي مقابله با سيلاب در حال گسترش وضعيت آماده باش اعلام کرده است، گزارشات نيز حاکيست ساختمان هاي کهنه و سست، در زير سيلاب دفن شده اند.  به گزارش خبرگزاري رويترز، رانش زمين و سيلاب از بدترين مشکلاتي است که اين کشور آمريکاي مرکزي با آن همواره مواجه بوده و تراژدي هاي دردناکي را در کاستاريکا به وجود آورده است.

22 کشته در سقوط هواپيماي خصوصي
 در جنوب پاکستان

يک فروند هواپيماي کوچک و خصوصي که براي يک شرکت نفتي کرايه شده بود، در نزديکي فرودگاهي در جنوب پاکستان سقوط کرد و تمام 22 سرنشين آن کشته شدند.  به گزارش ايسنا، اين حادثه دومين سانحه هوايي است که در کمتر از چهار ماه در پاکستان رخ داده است.  اين هواپيما که صبح روز گذشته سقوط کرد، از شهر جنوبي «کراچي» از زمين بلند شده بود.  به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، خلبان چند دقيقه قبل از سقوط هواپيما، بروز نقص فني را اعلام کرده بود و برج کنترل نيز دستور داده بود که به فرودگاه بازگردد اما در حالي که خلبان براي دور زدن اقدام کرد، هواپيما سقوط کرد و آتش گرفت.  تصاوير تلويزيوني نشان مي دهد که به دليل شدت اصابت هواپيما با زمين، بدنه آن چند تکه شده است.